1ER KEUZENSCHE COURAUT qemeeu Nieuws- en Advertenlieblad voor Zeeuwsch-VlaaQdereD. Binnenland. Buitenland. RIJVOEGSEIC Zaterdag 10 Juni 1882. No. 1781. KantoBgerecht te Ter Neazen. QEMENQDi~iERIGHTEN7^ YAN DB IJzeHdijke, 8 Juni. Poldervergaderingen zijn in dezen lijd san de orde van den dag en daarmede ook de quaestie der subsidien voor de tramwegen in dit district. Twee combination stelleu zich voor onze streken met ijzeren wegen aan Belgie te ver- bindeu. Oogenschijnlijk staat de kans tot ophef- fing van ons isolement dus goed, maar feitelijk geloof ik, dat we er nog zeer verre van verwijderd zjjn, stoompaardjes over onze straatwegen te zien rijden. De polders zijn lang niet scheutig met het verleenen der gevraagde subsidie, en wanneer die niet tot bet vereischte bedrag verkregen kan wor- den, dan trammen we vooreerst nog niet. Onze gemeenteraad heeft verleden week in be- ginsel besloten, de gevraagde subsidie voor boven- genoemd doel te verleenen, terwijl later zal worden beslist, welke der beide concessie—aanvragers deze gunst waardig zal zijn. De benoeming eener schoolcominissie, waarover ik u reeds vroeger schreef, heeft mede in de afgoloopen week plaats gehad. De heeren J. A- Bekaar, burgemeester van Waterlandksrkje en lid van den raad albier, J. Th. Henurikse, deui waarder en M. Lucieer, rijks-veearts, htbben dat inandaat aanvaard. We willen hopen dat bun arbeidsveld een rijken oogst zal opleveren. Zitting van 8 Juni 1882. VeroordeeldVV. v. 1)., herbergier te Assenede, ter zake van het jagen op eens anders jachtwater zonder vergur.ning, iu eene boete van /15, subs. 3 dagea geving. L. d. P., te Ter Neuzen, ter zake van het jagen in gesloten jachttijd, in eene boete van 10, aubs. 1 dag gevang. met verbeurdverklaring van het in bealag genomen gciveer en bevel tot teruggave der opbrengst van de in beslag genomen duif. A. v. E., te Bouchaute, ter zake van het visschen in een Zeauwschen stroom zonder concent, in eene boete van f 10, subs, i dag gevang. B. H., H. C., P. J. v. H., J. B. P,, alien te Bouchaute en E. v. L., te Oversiag, ter zake als voren, ieder in eene boete van10, subs. I dug gevang. M. 1C. G., M. R. en M. L. B., alien te Assenede, ter zake als voren, ieder in eene boete van 10, subs. 1 dag gevnng. C. J. v. d. B., P. J. v. d. B., A. d. P.. J. VV., 11. d. P., E. S., J. d. P., alien te Ter Neuzen, N. d. B. en J. H., te Zaamslag en J. R., te Axel, ter zake als voren, ieder iu eene boete van 10,' subs. 1 dsg gevang. M C., A. J. d. D., J. H., J. d. D„ H. P. D, A. J. d. V., J. d. Z., J. P. H. e,n J. d. G., alien te ler Neuzen, ter zake van het rapen van schelpviseh op de vooruitspringende werken van een zeedijk, ieder in eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang N. L„ 8. v. V., J. R„ P. W„ N. R. en P. R., alien te Philippine, en C. N., te Bouchaute, ter zake van het te zamen vtrwekkeu van nachtciijke buren- geruchteu tot verstoring van de rust der inwoners, ieder iu eene boete van 5,50, subs. 1 dag gevang. Wed. v. L., te Philippine, ter zake van het laten loopeu van vee op eens anders in den oogst staauden grond^ iu eene boete van 4, subs. 1 dag gevang. J. M., te Hoek, ter zake van het niet met kruislijuen oesturen van twee naast elkander voor den wagen ssngespannen paarden, in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. M. B., te Zuiddorpe, ter zake als voreD, in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. PD., te Sub van Gent, M. d. R. en P. B., beiden te Bouchaute, ter zake van het zich beviadeu in kenlykeu staat van droukenschap op den openbaren tveg, ieder in eene boete van j 6, subs. 2 dagen gevang. P. J. M., te Stekene, ter zake als voren, iu eene boete van f 9, subs. 2 dagen gevang. J. Vte Sas van Gent, L. W., zonder bekende verblijfplaats, J. d. M., te Phi ippine, C. N., te Bouchaute, S. v. V., te Philippine, J. v. B.