TER R1EUZEIUSCKE COURAIUT Algemeen Nieuws- en Ailvertenlieblad voor Zeeuwsch-VIaanderen. Telegraphische berichten nUlTENLANI). BIJ VOE3(5SiGJL Zaterdag 8 Juli 1882. No. 1789. 's Gntvcnhasre, 7 Juli. In de heden gehouden zitting van de Eerste Kamer, verklaarde de Minister van Pinancien, Mr. Baron Van Lijnden, dat de stand der crisis op het oogenblik nog volkomen dezelfde is. Er is nog geen besluit genomen, maar dit zal eerstdaags moeten geschieden. Op eene vraag van den heer Van de Putte, of de beer Van Lijnden het mandaat tot Kabinetsformatie bad aanvaard, kon hij niet antwoorden. Naar aanleiding van een aandrang tot verhooging van den wijnaccijns, met het oog op de nadeelen voor den handel van het in werking getreden algemeen tarief van Prankrijk, verklaarde de Mi nister Rochussen, dat de Regeering alles had gedaan om in de toekoinst nieuwe onderhandelingen met Prankrijk mogelijk te maken. De Kamer heeft alio aanhangige wetsontwerpen aangeuonienwaaronder het tractaat met Rumenie, de bepalingen tegen aanvaringen op zee, de voorzie- r.ing van geneeskundige hulp bij de zeemacht, ont- eigening spoorweg Rotterdam— Maassluis, deafschaf fing op de ijkwerktuigen, en met 24 tegen 13 stemmen het voorstel van den heer Lohman tot wijziging van de schoolwet, dat door den Minister van Binnenlaudsche; Zrken niet warm aanbevolen, maar evenmin bestreden werd. De Kamer is op reces uiteengegaan. Aalsmeer heeft weer zijn tentoonstelling ge" had een echt nationale extositievan aardbezien Er was een inzender, die 91 soorten aardbezien tentoonstelde, nl. de beer A. M. Eveleem; de heer P. J. Lubberden zond de grootste vruchten in In ons vaderland vindt men nog ongeveer 600000 hectaren heide en woeste grond, waarvan de waarde per hectare gemiddeld niet hooger te schatten is dan f 10. Te Brussel is de laatste steen gelegd van het nieuwe paleis van justitie. Het gebouw was geheel met vlaggen versierd. Twee redevoeringen werden uitgesproken en een ontelbare menigte was tegenwoordig, o. a. een werkman, die ook den Landbouwberichten. Ter Neuzen, 6 Juli. Ointrent den toestand van den oogst in dit gowest meldt men ons het volgende Het koolzaad, dat weinig meer verbouwd wordt, i8 redelijk goed en wordt, voor zooveel het weder toelaat, reeds gedorschen. De rogge belooft over 't algemeen een goede opbrengst. Tarwe staat raede goed maar is door- gaans kort van stroo. De wintcrgerst is middel- matig doch de zomergerst goed. Haver is op enkele uitzonderingen na licht van stroo. Paardenboonen staan redelijk goed en erwten, waarvan er zeer veel gezaaid zijn, evenzoo. Dz klaver staat meestal goed, hetgeen grootendeels te danken is nan de zooge- naarnde kiaver-guano. In de soorten van zsad is echtcr groot verschil en verbetering zeer wenschelijk. Vlas, dat iets minder uitgezaaid is dan vroeger, wordt duur verkocht bij redelijk gewas. De aard- appelen beloven veel en de suikerbiet staat goed.. De mill goede eigenschappen van het zaad is oorzaak dat weer veel is overgezaaid moeten worden, hetgeen altijd op belangrijke schade voor den boer uitloopt. Betteraveu en paardepeeen staan mede goed. Hooi is er overvloedig en komt redelijk goed op. Aangaande het ooft zijn de kersen goed gelukt en worden duur verkocht. Peren kunnsn er rede lijk, maar appelen zullen er zeer weinig zijn. De veestapel is zeer voldoende. Het hoornvee is zelfs duur. