binnenland! No 1794. Woensdag 26 Juli 1882. 22e Jaargang. Algemoen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. t|Lj ABONNEMENT. Per drie maandea binnen Ter Neuien f 1,Door kel geheele ftijk 1,10. Dcor geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zioh bij alle Boekhandelaara, Poatdireo* tearen en Brievenbnskouderi. ADVEBTENTliN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10, Grootere letters worden naar plaitsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te sendu oiterlijk Dinsdag en Vrijdag ■amlddag BRIE area. 0ft blad vemhljBt Dludag. en Vrljdagavoud blj J. K. S. 8H9NT Us Ter Neniea. FolitieK (Jverzicht. Wil men de Engelsche beurs en de beursmannen gelooven, dan is, of wordt het in Egypte de beste toestand, dien men denken kan en bestaat er zelfs kans, dat het zonder verder bloedvergieten in de Nijldelta zal afloopen, nu Frankrijk en Enge land weer ganscb verzoend en het' geheel eeus zijn over de gemeenschappelijke handeling, in Egypte te volgen. Die gunstige meening deed bij hen reeds het grootmoedige denkbeeld ontstaan om de door belastingen uitgemergelde fellahs (de Egyptische land- en werkmansstand) met een nieuw leeningje van 60 millioen te bolasten, voor den wederop- bouw van Alexandrie en voor den dienst der schuld tijdens Arabi's tusschenregeering. De tijdingen uit Egypte zijn gelukkig van dien aard, dat een spoedige ontnuchtering van die roofzieke geldmannen en leengrage bloedzuigers niet zal uit- blijven en de hoop wettigen, dat de leus //Egypte voor de E<;yptcnaren" tot haar recht zal komen. Arabi heeft alle onderhandelingen met den Khedive over een verzoening afgebroken, na de ontvangst van het afschrift van een brief, waarin de eerste Minister narnens den Khedive aan den Engelschen vlootvoogd meldt, dat Arabi tegen den wil van den Khedive de oorlogstoebereidselen voortzet en hij daardoor de geheele verantwoordelijkheid op zich neemt vnor zijn handelingen en Z. H- besloten heeft hem af te zetten. Die afzetting als generaal en Minister van oorlog heeft echter nog niet plaats gehad. Iutegeadeel heeft Arabi de tele- grafische gemeenschap met Alexandrie afgesneden, na eerst zijn wgebieder" nog geboodschapt te hebben, dat hij (Arabi) geen plan had oorlog te voeren, maar men heeft hem ten strijde ge- dwongen, en daarom acht hij het beter den strijd uit te vechten. Naar Alexandrie zal hij komen, zoodra de Britsche vloot en legermacht af- getrokken zullen zijn. Op naam van den Khedive gaat Arabi nu voort met het doen van nieuwe benoemingei. en het innen der belastingen. Zijn legermacht wordt met den dag sterker, daar de prie3ters overai den heiligen oorlog prediken. De water- en levensmiddelen-toevoer naar Alexandrie heeft hij doen afsnijden. Voor het Suez—kanaal heeft Arabi een bestuurder aangesteld; wordt die door Frankrijk en Engeland in zijn bestuur ver- hinderd, dan zal hij eenige duizenden Redoainen er op los laten en den zoetwatertoevoer afsnijden. Voor de ziel van den oorlog heeft Arabi ook ge- zorgd; alle ambtenaren der openbare kassen zijn aaugeschrcven om in zijn handen de voorhauden en inkomende gelden te storten. Nog wordt uit Alexandrie, geseiud dat daar vreugde heerscht wegens Derwisch-pacha's vertrek. Ilet blijkt dat hij in geheime veistandhouding was met Arabi en ook een lastige dwarskijker was voor Engeland. Arabi's voorposten naderen tot nabij Alexandrie. Men verwacbt een aanval. Arabi gaat overai voort met geld, wapenen, paarden en levensmiddelen op te eischeu. Een Engelsch generaal deed met zijn staf een verkenning tot drie mijlen van Arabi's stelling. Het bleek dat deze zeer sterk is. In- tusschen zal bet nog blijken dat de Khedive en zijn eerste Minister met Arabi weten, wat zij doen en zelfs het nchterblijven der Egyptische keur- troepen in Alexandrie, die een zoogenaamd bloedig mandaat niet uitvoerden, als verdedigers van den Khedive en vijanden van Arabi, een listige streek van laatitgenoemde is. Op de keper beschouwd blijft het geheel den indruk geven van een grootsche komedie, waarvan da laatste bloedige akte nog niet is afgespeeld. Turkije heeft, in antwoord op de gelijklnidende nota der mogendheden, de opdracht geweigerd om de orde in Egypte te gaan herstellen. Als tegen- voorstel deelt de Turksche regeering in een rond- schrijven den vertegenwoordigers der groote mogend heden mede, dat zij er in bewilligt deel te nemen aan de conference, teneinde de noodige middelen te beramen en vast te stellen tot het doen terug keeren van den gewonen staat van zaken in Egypte. Hieruit blijkt, dat Turkije onwillig is en nieuwe uitvluckten zoekt en daar de loop der gebeurtenissen voor Frankrijk en Engeland tot onverwijld handelen noopt, zullen deze waarschijnlijk tot gemeen- schappelijk optreden besluiten, zonder dat de con ference hun daartoe echter een mandaat geeft. Turkije