~^In¥enlaiNd. STRAATVERLLCHTLN G. No 1781. Zaterdag 10 Juni 1882. 22e Jaargang. Algemoen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch Vlaanderen AAIU^USTSDIillG ABONNEMENT. drie maanden binnen Ter Neuien f 1,—. Door het Per geheele Rijk 1,10. Dcor gebeel Belgie f 1,40 Men abonneert zioh bij alle Boekhaodelaan, teuren en Brieven'uuakoudera, Postdirec- iMl Salad vepsilatjat &las<ingm ecu Vrijdasavond ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regein f 0,40. Yoor elke ragel meer f Grootere letters worden naar plaatsruimte bcrekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te sender uiterlijk Dinsdag en Vrijdag nsajiaddag BM!E osreai. A, it. t*. It D 9 N f ts "Ses" ides Slj deze rnurftut beboort een bljvoegscl. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran TER NEUZEN zullen op Doiitlerda^, den 23 Juni a. S., des morgens te 11 uren, in het geineente- raadhuis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving A ANBESTEDEN; De levering van Petroleum en het- geen verder noodig is voor de Straat- verlichtiug, gedurende lSv2/s3. Be betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente—secretarie, alwaar ook deu dag vdor en tot het oogenblik van de besteding eene verzegelde bus is geplaatst, tot bet ontvangen der inscln ij vingsbilletten. Ter Neuzen, 8 Juni 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Poliueu t/v^rzicsu. In Europa, we zagen het in den laatsten tijd, neemt de verwarring van denkbeelden op bedenkelijke wijze toe en nog steeds zoekt men vergeefs naar den draad van Ariadne, die eenmaal Theseus zulke beste diensten in den doolbof verleende. Daarbij komt de schromelijke tegenstrijdigheid, die beerscht in de berichten over de Egyptiscbe onlusten, waar- medo Europa's groofste staatskunstenaars niet weinig verlegen zijn. De tosstarul in Egvpte is daarom zoo ingewikkeld, omdat bij de inactiteloosheid van den Khedive, de harmonie in liet //Concert Europeen" sleebts schijnbaar bestaat. Wie achter de scliermen zou kunnen zien, zou ongetwijfeld getuige zijn van het wantrouwen en den onderlingen uaijver der mogendbeden ieder van welke een ander belang heeft te verdedigen en waarvan Arabi-bey, de Egyptiscbe Bonaparte, nuesterhjk weet gebruik te maken. Het verzet der Engelsche regeering en de strcnge bevelen van den Sultan tot deu aanleg van aardewerken en versterkingen te Alexan dria zijn weder te laat gekomen, daar de aanleg dier werken en de wapening der haven met batlerijen reeds voltooid zijn. Het is een kluchtspel van Pierrot en Arlequin waarbij dc mogeudheden den pot verteeren. Turkije speelt zijn rol onovertreffelijk. De zending van Derwiscb-pacba, de bedwinger tier Albaneezen, een der bekwaamste Turkscbe generaals, met Lebib- effendi en een Ulema als dwarskijkers, is een meesterlijke zet, die de mogendhedeu in groote verlegenheid brengt en den Engelsclien gezaut te Konstantinopel een mispas deed begaan, toen hij aan zijn regeering meldde, dat Turkije liu een bijeenkomst onnoodig acbtte en hij zelf ook een uitstel wenschelijk acbtte. Daar da mogendbeden in weerwil daarvan tocb de bijeenkomst willen houden en bijna alien de uitnoodiging tot bijwoning daarvan aangenomen hebben, heeft de Turksche regeering thans een rondscbrijven aan hen gericht, waarin zij verklaait het voorstel tot liet bouden eener gezantenbijeeiikomst van de band te wijzen. Volgens de laatste berichten trekken de rnogend- heden reeds bakzeil voor de bijeenkomst. Zij passeu er voor een gek figuur te maken. Rusland dcet dit met veel grootspraak, Italie erg breed- sprakerig en Duitschland in den persoou van Bismarck met een veelbcteekenend slilzwijgen. Ir, Engeland zijn in 't Lagerhuis daaromtrent weder verklaringen gegeven, die volkomen aan wij zen, dat 't zwaartepunt der Egyptisciie kwestie in Turkije ligt. Indieu de Engelsclie regeering haar woord gestand blijft, dat zij niet afwijkt van bare vroegere verklaringen bstreffende hare staatkunde ten opzichte Egypie, dan zal een strijd met Turkije niet kunnen uitblijvcn. Voeg daarbij de niet te overkomen moeieiijkheden met de Ierscha kwestie in weerwil van alle dwaugwstten en het bericht, dat te Louden op een vereenigde vergadering van Iersche en Russische nibilisten een geheim ver- bond is gesloten en dat de regeering zicli opnieuw, en wel ten tweeden male, verplicht zag het te Londen uitkomend socialistiscb blad die Ereiheit te vervolgen wegens laster en ophitsiug tot moord, dan zijn de beproevingen voor Gioot-Brittannie nog niet tot een einde. In Italie heeft de treurmare van Garibaldi's dood aiom barteiijke deelneming verwekt. Een voorstel om het aandeuken van den grooten vader- lander waardig in eere te houden, werd door da Kamer met algemeene stemmen