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 85 centimen tat fr. 1,06, stieren, koeien en vaarzen 73 tot 94 centimen, kalveren 80 cen timen tot fr. 1,06. Vette varkens fr. 1,02 tot fr. 1,06, afslag 3 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. De markten waren flauw bezet. Voor vlas werd per 3 kilo besteed: te Waregem fr. 3,45 tot fr. 5,40, Aalst fr. 3,60 tot fr. 5,20, Mechelen fr. 4,95, Tiiielt fr. 4,50, Deinse fr. 2,25 tot fr. 4,00, St. Nicolaas fr. 4,00 en te Brugge fr. 3,78. De vlasmarkten waren zeer onregelmatig, de eene goed, de andere flauw bevoorraad, de eene staande, de andere dalend. Op het laatst der week nam de afslag toe. eersten steen van dit gebouw had zien leggen. Een som van 1000 fr. werd aan de werklieden uitgedeeld. Te Antwerpen heeft dezer dagen de feestelijke opening plaats geliad van een dagelijksche stoom- vaartlijn op Harwich, die door den Great—Eastern spoorweg is ingericht, met het oog op het snel toenemen van het personen— en goederenverkeer in de Belgische koopstad, na de opening van den St. Gothard-spoorweg. Op de kermis te Gilly heeft het volgende voorval veel sensati8 verwekt. Tegen 11 uur in den avond was de kermis nog in vollen gang. Overal een zee van licht en een leven van muziek- instrumenten, dat hooren en zien verging. Voor een tent, waar wezenlijke menscheneters te zien waren, verdrong de menigte zich ora met spanning te luisteren naar de hoogdravende taal, waarmee de bontgekleede paillas voor elke ygereguleerde representatie" het publiek binnen noodigde om de z/artisten" te zien. die levende konijnen oppeuzelden. Het orkest speelde lustig zijn vervaarlijkste deuntjes degrootetrom roerde zich kranig; de trompetters bliezen hunne longen uit daar ziet men plotssling een der kunstenmakers, de jongste, kakelbcnt ge- tooid en erg gegrimeord als neger, opspringen en luidde hoort men hem schreeuwenvvadervader en meteen wierp hij zich aan den hals van een fatsoeulijk burgerman, die eerst van schrik terug- deinsde, maar een oogenblik later in de kunstemaker werkelijk zijn zoon herkende, zijn zoon, die hem tien jaren geleden ontstolen was ter gelegen- licid van eene processie naar Montigny-sur-Sambre. Men kan iigt begrijpen, wat schrikkelijke op- schndding onder het publiek ontstond. De menigte was zoo verbitterd, dat zij zich op de tent wierp en haar kort en klein sloeg. Inmiddels redden de //meiisclieueters''' zich haastig door de vlucht, de kas in de steek latende, die de kunstenmakers zich toeeigenden. De verloren zoon werd aan de hand zijns vaders jubelend naar huis gebracht. Omtrent de laatste oogenblikken van den 1 moordenaar Guiteau, op den president der Noord- Amerikaansche Repubiek Garfield, deelt men het volgende mede Guiteau had een lang onderhoud met den gees- telijke Hiks; hij verzocht hem te onderzoeken, of het schavot wel volkomen in orde wasook verlangde hij precies te 12 uren te worden opge- hangen. Guiteau dicteerde zijn advocaat eon tes tament waarbij hij o. a. verbood, dat zijn lijk door speculanten zou worden geexploiteerd. In zijn tes tament, scbreef Guiteau nog: »Indien ieuaand mijn stoffelijk overschot wenscht te vinden, dan moeten zij een gedenkteeken voor mij oprichten met het volgende opschrift: „Hier ligt het lijk van Charles Guiteau, patriot en Christenzijn ziel is in den hemel." 's Morgens voor zijn terechtstelling at Guiteau smakelijk. Hij wensshte precies te 11 uren een tweede ontbijt te gebruiken. Met Iliks stelde hij vast welke gebeden hij wilde lezen, verder eenige plaatsen van de Heilige Schrift, die hij het liefst las, vervolgens een nieuw gebed en een gedioht, dat hij zelf had gemaakt. Hij wenschto te worden cpgetiangen op het oogenblik dat hij daarvan het laatste woord uitsprak. Te 10 uren wilde Guiteau een bad nemcn. Hij kleedde zich daarna, at wat vleesch met gebakken aardappels en een omraelet (van vier eieren, voegt de /Times"-correspondent te Philadelphia er bij,) terwijl hij een kop koffie dronk. Inmiddels was Hicks steeds bij hem. Te 12 uren werd aan Guiteau het doodvonnis voorge- lezen. Soldaten bezetten het gevangenisplein aan 150 personen was vergunning gegeven deexecutie bij te wonen. Zeer zenuwachtig onder het voorlezen van het doodvonnis, werd Guiteau daarna kalm hij borstelde zich het haar. Toen hij naar het schavot