No. 1783. Zaterdag 17 Juni 1882. 22e Jaargang. Algemoen Nieuws- en Advertentieblad voor ZeeuwschVlaanderen AA NBESTEDING STRAATVERL1CHTINGL B1NNENLAND ABONNEMENT. Per drie maandea binnen Ter Neuzen 1,Door hel geheele Hijk 1,10. Dcor gebeel Belgie f 1,40. Men abonneert rich bij alle Boekhandelaars, Poetdirec- teuren en Brievenbushouden. ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regela f 0,40. Voor elke regel meer 0,io, Qrootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te sen das uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namlddag BRIE area. Bit blad vemhljat Btnadag- en ?rlJda*asoBd bij J. H. G. DHOHT te Ter Neiuen. Blj dezc coorant behoort een bljmgael. BU RG EMEESTER en WETHOUDERS ran TER NEUZEN zullen op Hoiiderdag, den 33 Juni a. s., des morgens te 11 uren, in het gemeente- raadliuis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving AAN B E S T£! DEN: lJe levering van Petroleum en het- geen verder noodig is voor de Straat- verlichting, gedurende 18^2/^3. De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente—secretarie, alwaar ook den dag v<5or en tot het oogenblik van de besteding eene verzegelde bus is geplaatst, tot het ontvangen der inschrijvingsbilletten. Ter Neuzen, 8 Juni 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Overzicht. Het is een moeilijke taak de geschiedenis van den dag en iuzonderheid die van Egyptenland bij te houden. Elken dag brengt nieuwe wendingen in den loop der zaken en zoo het thans staat is er aan de verrassingen nog geen eind. Een berieht uit Kairo meldt, dat de toestand zeer donker wordt ingezien, indien het tusschen Arabi-pacha en Derwisch-pacha niet tot een ver- standhouding mocht komen. Den Khedive wordt den raad gegeven om onverwijld zijn standplaats van Kairo naar Alexandria over te brengen, wan- neer Europa geen misdaad wil beleven, waarvoor Engeland en Frankrijk verantwoordelijk zouden zijn. De berichten uit Alexandria ontvangen zijn wel geschikt om deze vrees te wettigen. Ernstige on- lusten hebben daar plaats gehad door een aan de Europeanen vijandig oproer van inboorlingeu. Het aantal dooden is ongeveer veertig. Na vijt uren wacbtens berstelden de Egyptische soldateu de orde, joegen de Arabieren uiteen, bezetten de hoofdstraten, hoofdgebouwen en kruisten door de voornaamste buurten. Vele Europeesche vrouwen en kinderen vluchtten in de consulaten, andere op de schepen. Niet zonder leedvermaak ziet men in Berlijn, Weenen en Rome, welke dwaze houding Frankrijk en Engeland thans in de zaak maken. Het schijnt zelfs dat Duitschland, Oostenrijk en Italie reeds overeen gekomen zijn om voor goed de partij van Turkije te kiezen. Het heet nu zelfs weder, dat Bismarck er tusschen zit, en alles vooruit zoo be rekend heeft. Duitschland's staatkunde in gemeen- schap met Oostenrijk zou thans feitelijk den toestand in 't Oosten beheerschen. In Duitschland is in den Rijksdag het ontwerp van het tabaksmonopolie in bekandeling gekomen. Bismarck heeft voor zijn ontwerp gesproken. Hij wenschte hervorming van 't Pruisische bela9ting- stelsel door afscbaffing van den hoofdelijken omslag. Hij toonde de daaraan klevende bezwaren vooral in de lagere klassen aan, waarin talrijke en vruehte- looze inningen bij dwangbevel en verkoop voorko- men, welk kwaad nog door gemeentebelastingen verergerd wordt. Dergelijke toestanden, zeide hij, leiden tot soeiale beroering en tot landverhuizing op groote schaaltegenover deze nadeelen zinkeu de bezwaren tegen het monopolie in 't niet, welke uitgaau van de zonderlijke opvatting, welke in de regeering den algemeenen vijand ziet. De noodza- kelijk geachte hervormingen zijn eenvoudig onuit- voerbaar, indien de middelen daartoe hem ontbouden wordeii. Bovendien miskent men de welwillende oogmerken van den Keizer, die de ellende ziet en die wil wegnemen 't hoofddoel der regeering is inderdaad geen ander dan de belastingbetalende ingezetenen door de invoering van 't monopolie te ontlasten. Bismarck's rede was ditmaal niet zonder beteekenis en heeft nog al beweging verwekt. Dit heeft echter niet verbinderd, dat art. 1 van het ontwerp tot invoering van het tabaksmonopolie werd verworpen met 276 tegen 43 stemmen. Uit Rusland komt het berieht, dat Ignatieff nu werkelijk wegens redenen van gezondheid zijn ont- slag heeft en vervangen is door graaf Tolstoi, vroeger Minister van onderwijs en president der academie. Ala Tolstoi bestemd is om bij den Czaar de rol te vervullen, die Mirabeau eenmaal bij Lodewijk XVI vervuld heeft, dan zijn wij een ontknoopiug