„ te Sas van Gent, II. v. d. H., te Sas van Gent en T. M., te Graauw, ter zake als voren, ieder iu eene boete v&n f 3, subs. 1 dag gevang. P. S., te Westdorpe, ter zake als voren, in eene boete van 2, subs. 1 dag gevang. G'. v. H., te Sas van Gent, ter zake als voren, in twee boeten elk van/ 6, subs 2 dagen gevang. voor elke hoete. Alien in de kosten der procedure. Onfwlagcu vi»Bi rcclitsvcrvolgiugL. P. O. v. d. C., te Sas van Gent. De kosten ten laste van den Staat. Landbouwberichten. Gedureude de verledene week was de iniddenprij9 van bet vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen 75 centimen tot fr, 1,02, stiereu, koeien tn vaarzen 65 tot 85 centimen, kalveren 85 cen timen tot fr. 1,35. Vette varkens fr. 1,02 tot fr. 1,07; alles berekend per kilo levend gcwicht. Afsiag 2 it 3 centimen. De markten waren goed bezel. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Waregem fr. 3,30 tot tot 4,80, Aalst fr. 3,60 tot fr. 5,20, Mechelen fr. 4,74, Thielt fr. 5,00 Deinse, fr. 4,00 tot fr. 5,00, St. Nicolaas fr. 4,00 en te Brugge fr. 4,50. °S Bij den voehouder J. van Veen te Ooster- wolde zoogt een geit twee Friesche lammeren. Bij 't overlijden van het moeder schaap, zochten de lammeren uit eigen bewegirig hulp bij de geit, die de beide weesjea liefderijk bebandelt. De invoer van vee en vleesch uit Amerika neemt elke week toe. Dezer dagen werden alleen te^ Liverpool 1131 stuks boornvee, 2651 scbapen, 2383 stuks geslachte runderen en 72 geslachte scbapen aangebracht. Toch wordt bet vleesch niet goedkooper, daar het onmiddelijk ua aankomst door speculanten opgekocht wordt. groote schepen, vooral zeilscbepen van 1000 ton en meer, neemt steeds toe. Te oordeeleu naar een depeche uit New-York zijn de werklieden in de ijzermijnen van Chicago, die greve hebben gemaakt, uitmuntendgeorganiseerd. Zij hebben een kas van 500,000 dollars te hunner beschikking, zoodat zij het geruimen lijd zullen kun- nen uithouden. De patroons zijn intusscben niet minder vast besloten om aan de overdreven eischen van de werklieden weerstand te bieden. Het aantal werkstakers in de verschilleude steden, met Pitts burg als centraalpunt, heeft reeds het cijfer van 200,000 bereiktde werkstaking breidt zich vol- gens de laatste berichten nog steeds uit. De Sues-kanaal-Maatschappij had in 1881 een bruto-winst van 54,676,000 fr., zijnde 12,876,000 meer dan in 1880. De uitgaven be- dragen, met inbegrip der rente en amortisatie, ook op het raaatschappelijk kapitaal, 28,700,000 fr. Nadat 1,299,000 fr. voor de reserve bestemd is, blijft netto, 24,679,000 fr. tweemaal zooveel als in 1880. De aandeelen krijgen een super dividend van 48,80!/io fr.. totaal dus 6S,803/,o fr. of 13,76 pet., tegen 9,37 pet. in 1880. Eenige weken geleden deelden wij mede, dat de Prins De Looz-Corswarem den deurwaarder Char les ten gevolge van een woordenwisseling over de betaling der kosten van een wissel, groot 1000 fr., door een schot uit een zakpistool zwaar gewond bad. In deze zask is door bet hof van Namen uitspraak gedaan. De Prins De Looz werd vrijge- sproken en de schadevergoeding aan de civiele partij toegekend, werd vastgesteld op 6000 fr. De Prins werd onmiddelijk in vrijheid gesteld. Een adellijk burger, die in strijd met de wetteu van zijn land verboden wapens draagt en daarvan gebruik maakt, omdat hij in t' ongelijk wordt ge steld tegenover een ambtenaar, is in bet vrije Belgie niet schuldig aan mauslag, omdat hij een prikkelbaar zenuwgestel heeft! Wie zou gedaoht hebben, dat nog beden ten dage 12 burgers plecbtig verklaren, dat iemand uit een oud—adellijk geslacht stratfeloos een vrij burger, echtgenoot en vader, eenvoudig neerschieten en waarschijnlijk voor bet gebcele leven diens gezondbeid verwoesten kan, indien bij hem ;van zij lie rijkdom maar eene ellendige 6000 frs. afstaat. V oor eenige dagen hebben de werklieden in een der suikerraffinaderij'en te Parijs, ten getale van omstreeks 1500, den arbeid gestaakt, omdat een door hen gevraagd hooger loon niet ingewilligd werd. lhans hebben die werklieden eene bijeeukomst ge- bouden met de arbeiders van de vijf overige suiker raffinaderijen in het geheele dep&rtement der Seine, waarin nagenoeg 5000 personen