No 1786. Woensdag 28 Juni 1882. 22e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNF.NLAND ABONNEMKNT. Per drie maandsn binnen Ter Neaien 1,Door het jeheele Bijk 1,10. Dcor geheel Belgie f 1,40. Men ahonneert zioh by idle Boekhaudelaari, Poetdireo- tenren en Brievenbuskouders, i>il biad remUJat Bludac ea Tpljdaiarond ADVERTSNTllN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor alke regel meer 0,10, Grootere letters worden near plartsruieote berekend. Advertentien gelie^e seen aan den Uitgever in te tenden uiterlijk Dinsdag en Vrydag r^asefiddag DH1E area* F*olttieti Overzicht. Het Egyptische vraagstuk geeft than9 aanleiding tot een verschil van meening, dat wel eens ernstige gevolgen kan hebben. De staatslieden staatskuns- tenaars ziju het thans niet meer eens of de staat- kundige toestand met betrekking tot Egypte een tijdperk van kalmte is ingetreden, dan wel of de staat van zaken in de laatste dagen verergerd is. Terwijl men in Duitschland en Oostenrijk het weder optreden van een geregeld ministerie in Egypte als een gunstig verschijnsel beschouwt en de Egypti- sche kwestie opgelost acht, nu onverwachts de berichten uit Ka'iro gunstig beginnen te luiden, is men in Engeland en Frankrijk volstrekt niet ingenomen met den loop der zaken en de tusschen- komst der Duitsche en Oostenrijksche consuls in Egypte, en zijn het juist de Engelscbe en Fransche consuls, die weigeren het ministerie te erkennen, hoewel dit door de overige buitenlandsche consuls in Kairo reeds is geschied. In Engeland gaf in het Lagerhuis natnurlijk de Egyptische kwestie weder tot velerlei vragen aan leiding. De Minister zeide dat Engeland het nieuwe ministerie in Egypte niet erkend had en de Engel scbe zaakgelastigde te Ka'iro den last ontving niets te doen noch te zeggen dat erkenuing in zich sluiten zou. De Fransche zaakgelastigde haudelt in denzelfden geest. Engeland nam aan de confe rence deel met een duidehjk omschreven staatkunde. Aan den Engelschen gezant te Konstantinopel waren orders gegeven, dat hij zijne werkzaambeden ter couferentie daartoe bepalen moet eene oplossing na te streven, die de handhaving van de rechten van den Khedive, de verzekering van de vrijheden van het Egyptische volk en de instandhouding van Egypte's buitenlandsche verplichtingen waarborgt. Over de handelingen der Duitsche en Oostenrijksche consuls ten opzicbte het nieuw ministerie liet de Minister zich zeer voorzichtig uit. Zij hadden den Khedive dit waarschijnlijk aangeraden, om de voor- loopige bescherming van het leven en den eigendom der Europeanen. Engeland schijnt het protocol van belangeloosheid bij de Egyptische zaken niet geteekend te hebben. De Minister althans zeide, dat de onderteekening Engeland verzwakken zou, en niet gerechtvaardigd werd door Egypte's toestand. In Frankrijk heeft de Minister De Freycinet in de Kamer van afgevaardigden ook geantwoord op een vraag betreffende de Egyptische kwestie. Frank rijk nam deel aan de conference op denzelfden grondslag als Engeland. Mochten tegen de ver- wachtingen aan Frankrijks belangen bedreigd worden, dan zou de regeering hare vrijheid van handelen tcrugnemen. De Minister deelde nog mede, dat de mogendheden een protocol geteekend hadden, waarin zij verklaren geen bizondere belangen te zullen bevorderen en dientengevolge de couferentie 22 Juni geopend werd, onder voorteekenen die vrij gunstig zijn voor het behoud van den Furopee- schen vrede. Alles dus zeer gemoedelijk en ge- ruststellend. Men kon het van een De F reycinet niet anders verwachten. De verklaring met fluweel- achtige zachtheid uitgesproken, werd dan ook door de Kamer met bijval oegroet, wat ook weder geen wonder is. In Rusland, waar men reeds tot allerlei her- vormingen op langen termijn besloten was, als afschaffing van het hoofdgeld, herziening van het burgerlijk watboek en verbetering van de geldmiddelen door nieuwe invoerrechten en andere belastingen, heeft men opnieuw de treurige outdekking gedaan, dat het vuur der omwenteling er voortdurend smeulende blijft. De politie heeft weder een complot ontdekt, dat tegen het leven van den Russischen Keizer gesmeed werd sn bij gelegenheid der kroiing te Moskou ten uitvoer zou gebracht worden. Ter Neuzen, 27 Juni. Door de heeren C. van der Bent Co., te Middelburg, was een acsoord getroffen, om de alhier op de slikken, in de voorhaven, omgeslagen Rus- sische schooner Amanda, dicht te ma ken, te rechten en naar het drooge dok te Middelburg te vervoe- ren, terwijl bij niet slagen alio betaling verviel. Nadrie dagen arbeids is dit volkomen gelukt, en de schooner zit reeds te Middelburg in het dok. De toestand van den 16jarigen jongeling, genaamd J. Thien, matroos op de Duitsche schooner Joseph, kapt. Kortf, welke over twee weken alhier aan boord het ongeluk overkwam, door het afsprin- gen van een tros, een