No f 769. Zaterdag 29 April 1882. 22e Jaargang. Algemoen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch Vlaanderan ~BI N N EN LAN 1) ABONNEMENT. Per drie maandea binnen Ter Neuzen 1,Door kel gelieele Rijk 1,10. Dcor geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaar*, Poatdireo- teuren en Brievenbustouders Bit blad veruehljnt ADVEBTENTlSlN. Van 1 tot 4 regela f 0,40. Voor elke regel meer 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertenticn gclieve men aan den Uitgever in te sea dat uitcrlijk Dinsdag en Vrijdag namiddas ®BtE area. Ter Neaxen. 81) dezc eaarant behoort een bljvocgacl. jfolitieli Ov« rziciit. In de laatste dagen leverde de staatkundige toestand in Europa geene nieuwe gezichtspunten op. Het woelt en werkt overal, zoodat men geen dag zeker is, dat men niet uit de tegenwoordige rustige rust door ernstige gebeurtenisseu wordt op- gewekt. Uit Oostenrijk kwam weder een ontgoo- chelend bericht, dat er te Maina en Pobori in Jt gewest Budua Oostwaarts van de lijn Cattaro-Budua, tengevolge van de wet op den verplichten militairen dienst, een nieuwe opstand is uitgebroken, die men volgens een berichtgever uit Ragusa als zeer ernstig besciiouwd. De uit Crivoscie terugkeerende troe- pen hebben terstond bevel gekregen om gedeeltelijk naar Crivoscie terug te keeren, en gedeeltelijk zich naar 't gebied van den nieuwen opstand te bege- ven. De reserve-troepen van de naar Dalmatie gezonden regimenten, meestal huisvaders, die uit hun werkkring gerukt zijn en thans huiswaarts zouden gezonden worden, hebben, met het oog op den stand van zaken, bevel ontvangen om voorloopig onder de wapenen te blijven. In Crivoscie tijd het "zenden van een dergelijke commissie heel, Bij de Woensdag jl. te Goes gehouden her- bloed bij de Westersche mogeud- stemming voor de verkieziug van een lid der pro vincial staten van Zeeland, is gekozen met 576 In Egypte neemt het aantal beschuldigden van stemmen de heer Mr. C- Lucasse te Middelburg. medeplichtigheid aan het complot voor een moord- De heer Mr. C. de Witt Hamer, te Goes, verkreeg Arabi-bey nog steeds toe. Behalve 558 wat kwaad heden zette. aanslag op stemmen. vele gewone burgers en enkele Europeanen is ook Aan het examen voor surnumerair bij d# de gewezen Minister van oorlog in hechlenis ge- maatschappii tot exploitatie van Staats-spoorwegen, nomen, en verwacht men, dat nog meer personen de„ 13 en 20 dezer aan het Centraal-bureau dier maatschappij te Utrecht gehouden, namen 33 candidaten deel. Hiervan is uit Zeeland geslaagd de heer J. J. Voerman, van Bicrvliet. Men schrijft uit HoofdplaatMaandag had de aanbesteding plaats van den steenweg, waartoe f 18000 geleend is geworden. De aanbesteding is voor onze gemeente niet dat nog meer - in vcrzekerde bewaring genomen zullen worden. De krijgsraad aarzelt vonnis te vellen, omdat hoog- geplaatste personen daarbij betrokke.11 zijn en wel de vorige Minister-president Cheriff-pacha. De gevangeneu hebben althans verklaard op zijn aan- sporing gehandeld te hebben. n°g - zelf is alles nog ook niet in orde, geturge een ambtelijk regeeringsbericht, meldeude, dat bij expe dites op 18 en 19 dozer, tegen Pistet eu Dugidoci, de opstandelingen overal de wijk namen, na een heet vuurgevecht, dat het heetst bij Pikomuarupa was, en waarbij de opstandelingen 26 dooden en gewouden verloren, terwijl de Oostenrijksche troe- pen 9 gekwetsten hadden. De Oostenrijksche delegatie heeft na eenige verklaringen van de verschil- lende ministers de aangevraagde gelden toegestaaii. In Duitschland verkeert men in gespannen af- wachting omtrent den uitslag van het onderzoek van Bismark's voorstel tot iuvoering van den rijks- tabaksalleenhandel, dat thans in de afdeelingen van den Bondsraad gaande is. Waarschijnlijk zal het reeds heden in de voile vergadering worden behan- deld en goedgekeurd, daar men zegt dat Beieren's gevolmachtigden /,uit beleefdheid voor den Keizer" er voor zullen stemmen. Uit Rusland zijn de gebeurtenissen ver van be- vredigend en laten zij altijd nog aan helderheid te wenschen over. De geweldenarijen tegen de Joden duren voort en moeten volgens ooggetuigen hartverscheur6nd zijn. Ook de nihilisten steken weder dapper het hoofd op. Des Keizers kroning te Moskou is nu voor goed uitgesteld, en daar het op 't slot Gatschina zelf niet veilig schijnt te zijn, vertrekt de Keizerin naar lraar ouders te {Copenha gen, om daar hare bevalling a( te wachten. Het blijkt, dat de regeering zelf den toestand niet meer meester is, zoodat een wanhopige zet op 't groote schaakbord niet onwaarschijnlijk wordt geacht. In Turkije heeft de Sultan verschil over de oorlogsschatting met zijne Ministers. De grootvizier Said-pacha heeft zijn outslag genomen. Intusschen gaat de Sultan maar voort om alles op Duitsche wijze in te richten. Thans heeft de Keizer vau Duitschland weder verlof gegeven aan een cavalcrie- officier van hoogen rang oin de Turksche ruiterij geheel op zijn Duitsch te gaau inrichten. 