1 TER KEUZESSCHt COURAMT Algcmeen i\ieuws- en Ailvertentieblad voor Zeenwscb-Vlaanileren. Binnenland Buitenland. BIJVOKGSEI, Zaterdag 1 Juli 1882. No. 1787. Z. M. heeft aan Mr. J. W. Lasonder, met ingang van 1 September a. s., op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogore burgerschool te Middelburg. Op de voordracht ter benoeming van een waarnemenden griffier der Staten van Zeeland zijn door Gedeputeerde Staten geplaatst deheeren: mr. W. Polman Kruseman, commies, chef der 3e afd. W. H. Dormaar Hz., comm., chef der 2e afd.; jhr. mr. P. D. van Citters, comm., chef van de le afd. der prov. griffie. De Minister van finantien heeft vastgesteld de 310e staatsloterijZij bestaat uit 21,000 ioten, 10,500 prijzen en 2 premien. De collects wordt geopend op Maandag 24 Juli en gesloten op Zaterdag 5 Augustus a. s. De trekking van de le kl. begint op den 21 Augustus, terwijl de laatste 100 nommers op Zaterdag 11 November worden getrokken. Bij de rijk3-postspaarbank is gedurende de maand Mei 1882 ingebracht 168,535,40^ en terugbetaald 86,627,34. Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 81,908,06^. Aan het einde der maand April was ten name der verschillende inleg- gers ingeschreven een bedrag van 1,281,795,50£ zoodat de som der inlagen op 31 Mei bedroeg f 1,313,703,57. In den loop der maand werden 1879 nieuwe boekjes uitgegeven: 318 boekjes werden geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand 33815 boekjes in omloop waren. De eerste nieuwe haring is naar HH. MM. den Koning en de Koningin te Wildungen ver- zonden. Ook aan Z. K. H. Alexander, Prins van Oranje, werd de eerste haring van dit jaar aangeboden. De bliksem veroorzaakte in het begin dezer week in het Noorden van ons land o. a. de volgende ongelukken. Te Nieuwolde en te Beilen brandden molens af, te Ukswert, Onstwedde en te Laag- Halen boerenwoningen. Te Gorredijk werd een meelmolen gedeeltelijk vernield te Warfum ont- stond een begin van brand, evenzeer te Nieuwe- Pekela op twee plaatsente Wolvega sloeg de bliksem in de woning van den heer V. d. Linde, verbrijzelde de glasruiten, een gedeelte der huis- meubels en sloeg de beddeurcn aan splinters, die door de ruiten heen buiten de woning werden geslingerd. Op verschillende plaatsen werden paarden, koeien, schapen en varkens doodgeslagen. Te Groningen is zekere P. Mulder, 62 jaar oud, getroffen. Hij had zich, daar het hem in zijne woning te warm was, in de onmiddelijke na- bijheid te slapen gelegd. Door het weder gewekt, begaf hij zich naar huis. Op weg daarheen trof hem het hemelvuur z6odauig, dat hij oogenblikkelijk een lijk was. Zijn kleederen waren bijna geheel verkoold. Een viertal koeien, in de nabijheid der stad grazende en behoorende aan verschillende eigenaren, werden door den bliksem gedood. en vaarzen 73 tot 94 centimen, afslag 2 tot 4 centimen; kalveren 80 centimen tot fr. 1,30. Yette varkens fr. 1,04 tot fr. 1,09, opslag 2 cenlimen, alles berekend per kilo levend gewicht. Do markten waren goed bezet. Voor vlas werd per 3 kilo besteed: te Waregem fr. 3,54 tot fr. 4,80, Aalst fr. 3,60 tot fr. 5,20, Mechelen fr. 4,80, Thielt fr. 4,50, Deinse fr. 3,50 tot fr. 4,00, St. Nicolaas fr. 4,00 en te Brugge fr. 4,74. Landbonwberichten, Axel, 27 Juni. Bij de verkooping, op heden alhier, van ruim 22£ hektaren landerijen, in 14 perceelen, waarvan 11 perceelen bouwland en 1 idem weiland, werden nog al redelijke prijzen besteed, althans in aanmerking genomen de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Geraiddeld werd van f 560 tot 710 per 44 aren 56 centisren (Gentsch gemet) besteed, en zelfs voor een der kleinste per ceelen tot f 11,20, doch dit bij uitzondering. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 85 centimen tot fr. 1,06, stieren, koeien In de gemeentelijke gasfabriek van Brussel te Laeken heeft cen ontploffing plaats gehad ge- volgd door brand, wegens onvoorzichtigheid van een werkman, die crustig aan het gelaat is gewond. De directeur nam terstoud de noodige maatregelen, zoodat de brand spoedig werd bedwongen. In de stad Brussel heerschte dientengevolge een ware paniek. Leon Peltzer, de raoordenaar op den advocaat Bernays, heeft bekend, dat hij te Antwerpen ge- weest is in den namiddag van 7 Januari, den dag der misdaad. Hij beweert echter, dien dag zijn broeder Armand niet te Antwerpen gezien te hebben. Hij bekent nochtans hem 's anderendaags ontmoet te liebben te Maastricht. Die bijeenkomst heeft niet lang geduurd, want in den avoud van den 8n kwam L<!on te Aken aan in een hotel, waar hij reeds eenige dagen te voren was afgestapt en waar hij had aangekoudigd dat hij den 8n zou terug zijn. Hij beweerde, dat hij te Aken moest blijven om gezondheidsredenen. In dat hotel was hij ge- logeerd onder den naam van Stern. In een ander hotel te Aken, waar hij insgelijks verscheiden dagen vertoefd heeft, onder een andere vermomming, droeg hij den naam van Koenig. Die namen zijn de eenige niet, welke Leon Peltzer te Aken heeft gedragen. Men beeft een telegram ontdekt, dat hem aldaar was toegezonden, onder den naam van Ludwig. Dit telegram was door Armand Peltzer uit Mechelen gezonden. Duquesnov, een Belg, die te Buenos-Ayres woont en die onlangs te Brussel kwam, heeft aan den rechter van instructie Ketels belangrijke mededee- lingen gedaan betreffende Leon Peltzers antecedenten. Hendrik Conscience, de geliefdeen beroemde ro- manschrijver, is ernstig ziek geweest. Zijn bloedver- wanten en vrienden hadden zorgvuldig zijn toestand geheim gehouden, teneinde te voorkomen, dat een te groote toevloed van belangstellenden naar de woning bij het museum Wiertz, waarvan Conscience directeur is, de genezing van den zieke zou kunnen benadeelen. Ongeveer vijf weken geleaen werd hij door een hevige bloedspuwing overvallen, die zich tot tweemalen herhaalde. De geneesheeren waren van meening, dat het bloed uit de maag voortkwam, zoodat zij een uiterst gestreng dieet voorscnreven, waardoor de zwakte van den lijder natuurlijk bestendigd werd. Sedert de laatste week echter is Conscience weder aan de beterhand en dagelijks brengt hij reeds een paar uurtjes door in den tuin van het museum Wiertz onder denzelfden boom, waar ten vorigen jare de kinderkantate van Hiel en Miry werd uitgevoerd, toen gansch Vlaan- deren zijn groat letterkuudig genie hulde bracht. verdronken. Een 67jarige arbeider te Nieuwbildt is van een wagen met hooi gevallen en was onmiddelijk een lijk. De graven der Gorkumsche martelaren nabij Brielle werden in den afgeloopen week bezocht door 465 bedevaartsgangers uit Kaats- heuvel, 186 van Overflakkee, 453 uit Moerdijk 684 (uitsluitend mannen) uit Roosendaal. en GEMENGOE BERICHTEN. De Eerste Kamer is tot hervatting harer werk- zaamheden bijeengeroepen op Dinsdag den 4 Juli, des avonds te 8 uren. Op een der beetwortel- suikerfabrieken te Bergen op Zoom is een entrepot gebouwd, geschikt tot bewaring van 5000 balen suiker. Bij wijze van proef zal men dit jaar de suiker d&ar bewaren, in plaats van ze naar Amsterdam te verzenden. Te Leiden is een 60jarige vrouw, in haar nachtgewaad, verdronken. Of zij moedwillig of bij ongeluk in het water terecht kwam, weet men niet; wel dat zij veel misbruik van sterken drank maakte. Van zes pontonniers, die te Dordrecht gingen zwemmen, waagde de een, de 28jarige plaatsvervanger C. v. H., uit IJzendijke, die niet zwemmen kon, zich te ver en verdronk, ondanks de aangewende pogingen tot redding. Te Ooster- wijk zijn twee knapen van 14 en 15 jaar, die in een water nabij de spoorlijn zijn gaan