been ts breken, is door bij- komende omstandigheden, bedenkelijk geworden zoodat hij jl. Zaterdagmorgen, op verlangen van den gezagvoerder, naar het gemeentelijk hospitaal te Gent vervoerd is, waar reeds des avonds van dien dag, het been tot boven de knie geamputeerd is. De lijder was heden uaar omstandigheden redelijk wel. Van de studenten der Polytechnisehe school zijn o. a. tot hunne practische vorming gedurende de zomermaanden door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid als buitengewoon opzichter aangesteldD. P. van Ameyden van Duym, bij de werken tot verbetering van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen; A. C. J. van Eelde, bij de werken op Zuid—Bevelaud, D. Drost, bij de werken op Walcheren, beide behoorende tot de zeewcrken i* Zeeland; P. C. Visser, bij de onder- houdswerken der Merwede en Killeu; B. J. Paarde- kooper, bij de spoorwegwerken tusschen Dordrecht en Kesteren. Walsoorden, 24 juni. Heden werd alhier ten huize van J. F. Adriaansens aanbesteed de gewone jaarlijksche herstellings- en vernieuwingswerken aan de zeewering en oeververdediging van het calamiteus waterschap Walsoorden. Voor dit werk, waarvan de raming was 24793,13^ waren 14 biljetten ingeleverd, die de volgende inscbrijvingen behelsden C. van der Hooft, te Ter Neuzen, 23090 C. Bakker, te Sliedrecht, 23575 W. Ringhont, te Walsoorden, 23640B. don Exter van den Brink, te Krabbendijke, 23660 D. Bolier, te Rilland, 23687 D. Tholens, te Hoek, 23749 C. de Wilde, te Kattendijke, 24100 I. van Male, te Breskens, 24598A. van der Beek, te Zaamslag, 24680 A. van Popering, te Brui- nisse, 24680 L. Koole, te Ter Neuzen, 24700; C. Bolier, te Bruinisse, f 24700; J. Koole, te Hansweert, 25300 en J. Leijs, te's Heer Arends- kerke, 25700. Zaaaislag, 25 Juni. Heden namiddag nam onze naar Groede vertrekkende leeraar, de heer L. D. G. Krol,afscheid van dezegemeente, sprekende over Han delingen 20 36. Op aanstaande Zondag, 2 Juli, doet hij intrede te Groede. Zaterdagavoud is te Ellewoutsdijk eene ver- gadering gehouden van belaagstellenden in het tramplan GoesEllewoutsdijk. Het plan werd als eene levens-questie besckouwd; niet alleen voor de betrokken gemeenten, maar voor geheel Zuid-Beveland. Er werd op gewezen, dat, wanneer ook eene geregelde stoomvaart tus schen Ellewoutsdijk en Ter Neuzen in verbaud met den tram tot stand werd gebracht, eene rechtstreek- sche verbinding met Gent en geheel Belgie tot stand zou komen. Hoe belangrijk en voordeelig die gemeenschap voor burgers, veehouders en koop- !ui zou zijn, zou ieder, die slechts even nadenkt, in 't oog springen. Men twijfelde er ook geen oogenblik aan, of de maatschappijen der spoorwegen aan de over- zijde der Schelde zullen het tramplan, in hun eigen belang, komen helpen steunen. Op gezegde vergadering is besloten de voor- bereidende werkzaamheden voor een tramplan GoesEllewoutsdijk te steunen. Bij Koninkl. besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan J. B. Stevens, als le luit. bij het 5e bat. der rust, sehutterij in Zeeland; en zijn bij dat bat. benoemd tot kapt. J. A. van Vessem, thans 2e luit.; tot 2e luit. J. K. Vink, thans serg.-maj. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben den gemeenteraad van Axel te kennen gegeven, dat zij, den schoolopziener gehoord, zich met de door burgemeester en wethouders namens den raad ge geven inlichtingen niet kunnen vereenigen, maar instemmen met het gevoelen van den schoolopziener, en daarom burgemeester en wethouders verzoeken den raad voor te stellen, te besluiten tot de op- richting eener tweede openbare school nabij het gehucbt Margaret over te gaan. Mocht de raad weigerachtig blijven aan het te kennen gegeven verlangen te voldoen, dan zullen Ged. Staten toe- passing van art. 18, le lid der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127) in overweging moeten nemen. In de Zaterdag te Vlissingen gehouden alge- meene vergadering van de aandeelhouders der stoomboot-maatschappij Zeeland, is de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd en het bestuur gemachtigd tot het nemen van denoodige maatregelen voor het verkrijgen van een vierde stoomsckip van de type Prins Hendrik. Uit het verslag blijkt, dat het vervoer in het afgeloopen jaar weder toenemende was. De ontvangsten hebben bedragen_/"l,074,810,23^ de exploitatiekosten 728,624,23, zoodat er een batig saldo blijft van 346,186,00$. Hiervan moet 253,496,62 afgetrokken wordeu, waaronder 166,546,62 voor nadeelig slot der intrestrekening; 36,000 voor het ketelfonds en 50,000 af- schrijving op het buiten dienst gestelde stoomschip Breda. Het overschot, 92,689,38£, is bestemd als volgt: 4/5 gedeelte af te schrijven van de ten laste der rekeuing »Hooge Erven van wijlen TER NEUZENSCHE COUKANT BIONT C* TTer Kei

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 1