goedgekeurd. Ook in Frankrijk besloot de Kamer Garibaldi's nagedacbtenis te eeren door bet opheffen der zittiug en bet zeuden van algevaardigden tot bijwoning der lijkpleGhtigheid. Uit Duitschland komt bet verrassend bericht, dat Bismarck er sterk over denkt om weder een vrijzinntge staatkunde te gaan volgen nu het met Rome niet vlotteu wil. Zijn scheepje blijft dobbe- reu op een zee, wier kusten geen keuze laten tusscben een veilige haven of een onveilig strand. Het is gedoemd om te vergaan. Ter Neuzea, 9 Juni. Gedurende de eerste belft der maand Mei zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestel- bare brieven verzouden, aan iiet adres vanJ. C. Huijssen, to Dordsche kil, E. Broekbuizen, te 's Hertogenbosch. IlORtenisse, 8 Juni. De alhier bestaande har monie St. Cecilia is door de commissie voor de Nij- verbeidstentoonstelling te Goes uitgenoodigd, om tijdens den duur dier tentoonstelling, in Juli of Augustus eerstkomeude, aldaar eene matinee musi- cale te geven Hoofdplaat, 6 Juni. Voor bet herstel, de ver- nieuwing en bet ouderhoud tot 30 April 1883, van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiiugswerken aan de waterkeeriug van den calamiteusen Hoofd- plaatpolder werd iugeschreven door deu beer P. J. Visser, aannemer te Hansweert, voor de som van f 11900 en is zulks gegund. Staatsblad no. 70 bevat een Kon. besluit van 23 Mei 1882, tot schorsing van het besluit van burgemeester en wethouders dergemeente Hoofd- plaat, da. 28 April 1882, waarbij aan bet hoofd der openbare school no. 1 vergunning is verleend buiten de schooluren van het schoollokaal gebruik te maken. Aan den hser A. W. Houpt te Middelburg, is, op zijn verzoek, tengevolge zijner benoeming van directeur der begrafenismaatschappij Uit Voor- zorg, eervol ontslag verleend als beeedigd klerk ter griffie der rechtbank aldaar. j Bij arrest van de rechtbank te Middelburg van 5 Juni is P. A. J geschorst directeur van het huis van arrest aldaar, naar den procureur- generaal bij het 13of te 's Gravenhage verwe- zen, wegens gepleegde valschheden. Naar men uit goede hron verneemt, zal de voorloopige herstelling der aanlegplaats van de mailbooten der stoomvaart-maatscliappij Zeeland te Qaeensboro over eenige dagen zoo ver gevorderd zijn, dat de passagiers, de post en de ijlgoederen weder over die plaats vervoerd zulien kunnen worden. Zooals reeds gemeld werd, heeft het stads- en havenbestuur van Dover eene onderhandeling met de Londen-Cbatham-Dover—spoor wegmaatschappij geopend om den dienst op Vlissingen over die haven te behouden. Het is echter met zeer waar- schijnlijk, dat aan deze voorstellen gevolg zal wor den gegeven. In de Rijks-postspaarbank is van 21 tot 31 Mei jl. meer ingelegd dan terugbetaald ruim/25,613, over de geheele maand ruim f 81,409 en sedert de invoering (1 April 1881) ruim 1,304,606. Door de rechtbank te Zierikzee is rechts- ingang verleend tegen D. Hocke Izlandbouwer, ambtenaar van den burgerlijken stand en wethouder te Zounemaire, ter zake dat hij in verschillende akten van den burgerlijken stand der genoemde gemeente en door hem aldaar in zijne betrekking als ambtenaar verleden, bedriegelijk en desbewust, on ware daadzaken als waar zou hebben vermeld. De Minister van waterstaat enz. heeft aan de hoofd-ingenieurs van den Rijkswaterstaat in de de onderscheidene districten opgedragen, aan de provinciale ingenieurs mededeeling te doen van die stukken uit bun archief, waarvan de kennisneming voor den provincialen waterstaatsdienst van belang kan zijn, en met die ambtenaren in overleg te treden omtrent de uitvoering van rijkswerken, die met provinciale werken in aanraking koraen. Tegen gelijke opdracht van de zijde van Gede- puteerde Staten aan den provincialen hoofdingenieur zal, naar de Minister vertrouwt, geen bezwaar bestaan. Ter eere van den gepensioneerden opperstuurraan in het vaste korps dek- en onderofficieren bij de marine Jacob Hobein was liet Woensdagavond feest in de ondercfficieren-societeit van land- en zeemacht 's Koningskroon te Amsterdam. Den dapperen oud-strijder werd daar het eere-lidmaatschap dier societeit vereerd, benevens een huldeblijk; terwijl door eenige leden aan die vereeniging bet portret van Hobein in fraaie lijst, bekroond door een lauwerkrans, werd aangeboden. De volgende dicht- regelen zijn bij dat portret gevoegd: De berichten omlreEt den ongnnsligen toe- stand waarin landverkuizsrs in Amerika yerkeeren. TER NEUZENSCHE COURANT 0,10 Gij hebt, toen Norlands visg in eon verlaten boot Ten prooi (lea vijanda acbeen (geraakk'lijk eereteeken), Haar zwemmende gered, trotaeerde golf en loed Diea eert U 't Hollandach hart, wil U ter eere spreken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 1