VerM der biranail naar Oost-Me. BUXTENLAND. De toestand van de ministerieele crisis is nog dezelfde. Naar wij vernemen, blijft Z. M. de Koning het ontslag van het Ministerie weigeren. Bij de verkiezing van een lid voor den ge- meenteraad van Biervliet is de heer J. F. Calon gekozen met 39 van de 63 uitgebrachte stemmen. Op den heer A. Maat waren 20 stemmen uitgebracht. Aan de Kou. Maatschappij de Scheldt te Vlissingen is de vervaardiging opgedrageu van twee stoouischepen, besterad vocr de vaart tusschen Rot terdam en Java, voor rekening van de Rotterdam- sche Lloydzullende d8 naam voeren van Batavia en Soera'naya. De „Batavia" en #Soerabaya" zullen een lengte van 310 Eng. voet hebben, bij een breedte van 37 en een holte van 27 Eng. voet. De machines zullen zijn van compound systeem met surface condenser met een vermogen van 1000 effect.- paardenkracht. Alle verbeteringen in de laatste jaren op het gebied van scheepsbouw in toepassing gebracht, zullen op de beide stoomschepen worden aangewend. Aan L J. J. Roland, 23 jaar, laatst woner.de te Veere, is Vrijdag jl. beteekend het bevelschrift van het gerechtshof te's Hage van 8 Mei jl. waarbij hij is verwezen naar de openbare terechtzitting van gemeld gerechtshof ter zake van de vroeger mee- gedeelde feiten. De verdachte is Zaterdag, zwaar geboeid, van Middelburg naar de gevangenis te 's Gravenhage overgebracht. Gedeputeerde Staten van Zeeland spraken bij brief van 24 Maart bun bevreemding uit over de wijze, wasrop de Raad van Zierikzee zich van de hem bij de Gemeentewet opgelegde taak der her- ziening van verschillende verordeningen gekweten heeften voegden daarbij het huogst vleiend compliment, dat zij van de werkkrachten van dat college, waarin de int.ellectueele krachten niet ont- breken, een wbeteren dunk" hadden. Nadat de commissie voor de strafverordeningen omtrent bedoeld schrijven had gerapporteerd is op vooistel van B. en W. besloten aan Ged. Staten te antwoorden, dat de Raad van oordeel is, dat Ged. Staten niet geroepen zijn den Raad mede te deelen, welken dunk hun college had of heeft van zijn werkkracht; dat bovendien die dunk licht- vaardig of ontijdig is uitgesproken en dat, aangezien de meeste gebreken, die de verordeningen aankleven, sinds tal yan jaren bestaan, zij dus ook vroeger aan Ged. Staten badden kunnen blijken, en dat ten alotte de Raad blijft volharden bij zijn aan Ged. Staten bekend voornemen ora de wijzigingen in de strafverordeningen te behandelon, tegelijk en in ver- band met de vcranderingen, welke door de invoe- ring van het nieuwe strafwetboek zullen gevor- derd worden. Volgens het verslag van de kamer van koop- handel te Zierikzee had de handel in meekrap in het voorjaar van 1881 niet veel te beteekenen. De nieuwe teelt bracht mooie kwaliteit aan de markt, daardoor kwam er ook meer vraag en liepen de prijzen van f 27 tot f 29. Het bleek echter, dat de teelt van 1880 niet zoo onbeduidend was als men eerst meende, waardoor de prijzen ongeveer f 3 teruggingen. Het overmalen van oude mee krap had, door den kleinen voorraad, op veel geringer schaal pleats dan in voorgaande jaren. De aanwezige overgemalen hoeveelheid kan betrekkelijk gering genoemd worden. De prijzen liepen minder uiteen dan die van nieuwe onberoofde en varieerden tusschen f 18 en f 23. De teelt van '82 kan even groot zijn als die van '81. Van de 27 meestoven op Schouwen en Duive- land hebben verleden jaar 17 niet gewerkt. Bereid werd in de overige 10 stoven256,156 hard goed, 2029 racine, 76,770 mullen en overstampte, 14,340 mullen, benevens 76,279 racir.e. In 1880—81 bedroegen de hoeveelheden 68,343 hard goed, 6352 racine, 21,187 mullen en overstampte, 1723 mullen bij 3772 racine. Langs de haven van Zierikzee werd 708,900 kilo uitgevoerd. De voltooiing van het gedenkteeken van Leidens ontzet mag nu weldra tegemoet worden gezien. In een