TER NEUZENSCHE COURANT Algemeen Aieuws- en Aiivertentieblad voar Zeeuwsch-VIaanderen. BUITENLAND. P. I NNF.NL AND BIJVOTCGSEI-i Woensdag 10 Mei 1882. No. 1772. Landbouwberichten, De te Nieuw- en St. Joosland bestaande Land- bouwvereeniging heeft besloten, een onderiinge vee-verzekering-maatschappij op te richten. Met 1 Mei jl. begonnen, zijn reeds ongeveer 30 veehouders toegetreden en is reeds ongeveer voor een halve ton vee geassureerd. Te Brussel heeft zich een commanditaire rnaat- schappij gevormd, onder den naam van Belgische Maatschappij van den Afrikaanschen handel. Deze maatschappij zal factorijen oprichten op de westkust van Afrika. Aan het hoofd der onderneming be- vinden zich de heeren Burdo, de beroemde Afrikaan- sche reiziger en Jaubertscheepskapitein. De maatschappij heeft te Antwerpen een schoener van 400 ton gekocht, welke gerepareerd wordt. Binnen drie weken vertrekt dit schip uit Antwerpen, onder bevel van kapitein Jaubert, met een voile lading tabak, sigaren, wapens, kruit, katoen, ijzer- en koperwerk, kristal, papier enz. Het schip zal ook het gebouw der eerste factorij meenemen, dat te Braine-le-Comte vervaardigd is. De eerste reis geldt Sierra-Leone, waar de eerste factorij zal warden opgericht. Er bevindt zich daar een Belgische consul, een inboorliug, de heer Bicaisse, die Belgie oewoond en zijn studien aan de universiteit van Gent gemaakt heeft. De tweede factorij zal gesticht worden te Liberia of aan de Palmkaap. Yervolgens zullen er op de geheele westkust kantorcn opgericht worden. Men hoopt, in ruil voor Belgische voort- brengselen, er vooideeligen handel te drijven in caoutchouc, palmolie, was, huiden, ivoor enz. De Belgische dagbladen, o. a. de National, geven verslag van eene gebeurtenis, wclke in de fnmilie van den Prins De Chimay, die met eene millioenrijke burger juffrouw trouwde, gebeurd is. De gesohiedenis is verre van stichtelijk; het laven van de nicuwe Prinses beviel in 't geheel niet aan den man, die wegens politieke zaken dikwijls naar Brussel ging. Onlangs heeft de chatelaine, gevolgd door haren kamerdienaar, eene reis naar het zuiden gemaakt. Wat den Prins aaugaat, deze heeft zich volgens de National op de Prinses gewroken, door zijn verdriet te vertrouwen aan eene portierster van een soort van cafe-chanlant te Brussel. De Prins heeft bij het gerechtshof van Charleroi echtscheiding aangevraagd. Wie ooit te Antwerpen geweest is en daar de diergaarde bezocbt, stelt er misschien belang in te weten, dat de neger Jozef Moller, die daar de rol van portier vervulde, en in de wandeliug ,/Jefke van de Zoologie" genoemd werd, dezer dagen overleden is. Op zeer jeugdigen leeftijd werd hij in 1846 van de Afrikaansche kust te Antwerpen aangebracht door kapitein Meyer van de Magellaan. De diracteur der diergaarde, wijlen de heer Ketz, droeg zorg voor de opvoading van den kleine, die gadoopt werd en degelijk onder- wijs genoot. Later werd Moller controleur aan den ingang der diergaarde en bleef dit tot zijn dood. tfJefke" had een scherp oog en een stalen geheugeu; hij kenda isder lid, en 't was schier onmogelijk hem te verschalken Sedert eenigen tijd leed hij aan een ziekte in de knieen, en deze sleepte ham op 48jarigen leeftijd ten grave. De diefstal van brieven met geldswaarde in het postkantoor te Parijs heeft geleid tot de inhechtenisueming van zekeren G., kommies bij de administrate. Bij de huiszoeking vond men een groot aantal portemonnaies, sc'ueermessen, kauten, foulards, zakdoeken, naalden, spelden, enz., welke voorwerpen onder de benaming monsters zonder waarde" waren verzonden en waarvan G. wegnain wat hem aanstond. Op klachten moest steeds geantwoord worden, #Jat het ingestelde onder- zoek geen resultaat had opgeleverd." GEMENGDE BERICHTEN. