BUTT KN LAND. Telegraphische berichten. waarvan 1312 geldig. Gekozen is de heer Mr. T. P. baron Mackay, candidaat der anti-revolutio- nairen, met 728 stem men. De heer J. Bekhuis, candidaat der Katholieken, verkreeg 550 stemmen. Te Bergen op Zoom is een commissie van onderwijzers benoemd tot het ontwcrpen van een reeks platen of voorwerpen, bruikbaar voor het aanschouwingsonderwijs in de lagere school en in den geest van de platen van Van Callewaert. De berichten uit Amerika zijn nog altijd zeer verschillend. Intusschen nemen de verhuizingen nog steeds toe en staan duizeuden arbeiders gereed om te vertrekkenslechts wachtende op het oogenblik dat zij het geld voor den overtocht bij elkaar hebben. Onder de emigranten telt men meest Duilschers en daaraan Nederlanders en Ieren. Zelfs Zweden en Noorwegen beginnen te leveren, terwijl de Belgen dat voorbeeld al meer en meer volgen. Een verdienste van 1 a 2 dollars per dag lacht onze arbeiders natuurlijk zeer toe, en geen wonder, daar men bier gemiddeld per dag niet eens rekenen kan op '/j deel van een dollar. In Duitschland is de verdienste nog geringer. De prijzen der eetwaren zijn in de laatste tijden slijgende in de nienwe wereld. Landbouwberichten. Door de afdeeling Noord-Beveland van de Zeeuwsche landbouwmaatschappij zal op 14 Juni te Cortgene eene tentoonstelling worden gehouden van paarden, rundvee, schapen, varkens, pluim- gedierte, landbouwwerktuigen, boter en kaas, waar- voor een vijfligtal prijzen zijn nitgeloofd. Deze tentoonstelling valt samen met de 13 Juni te Cortgene te houden algemeene vergadering der Maatschappij. Te Herwijnen heeft een paard twee venlens geworpen. Voor veulens van gelijken ouderdom behoeven zij niet onder te doen. Mevrouw Sara Bernhardt zal a. s. Maandag te Gent in den groote Schouwburg eene voorstelling geven bestaande in het tooneelspel „la Dame aux Camelias;" plaatskaarten voor die voorstelling zijn van af heden te bekomen. Bij de prijsuitdeeling aan de akademie van Antwerpen, die jl. Maandag plaats greep, hebben verschillende Nederlanders prijzen be'naald. De prix dVxcellence in alle vakken van middelbaar onderwijs voor schilderkunst is toegewezen aan C. Dankmeijer van Amsterdam, die insgelijks den derden prijs behaalde in het teekenen naar het antiek. Dezelfde prijs in alle vakken van lager onderwijs viel J. Spaan van Dordrecht ten deel. In de architectuur, hooger onderwijs, heeft Ver- gouwen uit Roosendaal den prix d'excellence ver- worven, terwijl twee Nederlanders, Meyneken van Rotterdam en Hofman van Breda, den eersten en tweeden prijs kregen voor architectuur, middelbaar onderwijs. Jos. Codde, de gewezen opzichter van stads- werken te Antwerpen, oulangs te Parijs aangehouden, is te Antwerpen aangekomen. De rechter van instructie Beaufort heift hem aanstonds een lang verhoor doen ondergaan. Codde heeft bekend. Volvens een expert-boekhouder zouden zijne out- vreemdingen 116,000 fr. bedragen. Codde verdiende 2,800 fr. 'sjaarsj hij leefde alsof hij er meer dan 20,000 te verteren had. Weer is een bediende van het postkantoor te Parijs gearresteerd wegens diefstal, maar niet in verband met den grooten diefstal. De 19jarige Tisserand was een maaud geleden geschorst in zijn functies; men verdacht hem van het zoekmaken van een aaugeteekenden brief met 1000 frs. De directeur liet hem ontbieden om hem te onder- vragen. Tisserand kwam en na de eerste woorden haalde hij een kleinen revolver uit zijn zak en wilde zicli daarmede doodschieten. Een inspecteur nam hem het wapen uit de handen. Tisserand bood tegenstand en beiden rolden op den grond. Ten slotte werd de schuldige naar de gevangenis gebracht. Het bleek later, dat de revolver on- bruikbaar was. Uit de onderzoekingen door den procureur Willemaers