BUITEJSLAND. Telegraphische berichten. Jl. Vrijdag ochtend hebben de werkiieden in de katoenweverij van de firma De Heyder Co. te Leiden de werkzaamheden gestaakt, op grond dat zij loonsverhooging eischten. Zaterdag oclitend ten 6 ure zouden zij tien bij tien binnen de fabriek gelaten worden, tot het opnemen van bun afgemaakt werk. Opdat dit geregeld zou plaats hebben, waren er eenige agenten van politie aan de fabriek ge- posteerd, doch nauwelijks was het 6 uur geslagen, of de werkiieden wilden alien tegelijk naar binnen, hetgeen de politie trachtte te verhinderen, terwijl inmiddels de militaire macht gerekwireerd werd. Na aankomst der kavallerie was het teriein spoedig ontruimd, zonder dat daarbij verder iet3 bizonders voorviel. Op Woensdag 9 Aug. e. k. zal het gerechts- hof te 'a Gravenhage zich hebben bezig te houden met de zaak, die bekend is onder den naam van vde moord van Veere" en die voor eenigen tijd zoo groote belangstelling in oils land heeft opgewekt. De beschuldigde, Louis Joseph Jacobus Roland, geboren te Veere den 5 Aug. 1858, was van beroep banketbakkersbediende en is thans gedetineerd in het hnis van verzekering te 's Hage. De hoofdpunten der akte van beschuldiging deelen wij hieronder mede. In het op zichzelf reeds zoo eenzaam plaatsje Veere, leefde nog eenzamer dan wellicht eenig ander ingezetene, de verslagene Cornells Hendrik Snijders, een weduwnaar van 66 jaren, die in den vollen zin des woords een zonderling mocht genoemd worden. Tijdens zijn huwelijk te Middelburg wonende, waar hij ook geboren was, verliet hij die plaats na het overiijden zijner vrouw, om zich te Veere te gaan vestigen. Daar bewoonde hij geheel alleen een vrij ontredderd huis aan de Kade, met achter een open erf, dat door middel van een poortje in den 2 meter hoogen muur toegang geeft tot de Kwartierstraat, ook genaamd het Achterstraatje. Bezoeken ontving hij zelden en alle huiselijke bezigheden, zelfs het koken, verrichtte hij zelf; alleen om de straat te reinigen riep hij soms de hulp in van eene buurvrouw, die ook wel eeus de courant voor hem aannam, als, bijv. 's Zondags, zijn deur gesloten bleef, hoe er ook gescheld werd. Zondag den 2 October 1881, overreikte die buurvrouw over het muurtje, dat tusschen hunne erven in was en waartegen te harent een laddertje stond, hem ook nog een courant en sedert heeft zij hem niet meer levend gezien, want's Maandags- morgens bleef haar herhaald roepen onbeantwoord. Dit verwonderde haar natuurlijk. Den vorigen middag omslreeks half vier had zij ook reeds een slag of stoot gchoord tegen den gangmuur van Snijders, welke haar woonkamer begrensde; een oogenblik had zij aan het afgesproken noodsignaal gedacht, maar toen 't gerucht zich niet herhaalde, had zij zich niet verder bezorgd gemaakt. Toen de politie zich echter 's Maandags op waarschuwing van haar man, toegang tot de wor.ing verschafte, bleek het dat zij zich niet vergist had. Daar lag het door 12 wonden misvormde lijk van Snijders in een grooten plas bloed, de rug half verbrand, de klsederen met petroleum bestreken en een doosje lucifers er bij. Naast het lijk lag een groot mes met afgebroken punt. Verscheidene voorwer- pen in huis waren met bloed berlekt; blijkbaar had de moordenaar het niet bij den moord gelaten, maar was hij ook op buit belust geweest, want men vond o. a. een papieren omslag waarin nog <5en effect. Ben groot gouden horloge, dat men wist dat Snijders bezat werd echter niet meer gevonden, evenmin als een gouden bril, en het zijn juist deze voorwerpen, welke op den beschuldigden Ro land de zwaarste vermoedens hebben geworpen. Roland is de zoon eener geachte weduwe, die te Veere een fatsoenlijk logement houdt. Zijn gedrag liet steeds veel te wenschen over en hij berokkende zijne moeder heel wat leed. Nergens kon hij het als banketbakkersbediende lang uithouden en meer dan eens had hij zich ook reeds aan diefstal bezondigd. Met 1 October of den tweeden of derden zou hij in dienst komen bij een bakker te Bergen op Zoom. In den avond van Zondag, 2 October, verscheen hij plotseling bij eene hem bekendefamiliete Middelburg met een koffertje