BUITENLAND. zorgen der dame in levenden lijve honderd gulden voor de aanwijzing van haar lijk. Men vreest, dat de ongelukkige in verstandsverbijatering is te water geraakt. Het treurig geval, waaraan uit den aard der zaak wel groote ruchtbaarheid gegeven moest worden, bracht gisterenavond in de aanzienlijke buurt hon- derden aan groepjes op de been. Men weet dat vele ,/branden" worden toege- schreven aan de te hooge verzekeringen bij de assuranlien, waardoor sommigen door den brand uit den brand raken. DieDtengevolge hebben som- mige assurantien information ingesteld ora te weten te komen of bij hunne kassen zijn verzekerd tegen een te lioog bed rag. Zr. Ms. Rammonitor Adder. Het wrak van de //Adder" is nog niet gevonden. De Brans Naerebout en de Schelde zijn van haren opsporingstocht te Nieuwediep teruggekeerd. om steenkolen in te nemen en zijn gisteren weder de Noordzee opgestoomd. Ten einde alle twijfel weg te nemen, die door de vermelding der tijdingen omtrent de rammonitor //Adder" geplaatst in de //Staatscourant" van 12 dezer, zoude kunnen ontstaan, strekke, dat van het vertrek van dat vaartuig van IJmuiden op 5 Juli jl. dien dag of later, noch bij het Dep. van Marine, noch bij den directeur en kommandant der Marine te Hellevoetsluis eenig bericht werd ontvangen, De ,/N. llott. Courant" schrijft daarentegen het volgende In de ,/Staats-Courant" wordt verzekerd, dat van het vertrek van de //Adder" uit IJmuiden op 5 Juli dien dag of later noch bij het Departemeut van Marine, noch bij den directeur en kommandant der Marine te Hellevoetsluis eenig bericht werd ontvangen. Wij waren reeds gisteren geinformeerd, dat er een misverstand in het spel moest wezen, en bij nader onderzoek is ons het volgende geble- kenHet Departement van Marine heeft in den namiddag van 4 Juli kennis gekregen van het ver trek van de ,/Adder" van de reede te Amsterdam, en men wist aan dat Departement, dat de bestem- ming Hellevoetsluis was. Aan de directie te Hel levoetsluis werd op 5 Juli door de directie te Amsterdam, toen deze wist, dat de//Adder" IJmui den had verlaten, getelegrapheerd //Adder" naar Hellevoetsluis vertrokken. Het moge dus waar zijn, dat uit IJmuiden geen bericht gezonden was, het Departement was in elk geval officieel geinformeerd van het vertrek uit Amsterdam, en de Hellevoetsche directie van het vertrek naar Hellevoetsluis. De commissie van onderzoek naar de ramp van de //Adder" zal, naar wij nog vernemen, zijn samen gesteld uit vijf personen, drie burgers en twee offi- cieren van de marine. Onder de eersten zal mr. E. N. Rahusen te Amsterdam behooren, die voor- zitter van de commissie zal zijn. De beide officieren van de Marine zullen gekozen worden uit officieren, die niet behooren tot het personeel van het Depar tement van Marine of van de directien van Marine te Hellevoetsluis en te Amsterdam. De Minister van Marine looft een premie van /2000 uit aan den viader of de vinders van het wrak van den rammonitor //Adder." Zaterdag zijn de lijken, welke jl. Yrijdag te den Helder door de Schorpioen waren aangebracht en waaronder dat van den matroos Se klasse P. J. J. L. de Ruijter, met dezelfde plechtigkeid als jl. Donderdag, ter aarde besteld. Bij het graf werd het woord gevoerd door den burgemeester en door den vice-admiraal De Haes. Onderscheidene kransen waren op de lijkkisten vastgehecht, waaronder een van de ingezetenen der gemeente Helder. Onder de personen, die met de Adder zijn ora- gekomen, behoort ook een jeugdig sergeant-schrijver, die van de Kweekschooi voor de Zeevaart te Leiden op genoemden bodem was overgeplaatst en zijn eerste zeereis maakte. Deze jonge man was eerst sedert drie maanden getrouwd. In het „N, v. d. D." is een verslag opgenomen omtrent een vroegere reis van den rammonitor //Adder." Een zeemilicien aan boord van dat schip schreef aan zijn ouders het volgende: z/Op den 9 September 1879 des morgens 4 uur verliet //de Adder" den Nieuwen Waterweg. Het waaide uit het Z. W. en er stond een flinke zee. Toen we de haven bijna