ging, was hij zeer bleek en een pijnlijke trek speelde om zijn mond. Na te hebben gebeden, sprak hij de aanwezigeu met vaste stem aldus toe #Ik zal u thans eenige verzen voorlezen, die uit- drukken wat ik thans gevoel. Ze zouden meer effect maken, indien zij op muziek waren gebracht." Onmiddelijk nadat hij de laatste woorden, waarin hij verklaarde dat hij naar zijn Heer ging, had uitgesproken, werd het vonnis voltrokken. GEMEN3DE BERICHTEN. Een 84jarige dronkaard werd vfior een paar dagen te Zierikzee tot drie dagen gevangenisstraf veroordeeld, wegens overtreding der drankwet. Hij was de eerste, op wien de rechtbank de wet had toe te passen. In Overijsel vat men de emancipatie der vrouw ernstig op. In Zutfen is een zwemclub opgericht voor jonge meisjes. De dames moeten uitmuutende vorderingen maken. Gedurende het j 2e kwartaal van dit jaar zijn met verachillende stoom- schepen van Amsterdam naar New-York vervoerd 10,776 landverhuizers. Te Amsterdam is weder een man, die onder het rijden uit den tram stapte, met dezen in aanraking gekomen, zoodat hem de beide beenen werden afgereden. Te Warmen- huizen is een achtjarig meisje bij het water scheppen onopgemerkt in het water gevallen en verdronken. Te Leiden is het huwelijk voltrokken tusscheu een 40jarigen, in de gemeente Alfen woonachtigen doofstommen kleermaker en een doofstomme naaister van ongeveer denzelfden leeftijd. De landbouwer A. F. T. te Beets, heeft van een zijner paarden een slag ontvangen, met het noodlottig gevolg, dat hij na een smartelijk lijden van weinige dagen aan de gevolgen daarvan overleden is. Een Oosten- rijksch impressario heeft van den Sultan verlof ontvangen om eene kunstreis door Europa te onder- nemen met een Turksch militair muziekkorps. Men zal zich in de voornaamste steden dus weldra aan echt Turksehe muziek kunnen vergasten. In het Alhambra te Londen zal een meisje te zien zijn, die den naam draagt van Marian, de reuzen- koningin der Amazonen. Zij werd in 1866 in Thuringen geboren en is 8 Eng. voet, 2 duim lang. Enkele streken in de Zwitserscbe kanton, Aargau, Soluthurn, Baselland en Luzern, zijn door zware onweders geteisterd, die voor een groot deel den oogst vernield hebben. De beken zwollen zoo plot- seling, dat zij buiten hare oevers traden en bet vee naar de stallen moest worden gedreven. 'sGravenhage heeft ook thans de beurt van een bezoek der millioenen-juffrouw, die, vergezeld van haar echtgenoot en familie, dagelijks uitstapjes maakt, waarbij de rijke dame haar naam met eere liandhaaft. Mevrouw Hoetink-Strnik, aldus noemt zich de millioenen-juffrouw," heeft degenen, die iets van haar te vorderen hebben, verzocht hun wettelijke schuldvorderingen vflor 15 Aug. in te zenden, zul- lende die voor 15 Sept. a. s. worden uitbetaald. Te Nijmegen werden uit Duitschland eenige vaten soda aangevoerd. Bij visitatie bleken de vaten echter spiritus te bevatten, tot een gezamen- lijk bedrag van 317 liter van 96 procent. De vaten waren bestemd voor den koffiehuishouder J. R. aldaar. De drank is in beslag genomen, terwijl tegen de invoerders proes-verbaal is op- gemaakt. De boete moet ongeveer 4000 bedragen. Volgens den Haagschen correspondent der ffArnb. Ct. is het dragen van gonden armbanden door heeren, eerst door eenige jeugdige Rotter- dammers van goeden huize (bereidwillig als er iets Eugelsch over te uemen is) in praktij'k gebracht, ook in de hofstad sedert geruimen tijd in zekere kringen der hoogere aristocratie in zwang. Eenige jongelui met fortuin hebben een soort club gevormd, die de Mon—clier—club geuoemd wordt, waarvan de ledeu elkander altijd als Mon-cher" toespreken en als dictintief een gouden armband dragen. Op een regenachtigen dag meende iemand een vriend voor zich te zien gaan met een fraaie VAN DB w„ j

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 5