zeer nabij. Het is toch zeker gewaagd uit die vervanging iets gunstigs af te leiden, als men weet dat het ontslag van Tolstoi indertijd ook als een bewijs beschonwd werd, dat de Keizer met bet oude stelsel wilde breken. Het is dus oud lood om oud ijzer, Ignatief of Tolstoi. Het eindresultaat van de verkiezingen in Belgie jl. Dinsdag gehouden is niet gelukkig voor de rechterzijde. Het blijkt, dat de liberale meerder- heid in de Kamer van 14 tot 18 en in den Senaat van 4 tot 7 is aangegroeid. Die overwinning werd in vele plaatsen slechts met een kleine meerderheid behaald. Te Ant- werpen verkreeg de liberale candidaat, burge meester De Wael, slechts 54 stemmen meer dan de candidaat der Katholieken, Karel de Bois. Te Gent werden de liberale candidaten slechts gekozen met eene meerderheid van 56 stemmen, en ook te Brussel was de meerderheid niet zeer groot. Daarentegen werden Katholieken gekozen te Brugge, Dendermonde, St. Nicolaas, Maaseyck, Hasselt, Eecloo, Tongeren, Aalst, enz. Ter Neuzen, 16 Juni. In de hcden gehouden zitting van den ge- meenteraad is besloten, 1000 francs toe te staan aan de commissie, welke zich heeft gevormd tot het houden van een zeil— en stoomwedstrijd al- hier, op de Schelde. Deze wedstrijd zal deu 15 Augustus a. s. worden gehouden. Eergisteren werd, bij het aanleggen van de Duit- sche schooner Joseph bij de loskadc aan den spoorweg alhier, een jongeling van 16 jaren, geuaamd J. Thien, van Papenburg, zoodanig door een lossprin- gende tiros getroffendat hij een been brak. Nog dien avond alhier bij een burger opgenomen, werd het been gezet en bevindt zich de lijder naar omstandigheden zeer wel. De Russische schooner Amanda, op 1 dezer zeer lek op het kanaal alhier gekomendoch later wederom van daar naar de voorhaven ver- haald en op de slikken gezet, is nu, leeg zijnde door het volk verlaten moeten worden, dewijl bij hoogwater het schip tot aan het dek onder loopt. De commissie belast met het afnemen van het Staats-examen voor artsen, heeft in hare zitting van 14 Juni jl. het diploma voor het eerste ge- deelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer i L. T. K. de Fouw, geboren te Axel. Door Z. M. zijn benoemdtot burgemeester! van Cadzand, jhr. mr. A. A. van Doom; van Heinkenszand, A. de Vulder van Noorden en van 's Heer Arendskerke, J. Vermet. In de jl. gehouden zitting van den gemeen- teraad te IJzendijke, is door Burgemeester en Wethouders rapport uitgebracht, omtrent het plaats gehad hebbend onderzoek naar bet gehaite van de in die gemeente ingevoerde kunstbloem, uit de fabriek van den heer Ernest Standaort te Selzaete. Uit dat rapport bleek, dat het bureau voor schei- kundige en mikroskopische onderzoekingen te Mid- delburg, geen schadelijke bestanddeelen daarin heeft ontdekt en dat ze bestond uit zuivere tarwe. Door de burgemeesters van Goes, Kloetinge» 's Gravenpolder, Nisse en Ellewoutsdijk, worden pogingen in het werk gesteld tot het bekomen van eea tram GoesEllewoutsdijk. Blijkens de uitgebrachte verslagen der afdee- lingen van de Tweede Kamer werden de aan hangige wetsontwerpen tot wijziging der wet betreffende de militaire academie en tot herziening der vestingwet in hun hoofdstrekking goedgekeurd. Vooral de concentratie van het vestingstelsel vond over het algemeen bijval. De meerderheid had echter ernstige bezwaren tegen de slechting der vestingwerken bij Doesborgh en het verlaten der stelling bij 's Her- togenbosch, terwijl velen voor de handhaving der onzijdigheid van de Wester-Schelde het behoud der verdedigingswerken aldaar onmisbaar achten. Gisterenmiddag is de heer jhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot,oud-burgemeester van's Graven- hage, overleden. Men meldt uit 's Gravenhage, dat HH. MM. de Koning en de Koningin met het Prinsesje waarschijnlijk reeds den 15 Juli uit het buitenland op het Loo zullen terugkeeren. Zondag is te Gent op plechtige wijze door den Min. van Binnenl. Zaken de eerste steen gelegd voor de kade van den voorhaven. Die voorhaven sal een wateroppervlakte van 10 hec- taren aanbieden en van droogdokken, beweegbare kranen enz. worden voorzien. Naar men berekeut, kan het werk in September 1884 voltooid wezen, d. w. z. dat Gent alsdan, door middel van een diep en breed kanaal, met Ter Neuzen en de Scheldomonding verbonden zal wezen. De Min. van Binnenl. Zakendie de regeering bij da plechtigheid vertegenwoordigde, werd met uitbun- dige geestdrift ontvangen en toegejuicht. TER NEUZENSCHE COERANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 1