TER NEUZERSCHE COURANT Algemeeo i\ieuws- en Ailverteolieblad voor Zeeuwscb-Vlaaoderen. Birmenland. BIJVOEGSEL Zaterdag 29 April 1882. No. 1769. Zooals te verwachten was, is de overtoclit van HH. MM. den Koning en de Koningin niet van de aangenaamstc geweest. Een fi'lle storm blies uit het zuiden en liep later door het westen naar bet noorden, en de hooggaande zeeen deden bet schip geweldig slingeren. Geen wonder, dat ook bet koninklijke paar, evenals de mersten der overige opvarenden, door zeeziekte werd gekweld. Van de fraaie inrichting van het stoomscliip, waarvoor 34,000 is uitgegeven, hebben de koninklijke reizigers op hunne heenreis dus weinig genot gehad. Evenals aan alio beproeviugen, kwam echter ook aan deze een eindeWoensdagmorgen ten 8,45 stoomde Zr. Ms. stoomschip de Valk behouden den mond van de Tkeems in en te ruim 9 uur legde het schip aan de pier te Queensbro aan, onder 't gebulder van het geschut der twee Engel- sche oorlogschepen, die aan het vaartuig het konink- lijk saluut brachten. Een paar uren rust verschaften het koninklijke pair eenige verademing, en toen omstreeks elf uur de Hertog van Edinburg, uit naam van zijne rnoeder Koningin Victoria, aan boord van het schip de doorluclitige gasten kwam verwelkomen, waren alle sporen van de doorgestane ellende verdwenen. Z M. ontving den Hertog in burgerkleeding de Koningin was in rood fluweel gekleed. Lord Thurlow en sir John Mc. Neill, die door de Koningin als kamer- hecren aan Z. M. zijn toegevoegd tijdens zijn ver- blijf op Eugelschen bodem, maakten mede hunne opwachting, en onze gezant, graaf van Bylandt, met zijne echtgenoote en het personeel van het Lon- densche konsulaat, de heeren May, Van Drunen en Maas, brachten het koninklijke paar den wel- komstgroet over van de in Engelands hoofdstad gevestigde Nederlanders. Bij 't aan wal stappen speelde de muziek van de mariniers de Nederlancl- sche volksliederen. Bij bevelschrift der rechtbank te Middeiburg van 24 April jl. is Louis Jozeph Jacobus Roland, oud 23 jaar, banketbakkersknecht, geboren en laatst wonende te Veere, verwezen naar den Procureur- Generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage, ter zake: dat hij op 2 Oct. 1881 in de woning van Cornelis Hendrik Snijder*, te Veere: lo. dezen moedwillig met een mes vsrschillende wonden aan den hals en elders heeft toegebracht die den dood hebben tengevolge gehad, en zulks met voorbe- dachten rade, om zoodoende het plegen van na- temelden diefstal mogelijk te maken, immers en althans terwijl de doodslag gevolgd, vergezeld of voorafgegaan is geweest door twee audere, hierna te melden misdrijven; 2o. te diens nadeele arglistig heeft weggenomen en zich toegeeindigd onder an- deren een gouden horloge en cen gouden bril3o. getracht beeft die woning, welke ter weerszijde grenst aan en verder omgeven is door andere be- woonde huizen, waardoor alzoo gevaar voor men- schenlevens te voorzien was, in den brand te steken, door het gekleede lijk en den houten vloer van eon der karners met petroleum te begieten en die ver volgens te doen ontvlammen, tengevolge waarvan de klaederen het lijk zelf en een zich op den vloer beviiulend breiwerk gedealtelijk zijn vcrbrand en braudvlekken op den vloer zijn veroorzaaki, zijnde het aan, van des daders wil onafhankelijke omstandigheden toe te schrijven, dat de beoogde brandatichting hare uitwerking gemist heeft. In deze zaak zijn in instructie 92 personen gehoord. Roland blijft voortdurend zijne schuld ontkenncn niettegenstaande hij in het bezit is geweest van het ontvreemde horloge en den gouden bril, en het