TER NEUZENSCHE COURANT. Algemeen Nieuws- en Ailvertentieblad voor Zeeuwscb-VIaanderen. Binnenland. BUITENLAND. BIIRGERLIJKE STAN D. BIJ V OEGSEL Zaterdag 3 Juni 1883. No. 1779. Bij de 99 Hervorrade gemeenten in Zeeland zijn thans 34 predikantsplaatsen vacant, van welke er 2 eerlang staan vervuld te worden, ul. te Poort- vliet en te Groede. Intusschen zijn er weer 8 vacaturen aanstaande, t. w. te Souburg, Zierikzee, Serooskerke in Sch., Oud—Vossemeer, Biezelinge, 's Heer Abtskerke c. a., Zaamslag en Sas van Gent c. a. Z. M. de Koning heeft vrijstelling van port toegekend aan de briefwisseling over dienstzaken tusschen de opzicliters van den provincialen water- staat en de besturer. der waterschappen, gelegen in de provincie waarin de opzickters dienst doen. Men schrijft uit Louden: Het stads- en het havenbestuur te Dover hebben eene onder- handeling met de Chattam-Dover-compagnie ge- opend, teneinde te Dover eene permanente vestiging van den dienst op Vlissingen te verkrijgen. De genoemde besturen zijn bereid, in de kiertoe noodige inricktingen te voorzien. De korneet, die thans met het bloote oog aan den noordelijken hemel zichtbaar is, zal den 8 Juni des voormiddags het dichtst op haar baan, de zon naderen. Dan is haar lichtsterkte het grootst. Den 6 Juni zal zij namelijk nog slechts 612 rnaal helderder zijn dan op den dag van hare ontdekking; maar den 8 Juni daarentegen 5824 maal zoo leest men in de Koln. Ztg. De lichtsterkte neemt daarna snel af. Den 10 Juni biv. zal dezc slechts 587 maal die van het oogen- blik harer ontdekking overtreffen. Op 8 Juni zal de komeet waarschijnlijk bij voile zonueschijn kunnen waargenomen worden. Men moet dan zdo gaan staan, dat men niet tegelijk door de zon be- schenen wordt, bijv. in de schaduw van een huis. RECHTSZAKEN. Arrondissenients-rcehtbank te Midiielburg. De rechtbnnk heeft in hare zitting van 30 Mei de volgende vonnisseu nitgesproken: C. L. v. P., werkman te St. Jansteen, is wegens binnenlandsch vervoer van accijnsgoederenzonder binnenlandsch paspoort en wegens weigering van visitatie veroordeeld tot een celstruf van 15 dagen, 50 boete of 3 dagen celstraf. J. P. V., landbouwer te Overslag, is wegens over- treding der personeele belasting ontslagen van rechts- vervolging. J. P. V., landbouwer te Overslag, is wegens het verkorten van de verschuldigde belasting op het personeel door het aauwenden van een paard tot be- lastbaar gebruik, zonder deswege behoorlijk aangifie te hebben gedaan, veroord. tot f 23,85 oaete of 7 dagen gevanganisstraf. Lanflbouwberichten. Gedurende de verledene week was de middenprijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 77 centimen tot fr. 1,05, stieren, koeien en vaarzen 67 tot 87 centimen, kalveren 85 cen timen tot fr. 1,35. Afslag 1 tot 5 centimen. Vette varkens fr. 1,02 tot fr. 1,07; afslag 3 centimen, alles berekend per kilo levend gewicht. De markten waren sterk bezet. Voor vlas werd per 3 kilo besteed te Waregem fr. 3,45 tot fr. 4,95, Aalst fr. 3,60 tot fr. 5,20 Mecheleu fr. 4,89 tot fr. 5,00. Thielt fr. 5,00, Deinse fr. 4,00 tot fr. 5,00, St. Nicolaas fr. 4,00 en te Brugge fr. 4,80. Best vlas blijft zeer gezocht, de prijzen bleven ruim prijshoudtnd. In een tuin te Whitby, kanton Tburgau, staat een rozenboom met meer dan 3500 knop- pen. De boom is 10 jaar oud en droeg in het vorig jaar niet minder dan 2500 van de heer- lijkste rozen. In de nabijheid van het Noorderstation te Brus- sel is het museum geopend van de passage du Nord. De plechtigheid begon te 2 uur in tegen- woordigheid van twee schepeuen, de heeren Andre en de Mot. Het gebouw is zeer ruim en bevat behalve een nijverheidsgalerij, waar een menigte stoommachines in werking zijn, zalen voor concerten, tooneelvoorstellingen en conferences; voorts zeld- zaamheden