1EB 8EUZ£SSCH£ CQURAHT A!(jeuie«u JVieuws- en Aflvertenlieblad voor Zaeuwsch-VSaamleren. B! J"V OKG3EL Zaterdag 20 Mei 18b2. No. 1775. GEMENGDE BERICKtIn" 1NGEZONDEN STUKKEN. VAN De zomerdieust op de Slaatsspoorwegen zal eerst aanvangrn met 1 Juni a. s, In de Rgkspost spaarbahk is van 1 tot 10 Mei jl. meer ingelegd dan terugbetaald 26,927. Gcdurende de nnand Janusri werden in geheel Ned.-Iiidie 12,495 per- ■onen door de cholera aangetast, van welke er 7471 overleden Te Drachten is den beer Marlet, die ook aldaar eenige voordracbten over tuinbouw beeft gehouden, een souvenir aangeboden. Zijne voor dracbten werden gelrouw bijgowooud. In de vorige week zijn te Gouda twee personen door de pokken aangetast; te Woerden een en te Rotter dam geene. Te Gouda is een lijder gestorve,D. Een klein kind van een schipper, die met zijn schuit te Tessel lag, heeft in een onbewsakt oogenblik nit een ketel met kokende koffie gedronken, met bet noodlottig gevolg dat het weinige oogenblikken later bt zweek. Yroeger is inedegedetld, dat in de kas van den overkden gemeente-ontvanger te Haikerland een tekort was ontdekt van ruim 4000, thans moet bij een opnieuw plaats gehad bebbende verifikatie gebleken zijn, dat dit tekort tweemaal zooveel bedraagt. Verleden week zijn te JVew Yoik 17,392 landverhnizers aangekomen, d. i voor de eerste helft van Mei in bet geheel 35,276 Door ten brand te Turnbout is een blok van 10 arbeiderswoningen met bijna al de meubelen vernield. De sebade is zeer aanzienlijk. De reenter van instructis van Parijs heeft een bevel van aanhouding geteekend tegen een bediende die ver- dacht wordt de dader te zijn van den diefstal op het postkauloor. Men verzekert, dat Parnell en Michael Davitt door een Feniansch veemgericbt ter flood ver- oordeelt en van dit feit in kennis gesteld zijn. Te Algiers is de schouwburg van Sidi Bel-Abbes ver- brand, gelukkig voor dat de vonrstelling bagon, zoodat niemand omkwam. Het Turk«che trans port schip Moukademei Mousret heeft verleden week in de Zwarte Zee schipbreuk geleden. Daarbij ver- dronken 55 hersonen, waaronder de kommandant van het schip. Van de 50 geredden ontvingen verscbeidene zware kwetsuren. Het doodvounis op Guiteau zal den SO Juni worden voltrokken. Uit IJzendijke schrijft men: Wederom is in dcze gemeeute een landbouwer onverwacht naar N.-Ame- rika vertrokkende vrouw en kinderen hebben echter geen plan ora hem derwaarts te volgen, Dit voorjnar brandde zijn hoefje op een Zoiidag af. Op Zondag ging bij been. Dezer dagen zou te Wolfaartsdijk een weduw- naar met 5 of 6 kinderen trouwen met eene jonge docbter. Een paar jaren reeds hadden zij kennis aan elkaar, Toen op den dag der plechligheid man en kinderen reeds voor het feest gekleid en de genoodigden vol verlangen waren, bedankte de biuid geheel onverwacht voor de eer. De te- leurgestelde bruidegom vergezelde 's avonds zijn ontrouwe vriendin nog een eind weegs naar hare woning en zijn eenige troost was, dat zij de kosten van het feestmaal voor hare rekening zounemen! Uit Fries'and schrijft men: Een van de notarissen in deze provincie, van een bezoek kuis- waarts keerende, heeft zich waarschijnlijk van het leven beroofd, daar eenigen tijd later zijn lijk in een gracht werd gevonden. Men vermoedt, dat een aanzienlijk tekort in zijn kas, in verband met de noodzakelijkheid om in ontvangst genomen hunr— en koopgelden aan de eigenaren te moeten uitbetalen, tot deze daad hebben geleid. Onder de gemeente St. Michiels Gestel zijn in het gehucht Haider door onbekende oorzaak de sinederij van Hendr. van Geene met de daar- aan grenzende woning van de wed. P. Dekkers in de asch gelegd. Pand, inboedel en gereedschappen waren verzekerd in de Brusselsche Maatschappij. Mijnheer de