in de hand. Bij het binnenko- men stak hij zijne linkerhand toe, daar de rechter was verwond. Ook waren zijne kleederen met bloed bespat. Als oorzaak gaf hij op, dat hij met zekeren Pot (een matroos, die reeds laug weer in zee was) een stokje had gesneden in de duinen. Den vol- genden middag te twee uur vertrok hij, echter niet naar Bergen-op-Zoom, maar naar Antwerpen, waar hij zich bij eene weduwe in den kost besteedde. Te Antwerpen verkocht hij den bril en het horloge en trachtte hij door middel van een matrcos plaat- sing op een schip naar Amerika te krijgen, het geen de matroos beloofde maar niet nakwam. Den 17 November deelde iemand hem mede, dat in een dagblad een verhaal van den moord te Veere voorkwam, waarbij zekere R. als van de misdaad verdacht, werd genoemd. Roland ontstelde hevig en 'a avonds beschonken thuiskoraende, ging hij als een waanzinnige te werk en was aan wanhoop ten prooi. Twee dagen later werd hij gearresteerd. De akte van beschuldiging bevat een uitvoerig relaas van Roland's doen en laten kort voor en na den moord, zooals hij zelf dit vertelt en zooals dit uit mededeelingen van getuigen blijkt. Roland blijft alle schuld ontkennen. Echter is o. a. den 4 Ee- bruari in het huis van arrest te Middelburg een brief van hem aan zijne moeder onderschept, waarin hij vroeg hem mede te deelen hoe laat de misdaad te Veere gepleegd en hoe laat de brand bij Snijders uitgebarsten was, en zulks terwijl hij onschuldig zijnde van dien brand niets weten kon. Niettegenstaande zijn halstarrig ontkennen, wordt hij beschuldigd van manslag met voorbedachten rade, althans vergezeld van twee andere misdrijveu, die respectievelijk gediend hebben om het plegen van den diefstal gemakkelijk te maken en de ont* dekking van den diefstal en manslag te voorkomen diefstal met behulp van geweldoefening die sporen van kwetsing heeft achtergelaten brandstichting in een gebouw waarbij te voorzieu was dat menschen- levens in gevaar konden worden gebracht. Het Openbaar Minislerie zal bij de berechting dezer zaak worden waargenomen door den procureur— generaal Mr. Van den Bergh, de beschuldigde zal worden verdedigd door den advocaat Mr. C. W. Vollgraff. 63 getuigen zullen worden gehoord. Dezer dagen is te Straatsburg door beambten van in— en uitgaande rechten aangehaald een koffer, die bestemd was om naar Griesbach, in Biden, te worden gezonden, en welke bij onderzoek bleek aan L<on Peltzer te hebben toebehoord, die daar- mede Brussel had verlaten. Zij bevatte sporen van bloedvlekken en was per Branschen Ooster- spoorweg herwaars vervoerd. Men meldt, dat later nog een tweede koffer, eveneens van den misdadiger afkomstig, gevonden is. Door sommige Belgische bladen wordt bericht, dat de inttructie in de zaak Peltzer bijna is afge- loopen en dat het proces in het laatst van October voor de assises zal komen. De katholieken van Keulen zijn dezer dagen aldaar bijeengekomen en hebben besloten zich tot den Koning te wenden, om hem te verzoeken de laatste hinderpalen uit den weg te ruimen, welke Mgr. Melhers, hunnen aartsbisschop nog beletten, naar zijne bisschoppelijke stad terug te keeren. De katholieken van Keulen hebben een adres in dien zin aan den Koning van Pruissen te Berlijn gezonden. Die der andere steden van het bisdom maken zich gereed dit voorbeeld te volgen. In de Vereenigde Staten van Noord—Amerika houdt de werkstaking der sjouwerlieden en de stilstand van het goederenvervoer aan. De in dienst genomen nieuwelingen werken onvoldoende en men houdt het er voor, dat de maatschappijen op 1 Juli, wanneer de groote aanvoer van goederen uit de oostenlijke staten begint, zullen moeten toegeven. In Pensylvanie hebben 7000 mijnwerkers gedreigd den arbeid te zullen staken, indien hen geene loonsverhooging toegestaan wordt. Onder de arbeiders in de geheele Unie heerscht gisting en vele arbeidstakingen van ondergeschikten aard zijn slecbts door het toestaan van loonsverhooging voorkomen kunnen worden. In Uraguav, Zuid- Amerika, is een opstand uitgebroken, die snel toeneemt en groote ongerustheid verwekt. Vier Spaansche oorlogschepen zijn op weg naar Montevideo. Gemengde 