in Erankrijk ingesteld blijkt, dat Leon Peltzer te Buenos-Ayres 80,000 frs. stal van den koopman Duquesnoy; hij onlsnapte inhetkostuum der inboorlingen. Armand Peltzer was verlegen- woordiger van het huis Bemberg te Buenos-Ayres; hij krseg slcclits weinig commissies en had eens aan Bemberg een spcculatie in wol voorgesteld, die, zoo Bemberg daarop ware ingegaan, dezeu 150,000 frs. zou hebben gekost. Te Bremen heeft men twee telegrammen ge- vonden, geadresseerd aan Vaughan, geteekend Marie en verzonden einde December. Zij handelen over de Bernays-zaak en men meent het schrift van Armand Peltzer te herkennen. Men zegt, dat in het Russische district Cherson weer een aantal joden vermoord zijn. Uit Petersburg wordt bericbt, dat Ignatieff dris voor- 3tellen betreffende de joden heeft ingediend. Aan de joden zou worden verboden grond te bezitten, zich in eenige geraeente neer te zetten zonder toestemming van de autoriteiten en sterken drank te verkoopen. De Russische regeering zou zich daarmede hebben vereenigd. De Paus heeft aan de Roomsch-Katholieke bisschoppen in alle landen, waar de Israelieten vervolgd worden, een encyclica gezonden, waarin hij hun aanbeveelt, de krachtigste pogingen in het werk te stelieu om die vervolgingen te beperken, of althaus zorg te dragen, dat geen Katholieken zich aan zulke gruwelen schuldig raaken. Leo XIII heeft in den zelfden geest aan de Keizers van Rusland, Duitschland en Oostenrijk geschreven. In vroegere jaren werden in de Silezische wateren vele mosselen gevonden, welke sierlijke parelen bevatten. Dezer dagen werd door een dame bij het verzamelen van schelpen aan den oever te Hainau een pared van de grootte van een erwt gevonden. Men zal aan de mosselen thans grootere opmerkzaamheid gaan wijden. QEMENGDE BERICHTEN. Z. K. H. Alexander, Prins van Oranje, heeft aan de te Goes te houden Zeeuwsche tentoonstel ling van nijverheid f 50 geschonken voor een medaille. De Willem Barents is Dinsdagochtend te tien uren van Amsterdam naar de Noordpoolzee vertrokken. Het Nederlandscg Panopticum te Amsterdam zal den 18 Juni (Waterloodag) voor het publiek geopend worden. De drankwet heeft alle drankverkoopers in Rijswijk (bij Wijk-bij- Duurstede) opgeruimd. Het onvoorzichtig om- gaan met lucifers door kinderen was oorzaak, dat onder de gemeente Ernpel een hooimijt in brand geraakte en daaraan een schade van ruim f 80 werd toegebracht. Als eene bizonderheid wordt uit Haarlem gemeld, dat dezer dagen bij een ingezeten een leeuwerik is gestorven, die niet minder dan 25 jaar oud isgeworden. Gedurende 24 jaren was de vogel een uitmuntend zanger; alleen het laatste jaar was hij stom. Te Geertruidenberg is een man in hechtenis genomen, beschuldigd zijne vrouw, die even als hij aan de drank verslaafd was en met wie hij in de grootste onmin leefde, met een stok te hebben doodgeslagen. Te Amsterdam is een zeker niet alledaagsche notarieele acte gepasseerd. Zij betrof n. 1. den verkoop van slechts een meter grond in de plantage, voor de som van duizend gulden. Zondag 7 Mei was het 20 jaar geleden, dat Enschedd een prooi der vlammen werd. Met trots wijst de Ensch. Ct. op den tegen- woordigen bloei en de welvaart der gemeente, dank zij de veerkracht der bewouers. Zekere Lodewijk Liefheid is door het kantongerecht te Rotterdam in het tijdvak van 1 November 1881 tot 7 Mei 1882 zoo herhaaldelijk wegens openbare dronken- schap veroordeeld, dat zijn subsidaire gevangenis- straf 218 dagen bedraagt. De Belgische Prins Do Loos-Corswarem zal, wegens zijn bekenden aanslag op den deurwaarder Charles, tereehtstaan voor het hof van assises van Namen. In de goudvelden van Temora (Australie) heeft men on- langs den grootsten goudkloinp, die tot dusver gevonden werd, opgegraven. Hij lag op