Redacteur In uw blad van 17 d.zer komt een ingezonden stuk voor, handelende over het rapport van de K.ttner van koophandel en fabrieken te Gent. Ik heb dit rapport voor mij in de Flandre liberale van 15 dezer, en bemerk dat uw inzender eene kleine vergUsinst heeft begaan, daar waar hij zegtEcu tariff sonde opcriievcst wot den. la het rap port staRtEcu tariff zoudc gehcven worden. Het woordja op geeft aan de kwestie eene gauech andere beteekenis, vooral als men vveet, dat reeds sedert geruimen tijd evenredige tarieven op Ter Neuzen worden toegepast. In het belang der zaak, Mijnheer de Redacteur, heb ik geroeeiid deze optnerking te moeten maken, om noodeloos alarm te voorkomen. Onder dankbetuiging voor de verleende plaats- ruimte, achtend Uw dvv. dr. VAN IJSSELSTEIJN. Ter Neuzen, 19 Mei 1882. Mijnheer de liedacieur I Met een beroep op uwe weiwillendheid, verzoek ik voor het onderstaande een plaatsje in uw blad. Ilet heeft meermalen mijne aandacht getrokkeu, dat in het kanton Hulat de openbare verkoopiugen van landbouw-gereedschappen enz. gehouden worden op Woensdag, en de vraag rees daarbij op, of het niet zoowel iit het algeraeen belaug, als in dat van verkoopers en notarisseu zou zijn, wrnneer die ver koopiugen op andere dagen konden worden gesteld. Het i9 took van nlgemeene bekendheid, dat de weekmarkt te Ter Neuzen, die steeds druk wordt bezocht eveneens op Woensdag wordt gehouden. Om het groote belang, dat er voor laudbouwers en kooplieden in het getrouw bezoeken der rnarkt gelegeu is, wordt het bijwonen van boveubedoelde verkoopiugen voor hen geheel oumogelijk. Daar het getal kooplustigen veel af of toebrengt tot de opbrengst der kooppenningen, komt het mij voor, dat het niet onverrchillig kan zjjn voor de verkoopers of de verkoopiugen al of niet druk worden bezocht, en de notarissen wier onkosten en salaris gewoonlijk wordt gevonden uit de percenten der koopponuingen hier eveumiu bezwaar tegen kunnen hebben. LIC1 HlilC tJ ZiIU 11 t* 1JU laixci uuuumg wij uw vviutv oOiUucvti' oproer der kolonels, was blijkbaar niet weiuig ge- streeld, maar bij hield zich goed en ontving, zooals de telegraaf meldt, hen koel, zeggende dat hij voor het oogenblik bun geschilleu zou laten rusten en met hen zou arbeiden om het land te redden. De Ministers waren uatuurlijk geheel onder den indruk van die ,/moedige" houding van den Khedive, want Reuter voegt er nogmaals bij, dat zij bij liet heeugaan zeer ootmoedig gestemd waren. Iliermede zou dus de Egyptische zaak in hoofdzaak als op- gelost kunnen worden beschouwd, maar het volk bevindt zich echter den laatsteu tijd niet in een goed geloovige stemming en is niet gerust niet- tegenstaande alle geruststtllende berichten. Luidens berichten uit Egypte gaan de Europeauen voort Kai'ro te verlaten, daar niemand de bestendigheid van de gedwongene verzoening tusschen den Khedive en de Ministers vertrouwt. De eischen, die Frank- rijk en Engeland zullen steilen bij de aankomst hunner vloten, doen ook niet verwachten, dat er zich geen ongewenschte gebeurtenissen zullen voor- doeu. Onder meer zullen zij verlangen, dat het leger uiteen gaat en dat de kolonels, die aan de jongste soldateuoproeren deelnameu, verbanneu worden. Van deze laatste eischen had men echter, rolgens een later bericht uit Alexandrie, in wel- onderrichte kriugeu nog niet3 vernoinen. In Engeland is nog voortdurend het Iersche vraagstuk en de dwangwet aan de orde. In't La- gerhuis hadden naar aauleiding daarvan heftige besprekingen plaats. In Duitschlsnd blijft het onderwerp belastingen in verband met bet, staats-socialisme steeds aan de orde. De vooruitzichten voor de regeering worden met den dag duisterder. Bij al hare voorstellen lijdt zij de uederlaag. Bismarck zal er niet