TER NEUZEiliSCHE COURANT v o o r No 1794. Woensdag 26 Juli 1882. 22e Jaargang. Algemoen Nieuws- en Advertentieblad ZeeuwschVlaanderen. bijvoeqsel Algemeeo Nieuws- pn Asivertentielilad voor Zpeuwsfb-Vlaauileren. Inzameling van gras bij uat weder. Ter Neuzen, 25 Juli. ABONNEMENT. Zaterdnw 22 Juli 1">H2. No. 1793. GEMEN3DE BERICHTEN. TER \E(!7E!\S(I!IF Per drie maandsa binnen Ter Nenzen f 1,Door het geheele Rijk 1,10. Dcor geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zioh bij alle Boekhendelurt, Postdireo- tenren en Brievenbustouderi ADVIITENTliN. Van 1 tot 4 regsls f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10, Grootere letters worden naar plaateruimte berekend. Advertentien gelieve men iu den Uitgever in te rendu niterlijk Dinedag en Vrijdag namlddag BRIE area. VAN D1 dood tengevolge had. Pruissen alleen telt, naar de jougste statistiek, 359 personen boven de 100 jaren, zijnde 128 rnanuen en 231 vrouwen. Blijke.ns het verslag der gemeente—reiniging te Haarlem is aldaar in 1881 voor dien dienst uit- gesreven 36132,36^ terwijl de ontvangsten 20143,98 beliepen. Te Rotterdam is bij bet zwemmen in de Maas een man verdronken; bij nader onderzoek bleek het iemand te zijn, die op 29 Mei 11. getracbt heeft zich de beide polsen af te snijden. Een vrouw uit Veenendaal, die, zonder vergunning te hebben bekomen, sterken drank tapte aan een verkleeden veldwachter, is door de rechtbank te Arnhem tot acht dagen gevange- nisstraf veroordeeld. Het dienstmeisje van den koopman G. te Oranjedorp had diens kleine op den arm; zij liet het kind vallen, met het ongelukkig gevolg, dat het op het hoofdje terecht swam en aan de bekomeu wooden overleed. Te Maastricht is een jougeling van 18 jaren bij het zwemmen iu het voediugskanaal der Zuid— Willemsvaart ge- raakt en verdronken. Te Mijnsheerenland werd jl. Woensdag in den vroegen ochtend een man van 82 jaar dood gevonden aan den dorpsweg. De man had laat, in den nacht de bij hem inwonende dienstbode naar hare ouderlijke woning gebracht, en schijnt op deu terugweg te zija overleden. Te Brussel zal van den 20 tot den 28 Augustus een nationale schietwedstrijl gehouden worden. In de vallei van den Dender hebben zulke over stroomingen plaats gehad, dat de weiden gelijken aan een open zee. Het hooi is vojr de heltt verloren. Een lettergieter te Edinburg, Daniel Wright, 21 jaren oud, heeft bij een huiselijken twist zijn 20jarige zwangere vrouw een raessteek in de borst toegebracht, die haar onmiddelijken Algemeen, en voorzeker terecht, wordt dezer dagen door de landbouwers acb en wee geroepen over hat aauhoudecde uatte weder, waardoor de booi-oogst niet, of althans zecr gehrekkig kan plaats hebben, ongerekend nog het werkelijk groote verlies aan voedende stoffen van het product, dat meer en meer overeenkomst krijgt met afgetrokken theebladeren. Daar nu die ongunstige weersgesteldheid in dezen tijd bijna jaarlijks voorkorat, is het niet te verwonderen dat reeds sedert lang door velen naar een middel is gezocht om groen voeder en dus ook het gras, op zulk een wijze te oogsten en verder tegeu bederf te bewaren, dat de sohadelijke invloed van nat weder voorkomen wordt. In Prauk- rijk werden reeds in 1846 uitgebrelde proeven ge- nomen met het bewaren van groen voeder iu groenen toestand, en wel door middel van iukuiling, welke proeven weldra in Amerika op ruime schaal werden voortgezet. Ook in ons land worden door den bekenden laud- bouwer J. van der Breggen Az. te Waddinxveen, belangrijke proefnemingen gedaan en de beste uitkomsten zija reeds te dezen opzichte verkregen. In de Wekelijksche Laudbauw Kroniek van 12 Mei jl. vieden wij daarover van zijue hand eene mede- deeling, die in 't kort hierop neerkomt. In September 1880 werd een hektare gemaaid gras, dat reed3 vier dagen onder aauhoudende stortregens had gelegen, in kletsnatten toestand in een kuil geredeu en daar tot nieuwjaar bewaard. Bij de opening ontwikkelde zicb een sterke zure lueht en was de kleur van de massa vuil donkerbruiu, zouder dat ecbter een spoor van rotting te bespeuren was. Den eersten dag aten de koeien er slechts weiuig van, docli de volgende dagen met groote graagte. In 1881 werd de proef herhaald, ook met gras eener nieuw aangelegde kuustweide, met veel klavers, gerst en haver doorwaeeen. De massa werd in de sohuur gelijkvloers in afdeelingeu verdeeld, van ougeveer 30 wagenvrachten a 1000 kilo ieder, goed vastgetreden en gedekt met plauken, welke bezwaard werden met een laag Zand, overeenkomende met een gewickt van 60C kilo per vierkante meter. In 't begin van December werd met de voedering begonneu en nu aten de koeien het onmiddelijk met groote gulzigheiddaarmede werd