uit waren, geraakten wij door de hooge zee, die op eene ondiepte dwars voor den havenmond staat, de dicht bij het Noorder- hoofd. De kommandant riep van de brug //klaar bij stuurboords anker hetgeen de schipper op den bak herhaalde. Niemand begat zich naar de kluis (dat is de vang, waarmede men den ketting vrijen loop geeft, en het anker dus valt) die voorop het schip is. Ik stond boven op de koekkoek, waar wij voor het water gevlucht waren en daar de schip per mij aankeek, sprong ik er af en ging bij de kluis, wachtende op het kommando //laat vallen je anker I" De zee liep telkens over mij heen, zoodat ik direkt doorgewaterd was. Eensklaps zie ik een zee aankomen, die zoo lioog boven mij uitstak, dat ik er koud van werd, ik hield mij des te steviger vast, maar het baatte niet, de zee gooide mij achterover, en ik dreef er raede weg. Eindelijk voelde ik iets, dat ik greep, en wel een handvast van den lucht- koker, toen stond ik op en liet de golven mij toen maar beuken, daar ik mij goed vast kon houden. Eindelijk hield het water op en kon ik uit mijne moeielijke positie komen. Ik kreeg een pluimpje van den le officier en schipper, zeker omdat ik niet verz. was. Toen ik mij half verschoond en gedroogd had, bevonden wij ons voor Scheveningen en voerden zooveel zeil wij konden, daar wij vlak voor den wind liepen. Half acht passeerden wij Noordwijk aan Zee, en denkende dat Eugene misschien op mijn tele gram aan zee was, ben ik op de achterplecht gaan staan. Ik had mijn blauwe broek aan en eene witte kiel, daar mijn ondergoed nog nat was. Te IJmui den sleepte Van Vliet, een bark, vlak langs ons. Toen stak de wind al heviger op en begon de zee al hooger en hooger te loopen. We kregen altemet zware buien, waardoor we de kust kwijt raakten/ waardoor we dikwijls door verkeerden koers dwars- zee kwamen. Bakboords schroef werd telkens uit het water gelicht, waardoor die in plaats van 125, het hcogste stadium, 180 slagen, deed, daar zij natuurlijk geen tegenstand ontmoette. Hier was onze machine niet tegen bestand, daar de regulateur zoo volmaakt niet is te verhinderen. Voor Petten geraakten wij in eens de kust kwijt en sloeg de zee over alles heen. Wij hingen meer dan wij stonden aan lij tegen stutten en stoompijp of op de brugtrap. De zee sloeg over de brug heen, zoodat de luchtkokers water innamen en het schip einde lijk 2 palm water in had. Toen kwam de le ma chinist melden, dat hij geen stoom kon houden, en door de ongelijke omwenteling van beide schroe- ven was het sohip niet te sturen. Wij vreesden natuurlijk de Zuiderhaaks, en hierom liet de kom mandant een loodsvlag bijschen, daar wij slechts een binnenloods aan boord hadden. Begrijpende dat een loods onze positie niet kon verbeteren, streken wij het sein en heschen dat voor een sleep- boot. Gelukkig klaarde de lucht na een half uur toen op en kregen we den vuurtoren en den uiterton van Kijkduin in zicht. Toen begon de vroolijkheid weder de overhand te krijgen en na allehends een flinke oorlam gegeven te hebben, kommandeerde de kommandantj/klaar bij de trossenen liepen wij om 3 uur de haven van Nieuwediep binnen. Zoo liep onze laatste tocbt af, die nog lang in mijn geheugen zal blijven. Tegen Olivier van Bradael, gewezen kantoor- bediende van Armand Peltzer, is een bevel tot aanhouding uitgevaardigd. Hij wordt beschuldigd van huisdiefstal. Hij bekent daarenboven de meeste der van Peltzer in beslag genomen voorwerpen, o. a. een open haard, gestolen te hebben. Het raeisje V. d. B. wordt vervolgd wegens het helen van gestolen goederen. Men heeft den trouw- ring van Armand Peltzer in haar bezit gevonden; zij had hem in een vaatdoek, dien zij in de handen had bij de gerechtelijke huiszoeking. Verleden week is op den spoorweg tusschen Gent en Meirelbeke een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. De hoofd-condocteur Martens, welke de baan overstapte, werd door een sneltrein, ver- trekkende uit Gent naar Charleroi verrast, op den grond geworpen en oumiddelijk gedood. Martens was reed9 28 jaar in dienst der spoorweg-maat- schappij. Zondag, 30 Juli, zal in het park van Brussel een //fete des fleurs" gegeven worden (met aller- hande vermakelijkheder. en concertengegeven door de voornaamste mnziekcorpsen der stad en provincie). 