VerM tier Irieyemsail taar OosMn®. BUITENLAND. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden HD. voorwaardelijke vordering,"overgeschreven nadeelige saldo's der jaren 1876 tot en met 1879 (na de afschrijving over het voorgaande jaar per rest 1,571,531,86) 74,151,51, Vs gedeelte af te schrijven op het nadeelig saldo over 1875 (na de afschrijving over het voorgaande jaar per rest 324,547,93) 18,5S7,87£. Uit Middelburg meldt menDe noodlottige val dien de griffier der Staten van Zeeland, Mr. E. Fokker, vier weken geleden het ongeluk had te Londen te doen, waardoor hij een been brak, zoodat hij in een hospitaal aldaar moest worden opgenomen, heeft ten gevolge gehad, dat het been boven de knie is geamputeerd. De patient bevindt zich naar omstandigheden redelijk wel. De Minister van Finantien, Mr. Baron Van Lijnden, heeft gisteren in de Tweede Kamer een uitvoerige mededeeling gedaan, waaruit blijkt, dat na herhaalde weigering van bet Kabinet, om aan 's Konings verlangen, gesteund door het advies der Staalslieden, te voldoen om aan te blijven, de beer Van Lijnden persoonlijk de opdracht heeft aan- genomen tot samenstelling van het Kabinet, zij het dan met behoud of reconstruetie van het tegen- woordig bewind. In afwachting hiervan kan de Kamer de urgente zaken afdoen, waaromtrent de Minister speciaal verzocht, dat het leeninggontwerp althans in de afdeelingen onderzocht zou worden. De heer mr. M. H. Godefroi, oud-Minister van justitie en oud-lid der Tweede Kamer, die den laatsten tijd wegens ziekte in het buitenland vertoefde, is in ruim 68jarigen ouderdom te Wiirz- burg overledtn. De Minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Commissarissen des Konings de volgende aanschrijring gericht vMijn ambtgenoot van justitie vestigt mijn aandacht op het meermalen gebleken feit, dat in enkele gemeenten aan den rijks-ontvanger, aan den sub-ontvanger of aan den ijker het gebruik maken van een vertrek in het gemeentehuis tot het houden van zittingen wordt geweigerd, waardoor die ambtenaren soms genoopt zijn, in een tapperij zitting te houden. Ik heb de eer u te verzoeken, bij de gemeentebesturen in uw provincie te willen bevorderen, dat aanvragen tot het houden van zittingen als hier bedoeld in gemeentehuizen of andere gemeentelijke localiteiten zooveel mogelijk worden ingewilligd." In de jaarlijksche vergadering van de maat- schappij der Nederlandsche letlerkunde, gehouden te Leiden den 15 dezer maand, is o. a. tot lid benoemd geworden, onze landgenoot de heer F. Caland, te 's Gravenhage. In de Rijkspostspaarbank is gedurende de maand Mei jl. ingebracht f 168,535,40en terug- betaald f 86,627,34; alzoo over de maand Mei meer ingebracht y81,908,06^ en sedert de invoering tot 31 Mei 1882 1,313,703,57. Mevrouw Catharina Beersmans heeft hare verbintenis aan de afdeel. Rotterdam der Koninkl. vereeniging Het Nederl. Tooneel voor eenige jaren verlengd. Ook zijn voor diezeifde afdeeling engage- meuten gesloten met Mejuffrouw Wilhelmina Beersmans, dochter dier kunstenares en met den heer W. Lemmens, voormalig directeur van den Vlaamschen schouwburg te Antwerpen. Te Amsterdam zijn jl. Vrijdag per spoor, over Berlijn, aangekomeu 260 Russische Israelieten, die, uit hun vaderland gevlucht, naar Amerika zullen worden overgevoerd. Zij verkeerden meeren- deels in een treurigen toestand en wekten algemeen medelijden op. Zij zijn voorloopig opgenomen in het Passantenhuis, tot er gelegenheid zal zijn om hen per stoomboot naar de nieuwe wereld over te voeren. POSTER 1J EN. Vi& Brindisi, 30 Juni 5,35 'savonds. Viet Marseille, (Maats. Ned.) 30 Juni 7,30 'savonds. Vik Amsterdam, 30 Juni 5,35 'savonds. Via Napels, (Fransche mail) 7 Juli 7,30'savonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembaig niet aan. Landbouwberichten. Hulst, 26 Juni. Op de openbare