No, 1795. Zaterdag 29 Juli 1882, 22e Jaargang. Algemoen Nieuws- on Advortontioblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen BINNEN LAND abonnement. Per drie maanden binnen Ter Neueen f 1,Door ket seheele Riik 1,10. Dcor gebeel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij tile Boekhandelaars, Pootilireo- waren en Brievenbuekoudere ADVERTENTIfiN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,lO< Grootere letters worden near plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendn uiterlijk Dinedag en Vrijdag namlddaf BRIE urea. biad ver«rhtjnt Biaada*- en Vrljdagawoad blj K. BHOMT te Ter Neaaea. Sl| deze coaraut beboort een bljvoegsel. breiding dan zal generaal Gaillifet het berel over- nemen. Over de aan te vragen gelden zijn de Ministers het nog niet eens. De Minister van Overzicht. Oorlog vraagt 40 millioen, maar zooveel kan de Terwijl in Engeland en Frankrijk alles voor een Minister van financien niet missen, na de millioenen krachtig optreden in Egypte wordt gereed gemaakt reeds toegestaan voor de vloot. Ook wil de Minister en men vooral in Engeland de conference voor van Oorlog, om de legertroepen voltallig te hauden, zoo goed als geeindigd en mislukt houdt, daar de dadelijk de reserve-soldaten oproepen, maar de vijandelijkheden te land tusschen Engeland en andere Ministers achten dit onraadzaam om staat- Arabi's troepen Zaterdag reeds feitelijk begonnen kundige redenen. Een beslissing zal echter spoe- zijn, wat blijkt uit een ontmoeting op zes mijlen dig mooter, volgen nu Arabi aan Engeland den buiten Alexandria tusschen Engelsche jagers en oorlog heeft verklaard. mannen van Arabi's garde te paard, die eenige In Engeland heeft bet Lagerhuis de wet tot »eweerschoten wisselden, schijnt men te Konstanti- regeling der achterstallige pachten in Ierland aan- nopel volstrekt niet toe te geven. De Turksche genomen. In 't Hoogerhuis kornt zij nu in be- regeering toch heeft als haren tweeden afgevaar-1 handeling. Vele wijzigingen zullen voorgesteld digde benoemd Said-pacha, Minister van buiten- en aangenomen worden, die door de regeeriug en landsche zaken, en schijnt zelfs voor hem het de meerderheid in 't Lagerhuis verworpen zijn. voorzitterschap te verlangen en tevens te wenschen,1 De mogelijkheid bestaat dus dat de binnenlandsche dat de zittingen niet meer bij den Italiaanschen staatkunde van Frankrijk en Engeland de zaken gezant, doch in het Turksche Ministerie van bui- n0g ingewikkelder maken. tenlandsche zaken zullen gehouden wrrden, wat al Terwijl Duitschland en Oostenrijk de kat uit weder als een poging om tijd te winnen moet den boom willen zien vallen, schijnen Rusland, beschouwd worden, daar door die etikettevraag de Italie en Spanje niet vrij van de neiging om zich aangekondigde zitting niet gehouden en uitgesteld in de Oostersche kwestie te gaan mengen. Althans moest worden. Waarschijnlijk is die zitting nu is de openbare meening in die landen erg gekant doorgegaan en heeft de Turksche regeering mede- tegen het optreden van Engeland en geven de gedeeld, dat zij van plan was troepen naar Egypte te zenden, doch onder afwijking van de voorwaarden, waarop de mogendheden in bun gelijkluidende nota van 15 Juli aandrongen. Zondag verscheen het besluit van den Khedive, waarbij hij Arabi 0 afzet en tot oproerling verklaart; een proclamatie De lawine is nu eenmaal aan 'trolleu! verbiedt het leger de bevelen van Arabi te ge- hoorzamen; een tweede beveelt het volk de door hem geeischte belastingen niet te betalen. In antwoord daarop proclameerde Arabi de dictatuur en de instelling van een eigen Ministerie, waarvan Mahmoed Samy president is. Het nieuwe Minis- dagbladen daarvan in heftige artikelen de duide- lijkste bewijzen. Wat er nog van broeien zal? Met juistheid kan men zeggen, wanneer het eerste kanonschot voor Alexandrie viel, maar waar en wanneer het laatste zal vallen is nog niet te zeggen. Ter Neuzen, 25 Juli. Woensdag en Donderdag jl. heeft alhier door Mahmoed Samy president is. Het nieuwe Minis.- (jgn |)M[ districts-schoolopziener in Zeeland, C. M. terie proclameerde den stnjd tot het mterste tegen yan yiwliet bijgestaan door de heeren C. van Dijk de Engelsohen en beloofde tevens bescherming aan en H vVijngaarden, hoofdonderwijzers te Ter de rustige Christenburgers. Alle mboorlmgen, die j Neuzen en Axelj het vergelijkend examen plaats de Christenengeweld aan doen, worden doodgeschoteii. ,a£j yan Opgekomen sollicitanten voor de be- Yerder wordt uit Alexandrie gemelddat bij trekki van hoofd der opeubare school te Sluiskil. Alexandrie trevochten werd en de Engelschen een Aafl het examen namen deel de heeren J. van den Ende, van Middelburg, J. Onnekes, van Alexandrie gevochten werd en de Engelschen een aanval voorbereiden op Aboukir en Damiette, waar Arabi ook troepen saraentrekt, omdat hij van daar prujnjS8e in de flank wordt bedreigd. In bet front is Arabi onaantastbaar. Zijn leger bedraagt reeds 30000 man en men berekent dat 1000 recruten