onlangs gehouden vergadering der commissie werd door den penningmeester mede- gedeeld, dat de beschikbare gelden door oploopende renten nu gestegen zijn tot de som van f 24,640, zoodat bet vereischte bedrag nagenoeg is bereikt. Omtrent de plaats, waar het gedenkteeken zal worden opgericht, worden met het gemeentebestuur onder- handelingen gevoeid, die, naar wij vertrouwen, eer- Hng tot een gewenschte beslissing zullen leiden. Volgens het verslag van den hoofdingenieur voor het stoomwezeu over 1881 waren in dat jaar in Zeeland 197 stoomketels in gebruik, als 96 in fabrieken en stoomgemahn, 34 in zeestooin- schepen en rivierbooten en 71 in locomobielen, locomotieven enz. Het aantal stoomwerktuigen bedroeg 183, waarvan 145 zonder en 24 met con densate, benevens 14 van compound-sy>teera. Het aantal stoomketels, in 't geheele land in gebruik, was 6424, waarvan 3213 in fabrieken enz., 988 in vaartuigen, 957 in locomobielen en locomotieven. Het totaal was in 1880 6093 en dus met 331 toegenomen. De invloed van de wet op het tegengaan van drankmisbruik heeft zich te vooral te Slochteren, een der beroemdo koeienmarkton in het noorden des lands, doen kennen. Daar waren tot dusverre op zulk een dag schier alle woningen tijdelijk in jeneverhuiznn veranderd. Nu mochten slechts vier tappen. Op alle jaar- an weekmarkten is de goede uitwerking der wettelijke bepalingen merkbaar. De politie ziet goed uit hare oogen, vooral sedert de Minister eene aanschrijving tot hen heeft gericht om de drankwet streng toe te passen. De opbrengst der rijksmiddelen in de maand April was bevredigend; zij bedroeg f 9,277,491 tegen f 9,088,900 in het vorige jaar en een ra- ming van f 8,436,000. Het hoogere bedrag boven de raming is te danken aan de directe belastingen die in deze maand altijd ruimer vloeien, en aan de indirecte belastingen, die alle de raming over- troffen. Invoerrechten, accijnzen, zelfs posterijen en telegrafen bleven een weinig onder de raming, die weer voor de loodsgelden overschreden werd. Bij de accijnzen was over het algemeen wel stijging waar te neroen, doch niet b.j den wijnaccijns, die in dezen tijd van het jaar gewoonlijk weinig bedraagt, en bij het gedistilleerd, dat 1£ ton onder de ra ming en ton onder de opbrengst van April 1881 bleef. Zegel- en registratierecbten gaan geregeld vooruit, terwijl de successierechten ruim 1 ton opbrachten boven het gemiddeld geraamd bedrag voor een maand ad f 770,500. De vier eerste maanden van dit jaar brachten f 32,577,436 op, dat is nagenoeg 1 millioen meer dan in de vier eerste maanden van bet vorige jaar. Die vermeerdering is vooral het gevolg van de accijnzen en de indirecte belastingen. Wat de eerste betreft, ofschoon het gedistilleerd deze vier maanden f 70,000 onder het bedrag van 1881 bleef, brachten de andere accijnzen zooveel meer op dat dit miadel in zijn geheel tot nu toe ongeveer 3£ ton meer gaf dan in het vorige jaar; de indirecte belastingen gaven eveneens 3^ ton meer. POSTER IJ EN. ViA Brindisi, 18 Mei 5,35 's avouds. Vi& Marseille, (Maats. Ned.) 19 Mei 7,30'savonds. ViA Amsterdam, 19 Mei 5,35 'savonds. Via Napels, (Eransche mail) 26 Mei 7,30 'savonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rcchtbaiik te Midilelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 13 dezer het volgende vonnis uitgesproken: C. L., arbeidstcr te Sint Jansteen (Absdale), is wegens hoon veroordeeld tot f 8 boele of 3 dagen gevangenisstraf. Landbouwberichten. De eerste nieuwe aardappelen in den kouden groud geteeld werden jl. Vrijdag door den tuinier L. van de Walle, te Hulst afgeleverd. Zij zijn volgens sommigen van mooie grootte en goed van smaak. De zaak Peltzer zal nu btpaald in Juli voor het hof van assisses komen. Een der eerste Belgische magistraten, de '".er Demcur, zal de debatten leiden. Ten huize van Armand Peltzer te Antwcrpen zijn in het