van allerlei aard, van een volmaakte nabootsing der klok van de Straatsburger ksthe- draal af, tot een ledepop toe, die de toekomst voorspelt en antwoordt op de vragen diemenstelt; al verder een leeszaal, verzamelingen van voor- werpen van kunst, kortorn allerlei gelegenheid om zich vele uren bezig te houden. Des avonds had er een feestmaal plaats, waarbij ook do pers ver- tegenwoordigd was. In de buurt van Tirlemont is een geel va- lies gevonden, dat volkomen overeenkomt met de bescbrijving die de politie gaf van Armand Peltzers valies. Het bevatte een borstel, een blikken doosje en eenige stukjes beschreven papier. Het valies is naar Brussel gezondeu. Te Borgerhout nabij Antwerpen heeft een vree- selijk. drama plaats gehad. Op een bovenkamef van een huis aldaar woonde Anna Deman, weduwe Michiels, 42 jaar oud met hare 3 kinderen. Za terdag kwam een 23jarig persoon. De Marschalck genaamd, haar opzcekeu en was nauwelijks bij haar toen men achtereenvolgens 4 schoten hoorde lossen. De buren snelden aanstonds naar boven en voiiden de vrouw badende in haar bloed op den grond lig- gen. De moordenaar werd gearresteerd, doch heett zich des middags in zijn eel opgehangen. Men hoopt evenwel de vrouw in het leven te behouden. Naar men zegt is jaloezie de drijfveer der misdaad. De moordenaars van de broeders Hebbrecht, in de Belgische gemeentc Lovendeghem, Legiest en Wilua genaamd, zijn door het hof van asisses in Oost-Vlaanderen nadat de jury al de twintig haar gestelde vragen bevestigend had beantwoord ter dood veroordeeld. Daar in Belgie echter de doodstraf feitelijk is afgeschaft, zal het vonnia wel- licht in leveuslangen dwaugarbeid worden veranderd. Over de daders van den moord te Dublin ligt nog steeds dezelfde geheimzinnige sluier. De ijverige nasporingen dor politie, die nog steeds met veel baleid wordt voortgezet, hebben nog tot geen enkel spoor kunnen leiden. Evenmin hebben de fabelachtige sommen, die voor de ontdekking zijn uitgeloofd, tot hedeu geen enkelen aaubrenger uitgelokt. Een ingenieur te Weenen, Petri, heeft een nieuwe ontplofbare zelfstaudigheid uitgevonden, die hij dyuamogeen noemt. Zij bevat noch zwavelzuur, noch uitro-glicerine, noch salpeter, en tast geweren en patronen niet aanbij de ontploffing is de terug slag gering. Men zegt, dat het dyuamogeen ge- makkelijk en zonder gevaar kan worden gemaakt, dat het goed blijft bij alle temperaturen en dat Let met 40 pet. minder kosteu kan worden ver- kregan dan kruit. GEMENGDE BERICHTEN. Door eenige heeren te Brussel is concessie ge- vraagd, om in Middelburg en Vlissingen telephoon- geleidingen te maken en te exploiteeren. Door de stoomvaartmaatschappij ,/Zeeland" wordt in het goederenvervoer naar Engoland voorzien door twee booten, die tusschen Vlissingen en Louden zullen varen. Bij de 31 Mei 11. gehouden verpachting van oesterperceelen te Bergen-op Zoom, hebben per- ceel 40a tot en met 64 opgebracht _/"7175. De perceelen 1 tot en met 39b brachten den vorigen dag f 185 op. Dezer dagen zijn drie jonge- lieden, kinderen uit een gezin te Wezepe, gem. Olst, woonachtig, in het huwelijk getreden met drie jongelieden uit Lettele, gem. Diepenveen, mede kiuderen uit hetzelfde gezin. Te Heemstede is een Sjarige knaap in eene sloot geraakt en verdron- ktn. Te Rotterdam heeft een ernstige brand gewoed, die twee pakhuizen ill de Herderiunestraat aantastte, en die met den inhoud graan, lijnzaad, tabak, kokosmatten en stroo vernielde. Ouk om- liggende panden bekwamen veel waterschade. Te Oud-Beierland heeft men een jongetje van 11 jaar zooveel jenever te drinken gegeven, dat gevreesd wordt voor zijn leven. Te Twello is een dag- loonersvrouw, die reeds zes kinderen had, van een drieling bevallen. Kraamvrouw en kleintjes zijn welvarend. Een jaloersch echtgcnoot te Arnhem