horloge door hem bij Oscar Biels, te Anwerpen is verkocht, bij wien het door de politie is in beslag genomen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Hiddelliurg. De rechtbank heeft in hare zitting van 25 April de volgende vonnissec uitgesproken J. d. P. te Ziamslag, is wegens overtreding der m'.litiewet ontslagen van rechtsvervolgiag. lo. L d. N., arbeider te Zuiddorpe, in dienst bij het derde regimert iufanterie; 2o. J. d. N., arbeider te Zuiddorpe; So. J. V., arbeider te Zuiddorpe, in dienst bij het derde regiment iufanterie, 4o. Ch. L. C., oud 23 j., boerenknecht te Koew icht, in dienst bij het derde regiment iufanterie, zijn: de drie eerste beklaagden wegens mishaudeling, zonder dat hierdoor ziekte of beletsel van te werken is ont- staan van meer dan 20 dagen, door drie personen te zarnsn en in vereeniging gepleegd, veroordeeld ieder tot 15 boete of ieder 5 dagen gevangenisstraf, terwijl de vierde is vrijgesproken. D. v. K., werkman te Ter Neuzen, is wegens mis- bruik van vertrouwen veroord. tot een celstraf van 1 maand en f 12,50 boete of 2 dagen celstraf. Liandbonwbericli ten. Gedurende de verledene week was de middenprijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 74 centimen tot fr. 1,02, stieren, koeien en vaarzon 64 tot 84 centimen, kalveren 90 cen timen tot fr. 1,45. Afslag 2 centimen. Vette varkens fr. 1,04 tot fr. 1,10. Afslag 2 centimen; alles berekend per kilo levend gewicbt. He markten waren sterk bezet. Voor vlas werd per 3 kilo besteed te AVaregem fr. 3,75 tot fr. 5,40, Aalst fr. 3,40 tot fr. 4,80 Mechelen fr. 4,35 tot fr. 4,98, Deinse fr. 3,00 tot fr. 4,00, en te Brugge fr. 4,65. Meer vraag en prijzen vast. GEMENGPE BERICHTEN. De ansjovis-vangst te Bergen op Zoom was in de laatste dagen buitengewoon groot. Zij bedroeg om en bij 60,000 stuks per dag. Te Amsterdam is in de bierbrouwerij en azijnmakerij /;De ge- kroonde. Valk" de mouterij geheel door brand vernield. De fabriek blijft echter in voile werking. In Rusland blijft de vervolging tegen deJoden voortwoeden ondanks alle verzekeringen van de regeering, dat zij voldoende maatregelen voor hun veiligheid neernt. Het scliijnt geheel stelselmatig te gaan. Te Balta hadden voor eenige dagen op- roeren plaats. Thans zijn te Kamenitz, dat niet ver van Balta ligt, een aantal huizen met winkels aan Joden behoorende afgebrand. De sckade wordt op een half millioen roebels geschat. Van het ontslag van Ignatieff, het roode spook voor Europa en de mau die beschuldigd wordt met een uitge- werkt plan van jodenverdrijving om te gaan, is nog niets nader bevestigd. Ook van't bezoek van den Grootvorst Wiadimir bij Keizer Wilheim te Wiesbaden is niets te verwachten. In Engeland is in het Lagerhuis medegedeeld, dat Duitschland aan de Europeesche mogendheden geen gemeenschappelijke nota betreffende de ver volging der Joden in Rusland heeft voorgeslageu en heeft de minister Gladstone de begrooting in- gediend. Er mozten weder nieuwe belastingen in- gevoerd worden om het evenwicht te blijven be houden. Toch komt er een tijd, dat er geen even wicht meer te bereiken zal zijn. Met de Iersche kwestia haspelt men steeds in en buiten 't Lager huis. Parnell is weder te Kilmainham. Turkije zal, mogelijk ter voorkoming van een aanleiding tot strijd, uitvoering gaan geven aan 't Berlijner verdrag wat betreft de hervormingen in Klein-Azie. Er zijn tal van bekwame mannen en zelfs een nieuwe minister met twee helpers belast met de overweging der middelen om daar- toe te geraken. Intusschen kwam te Konstan- tinopel het ambtelijk bericht, dat op de Perzische grens