'sAvonds zal het park geheel verlicht worden volgens een nieuw systeera, nl. door elee- trisch licht, dat men tot nu toe nog niet heeft zien werken. Te Antwerpen is een heyige brand uitge- broken in de herberg //het Natiehuis" met groote stalling enz. gelegen in de Cassiersstraat. Van de stalling en magazijnen zijn niets overgebleven dan de vier muren; al wat het gebouw bevatte 7 paarden alleen uitgezonderd is verbrand. De herberg is gespaard gebleven; de schade is zeer aanzienlijk. Gemengde Berichten. De millioenenjuffrouw sc'nijnt tegenwoordig uit- stapjes te maken. Zaterdag jl. ten minste heeft zij ook te Dordrecht een bezoek gebracht met een gan- schen hofstoet en, ten spijt van hetgeen kwade tongen beweerd hebben omtrent haar finantien, schijnt hare royaliteit tegenover koetsiers en hotelbedienden nog geenszius onveranderd te zijn. Boven den ingang van een nieuw opgerichte tapperij aan de Hoogvaart (gemeente Capelle), ter plaatse waar een station van den ontworpen Staats- spoorweg Zwaluwe's Bosch zal komen, kan men het volgend opschrift lezen Op die wijze heeft de eigenaar het woord //ver- gunning" boven zijn deur, zonder vergunning be- komen te hebben. Te Suchteln, niet ver van Venio, heeft een afschuwelijke moord plaats gevonden door zekereu K. en de vrouw van R. aldaar. Deze beiden stonden reeds lang in geheime betrekking en toen zij nu in gezelschap van R. naar de kermis to Viersen gingeu, vielen de beiden vertrouwlingen op den niets kwaads vermoedenden echtgenoot aan en brachten hem om het leven. K. heeft 8 en R. 10 kinderen. Beide moordenaars bevinden zich in hechtenis. Het zijn alien geen rechtzinnigen, die de christelijke zendingsfeesten bijwonen. Althans bij het feest van 5 Juli op //Nijenburg" bij Heilo zijn gestolen, gerold, of verloren en niet teruggebracht: 1 portemonnaie, 1 zilveren horloge, 1 flacon met gouden dop, 2 zilveren breidopjes, 2 zijden para- pluies, 1 rotting, 2 sanilla parapluies, 1 zwart luster jasje en een portefeuille met een muntbiljet. De reden waarom zeker iemand onlangs een zelfmoord pleegde, vond men op een papier ge- scbreven in zijn linkerlaars. //Ik huwde een weduwe, die een volwassen dochter had. Mijn vader kwam ons dikwijls bezoeken, werd verliefd op mijn stief- dochter en huwde haar. Zoo werd mijn eigen vader mijn schoonzoon en mijn stiefdochter mijn moeder, daar zij de vrouw mijns vaders was. Eenigen tijd daarna schonk mijn vrouw mij een zoon, deze werd natuurlijk mijns vaders zwager en mijn oom, want hij was de breeder van mijn stiefmoeder. Mijn vaders vrouw, naraelijk mijn stiefdochter, kreeg ook een zoon; die werd natuurlijk mijn broeder en tegelijkertijd mijn kleinzoon, want hij was de zoon mijner dochter. Mijn vrouw werd mijn groot- moeder, omdat ze de moeder van mijn moeder was. Ik was de man van mijn vrouw en tegelijker tijd de kleinzoon mijner vrouw; en daar de man van iemands grootmoeder zijn grootvader is, zoo ben ik, ongelukkige, mijn eigen grootvader." Dat is inderdaad om gek van te worden. Onder de merkwaardige uitvindingen, door Amerika in den jongsten tijd gedaan, beboort te worden gerangschikt die van een slimmen zakke- roller. Deze namelijk beschildert zijn gelaat met pokken enoefent, op die wijze getooid, zijn beroep uit, wetende dat, al snapt men hem, ciemand hem zal vasthouden om hem aan de politie over te leveren. Onlangs echter kwam hij bedrogen uit. De Burgemeester van Chicago, wien hij bij den ingang van zijn raadhuis 1300 dollars ontfutselde, pakte hem bij de krasg, zonder vrees besmet te zullen worden, en liet op het politiebureau het gelaat door wassching van de pokken reinigen. „Vergunning" geweigerd, maar daarom geen nood; Wij tappen na bier, en ook wijn, voor ons brood."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2