BU1TENLAND. A DVERTENT EN. Telegraphische berichten. VERKOOPING OPENBARE VERKOOPING. Donderdag in een strafznak weigerde den gevoi'den- den eed af te leggen, bij arrest van gisteren schul- dig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit van eedsweigering, doch ingevolge de bevoegdheid bij art. 180 van het Wetb. van Strafvordering den rechter toegekcnd, niet gestraft, uit eerbiedi- ging van zijn gemoedsbezwaren door het hof. (Art. 180 Wetboek van Strafvordering luidt als volgtIndien de zaak niet is uitgesteld, of ingeval van uitstel, de getuige bij zijn weigering volhardt, kail het Hof, op requisitoir van den Proc.-Gen., den getuige, ter zake van zijn onwilligheid, ver- oordeelen tot de straf van gevangenis, den tijd van een jaar niet te boven gaande.) Als een bewijs, dat de vraag naar hulppersoneel bij het lager ouderwijs nog steeds stijgende blijft, diene, dat in het laatste nommer van de Wekker niet minder dan 188 aanvragen om ondenvijzers en 46 om onderwijzeressen gedaan werden. De gelegenheid zal ook thans, nu de examens nagenoeg geeindigd zijn, wel het gunstigst wezen voor die gemeeutebesturen, welke gaarne verbetering in het onderwijs willen aaubrengen. Naar wij vernemen, zal de Nieuwe Afrikaan- sche Handelsvennootschap te Rotterdam over het afgeloopen boekjaar een dividend van 17 percent uitkeeren. Deze week trokken twee Russische Joden door Arnhem op hunne doorreize naar Rotterdam. Het waren twee welvarende ingezetenen van Simferopol, die nu gedwongen waren met hunne Joodsche stadgenooten naar elders de wijk te nemen, om zich aan de vervolging van hun geslacht te I onttrekken. Zij verhaalden dat hun gemeenteeen paar duizend zielen groot, ongeveer 8 weken geledei, des avonds overvallen werd door de christen—boeren en geringere bevolking. De vrouwen en kinderen werden zooveel mogelijk in kelders enz. verborgen. De mannen begaven zich, opgeroepen door den rabbijn, alien naar het synagoge-gebouw, om te bidden en tevens om te overleggen, wat gedaan moest worden. Er werd gebeden, er werd be- raadslaagd, te midden van woeste kreteu en stooten tegen het gebouw. Eensklaps wordt een brandlucht bemerkt; men wil naar buiten, doch de synagoge is omringd van brandend hout, stroo enz. De deureti zijn toegespijkerd. Radeloos breken zij de banken stuk, slaan de vensters in en weten naar buiten te komen, natuurlijk niet zonder verlies van menschenleveus, te midden der moordende en verwoede menige. Alles vluchtte of werd de stad uitgejaagd. Voor het heengaan, werd op aandrang van den rabbijn, een aantal enkele ledematen, die op de straten lagen, begraven. Een der beide mannen zij hadden papieren bij zich, die hen als fatsoenlijke, brave menschen deden kennen dreef in Simferopol een zaak, waarin 40,000 roebel kapitaal zit. Hij zwerft thans rond van stad tot stad en bedelt om reisgeld. De andere man had eene oude moeder bij zich, die mede vluchtte. De deelneming in de smart, welke het vorste- lijk huis treft zoo meldt men uit Stuttgart tengevolge van het overlijden van Prinses Wilhelm is algemeen. De overledene was om haar edel zacht gemoed zeer bemindmet haar gemaal was zij door de innigste banden der liefde verbonden. Geheel overeeukomstig de eenvoudige burgerlijke levenswijze van de Prinses zal haar stoffelijk over- schot niet in den Koninklijkeu kelder van het Ludwigsburger slot worden bijgezet, doch op het algemeen kerkhof aldaar, naast het graf van haar zoontje Ulrich. De Prinses gevoelde zich reeds met Paschen onwel, de bevalling ging zeer moeielijk en Zater- dagavond ten 5 ure verkondigden de bulletins een voortdurende vermindering van krachten; ten 8 uur was alle hoop vervlogen. Den volgenden morgen ontsliep de Prinses zacht en kalm. Voor het hof van assises van Brabant is de zaak begonnen van den juweelen-diefstal bij den heer Sturbelle te Brussel. De twee beklaagden zijn Breysse, 24 jaar en Chariot, 19 jaar oud, Leiden in Erankrijk geboren. Er zijn 48 getuigen ten laste der beklaagden. De tweede beklaagde, Chariot, is eenige dagen geleden door het hof van assises der Seine bij verstek veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid, wegens een diefstal van 50,000 fr. ten nadeele van een vleeschhouwer gepleegd. De correctioneele rechtbank te Brussel heeft uitspraak gedaan in de zaak Olin-Coremans, en den eerste veroordeeld tot een boete van 200 fr. Zooals men weet had de heer Qlin den heer Coremans, beide afgevnardigdeD, in de Kamer, tot een duel uitgedaagd en was hij dientenge- volge strafbaar. In Zwitserland bestaan tegenwoordig onge veer 3000 spaarbanken met 580,000 inleggers en 300 millioen francs kapitaal, hetgeen over geheel Zwitserland berekend per hoofd 110 francs uitmaakt, terwijl de ingelegde gelden in Engeland slechts 55 francs en in Erankrijk niet meer dan 40 francs per hoofd bedrageu. Als een ander bewijs hoeveel gebruik in Zwitser land van de spaarbank gemaakt wordt, wordt uit het kanton Unterwalden bericht, dat aldaar 6557 personen niet minder dan drie millioen francs in de spaarbank belegd hebben. 