voortgegaan tot einde April en het gevolg was dat de diereu er best uit- ugen, veel melk gaven en de boter de kleur had van gr Voor"'voedering van 12 koeien van begin December tot einde April, is niet meer dan 4 hektaren gras 'ngBij het gebruik hiervan moet echter niet vergeten worden, dat het ingekuilde gras niet dezelfde voeder- waarde bezit als het jonge gras in de weide omdat het eerste meer uitgegroeid en ouder is en daardoor aan voedende bestanddeelen heeft verloren Men gave het in plaats van hooi en dus ook daaibij hetze.fde krachtvoeder als men gewoon is bij hooivoedenug 6 Voor hen die liever bet gras buiten de sohuur willen bewaren, volgt hieronder een besehrijving derdaarvoor benoodigde kuilen, silo's genaamd, overgenomen uit Maandblad der Holl. my. van Landbouw voor Januan 82. De silo's bestaan uit langwerpige lokalen met eeuigs- zins afgeronde hoeken, waardoor zij den elliptischen vorm naderen. De muren zija van gewonen metselsteen, circa 35 om. dik en 5 meter boven den grand ver- heven. De lengte dezer lokalen is 12, bij een breedte van 4 meter. Op de muren staan 2 m. hooge houten stijlen waarop het dak rust, dat de 3 silo's (gewoonhjk zijn I 3 naast elkander aangelegd) tegen het mdringen van regen besobut. Tusschen den bovenkant der muren en het dak dus geuoegzaam ruimte om het in te kuilen groen- voeder in de silo's te brengen. De bodem is eveneens gemetseld en wc. zoo dat het doorsijpelen van grond- en zakwater wordt belet. Vooral is zulks onontbeerlijk wanneer de bodem onder den beganeu grond reikt. Komt deze daarraee g elijk, dan is tonnoodig een kostbare vloerbemetsehng te maken en is een goed aungestampte klei- of leemgrond doende. De goed perpendioulair opgetrokken muren zijn aan de binuenzijde glad gepleisterd, zoodanig dat de opgepakte massa daarin gemakkelyk eu regelmatig ^Het ingebraehte groenvoeder wordt door binnen in de silo's zijnde personen goed vastgetreden en gelijke- lijk verdeeld; dit vasttrappen is een vooruame zsak en moet vooral langs en bij de muren ^et groote zorg en herhaaldelijk worden gedaan. Is de silo goed vol dan dekt men bet geheel eeuvoudig met planken eu brengt daarop steenen of ander zwaar gewicht, tegeu de opgegeven zwaarte van 500 kilo per vier- kanteu meter. Voor de ziel van den oorlog heeft Arabi ook ge- zorgd; alle ambtenaren der open bare kassen zijn aaugesclircven om in zijn handen de voorhauden en inkomende gelden te storten. Nog wordt uit Alexandria, geseind dat daar vreugde heerscht wegens Derwisch—pacha's vertrek. Het blijkt dat hij in geheime veistandhouding was met Arabi en ook een lastige dwarskijker was voor Engeland. Arabi's voorposten naderen tot nabij Alexandria. Men verwacht een aanval. Arabi gaat overal voort met gelJ, wapenen, paarden eu levensmiddelen op te eischeu. Een Engelscb generaal deed met zijn staf een verkeuning tot drie mijlen van Arabi's stelling. Het bleek dat deze zeer sterk is. In- tusschen zal bet nog blijkeu dat de Khedive en zijn eerste Minister met Arabi weten, wat zij doen en zelfs bet achterblijven der Egyptische keur- troepen in Alexandria, die een zoogenaamd bloedig De Engelsche stoomboot Druid, kapt. Newton, van Bilbao geladen met menerie en bestemd naar Rotterdam, is den 20 dezer bij het uitvaren van eerstgenoemde plaats buiten de baar aan den grond gekomen en nam veel water in, men vreest dat bet schip verloren zal zijn; de bemanning is gered. Te Zaamslag is tot predikant bij de Her- vormde gemeente beroepen, de Weleerw. heer C. E. Crull, thans te Tholen. Een besluit van B. en W. der gemeente Iloofdplaat, waarbij aan bet hoofd der openbare school no. 1 vergunning was verleend, buiten de schooluren van het schoollokaal gebruik te maken, is door Z. M. den Koning vernietigd als strijdig met de wet, die nergens de bevoegdheid, om buiten de schooluren over bet schoollokaal te bescbikken, (Miswijzend kompas.) Te Nieuwediep is aangebracht het lijk van den tot de equipage van Zr. Ms. rammonitor „Adder" beboord hebbende oflicier van administratis 2e kl. W. F. Klompe. Ook dezo officier was ten deele gekleed. Op bet lijk vond men nog een som van ruim f 200 aan bankpapier en specie, welk geld de overledene vermoedelijk in zijn hoedanigheid van administrateur bij zicb droeg. Dat geen der opvarenden zicb door zwemmen kon redden, ofscboon er geoefende zwemmers aan boord wareu, wordt daaraan toegescbreven, dat het ongeluk is gebeurd in den tijd van de eb, waardoor bet onmogelijk was tegen de eb in naar strand te zwemmen. Het duiken tot onderzoek van het wrak zal geschiedon door den duiker B. C. Weltevreden, die bet wrak gevonden heeft, onder toezicbt en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 5