TER NEUZEISCHE COURANT. Algemeen A'ienws- en Advertentieblad voor Zeeuwscb-VIaanderen. BURGERLIJKE STAND. BfNNENLAND BIJVOEQ-SE.L Woensdag 5 Juli 1882. No. 1788. RECHTSZAKEN. Arrondissemeots-rechtbank te Miiidelbarg. GEMEN3DE BERICHTEN. HULST. AXEL. BOSCHKAPELLE. C L I N G E. Ter Neuzen, 4 Juli. Januari. 26 10 r. ij., 6 s-, 5 k., 4 m., 11. 35665 Februari. 20 7 r. ij., 7 s., 3 m., 3 k. 27926 Maart. 31 llr.ij,9s.,7m.,3k.,lh. 42496 April. 29 10m.,9s.,5r.ij.,4k.,l h. 38378 Mei. 29 12 m.,9s.,5r.ij 2h.,l k. 39178 Juni. 38 14 m., 10 s., 8 r. ij.,5 h.,lk. 46498 173 230141 VAN DB De rechtbank heeft in hare zittiog van 30 Juni de volgende vonnissen uitgesproken: C. H., zonder beroep te Axel, is bij vonnis wegens diefstal gepleegd door een loonbediende ten nadeele van Laren meester veroordeeld tot een celstraf van 3 maanden. E. T., atbeider, E. L., landbouwersknecht, beiden te Axel, zijn wegens mishandeling veroord.: de eerste tot f 12 boete, de tweede tot 6 boete of 6 dagen gevang. voor den eerste en 3 dagen voor den tweede. Ch. D., werkinan te Axel, in dienst bij hst 3e regi ment infanterie, is wegens mishandeling veroord. tot f 8 boete of 3 dagen gevang. Landbouwberichten, De oogst in hat kanton Oostburg is begonnen. Hier en daar ligt al een partijtje koolzaad gesneden en er is reeds gedorscht en verkocht. De prijs f 12 per hectoliter, bevredigde den landbouwer meer dan de opbrengst, daar die dit jaar bijna zonder uitzondering wel beneden de 10 H. L. per gemet zal blijven. Mogen de landbouwers op een masss stroo niet rekcnen, toch laat zich een vrij goede opbrengst der graangewassen verwachten. Het zachte weder met overdekte lucht werkt tot eene flinke vorming van de graankorrel goed mede. Puik vlas zoo min als vlas van geldelooze waarde wordt veel aangetroffen. De bedongen prijzen varieeren meest van 150 tot 200. De aardappelen beloven veel. Eene big van den heer H. v. Wijland te inkega weet zeer voorzichtig de uijers van een koe te vatten en zoo 't genoemde beest te znigen. Het kon dusdoende gemakkelijk een vet varken worden. Bij Judocus van den Broeck, een vlasboertje in de Molenstraat (Gem. Zeeuwsch-Clinge) is, terwijl hij afwezig was, uit eene kleerkast, eene som van ongeveer 200 francs ontvreemd. Da dieven moeten door het inslaan van een glas, een achterraampje hebben kunnen openen, en schijnen zoo in de woning gekomen te zijn. Jl. Vrijdag is te Veere een rijkstelegraafkantoor met beperkten dag- dienst, ingericht met telefoondienst, voor het alge meen verkeer, ook met het buitenland, geopend. De villa Rozenstein, als premie op boekwerken door de Gebr. Koster te Amsterdam en D. Bolle te Rotterdam uitgeloofd, is hun eigendom gebleven, daar de f 100,000 der staatsloterij viel op een nummer dat nog in hun bezit is. Door de Rijks—politic te Klundert, Sprundel en Ossendrecht zijn tegen verschillende personen processen-verbaal opgemaakt wegens het schieten en vervoeren van bij de wet beschermde vogels. Te Arnhem heeft een kostganger de dochter des huizes, waar hij in den kost was, met zijn knipmes een zeer gevaar- lijke wonde aan den hals en aan den rechter pols toegebracht. De dader is in arrest. Te Leeuwar- den is van een schip een 5jarig jongetje over boord gevallen en verdronken. - De kanunnik Bernard, welke men onlangs te Havanna aange- houden heeft, is ingescheept op de stoomboot EspaDa, in bestemming naar Santander. Men heeft een som van 100,000 fr. in zijn bezit gevonden. Te Gotha heeft de 80e lijkverbranding plaats ge- had. De prefect van politic heeft op nieuw een maatregel genomeu, welke het Parijsche politie- wezen een heel eindje vooruit zal brengen, nl. het bevel uitgevaardigd, dat de politie-agenten voortaan hun favoris ^en imp^riale" moeten afscheren, omdat deze wijze van baard dragenaan het Keizer- rijk herinnert. Van 16 tot 30 Juni 1882. TER NEUZEN. Huwelijks-aangifien. 