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen zich den 18 dezer van het Loo naar Arolsen be- geven. Te Middelburg is Vrijdag jl. een bejaard melselaarsknecht van het dak eener woning geval- len j hij werd ernstig gekneusd. De in Den Bosch gewoond hebbende bankier Van Dries, die wegens een frauduleus bankroet het land had ver- lateu, is te Borgerhout, nabij Antwerpen, gearresteerd. De boerenplaats van J. Roeterd onder Diepen- veen is met inboedel verbrand; 3 koeien, 2 pinken, 3 kalveren en 1 varken zijn in de vlammen orn- gekomen. Alleen de boerenplaats zelve was ver- zekerd. In een huis aan den Noordwal te Den Ilaag kreeg een man ruzie met zijne vrouw. Eerst wierp hij haar een brandende lamp naar het hoofd en daarna trachtte hij haar te worgen. De nacht- wacbts namen hem ter afkoeling mede. Een meisje van 4 jaar werd te Delft door de moeder thuis gelaten onder toezicht van een broertje van 12 jaar. De jongen verliet de woning om in een naburigen winkel iets voor zijn zusje te halen, in welken tijd 't kind voorover in een met water gevulde waschkuip viel, waaruit het levenloos door de buren werd opgehaald. Door de kassiers gebrs. Kutsch Lojenga te Leeuwar- deu zijn de betalingen gestaakt. Velen, die hun financien aan deze firina hebben toevertrouwd, verkeeren daardoor in angstige spanning. De poklijder aan den Haastrecbtsen d jk onder Gouda is aan die ziekte gestorven; hij was niet ge- vaccineerd. De electrische tram te Zandvoort zal spoedig gereed ziju. Met de Nederl. Bell. telephoon—maatschappij wordt ouderhandeld over een telephonische verbiuding van Amsterdam naar bovengenoemd dorp. Onder de gemeente Deurue zijn sedert eenige dagen twee wilde zwijuen gezien. Tot dusverre is het den jagers niet mogen gelukken, die ongenoode gasten onder 't schot te krijgen. Dezer dagen is overleden de 92jarige Mrs. Lilly, baker bij Koningin Victoria bij de geboorte van haar negen kinderen Koningin Victoria zond een krans om op het graf der oude getrouwe te worden neergelegd. De opbrengst der beetwortelsuikcr— den Khedive tot een openlijke breuk gekomen. De Khedive weigert de veroordeeling der Circassi- sche officieren goed te keuren en heeft de uitspraak van den krijgsraad naar den Sultan van Turkije verwezen. Deze heeft op zijn beurt zich beroepen op de gezanten der mogendheden en hen tevens verzocht om huune regeeringen te polsen op 't stuk van een Turkscbe tusschenkomst in Egypte. Deze hebben echter ontwijkend geantwoord, want de neiging tot een militaire tusschenkomst in Egypte, door wie en onder welken vorm ook, is sterk af- gekoeld. Doch inplaats daarvan heeft zich een niet minder gevaarlijke neiging geopenbaard. Men wil nainelijk den troon van Egypte door een ander doen bezetten als do groote mogendheden dit een- parig verlangen en de tegenwoordige Khedive nog langer toout niet opgewassen te zijn voor zijn taak. Een en ander heeft Arabi-bey aanleiding gegeven om aan de vreemde consuls-generaal te Kairo te verklaren, dat hij zijn best deed om verwikkelingen af te wenden, maar dat de inmenging van Turkije gewapenderhand zou worden belet. Men achtte het gezag van den Khedive merkbaar versterkt door zijn besiiste houding sedert het vonnis van den krijgsraad. Er liepen echter geruchten van een verandering van ministers. Bij dit alles kwamen ouverwacht ernstige berichten uit Soudan, die op den loop der zaken veel invloed kunnen hebben. Latere berichten melden, dat Egypte