een diepte van slechts 14 voet en is 153 hectogram zwaar. Te Spezzia is op het transportschip „Dora" een stoombuis gesprongeneen der stokers kwam om, de vijf anderen zijn stervende. De twee ingenieurs werden gewond. Kastner, de uitvinder van de pyrophoon, is overleden hij was slechts 30 jaar oud. Te Vlissingen is een houten gebouw vtn het Staatsspoor, dat vroeger als hulpstation diende, gelegen tegenover het lokaalstation, door brand vernield. Het was door vier gezinnen, spoorweg- beambten, bewoond. De brand ontstond door een onbekende oorzaak in eene woning, waar kinderen aanwezig doch hunne ouders afwezig waren. De kinderen konden slechts met moeite gered worden. Een groot deel der meubelen van de overige be- woners zijn geborgen. De inboedel der woning, waar de brand onstond, was verzekerd. Te Tietjerksteradeel maakte zich een echtpaar gereed, om naar Amerika te vertrekken. Om zich van den bij hen inwonenden vader, wiens geld mede door hen verteerd was, te ontdoen, namen zij den grijsaard op een wagen, om hem bij een anderen zoon af te leveren. Deze wilde den ouden man zonder fortuin echter niet een3 op zijn erf hebben. De eerstbedoelde zoon nam daarop zijn vader weer mede, bracht hem in het verlaten huis en liet hem verder aan zijn lot over. Te 's Gravendeel is Dinsdagnacht door 2 personen ingebroken bij een alleenwonend grijsaard, dien ze eerst hebben geboeid en daarna den sleutel uit zijn zak gehaald, waarmede ze de kast hebben opengedaan. Zij zijn met de gevonden gelden (ruim f 40) vertrokken. Voor de rechtbauk te Leeuwarden stond zekere M. verpleegde te Veenhuizen terecht voor het schrijven van den volgenden brandbrief: aan den burgemeester van Appingadam: ^Waarde vriend. Ik vat de pen eens op om u eenige letteren te schrijven. Nu verzoek ik u, of gij mij, binnen tijd van 14 dagen mij f 100 stuurt, anders steek ik do boel in de brand en verder laat ik de boel aan u over. Zijt gegroet van uwen vriend H. M derde gesticht te Veenhuizen." Onder Halsteren is het huis van den land- bouwer M. Schetters afgebrandeen aangrenzende schuur is mede in de asch gelegd en van den 1 inboedel kon maar weinig worden gered. Bij gebrek aan water kon de brandweer geen dienst doen. Alles was verzekerd bij de Maatschappij ,/La Belgique" te Brussel. Men vermoedf, dat de brand is ver- oorzaakt doer het onweder. Men heeft nu allerlei vrouwelijke beambten, docters, advocaten enz. en eerlang zal men in Engeland ook een vrouwelijken scheepskapitein zien optrcden. Het meisje dat wil gaan varen, heet Miss Smith en is thans bezig zich door ijverige studien voor haar ambt te bekwamen. Het lijk van Cavendish is na de schouwing naar Londen verscheept. Ofschoon hij nooit eenige staatsbetrekking in Ierland heeft bekleed was hij niettemin in het zuiden, waar zijn vader in Devonshire groote bezittingen heeft, wel bekend en bemiud. De dood was het onmiddelijk gevolg van een bloedstorting in de long, waarscinjnlijk zonder smart, daar de uitdrukking van het gelaat kalm was. Daarentegen vermelden de gelaatstrekken van Burke een vreeselijk lijden; de rnond was wijd geopend en de handen met wonden overdekt. De heer G. L. P. van Ham, hoofdonderwijzer aan de openbare school te Sluiskil, is heden in de zitting van den gemeenteraad te Oostburg als zoodanig aldaar benoemd. Naar wij vernemec, zal de benoomde die betrekking aannemen. 309dc Staataloterlj, Prijzen van f 100 en daarboven. 2e Klasse. Trekking van 9 Mei. 1500 no. 11247 13633. f 1000 5730. 400 4432 19980. 200 4543 8530 10864. 100 9504 6026 18973. Trekking van 10 Mei. 2G0C0 no. 6722. 2000 7428. 1000 6941 13640. <tOO 15283. 200 8164 13031. ICO 892 4010 6414 11657 15658 18106. Trekking van 11 Mei, 100 no. 4424.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2