'fot de vele groote plannen, die de Sultan heeft, behoort, dat hij weder een commissie van onderzoek mar Egypte zal zenden. Men heriunert zich hoe inder- Ter Neuzen, 28 April. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie zijn benoemd tot leden der commissie tot herzie- ning van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen in het kanton ler Neuzen, van het schattingsdistrict Middelburg, de heeren Joz. de Feijter en P. Moes, beiden landbouwers te Ter Neuzen. Woensdagmorgen kwam alhier bericht, dat de Noordsche bark Ereden, kapitein Sandersen gunstig afgeloopen; het schijnt wel of dewegmet hindernissen nog niet geeindigd is. De voordee- ligste der 4 aanbiedingen voor T eerste perceel: levering van 515,000 straatkeien en 5148 meter kantsteenen, deed den heer Leopold Willems, te de belastbare opbrengst der ongebouwde 1 Selzaete, voor 13854. De hoogste inschrijving bedroeg f 15330. Slechts een inschrijver voor de uitvoering van het werk, 2e perceel, was opge- komen, nl. den heer Ilaverius Machet en Co., te Hoofdplaat, voor f 6500. Daar de inschrijvingen de leening vsrre overtreffen is de gunning door ons bestuur nog niet verleend. L. K., landbouwer te Colijnsplaat, is bij liggende in ballast op de reede te Vlissingen, wegens -r- het stormweder van zijne ankers was gestagen en nabij bevelsclirift der rechtbank van jl. Woensdag buiten Borssele om eene loods seinde. Spoedig begaf verciere vervolging gesteld, ter zake van de brand- zich een Belgische loods naar het schip en bracht stichting op 17 Januari jl. in de schuur zijner het behouden in onze haven, vanwaar het later hofstede onder Colijnsplaat, waarvan hij verdac'nt op het kanaal is gebracht. werd. Hij is daarop terstond in vrijheid gesteld. Ofschoon bij het onderzoek in dezj zaak is ge- bleken, dat de op de hofstede gevonden briefjes, inhoudende bedreigingen tegen K., door hem zelven waren geschreven en er dus alle vermaedens waren, dat hij ook zelf den brand zou hebben gesticht, zoo zijn deze vennoedens ni3t verder tot klaarheid kunnen worden gebracht. Naar men verneemt, heeft Z. M do Koning het aanbod aangenomen vau het Haagsche gemeente- bestuur, om de gebouwen, erven enz., behoorende tot het paleis op den Kneuterdijk, bewoond door wijlen den Prins van Oranje, voor 5 ton aan de gemeente over te doen. Het was 25 April 275 jaar geleden, dat Jacob van Ileemskerck strijdeude voor het vaderland voor Gibraltar den heldendood stierf. De heer J. Hendrik van Balen doet nu een beroep op het Nederlar.dsche volk, om voor hem een standbeeld op te richten. De Maandag te Amsterdam gehouden ver gadering tot bevordering der stichting van een pensioenfonds voor werklieden raoet als totaal mislukt worden beschouwd. De discussie was een Babylouischo spraakverwarring over allerlei onder- deelen, terwijl de groudslagen onaangeroerd bleven. Men bepaalde zich tot het uitspreken van den vromen wensch der oprichting, zonder practisch resultaat. Eene commissie van 21 leden is benoemd om de zaak nador voor te bereiden. Z. M. heeft met ingang van 1 Juli a. s. benoemd tot adjunct-commies bij het Dep. van Oorlog den heer J. C. Bautz, eerste klerk bij dat Dep. Gedurende de tweede helft der maand Maart zijn door het postkantoor alhier drie onbestelbare brieven verzonden aan het adres van: Wed. J. Dekker te Amsterdam, C. Montur te Kwadendamme, en G. de liooij te Stoppeldijk. Zniddorpe, 26 April. In den nacht van Don- derdag op Vrijdag 11. is ten huize van de weduwe P. de Mette, in de kom der gemeente, een brutale diefstal gepleegd. De dief schijnt zich langs het raam van een achterkamertje toegang lot de wouing te hebben verschaft, heeft door middel van een of ander werktuig de deur der kamer op geweldige wijze opengebroken, het slot eener zich in die kamer bevindende kleerkast afgerukt, en zich meester genrmkt van het daarin aanwezige geld en vrou- welijke gouden sieraden. Naar het schijnt, moet de dief goed met de plaat- selijke omstandigheden bekend zijn geweest, en ook geweten hebben, dat de weduwe De Mette af- wezig was. Hij heeft echter zijne rekening deerlijk mismaakt, want de weduwe De Mette, eenige dagen ten huize van hare dochter te Koewaciit willende doorbrengen, had de voorzichtigheid genomen haar geheelen rijkdom, behalve het gestolene, bestaande uit ongeveer 14 francs, met zich te nemen. Aan die voorzorg heeft zij dan ook te danken, dat haar gansche schat niet in handen van den brut.alen inbreker is gevalleu. Naar men vernee nt is dezer dagen een ont- werp-beduit aan den Koning ter goedkeuring voorgelegd, dat ten doe1 heeft de Staatsloterij pro- TER KEVZENSGHE COERANT i i i i i i tat .Auotomminflp irnrAP rip. vprtiA7.1 nor vnn pp.n lnt rlpr nrn-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 1