sloeg Dmsdagmorgen zijne vrouw, die bezig was mat goed te spoelen en een ander persoon naar zijn zin te vriendelijk groette, zoodanig met een klomp op het hoofd, dat de vrouw een diepe wond bekwam en bewusteloos nederzeeg. De ex-Keizerin Eugenie heeft drie dagen te Brussel doorgebracht, onder het strengste incognito. Thans is de ongelukkige vorstin weer naar Engeland ver- trokken. Zij kwam van Ems. De Franschen bewerec, dat het madame Da Sevigne was, die het eerst op het denkbeeld kwam koffie met melk te vermengen, maar vdor haar had Van Nienhoff, gezant van Holland in China, dat beproefd en aanbevolen. Young, de jongeling die dezer dagen aan Koningin Victoria van Engeland een brandhrief schreef, is veroordeeld tot 10 jaar dwang- arbeid. Te Stockholm maakt men toebereiflselen voor het 25jarig huwelijksfeest van Koning Oskar II van Zweden. Den 6 Juni vangen de feestehjk- heden aan. De Koning is thans 53 jaar oud, de Koningin 46. Te Dordrecht is eene ruim 70jarige vrouw op eene treurige wijze om het leven gekomen. In den laatsten tijd rnaakte zij zich meermalen schuldig aan misbruik van sterken drank; en vrij zeker mag worden aangenomen, dat dit ook voor het ougeval weer had plaats gehad. In dien toe3tand is zij voor het het open raain harer bovenwoning gaan zitten en sehijut, na in slaap geraakt te zijn, uit het raam op straat te zijn gevallen, waar zij aan het hoofd erg bloedende, door de politie gevonden werd. Onmiddelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, welke echter slechts den dood kon konstateeren. Blondin, de koorddanser, de held van de Niagara, doet thans, naar men zegt, zijn laatste tournee. Hij wil rust gaan nemen, die zeker wel verdiend is. Te Brussel bevindt hij zich thans, waar hij op een koord van 62 meter lengte loopen zal, gespannen ter hoogte van 30 meter. Ee.. '>«vige brand heeft gewoed ten huize van den burgemeester van Cadier en Keer te Lim- burg. In een oogenblik stonden huis, stallingen en schuran in lichte laaie, zoodat aan geen redden te denken viel. 7 paarden, 12 runderen en eenig kleiu vee kwamen in de vlammen om. De sehade is zeer groot; doch alles is, naar men verneemt, verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Parijs maakte een werkman gebruik van het oogenblik dat zijn schoonmoeder een dutja deed, om haar kleeren en andere voorwerpen mee te nemen en te verkoopen. Toen ds schoonmoeder wakker werd, had zij zelfs geen kousen om aan te trekken. De schoonzoon had zich gehaast het geld, dat hij voor zijn buit had gekregen, in de kroeg te verteren. Men vond hem daar drouken zitten; hij bekende zijn schuld, maar voerde tot zijn verontschuldiging aan, ,dat hij moest drinken om zijn schoonmoeder te vergeten en dat het dus billijk was, dat zij het galag betaalde." Van 16 tot 31 Mei 1882. TER NEUZEN. Huwelijks-a&ngiften. 19 Mei. Augustinus Franeiscus Lauret, oud 27 j., jm. eu Christina Wilbelmina Breur, oud 37 j., wed. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Mei. Coruelis Ver- meulen, oud 24 j., jm. eu Jauueke Cornelia Blok, oud 18 j., jd. Geboorien. 17 Mei. Cornelia Sazanna, d. van Marinus van der Hooft en van Cornelia Wielaud. 18 Mei. Francois Ingorie Marie, z. van Petrus Wijngaert en van Francisca Bertens (van Dordrecht.) 24 Mei. Hendrik, z. van llendrik van Wijck en van Elizabeth Franciua de Viseer. 25 Mei. Jan Pieler Adriaan, z. van Adriaan Cornelis Eisseeuw en van Maria Magdaleua Verslnijs, 30 Mei Jauua Frarcina, d. van Louis de Fouw en van Johanna Maas. Overlijden. 22 Mei. Wiliem Andries Riercens, oud 5 m., z. van Wiliem Cornelis en van Calharina Hamelink. 23 Mei. Maria Deij, oud 61 j., wed. van Wiliem de Smit en echtg. van Abraham van Honte. 24 Mei. Cornelis de Bijke, oud 43 j., VAN DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 5