per dag naar Arabi toestroomen. Met strengheid int Arabi de nieuw opgelegde krijgsbelasting. In Alexandrie is een pakketboot uit Konstantinopel aangekomen en' aangehouden. De gezagvoerder en de tweede offlcier werden gevangen genomen. De laatste bekeude dat hij Arabi's geheime agent was. Op hem werden belangrijke papieren verbeurd verklaard, die compromitteerend zijn voor hooggeplaatste Turksche en Egyptische ambtenaren. Turkije schijnt dus met Arabi gemeene zaak te hebben. In Frankrijk zal men de beslissing van de con ference niet afwachten, maar onverwijld handelen. Een brigade mariniers van 5000 man en een brigade zouaven en tirailleurs, versterkt door twee regementer, infanterie uit Algiers, zullen onder het bevel van generaal Thomassin naar Egypte ge- zonden wordenkrijgt de zaak echter grooter uit. J. S. Roosma, van Kloetinge en F. A. Rosendaal, van St. Anna ter Muiden. In de heden gehouden zitting van den gemeente- raad alhier heeft door burgemeester en wethouders de aanbieding plaats gehad van de gemeenterekening over 1881; zij bedraagt in ontvangsten f 34891,98 en in uitgaaf f 32655,19^, alzoo sluitende met een goed slot ten bedrage van f 2 236,78 Tefens heeft de benoeming plaats gehad van vijf leden voor de plaatselijke schoolcommissie; ge- kozen zijn de heeren: Mr. H. M. G. Kloppenhurg, J. Noest, Dr. C. Steketee, J. Sturm en H. C. E. van IJsselsteijn. Door het dagelijksch bestuur waren op de voordracht geplaatst de heeren: J. A. van Boven, J. Dieleman, Joz. de Feijter, G. W. Houtzager, Mr. H. M. G- Kloppenhurg, J. Noest, C. B. Schuurman, M. Schuijlenburg, Dr. C. Ste ketee en J. Sturm. Woensdag jl. werd alhier door den vertegen- woordiger van de Societe anoyme des grandes huitrieres de Zelande, den heer L. Alfairous—Spinelli, de eerste steen gelegd van den duiker in de inlaag' kade aan den Noordpolder. Deze zdo voor de ondernemers als voor de ge- meente belangrijke dag is dan ook niet onopge- merkt voorbijgegaan. Des avonds vereenigden zich, op uitnoodiging van den heer Affairous in de keet op het werk, eenige belangstellenden, den ontwerper van de werken, den heer L. Kooreman, benevens da verschillep.de aannemers, waar bun een collation werd aangeboden. De werklieden, een 130tal, werden ruimschoots op bier onthaald een prettige en gezellige toon heerschte zoowel bij de werklieden als bij de genoodigden. Bij de wandeling op het werk bleek ons, dat de inlaagkade, 400 meters lang, reeds hare vol- tooiing nabij is. Aan het delven der oesterputten is men druk bezigdeze zijn zes in getal, de grootste zal 4700 vierkante meters beslaan, een andere bestaat uit 4500 vierk. meters, een derde meet 3200 vierk. meters en 3 hebben een afmeting van elk 2800 vierk. meters. Bij deze putten worden nog 3 andere gemaakt met gemetselde wanden, tot reiniging der oesters, waarvan twee ieder eerie opper- vlakte van 200 vierk. en een 100 vierk. meters heeft. De uitwateringsgeul is goheel uitgegraven. De gemetselde vloer in den duiker was dien dag reeds goed gevorderd; de eerste steen lag daar als het symbool van wat ondernemingsgeest, gesteund door een krachtigen wil, verinag deze steen zal later worden vervangen door een arduinen met inscriptie. Yoor het gebouw, dat ingericht zal worden voor magazijn en wachterswoningen, waren de eerste palen ingeheid. Door Z. M. is de ontvanger der kanaal- en havengelden te Ter Neuzen A. C. N. Grenu, met ingang op 1 Jan. 1883 belast met de ontvangst van al de scheepvaartrechten, op het kanaal van Ter Neuzen geheven wordende. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot plaats- vervangeud dijkgraaf van j<den Noordpolder M. de Bruijne. Hontenisse, 27 Juli. Zondag aanstaande zal onze harmonie haar jaarlijksch concert te Walzoorden geven. Ontioodig te zeggen, dat daar ter plaat3e eene groote menigts volks zal bijeen komen; ook zonder muziek is Walzoorden, vooral in den zomer, om zijne aangename Iigging een bezoek overwaardig. Aan den heer J. J. Blankert, is door den ge- meenteraad van Wolfaartsdijk, op zijn gedaau ver- zoek, een eervol ontslag verleend als onderwijzer. Ter crimineele terechtzitting van het gerechts- hof te 's Gravenhage werd jl. Woensdag behandeld de zaak van den gewezen direeteur van het huis van arrest te Middelburg, P. A. Jansen, beschuldigd van verschillende valscbheden in geschriften, in zijn betrekking geplesgd. Zeven getuigen 5 charge eii twee a decharge werden gehoord. Beschuldigde beweerde ten opzichte van elk punt der beschuldiging ter goeder trouw te hebben gehandeld. Het Openbaar Ministerie werd waargenomen door den advocaat-generaal Mr. Gregory, die de beschuldiging volhield en de veroordeeling van beschuldigde eischta tot een jaar celstraf en 14 boeten van 50. De verdediger Mr. Bik trachtte de goede trouw van beschuldigde aan te toonen en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak Maandag 31 dezer,te 3 uren. TER NEUZENSGHE COURANT. Bit *"D iu i i - - u

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 1