verkooping van vier perceelen bouwland, gelegen in de gemeente Sint Jansteen, heden alhier gehouden, zijn de per ceelen 3 en 4, samen 7 hektaren 57 aren 50 cen- tiaren groot, vroeger ingesteld op 8700, verkocht en toegewezen voor f 10,900 den hoop (ongeveer f 640 per 44 aren 56 eentiaren of oud Gentsch gemet). Voor de perceelen 1 en 2, samen 14 hektaren 3 aren 60 eentiaren groot, ingesteld op f 16,600, werd gecombineerd f 18,500 geboden, doch daarvoor niet toegewezen. De uitvoer van aardbezien in de omstreken van Breda is dit jaar weder overgroot. Er zijn dagen, waarop alleen 10,000 liters naar Belgie en Holland vervoerd worden. Zeven aren uit een halm is veel en Pharao heeft er ook slechts van gedroomd, als een teeken vau zeven rijke jaren, die daar zouden komen. Te Ellenburg is Pharao's droorn nu overtroffen. Den 2 Juni namelijk heeft aldaar op de zooge- naamdo „Torgauer Hohe'' de handwerksman Her mann een roggehalm gevonden, die bij gelijke lengte als andere halmen negen volmaakt volwaisen bloeiendo ar«n droeg. In bet midden stond de groote aar, ter lengte van 1012 cm., en aan beide zijden ervan warea 4 aren ter lengte van 4 cm. gegroeid. Pit voorzeker zeldzame, misschien wel eenige exemplaar van een roggehalm zou voor het landbouw-instituut te Halle aan prof. Freitag gezonden worden. Zekere Paul Lejeuneuit Java geboortig, bedreef op klaarlichten dag bij een juwelier, in de rue au Beurre te Brussel, een diefstal en nam de vlucht met 4 horloges. De winkeljuffrouw liep hem achterna, doch de snoodaard wierp haar een handvol snuif in het gezicht. Een voorbijganger zag wat er gebeurde en arresteerde den dief, die inmiddels in handen der politie werd gesteld. In de Academic van wetenschappen te Parijs is mededeeling gedaan over den tegenwoordigen toestand van den onderzeeschen tunnel die Dover met Calais zal verbinden. Aan de zijde van Dover heeft de tunnel reeds 1800 meters lengte, waarvan 1200 onder de hooge zee. Een machine van kolonel Beaumont werkt uitstekend; zij boort 25 meters per dag. In den tunnel wordt te midden van stofwolken gewerkt bij electrisch licht. Te Genua is den 22 Juni het standbeald van Mazzini onthuld. Dit geschiedde met veel plech- tigheid en in tegenwoordigheid van duizenden toeschonwers. Aan den optocht, welke bij deze gelegenheid gehouden werd, namen 800 genoot- schappen of vereenigingen deel. Het defileeren van den stoet duurde twee uur. Nacaens de stad aanvaardde de burgemesster het haar aangeboden standbeeld. Op de Hamilton—veiling te Londen werden voor de Chineesche en Japansche vazen, de meubelen enz. hooge prijzen besteed. Bene schrijftafel van Marie Antoinette o. a. bracht 6000 p. st. 72,000), eene secretaire van die ongelukkige vorstin 4620 p. st. (f 55,440) en een haar toebehoord hebbende commode 4100 p. st. 49,200) op. De op- brengst der drie eerste dagen is 91,883 p. st. 1,102,596). GEMENQDE BERICHtEnT De heer mr. M. V. Nijst, sedert 1880 lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Maastricht, is Zaterdag jl. te Maastricht na een korte ongesteld- heid overleden. Te Warmenhuizen is een acht- jarig meisje bij het waterscheppen in 't water geraakt, en voordat het door iemand werd opge- merkt, verdronken. TeLeeuwardeniseen milicien- plaatsvervanger, P. II., in arrest genomen, die in 1880 wegens lichaamsgebreken afgekeurd, nu op papieren en onder den naam van zijn broeder J. H. in dienst was getreden. Zaterdag is een arbeider van 21 jaren, aan het fort te Werkendam werk- zaam, bij het zwemmen verdronken. Bij vonnis van de rechtbank te Heerenveen, is de notaris H. Douma te Gorredijk, die in staat van kennelijk onvermogen is verklaard, uit zijn ambt ontzet. Onder Calmpthout in Belgie, op de Nederlandsche grenzen, is een twaalfjarig meisje door drie mannen aangerand en vermoord. Een der booswichten is in hechtenis