28 Juni. Dirk Scheele, oud 60 j., weduwn. en Johanna Maria Rookus, oud 60 j., wed. Huwelijks-voltrekkingen. 21 Juni. Petrus Do- miuicus Bruggeman, cud 38 j., jm. eu Anna Catharina de Nijs, oud 31 j., jd. Geboorten. 17 Juni. Ilendrika Jacoba, d. van Jan Hoebe en van Helena de Visser. 18 Juni, Cornelia Levina Leijutje, d. van Pieter Riemsns en van Johanna Jozina Koliju. 20 Juni. Jan en Willem, zonen van Jacobus Ailaart en van Neeltje Wiemes. 22 Juni. Catharina Tanneke, d. van Cornelis van IJk en van Dingetje de Kraker. 27 Juni. Jacob, z. van Reinier Donze en van Catharina Santina Rouw. Cornelia Jacoba, d. van Abraham van der Welle en van Maria Pieternella Grijspeere. Bastiana Cornelia, d. van Pieter van Wijck en van Maria de Wilte. Overlijden. 24 Juni. Johannes Anthony Valk, oud 40 j., echtg. van Janneke Leunis. 30 Juni. Dingena den Engelsman, oud 67 j., wed. van Grilles Zegers Huwelijks-voltrekkingen. 20 Juni. Renatus Edmondua Maria Ghislenus Kervijn, oud 26 j., jm., (van Gent) en Maria Theresa Coleta Gislena Seijdlitz, oud 21 j jd. Overlyden. 21 Juni. Desire de Bruijn, oud 11 d., z. van Eduardus Leonardus en van Maria Ludovica Thomaes. 24 Juni. Stephanie Margereta de Bruyn, oud 14 d., d. van Eduardus Leonardus en van Maria Ludovica Thomaes. Huwelijks-aangiften. 19 Juni. Daniel Meeuwsen, oud 24 j., jm. en Maria Barbera Ortele, oud 28 j., jd. Geboorten. 26 Juni. Jacobus, z. van Cornelis Overdulve en van Elisabeth Bareman. Geboorten. 22 Juni. Johannes Augustinus, z. van Johannis Verdurmen en van Maria Paulina de Poorter Huwelijks-voltrekkingen. 28 Juni. Petrus Johannes Huijbrecht, oud 22 j., jm. en 8tephanie de Wilde, oud 20 j., jd. Geboorten. Maria Floridina, d. van Leandsr de de nieuwere geschiedenis uit 't Uosten zal moeten komen. De Oostersche volken schijnen tot het bewustzijn te zijn gekomen, dat de overmacht der Westersche volken slechts denkbeeldig is geworden, nu limine hoog geprezen Westersche beschaving aan hetzelfde euvel rnank gaat, al is het ook in eenigszins gewijzigden vorm, als hunne Oostersche, zoodat de Westersche maatschappelijke toestanden aan de mogendhedeu geene verwikkelingen of krachts- vertoon naar buiten meer kunnen toelaten. Daarbij moeten zij bekend zijn met de verdeeldheid en het wantrouwen, die onder de mogendheden heerschen, en daarin hunne kracht zoeken, anders is hunne tegenwoordige houding onverklaarbaar. Turkije is en blijft meester van den toestand, en het wordt met den dag duidelijk dat de Sultan en Arabi naar een vast plan in het Egyptische vraagstuk te werk gaan. De gezanten der mogendheden kunnen te Konstantinopel met de conferentie niets vorderen. De lurksche regeering blijft bij hare weigering oin er deel aan te nemen en volhardt bij haar besluit om slechts datgene te doen, wat het belang van Turkije haar voorschrijft, en zij zal dan ook geen oogenblik aarzelen dienovereenkomstig te handelen. In het Lagerhuis heeft Gladstone een strijd van 32 achtereen volgende uren gestreden voor de aan- nerning der Iersche dwangwet. Alle artikelen zijn ten slotte aangenomen, maar daarentegen zijn bijna