in staat van revolutie is. Het ministerie, de organieke wetten schendende, heeft de Kamer van notabelen bijeengeroepen boven het hoofd van den Khedive been. De afzetting van den Khedive ten bate van een gouvernement onder Arabi—bey is in 't wezen der zaak tot stand gekomen. In Oostenrijk moge de opstand ambtelijk onder- drukt heeten, feitelijk is dit zeker nog niet het geval. Te Weenen werdeu dezer dagen althans Ter Neusen, 12 Mei. Vroeger meldden wij, dat de gemeenteraad alhier, in eeno zitting met gesloten deuren, gehouden den 22 Eebruari van het vorige jaar, besloten had tot het stichten van een tweede openbare school in de kom der gemeente. Was toen het plan, die school te plaatsen op gronden van het Rijk nabij de Oost-binnensluis, thans meldt men ons, dat de pogingeu van het gemeentebestuur met den betrokken Minister tot geen resultaat hebben geleid. Om echter uitvoeriug te geven aan het genomen besluit hebben Burg, en Weth. onderhandelingen aangeknoopt met den heer J. Douze Az. alhier om zijne weide in de Vlooswijksche straat voor dat doel aan te koopen en zullen binnen kort daaromtrent voorstellen aan den Raad worden aan- gebodeu. Zijn wij goed ingelicht, dan moet do inspecleur van het geneeskundig staatstoezicht in deze pro- vincio, Dr. J. P. Dozy, heden bij een bezoek aan de gemeente, zijne goedkeuring aan het terrein hebben gegeven, inits het voldoende wordt op- gehoogd. Gedurende de eerste helft der maand April is door het postkantoor alhier do volgende onbe- stelbare brief verzonden, aan het adres van Alberts te Delft. Zuiddorpe, 10 Mei. Maandag in den vroegen morgen overleed alhier Livinus van Vooren. Hij was de oudste ingezetene dezer gemeente en bereikte den ouderdom van 90 jareu. In het jaar 1809 trok hij onder bevel van Keizer Napoleon I ten strijde en trad, na de ontbinding van diens leger te Hamburg, als vrijwilliger in dienst bij het Bij beschikking van den Minister van justitie dato 2 Mei jl. zijn met den 15 dezer verplaatst de rijksveldwachters der 3de klasse D. Buurman, van Hoedekenskerke naar Yerseke H. Jonkers, van Oosterland naar Yerseke, en A. J. K. Seijffer, van Wolfaartsdijk naar Hoedekenskerkevoor de te Yerseke. geplaatste rijksveldwachters is een vaartuig ter beschikking gesteld, om op de Ooster-Schelde en elders te surveilleeren. De heer G. Ruitenbeek te Middelburg is beiioemd tot klerk bij den Provincialen Waterstaat van Zeeland. Woensdagavond is naar de gevar.genis te Middelburg overgebracht C. v. A., brievengaarder te Veere, die zich aan onregclmatigheden met post- wissels zou hebben schuldig gemaakt. Naar wij vernemen, heeft Z. D. B. de Vorst van Waldeck en Pyrmont den heer P. L. de Bruyne, vice-consul van Groot-Brittannie te Vlissingen, be- noernd tot ridder der orde van verdienste. De Vlissingsche sleeper H. B., die uit anti- pathie tegeu den stoomtram Middelburg-Vlissingen een voorwerp op de spoorstaven neerlegde, is door de Middelburgsche rechtbauk in hooger beroep tot zeven dagen gevangenisstraf en f 75 boete veroordeeld. De Miu. van Einancien brengt ter kennis van de belanghebbeuden dat in den loop van dit cn het volgende jaar honderd commiesen der vierde klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnsan kunnen worden aangesteld op eene bezol- diging wegeus tractcment en toelage van f 480 's jaaisnadere bizouderheden bevat de St. Ct. Bij de jl. Dinsdag gehouden verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkies- district Hdversum ziju uitgebraGht 1337 stemmen. VAN DB JLU Xlgjrpvo 10 iTOv tunue aim wwuv.i ot

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 5