13erioliten. Zondagmiddag werd te Vlissingen op de dok- kade een koopman in pekelharing, zekere Cor nelia de Fluiter, door de politie aangehouden. Het signalement van dien persoon kwam nl. overeen met dat van een der drie daders van den moord, gepleegd op een elfjarig meisje in den omtrek van Antwerpen. Na in het gevangenhok, waarin hij gebracht was, alles kort en klein geslagen to hebben, is de man nauwelijks door 4 politieagenten in bedwang gehouden, gisteren per treiu naar Breda vervoerd ter verdere confrontatie bij den officier van justitie. De vermoedelijke moordenaar had een zeer ongunstig uiterlijk en moet, naar sommige personen mededeelen, geroepen hebben, #dat niet hij maar zijn broeder de dader was." De jongste komeet brengt de sterrekundige zeer in verlegenheid, omdat ze maar niet wil schitteren en loopen zooals zij voorspeld hebben. Thans heeft een geleerde, prof. Vogel, te Potsdam, met den spectroskoop of kleurschiftingskijker ont- dektdat, terwijl de andere kometen vooral uit kool— en waterstof bestaan, deze komeet voor een goed deel uit natrum of keukenzout bestaat. 't Ligt hem dus aan 'tzout! INGEZONDEN STUKKEN. Z. M. heeft benoemd tot Ontvanger der Registratie eu Domeincn te Hulst, den heer W. E. Mensing, thans in gelijke betrekking te Noordwijk. 309de Mtaatsiotcrlj. HANDELSBERICHTEN. Rotterdam, 3 Juli. Mijnheer de Reducteur Ofsehoon rnijn draad nog niet afgesponnen was, geloof ik toch dat u goed gedasn hebt met te sluiten. Ah een strijd wat lang duurt, komen de hartstochten in beweging eD personal i- teiten in het spel en dan is om zoo te zeggen de aardigheid er af. Hiervan heb ik zelf weder de cnaangename ervaring opge- daan. Om dit zooveel mogelijk te vcorkomen, heb ik mijne stukken met mijn naam onderteekend, en er mogelijk wel wat hard op gedrnkt, dat anderen dit zouden rolgen. Ik geef toe dat men redenen kan hebben dit niet te doen en eerbiedig die van wEen vrieod van den landbouwer" volkomen. Als men zich zooals hij eenvoudig tot bestrijding der zaak bepaalt doet het er ook minder toe. Dewijl ik geloof dat het inderdaad een vriend van mij is, verzoek ik hem zijn naam op de eene of andere wijze aan mij bekend te maken. Hij zij van stipte geheimhouding verzekerd. Ook heeft men mij heden stcllig verklaard, dat hij die mij onder den enrieusen naam van „Esclave X" aangevallen heeft werkelijk een boerenknecht is en het zoo kwa&d niet gemeend heeft. Beida verklaringen zijn mij zeer aangenaam. Weluu als dat zto is, dan meen ik het ook zoo niet en trek terstond alles in, wat ik daaromtrent geschreven heb. Hoezeer het mij ook tegenstond op dat stuk te antwoorden, meende ik toch tegen zulke complimenten in een publiek ge- schrift te moeten opkomen. Ook met hem verlang ik kennismakirig. Na al hetgeen ik in de laatsto dagen gehoord en gelezen heb, druk ik ten slotte de hoop uit dat artikel 89b voor tien en artikel 101 evenxeer voor een paar jaren mogen buiten werking gesteld worden. Ontvangt mijnheer de Redacteur mijn bizonderen dank, dat u dit stuk nog bij wijze van aanhangsel hebt willen opnemen van UEd. dw. dienaar, P. Moes. Prijzen van 100 en daarboven. 5e Kinase. Trekking ran 30 Juni. 15000 no. 2861. 10000 9199. 1500 N 9218. 1000 U 2171 10475 14309. 400 0 16267. 200 w 1248 4135 5021 5416 6138 9773 10699 18583. 100 w 2577 2773 3322 3677 11186 11924 13766 15323 16576 16640 16757 16835 18909. De aanvoer ran Tarwe waa heden zeer klein. die tot on- reraoderde prijzen iangzaam van de hand ging. Ook andern graiien werden met kleinen aanvoer tot vorige prijzen verkocht. Puike Zeenweche en VlaamBche Tarwe J 11,50 a 12.25 beate 9,75 a 10.75, mindere 7,— a 9,50. Rogge f 7,60 a f 8,20, mindere f 6,50 a 7,50. Gerst, winter f 6,00 a 7,50, mindere f 5,50 a J 6,60 zonacr dito 5,50 a 6,60 mindere 5,50 a/6,00. Haver korte 8,50a 5,50, lange 3.20 a 4,80. Paardenooor.en 6,70 a 7,80 mindere a Duivenboonen J 8,00 a 9,00 mindere a Bruineboonen 9,00 a 10,00 mindere f 7,50 a 8,50. Witteboonen Walchcrsche 11,00 a 12,50. Zeeuwache 10,00 a 11,00 minder# 5,00 a 9,50. Erwten 8,75 a 9,25. Zeeuw-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2