alle Iersche Kamerleden geschorst wegens moed- willige belemmering der debatten. De moorden en het lijdelijk verzet tegen de regeering worden in Ierland intusschen onafgebroken voortgezet. Uit Rusland komen berichten, waaruit blijkt, dat «e reeks van nieuwe ontdekkingen van booze plannen der nihilisten nog niet afgesloten schijnt te zijn. In Nowogorod hebben een aantal inhech- tenisnemingeu plaats gehad en men vermoedt, dat de spoorweg tusschen die stad en Moskou onder- mijnd is. Ook in Twer is men nihilistische plechtigste en krachtigste bij den Koning daar- tegen in verzet komen! Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoor weg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te los3en of te laden Maand. Getal. Geladen met: K. m.inhoud. In deze kolom beteekenen de letters.- r. ij. raw ijzer, stukgoederen, k. kolen, m. menerie, h. hont, 1. ledig. Uitgevaren zijn: in Januari 24, Pebruari 17, Maart 32, April 29, Mei 27 en Juni 35 zeeschepen. Uit bovenstaande opgave biijkt, dat de scheep- vaart in dit jaar zeer belangrijk is toegenomen. Sedert 22 Januari tot 28 Juni van dit jaar zijn niet minder dan 50 stoomschepen alhier gelost met menerie, welke te zamen 48000 Engelsche tonnen inhielden. Gisteren kwam alhier de Engelsche stoomboot Longueil, kapitein Mitchel, van Bilboa aan de los- plaats van den spoorweg te liggen, om zijne lading van pi. m. 2000 tonnen te lossen. Sedert het bestaan van het kanaal is dit het grootste stoom- schip, hetwelk alhier door de sluizen zonder te zijn gelicht, is geschud. De Duitsche schooner Joseph, van deze plaats in ballast op avontuur, eu de Engelsche bark meene vergadering van aandeelhouders byeengeroepen tot behandeling van het namens de Ministers van waterstaat en financien door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland met de maat- schappij gesloten contract tot overneming der ha ven v.'erken aldaar. Het wetsontwerp betreffende deze zaak zal, naar men verneemt, binnen kort worden ingediend. Naar men verneemt liggen aide wetsontwerpen, benoodigd voor de invoering van het nieuwe wetboek van strafrecki, aan het Ministerie van justitie gereed. Het eerste daarvan, strekkende tot aanwijzing van de gestichten waar gevangenisstraf en van die waar hechtenis wordt ondergaan, is, zooals men weet, reeds bij de Tweede Kamer ingediend en in de afdeelingen vrij algemeen" gunstig ontvaugen. De indiening der overige wetsontwerpen aan den Raad van State wordt tot dusver door de ministerieele crisis belet. De Leidsche Ct. bevat het volgende: De werklieden van de weverij der firma De Heyder Co. leverden heden bij ons een protest in tegen hetgeen in ons vorig nommer was opge- geven als reden van de plaats gehad hebbende werkstaking. Zij verklaarden, dat door hen geen eisch tot verhooging van loon was gedaan; zij waren tevreden met het sedert jaren vastgestelde loon, maar ontevreden over de nn en dan, zonder opgave van redenen door de uitbetalers, op dat loon gedane kortiugen. Nu wij in den kersentijd zijn, raadt Semper- virens aan om de stelen van dit thans zoo overvloedig gebruikt wordend ooft niet onbedachtzaam weg te werpen. Integendeel, bewaart ze en legt ze op zolder tusschen een paar vellen papier ter vrijwaring tegen stof; droog zijnde, bergt men ze op in een bus of trommel en zet die op een drooge plaats. Deze gedroogde kersenstelen als thee getrokken, zijn volgens gsmeld blad een voortreffelijk middel

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 5