de pest was uitgebroken. Uitgevaren zijn: in Januari 24, Pebruaii 17, Maart 32 en April 29 zeeschepen. Toen jl. Zondagavond de passagierstrein van Gent naar Ter Neuzen afkwam, werd te Lan- gerbrugge de conducteur L. Meeusen, wonende te Sas van Gent, vermist. Door onderzoek werd hij bij Wondelghem, aan den weg liggende, gevonden, alwaar hij van de ioopplank was gevallen. Door den val in aanraking gekomen met een seinpaal, veroorzaakte deze hem eene nog al ernstigo wond in de zijde, terwijl de trein hem rakelings langs de beenen passeerde, werd hierdoor mede een zijner voeten gekwetst. Hij is onmiddelijk naar de ouder- lijke woning te Sas van Geut vervoerd, en zoo wij heden vernemen, is zijn toestand zeer bevredi- gend, met hoop op herstel. - Ten gevolge van den jl. Zaterdag en Zondag gewoed hebbendeu storm zijn te Vlissingen 5 zee schepen binnengeloopen, welke alien op die reede de ankers hadden verloren; ook te Hansweert is mede een zeeschip binnengeloopen met verlies van ankers op bovengenoemde reede. In het gebouw van het provinciaal bestuur van Zeeland te Middeiburg is jl. Vrijdag aanbesteed: het maken van werken aan het hoofd op den oever van Ter Neuzen. Hiervoor is het minst ingesehre- ven door den heer D. Tnolens, te Iloek, voor f 2520 do raming bedroeg f 2900. Sas van Cent, 1 Mei. De heer K. H. ter Winkel, predikant bij de Ilervormde gemeente alhier, heeft tegen 1 Juli a. s. emeritaat aange- vraagd. In 1840 ving hij zijn dienstwerk alhier aan, als eerste gemeente. De vreugde waarin de Koninklijke familie in Engeland zich verheugde, de feesten ter eere De Vorst en de Vorstin van Waldeck hebben reeds Zondag de terugreis naar Duitschland aanvaard. II.II. M.M. de Koning en de Koningin zijn gisteren- avond te 8 uren uit Queensborough vertrokken met het stoomschip Valk, en zijn heden morgen omstreeks 9 uren te Vlissingen aangekomen. De extra- trein stond gereed en vertrok direct naar Ilet Loo. Met een enkel woord dient nog gewag te worden gemaakt van het feestmaal, dat Zaterdagavond door Z. M. werd bijgewoond in de Kunst-akademie. De heildronk, dien de voorzitter Sir Frederick Leighton, op Z. M. uitbracht, werd door den Koning beantwoord met een dankbetuiging voor de liulde, aan Nederland, zijn grootsch verleden en nationalen roem in zijn persoon gebracht. Hij verklaarde voort te zullen gaan de schoone kunsten te bevorderen. ffHet volk vau Nederland is niet ontaard van zijn groote vooryaderen." De Koning voegde er h^j, dat bij de vriendelijkheid en achting, hem en der Koningin bewezen en de hartelijke ontvangst hem door H. M. Koningin Victoria en de Koninklijke familie betoond, niet toeschreof aan zijn eigen ver- diensten, maar aan hetkarakter van zijn doorluchtigen vader, den held van Quatre-Bras, den wapenbroeder van den onsterfelijken Wellington. De Koning eindigde met een heildronk op de Akademie. Men schrijft uit Borssele. Vrijdag jl. werd alhier aanbesteed: het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1883 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de water- keering van Ellewoutsdijk en Borssele, geraamd op 36807,68, Er is ingeschreven door de hesren J. Leijs te 's Heer-Arcudskerke f 41600, J. Verkuijl Quakke- laar te Vlissingen f 40777, J. van Mala te Breskens f 39938, P. A. van da Velde te Ter Neuzen f 39996, M. de Vri«nd te Borssele TAN DB J. nurnt ..1.11 Jill I mi n 1 r wciuvti. l/o mjiip-miniver uer geidmidcleieu Szlavy, heeft zijn ontslag genomen. A. ovua^wntoicii) rvlivtcu, HI. IUCOT .<6, b, DOCt, 1. ItfllJ. J wu Ui^poil IIIUIUA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 5