in dienst zijn. i Er is besloten gezamelijk bet werk te stakeu, in dien geen hooger loon uitgekeerd wordt. - Parijs telt thans 10,000 logementen, die in 1881 1,183,206 reizigers hebben geherbergd, onder wie 192,528 vreemdelingen. Als men aanneemt, dat de Fransche reizigers gemiddeld 200 fr. en de vreemdelingen gemiddeld 300 fr. te Parijs hebben uitgegeven een raming die eerder te laag dan te lioog is dan komen wij tot het eerbiedwaardig cijfer van 320 millioen fr., door de reizigers iu den jaar in Parijs gebracht. In Engeland heerschte in 1881 buitenge wone bedrijvigheid in den scbeepsbouw. Biijkens de officieele opgaven werd gedureude dat jaar een tonneninboud vaa 608,878 afgeleverd, waarvan 107,694 voor bet buitenland. Het totaal over- treft het buitengewone jaar 1874 met 5000 ton. Te oordeeleu naar de werkzaamheden gedureude de eerste vier inaaiideii van 1882, is er uitzicbt. dat dit jaar, zonder buitengewone omstandigheden bet vorige jaar zal nabijkomen. Het maken van Twee jongens van Zr. Ms. opleidingsscbip ,/Anna Paulowna" zijn bij bet zwemmen, dat zij niet best konden, verdronken. Het zoontje van den tim- merman Bekkering te Wildervank, dat eon gulden doorslikte, is daarvan gelukkig weder verlost. 1 e Giethoorn namen een paar ouders bun kind van een half jaar bij zich in bed. Toen zij den vol- genden ochtend ontwaakten, was het kind dood. Waarschijnlijk badden zij het doodgelegen. Terwijl eenige werklieden te Scherpenzeel dezer dagen bezig waren met graven, vonden zij onder een zwaren balsteen een pot met oude zilveren munten. Te Roermond is van 19 Mei tot 4 Juni geen enkel sterfgeval voorgekomen. De stad telt 11,000 inwoners. Als een bewijs van bizondere specu- latiezucht op het overlijden van een persoon kan dienen, dat van eene te Arnhem overledene weduwe door slechts 2 a 3 familieleden, ter secretarie dier geiueente 10 overlijdings-extracten zijn verzocht, ter verkrijging van uitkeeringen uit verschilleude begrafenisfondsen. Uit een winkel te Haar lem is door insluiping ontvreemd een armbus inet hangslot, bestemd voor giften tot onder- steuning der vervolgde Israelieten in Rusland. Uit Geneve wordt bericht, dat van den Risikop ber- haaldelijk rotsblokkea vallen, evenals verleden jaar te Elm. Daumur, die zijn schoonmoeder met arsenicum vergiftigde om niet langer het jaargeld van 1200 frs. uit te keeren en daarna zijn vrouw en zijn maitres vergiftigde, is door het liof van het depar- teroent Heraulttot levenslangeu dwangarbeid veroord. De Italiaansche rooverhonfdman Rini, die onlangs den burgemeester Notar Bartolo ontvoerde, is in een strijd met de troepen te Cacco doodgeschoten. Te Quebec is het station van den Grand Trunk spoorweg met de goederenloodsen, alsmede gebouwsn van het landverhuizersstation in de asch gelegd. De schade moet zeer aanzienlijk zijn, tusechen de 400,000 en 900,000 dollars. Te Leuven beeft de eigenaar van een wisselkantoor, die zich het algemeen vertrouwen had weten te verwerven, zich nverwijderd," een tekort van 1 millioen achter- latend en de wanhoop in menig gezin, dat hem zijn spaarpenningen had toevertrouwd. Te Knigh ton, in Radnorshire, Wallis, is eeu schok van aardbeviug gevoeld, die verscheiden vensters der woningen deed breken. Te Clun, niet ver van daar, was de schok zoo bevig, dat eenige personen uit hun bed gevallen zijn en borden en huisraad omgeworpen werden. Te Zoutelande heersc'it sedert een drietal jaren in erge mate de keelziekte en is meuig kind daarvan het slachtoffer geworden. In menig huisge- zin stierven, kort na elkander, daaraan twee kinderen. Ihans zijn binnen vier dagen in een huisgezin drie kinderen gestorvenin dat huis bleef slechts een zuigeling van enkele maanden tot biertoe gespaard. Een ernstig ongeval heeft te Aarlanderveen plaats gehad. Toen J. v. L., de koeien zou gaan melkeu, bemerkte bij, dat een pasgeboren kalf door liaar werd verstoord. Uit vrees voor ongelukken, wilde hij het dier beveiligen, maar zoodra de koeien

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 5