genomen. De beide anderen zjn voortvluchtig. De beruchte kanunnik Bernard, die de bisschoppelijke kas te Doornik voor een paar millioen fr. heeft opgelicht, is te Havanna opge- spoord en op verzoek der Belgische regeering in hechtenis genomen. In 1832, das 50 jaar ge leden, werd Gladstone voor den eersten keer tot lid van het Lagerhuis gekozen. Men wil te Londen dit, jnbile door een groot feestmaal vieren. Niet ver van San-Francisco is een Engelsche stoomboot de Escambia, met man en muis vergaan. Zij had ongeveer 25 personen aan boord. Te Bolton (Engeland) is de groote katoenspinnerij van de heeren Broadhurst, See Co. geliesl in de asch gelegd. Tusschen de 300 en 400 personen zijn door deze ramp tijdelijk zonder broodwinning. De schade wordt op 25,000 a 28,000 p. st. begroot. Een herbergier te Hoofdplaat stond dezer dagen voor de rechtbank te Middelburg terecht wegens de verkoop vau geheimmiddclen. Volgens zijne verklaring kwamen twee marcchaussees zijn herberg binnen en bestelden een bittertje. Eenige oogeublikken daarna klaagden zij over „piju in 't lijf" en vroegen E. om eenige Urbanuspillen. Deze voldeed aan hun verzoek en uit den ovcrge- bleven voorrraad der genoemde pillen, die hij verklaarde vroeger te hebben verkocht, had hij er hun eenige ^gegeven," niet „verkooht." Bij wijze vau erkentelijkheid voor dezen vriendendienst werd hij door zijne patienten voor den verkoop van geheimmiddelen geverbaliseerd. Het O. M. eischte een veroordeeling van f 3. De rechtbank sprak echter den beschuldigde vrij. De stoomboot Ethelwiu, van Bilbao, is Zaterdag met de van Rotterdam komende boot Ottawa bij de noordoostpunt van Rozenburg, in aanvaring geweest, tengevolge waarvan eerstgenoemde in het vaarwater is gezonken; de bemanning is gered. Laatstgenoemde bekwam ook schade en is naar Rotterdam teruggestoomd. Een meisje van 11 jaar, het kind van een landbouwer bij Gooreind, een gehucht van het Vlaamsche dorp Wunstwezel, is vermoord gevonden op een onbewoond landgoed, dat het kind passeerde om naar school te gaan. Het lijk was gruwelijk verminkt en droeg de sporen van de beestachtigste mishandeling. Er bestaat vermoeden tegen een man van groote gestalte, die in het ochtendmur door andere kinderen in die buurt is gezieu. Te Londen begint men de dwaze mode in te voeren van armbanden voor heeren. De Prins van Wales draagt een gouden, die rinkelt als hij iemand de hand geeft en zijn broeder, de liertog van Edinburgh, is ook met zulk een sieraad getooid, dat, naar men zegt, een herinnering is aan een liefde zijner jeugd. Voor de beminnaren van oesters zal ver- moedelijk binnen kort de gouden eeuw aanbreken. Weldra zullen heerlijke oesters voor een bagatel verkrijgbaar zijn, want bij geheele scheepsladingen zullen ze uit Australie worden aangevoerd. Op de kust van het bekende van Diemensland heeft men oesterbanken ontdekt van een fabelachtige uit- gebreidheid. Naar een matige schatting, steunende np een vrij nauwkeurig onderzoek en de resultaten der reeds aangevangen exploitatie dier banken, liggen er stellig 40 milliard oesters van voldoende grootte voor de markt. De apothekers van Neufchatel, en op hun voorbeeld die van Genhve, sluiten 's Zondags van 2 tot 6 uur 's avonds al hun inrichtingen met uitzondering van zes, die elke week volgens een vasten rooster verwisselen en voor spoedeischende gevallen geopend blijven. De naam van de open apotheken moet aan de voorzijde van de gesloten apotheken aangeplakt worden. INGEZ ON D EN STUKK EN. Mijnheer de Redacteur! In uw nummer van Zaterdag 11. komt een inge- zonden stuk voor, waarin heel wat booBheid aan mijn adres doorstraalt omdat ik nog eens de vrijheid ge nomen heb een lans voor de kruislijnen te breken. Mag dit dan niet? Waarom stelt men de zaak dan telken

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2