baden, plotseiing in de diepte gezonken en jammerlijk Uit Baardwijk meldt men iets nieuws op het gebied der schoenmakerij, nl. hakken van buffelhoorn, rijk geincrusteerd met verzilverd of verguld metaal. Zij beeten Camille—hakken en komen uit Parijs. Bene vrouw in Den Haag, die in de vorige klasse der Staatsloterij een twintigste gedeelte van de 25000 won, viel deze week in de vijfde klasse hetzelfde fortuintje ten deel. De gelukkige winner van de premie van fr. 100,000 in de laatste trekking der Brusselsche loten 1879, is zekere Leopold van Haider, een oppasser in het station te Charleroi. Het nieuwe spoorwegstation van Ostende zal den 1 Juli a. s. geopend worden. De beroemde dierenschilder Louis Godefroy Jadin, is te Parijs in den ouderdom van 77 jaar over- leden. Hevige stormen hebben weer gewoed in het westen der Vereenigde Staten. De stad Emmetts- burg, in Jowa is verwoest en ruim 100 menschen- levens gingen er verloren. De schade is op vele plaatsen zeer aanzienlijk. De locomotief-fabrieken in Amerfka hebben het druk met bestellingen. De prijzen zijn ongeveer 100 pCt. hoogor dan drie of vier jaren gelcden. De gewone achtwielige machine kost thans 2812 pd. st. Uit Maastricht meldt men; Hoewel de grond in het zuiden van Limburg rijk is aan kolenlagen is men er echter niet gelukkig in het exploiteeren der zich in die gronden bevindende rijkdommen. De boringen en het aanleggen van drie schachten nabij het gehucht de Ham, die tonnen gouds hebben verzwolgen, gaven wel goede uitkomsten wat het vinden van rijke kolenlagen betrof, maar wegens het stooten op schuifzand, een onoverkomelijke hinderpaal, moest men de verdere werkzaamheden staken. Daar de door de aandeelhouders gestorte fondsen uitgeput zijn, zal deze onderneming thans in publieke veiling worden gebracht. De stoomtram van Bergen op Zoom op Tholen zal spoediger dan men verwacht had voor het pu- bBek verkeer geopend worden. Het laatste gedeelte, zijnde het gereedmaken der baan en het leggen der sporen en wissels op den rijksweg tot het Thoolsche veer, wordt de volgende week aanbesteed, om daarna onmiddelijk met de werkzaamheden aan te vangen. Te Viijtingen bij Maastricht heeft een jonge- ling zijn voormalige minnares met een spade een slag op het hoofd toegebracht, waardoor zij be- wusteloos nederzonk. Hij vluchtte en sprong in een put, waar hij den dood vond. Het meisje kwam spoedig weer bij en is thans buiten alle gevaar. Yoor een vijftal wekon huwde te Ommelan- derwijk een veldarbeider met zekere L. B. Verleden week kwam de man 's avonds laat van zijn werk thuis en daar hij zijne vrouw niet thuis vond, wachtte hij eenigen tijd om zich van brood en koffie te voorzien. Het wachten eindelijk moe, zocht hij het huis door en informeerde bij de buren, maar niemand wist hem iets van zijne vrouw mede te deelen, tot eindelijk een agent van politie hem zeide haar te Veendara 's morgens in eene herberg gezien en gesproken te hebben. Dit kwam den man verdacht voor en hij haastte zich te Veendam te komen, waar hij vernam dat zijne vrouw met zekeren timmerrnan naar Amerika was vertrokken. De verlaten echtgenoot keerde weer huiswaarts, deed nadere huiszoeking en bevond dat al zijne spaarpenningen en nog andere zaken van waarde mede verdwenen waren. Een onbekende te Maastricht heeft aan de schoolcommissie te Houthem 8000 postzegels van 1 cent doen toekomen, om te dienen als°inleg in de postspaarbank voor de armenkinderen aldaar, die geregeld de school bezoeken en zich door een goed gedrag onderscheiden. Een 1' ranschman, die te Vevey eenigen tijd had gewoond, op een vrij ruimen voet levende, stierf aldaar en liet in zijn testament alles na aan »het hospitaal." Nu heeft Vevejr twee hospitalen; VAN DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 5