riool geronden een klein slot met sleutel met een koperen plaatje, benevens 44 patronen, alsmede een blonde pruik en een haarspeld. Armand Peltzer, wiens preventieve arrestatie door het hof van appel wederom is bevestigd, scheen zeer ter neergedrukt, toen hij voor dat hof verscheen. Hij is andermaal door den rechter Ketels lang in verhoor genoraen. Zijn huis is door de justitie weer verzegeld. De sloten van de straat- deur en van een deur achter in het huis zijn eveneens op last der justitie veranderd. Het denkbeeld om een spoorweglijn Mainz- Brussel aan te letrgen wordt in buitenlandsche bladen weder druk btsproken. De afstand tusschen beide plaatsen zou daardoor van 417 M. (via Keulen) tot 305 M. dalen of 27 pCt. Het plan zou dau verder bestaan om in aansluiting aan de nieuwe lijn een regelmatige vaart, hetzij via Oatende of via Nieuwpoort, te organiseeren, en daaromtrent zouden reeds onderhandelingen plants hebben met de South-Eastern Company, met het doel om dan tweemaal daags's ochtends en's avouds in hoogstens 13 uren een directe verbinding tusschen Londen en Mainz te verkrijgen. De begrafenis van lord Cavendish Zaterdag jl. was uiterst eenvoudig; er werden gcen rede- voeringen op het graf uitgesproken; 41 kransen werden op de lijkkist gelegd; de weduwe zelf legde den krans van roode rozen neer, dieu Koningin Victoria nog op den morgen van de begratenis had gezouden. Behalve de, meer dan 300 Jeden van het Parlement waren bijna alle Ministers a3n- wezig. Gladstone zng vreeselijk bleek eu velen maakten zich ongerust over zijn gezondheid. De lersche paitij was door Richard Power vertegen- woordigd, de Koninklijke familie door lord Clinton, kolonel Kingscotc en kolonel Colville. Men schat dat meer dan 50,000 meuschen op de been waren. Gemengfle Berichten. Zekere Pieter Daniels, die in 1879 door het gerechtshof te Amsterdam ter zake vau diefstal bij nacht in een bewoond buis met bniteu- en binnenbraak en inklimming tot een celstraf van 15 maanden was veroordeeld en na zijn ontslag uit de gevangenis te Utrecht was opgetreden als redacteur van een stichtelijk blaadje De bode des Yredes, is thans wegens twee valschheden in ge- schrifte en het tweemaal desbewust gebruik maken daarvan tot een celstraf van 1 jaar veroordeeld. Daarna kan bij weder als //bode des vredes" optreden. Een Duitsch journalist, die op dit oogen- blik in Nederland reist voor zijn blad, schreefaan zijn redactie, onder de curiositeiten, die hij bad opgemerkt, dat er in Holland nog meer menschen zijn, die //Vergunning" heeten, dan er in Duitsch- land //Muller's" gevonden worden. En het gekste is, schrijfl hij er bij, die ,/Vergunnings" zijn altemaal menschen die winkel dcen. Uit eene rondtrekkende menagerie in Honga- rije is dezer dagen te Szolnok een krokodil ontsnapt, en daar de tent aan den oever van de Theiss stond, vermoedt men, dat het dier onmiddelijk zijn toe- vlucht in de rivier gezocht heeft. De overheid althans heeft het baden in de Theiss, zoolang de krokodil niet gevonden is, verboden. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur De kamer van koophandel en fabrieken te Gent heeft haar jaarlijksch rapport over den toestand van koophandel en nijverheid in 1881 uitgebracht. Dit gewichtig stuk verdient ook in etn opzicht de aandacht van hen, die belang stellen in den handel onzer plaats. In dit stuk wordt toch o. a. het volgende gezegd: #Van al de hiuderpalen, die de ontwikkeling #van onzen zeehandel ontmoet, is er geen erger z/en meer te vreezen dan de concurr entie der ge- »cuncedeerde spoorwegen, die de haven van ler u/Neuzen bedienen." Het rapport stelt dan ook vdor deze lijn aan te koopennaar aanleiding daarvan, leest men in een Gentscb dagblad ,Voor hen die weten in welke buitengewone tfomstandigheden en niet in verhouding tot die der

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2