op- gewekter door worden. Oostenrijk zal nog deze maand een proef nemcn, die wel op een beproeving zal uitloopen. Er zal noemd tot gemeente—geneeskundige te Hoek, heeft, volgens een ingekomen bericht, voor die benoeming bedankt. De gemeenteraad van Vlissingen heeft het verzoek van de maatschappij de Schelde, om eenige door haar aan te leggen wegeu achter het groot arsetiaal van gemeentewege te bestralen, rioleeren en verlichten, in verband met den door haar aangenomen aanbouw van 91 woonhuizen van werklieden, ingewilligd en aan B. en W. een crediet van f 4000 voor dat doel toegestaan. Op het adres van 82 steenfabrikanten, waariu zij hun bezwaren maken tegen bet voorschiijven van het gebruik van Belgischen steen bij den bouw der scholen van Krabbendijke en Ilar.sweert, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken ge- antwoord, dat de beoordeeling der bestekken, en dus ook van de te bezigen materialen, opgedragen is aan de diatricts-schoolopzieners. Ingevolge dit antwoord hebben adressanten zich thans tot den daarbij betrokken districts-schoolopziener gewend. Door Z. M. is aan den Oost-Indischen koofd- ambtenaar II. J. Bool, laatstelijk directeur der burgcrlijke openbare werken in Ned.—Indie, thaus met verlof hier te lande, op zijn verzook, met ingang van 1 Juni e. k., eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. Jl. Zaterdag is ten huize van den heer Baron Van Lijuden te 's Gravenhage npnieuw Minister- raad gehouden. Naar men meedeelt, zouden de Ministers besloten hebben om aan den nader door Z. M. uitgedrukten wensch gevolg te geven en voorloopig aan te blijven tot na 'sKonings terugkomst uit het buitenland. De acte-examens in vreemde talen, omtrent welker tijdstip nog onzekerheid bestond, zullen dit jaar, evenals het vorige, in October worden af- genomen. lange, sterke steiger, die op dikke balken en palen rustend uit de rivier oprijst, werd met station, goederenloodsen en donane-kant.oor geheel verbrand. De schoone boot van de maatschappij „Zeelaud," de Prins Hendrik, waarop de heer Greenfield was, werd, dank zij der waakzaamheid en vlugheid van kapitein en bemanning, bijtijds losgemaakt en met nagenoeg geen sebade van het vlammend haven- hoofd verwijderd. De grootte van het gevaar blijkt nog uit de omstandigheil, dat een klein zeilscbip, de brigantijn Census, niet bijtijds verwijderd kon worden en een prooi der vlammen werd. De brand barstte uit in het station en de sterke costewiud dreef do vlammen over den steiger. De beambten, die in de goederenloodsen aan de Westzijde waren, moesten eveneens door ijlings de vlucht te nemen hun leven redden. Zij konden noch geld, noch boeken redden en moesten de goederenwagens aan de vlammen over laten. Indien de nieuwe asbest— verf welke in Nederland de firma Leur te Haarlem met veel succes bereidt slechts gebruikt ware, zouden loodsen en station er beter zijn af- gekomen, doch de steigers waren met kreosoot doordrongen, wat de vlammen aanmoedigde. De regeerings-ambtenaren uit de dokken te Scheerness hielpen krachtig met drijvende stoom- spuiten en verhinderden dat drie slachthuizen voor hat af maken van geland vee vernield werden, De steiger en het station kostten der spoorweg— maatschappij 60,000 pond sterling. Ofschoou de ramp zeer plotseling en slechts ongeveer vijt uren v<5or het vertrek der mailboot plaats had, zoo heeft niettemin de personendienst tusschen Engeland en het vasteland via Vlissingen hoegenaamd geene stagnatie ondervonden. De trein die ten half negen uit Londen vertrekt, werd reeds denzeltden avond naar Dover geleid, alwaar de reizigers overgingen op een stoomboot der Londen— Chattam-Dover maatschappij, die hen tijdig ia

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 5