zou toeh zoo iets als een daad van vijandschap bescbouwen en vele mogendheden Duitschland in de eerste plaats zijn niet geneigd om tegen- over Tuikrje een vijandelijke houding aan te nemen. Uit Engeland wordt reeds gemeld, dat het dralen van Turkije de Britsche regeering tot de gevolg- trekking beeft geleid, dat het de uitnoodiging tot tusschenkomst feitelijk heeft afgewezen en er dientengevolge stellige bevelen gegeven zijn tot het uitrusten en verschepen van een Britsch expe- ditiekorps. In Frankrijk heeft de bespreking in de Kamer van de voorgenomen wijzigingen in de gemeen- telijke regeering van Parijs, aanleiding gegeven, dat het miuisterie Freycinet zijn ontslag heeft aangeboden. De president Grevy beeft echter met aandrang den Minister-President de Freycinet verzocht zijn ontslag niet te nemen, wegens de ernstige buitenlandsche verhoudingen. Uit Italie wordt gemeld, dat het antwoord van Turkije daar een zeer oorlogzuchtigen indruk heeft gemaakt. De Koning zal onmiddelijk naar de hoofdstad terugkeeren, teneinde een ministerraad voor te zitten, waarin beslist zal worden of de Kamer bijeengeroepen zal worden. Ter Neuzen, 25 Juli. De Engelsche stoomboot Druid, kapt. Newton, van Bilbao geladen met menerie en bestemd naar Rotterdam, is den 20 dezer bij het uitvaren van eerstgenoemde plaats buiten da baar aan den grond gekomen en nam veel water in, men vreest dat het schip verloren zal zijnde bemanning is gered. Te Zaamslag is tot predikant bij de Her- vormde gemeente beroepen, de Weleerw. heer C. E. Crull, tbans te Tholen. Een besluit van B. en W. der gemeente Iloofdplaat, waarbij aan het hoofd der openbare school no. 1 vergunning was verleend, buiten de schooluren van het schoollokaal gebruik te maken, is door Z. M. den Koning vernietigd als strijdig met de wet, die nergens de bevoegdheid, om buiten 1 de schooluren over het schoollokaal te beschikken, aan B. en W. opdraagt, terwijl volgens art. 134 alio bevoegdheid met betrekking tot de regeling en de huishouding der gemeente, die niet bij de wet aan den burgemeester of aan B. en W. is opgedragen, aan den raad behoort. Aan het festival te IJzendijke, dat Zondag 6 Augustus gehouden wordt, zal deelgenomen worden door de mnziekgezelschappen van Aardenburg, Bassevelde, Biervliet, Eecloo, Groede, Hontenisse, Oostburg, St. Laureins, St. Marguerite en Watervliet. Aan het examen voor surnurrerairs bij de maatschappij van staatsspoorwegen, den 13 en 20 dezer aan het centraalbureau dier maatschappij te Utrecht gehouden, namen 34 candidaten deel. Hiervan zijn o. m. geslaagd de heeren: J. P. A. Risseeuw van Biervliet en L. A. de Puijt van Oostburg. Op het einde van Juni waren van den Rijkspostspaarbank 35,501 boekjes in omloop, terwijl het gezamenlijk bedrag der inleggingen f 1,413,944,62 bedroeg. De algemeene Groninger Werklieden-vereeni- ging geeft hare verontwaardiging over de ramp van de //Adder" lucht in een adres, dat aan den Koning en aan de Tweede Kamer zal gezonden worden en waarin wordt gevraagd lo. een wet om aan de weduwen en nagelaten betrekkingen, voor zoover ze zulks verlangen, een levenslang pensioen uit te keeren2o. op kunne graven een mo nument te plaatsen, waarop onder meer geschreven zou moeten staan//Door zorgeloosheid, onver- schilligheid en onnadenkendheid der bevoegde auto- riteiten vonden zij hun dood in de golven," en 3o. die autoriteiten te stralfen met eene geldboete ten voordeele van de nagelaten betrekkingen, ge- evenredigd aan het feit. Zr. Ms. Rammonitor Adder. In den nacht van jl. Vrijdag op Zaterdag is het wrak van de //Adder" ge vonden door de particuliere j compagnie voor Barging, directeur B. C. Weltevreden te Maassluis. Het wrak is gevonden op 10 vadem water, onderste boven gekeerd (door de zwaarte van het bovengedeelte, is het schip vermoedelijk bij het volloopen gekeerd), met den kop om de Zuid op bakboordzijde. Ean wrakboei is terstond gelegd. De peiling van de wrakboei isMonster Zuid ten Westen J WestScheveningen Zuidoost, (Miswijzend kompas.) Te Nieuwediep is aangebracht het lijk van den lot de equipage van Zr. Ms. rammonitor /Adder" behoord hebbende oflicier van administratie 2e kl. W. F. Klompe. Ook dezo officier was ten deele gekleed. Op het lijk vond men nog een som van ruim f 200 aan bankpapier en specie, welk geld de overledene vermoedelijk in zijn hoedanigheid van administrateur bij zich droeg. Dat geen der opvarenden zich door zwemmen kon redden, ofschoon er geoefende zwemmers aan boord wareu, wordt daaraao toegeschreveo, dat het ongeluk is gebeurd in den tijd van de eb, waardoor bet onmogelijk was tegen de eb in naar strand te zwemmen. Het duiken tot onderzoek van het wrak zal geschiedon door dea duiker B. C. Weltevreden, die het wrak gevonden heeft, onder toezicht en TER NEEZENSERE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 1