102 Joodsche vrouwen en kinderen uit Rusland, wier familie reeds was geemigreerd, kwamen te Lemberg aan, vanwaar zij verder reisden naar Hamburg. Zij zagen er zeer haveloos en zwak uit; zij zullen met 98 Joden uit Jassy naar Canada gaan. Uit Warschau alleen zijn 2100 Joden ge emigreerd. Een meeting van Poolsche Joden heeft zich verklaard ten gunste van de emigratie naar Palestina. Gemengde Berichten. Zondagmiddag heeft de zoon van een tagrijn te Vlissingen, na bij zijne ouders een kast openge- broken en daaruit ongeveer f 200 genomen te hebben, zich per spoor ,/verwijderd." Hij had koers gezet naar Roosendaal, doch werd door de telegraaf achterhaald en aan het station te Roosen daal aangehouden. Met de terugbrenging naar zijne ouders en eene vaderlijke kastijding zou de zaak misschien afgeloopen zijn, zoo hij zich te Roosen daal, onder opgave van een valschen naam en woonplaats, niet tegen zijne aanhouding en visitatie door de politie had verzet. Thans zal hij zich wegens het laatste voor de rechtbank te Breda moeten verantwoorden. Naar wij vernemen is de instructie in de zaak van den heer P. A. Janssen, geschorst directeur van het huis van arrest te Middelburg, nog niet gesloten. Nu en dan moeten zich nog feiten voor- doen, waarop het noodig is hem te hooren. Zekere A. la Rieviere, klerk op het expeditie- kantoor van v. Gend Loos te Leiden, heeft zich met een som van p. m. f 4000, door hem ontvreemd, uit de voeten gemaakt. Men vermoedt, dat hij zich naar Louden begeven heeft, waar hij kennis heeft aan een juffrouw, met wie hjj jaren geleden in eene intieme betrekking verkeerde. Een zonderling artikel wordt tegenwoordig uit Oostenrijk naar Engeland ingevoerdpadden nl. Men bedient zich van deze leelijke maar nuttige schepsels om broeikassen en tuinen gezuiverd te krijgen van slakken en ander ongedierte. Zij brengen te Londen van 3 tot 4 het honderd op. Dezer dagen werd een ingezeten te Frankfort a. M. vcrrast door de ontvangst van een vrij be- langrijk bedrag aan bankbiljetten en specie, welke de man had vergeten ten huize van een apotheker nabij Parijs, bij wien hij, tijdens den oorlog 1870/71, als eenjarig vrijwilliger ingekwartierd was geweest. Brieven om het geld terug te erlangen waren steeds zonder gevolg gebleven. Toen de. apotheker overleed, vonden zjjne erfgenamen echter het achter- gelatene en zij haasten zich hetgeen hun niet toekwam in banden van den rechtmatigen eigenaar te stellen. Naar wij vernemen, heeft heden de Minister van Kolonien, de heer Mr. W. baron van Golstein, zijn ont- slag aan Z. M. den Koning aangeboden. Den 10^en Mei a.s. hopen wij met onze geliefde ouders JAN WISSE MARIA VAN WIJCK, hun AOjdrige echtvereeniging te vieren. Hunne dankbare kinderen en klein- jY kinderen. Zaamslag, 5 Mei 1882. Getrouwd M. J. B. KIEBOOM M. T. KERCKHAERT, die hunne oprecllten dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling te dezer gelegenheid ondervonden. Westdorpe, 2 Mei 1882. Bevallen van een ineisje J. S. VAN DALE-Christiaansen. Ter Neuzen, 4 Mei 1882. Heden overleed zacht en kalm na een langdurig lijden mijne geliefde echtgenoote ANNA SIMONSSEN STEENKAMP, in den ouderdom van ruim 54 jaren, na eene gelukkige echtver eeniging van ruim 31 jaren. Ter Neuzen, 29 April 1882. J. VAN PIENBROEK Jz. Geneeskundige. Ook namens kinderen en behuwdkinderen. Op verzoek der overledene zal alleen door mij rouw worden gedragen. 's Gravcilliage, 5 Mei. Heden is bij de Tweede Kamer ingekomen een wetsontwerp tot bet aangaan van eene geldleening groot 83 millioen. Maandagmorgen is ter behandeling aan de orde gesteld het Eransche handelstractaat. door uitscheiding van bedrijf. Op Dinsdag den 9 en Woensdag den 10 Mei 1883, des morgens om 10 uren precies, zal de Deurwaarder De Bidder, te Hoist, ten verzoeke en ten huize van JOSEPH DU BOIS, timmerman te Honter.isse, publiek verkoopen Eene groote partij nieuw gezaagd HOUT, TIM- MERMAN8GEREEDSCHAPPEN, VERF- WAREN, HUISRAAD; en Woensdag den 10 Mei, des namiddags om 2 uren, aan de gewezen brug van de uit- watering aan de zijde van den Hooglaudpolder, te Ossenisse 5 EIKEN BALKEN ter lengte van 8,50 meter en 14 EIKEN PALEN lang 4,50 meter. De Notaris C. J. A. Fercken te Ter Xeuzen, zal ten verzoeke van JACOBUS DE PUTTER, landbouwer, wonende te Axel, onmiddelijk na afloop verkooping klaver wed. Wuijtack (geannon- ceerd op Zaterdag den 13 Mei 1882, des na middags ten 2 ure), in het openbaar verkoopen 3 hektaren welgewassen KLAVER, wassende op de bij hem in gebruik zijnde landen van Mevrouw Vogelvanger in de gemeente Koewacht. Te vergaderen aan den dijk bij Jan van de Vijver te Koewacht. EN EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2