Telegraphische berichten. ^rechtszaken" Arrondissements-rechtbank te Jliildelhurg. GEMENGDE BERICHTEN. Sfieet ijtiina en. Waarschijnlijker is het, dat men Z. M. het eereburgerschap van Louden zal aaubieden. Het dividend der Koninklijke Maatschappij de Schelde te Vlissiugen over het jaar 1881 is vastgesteld op pet. Uit de Nederlandsche vischkweekerij te Yelp ziju den 15 en 17 April ruim twintigduizend een- jarige zalmen, in den Rijti bij Arnhem en :n den IJsel bij den Steenweerd, overgebracht. Van deze zalmen waren p. m. 5000 gemerkt door het af- knippen van de vetvin. De contiole over de kwaliteit was opgedragen aan eene commissie, be- noemd door het college voor zeevisscherijen. Prof. Charles Darwin, de beroemde natuur- onderzoeker, is Donderdag overleden. Zijn naam is voor altijd verbonden aan de nieuwe richting, die aan de wetenschap is gegeven. Veelomvat- tende geleerdheid, ijzeren vlijt en scherpzinnige opmerkingsgave waren in buitengewoon hooge mate in Darwin vereenigd. Dtn 12 Eebr. 1809 is hij te Shrewsbury geboren, flij promoveerde in 1831 te Oxford en in hetzelfde jaar werd hij toegevopgd aan eene expeditie, die in vijf jaren de reis om de wereld volbracht. Zijn waar- nemingen op die reis werden den g.ondslag zijner latere studien. In 1859 verscheen zijn eerste sensatie makend werk//On the origin of species bij means of natural selection." llet was de vrucbt van een twintigjarigen arbeid en het eerste van een reeks werken, waarin bij de naar hem genoemde theorie toolicktte, dat de hoogere dieren zich uit lagere vormen allengs hebben ontwikkeld. Dit hadden Lamnrque en anderen reeds vdor liem als hypothese gesteld, doch Darwins verdienste is, dat hij door de fijnste waarnetuingen die hypothese bevestigde en door den //strijd om het bestaan'* en de selectie bij de voortplanting verklaarde Sedert 1859 heett hij onvermoeid gearbeid, om zijn systeem te rerbeteren en de argumenten er voor te vermeerderen en ofschoon hij vele tegen- standers heeft gevonden, ook behalve de groote hoop, die veroordeelt, wat hij niet begrijpt, mocht hij de voldoening sinaken, dat de beginselen, aan wier vestiging hij zijn leven had gewijd, niet alleen op het gebied der natuurwetenschappen, maar in de geheele wetenschap zijn doorgedrongen en hij onder de uitstekendste geleerden en helderste denkers aanhangers en medewerkers heeft gevonden. De rechtbank heeft in hare zitting van 21 April de rolgende vonnissen uitgesprokeu A. D., oud 42 j., workman te Ilontenisse, ter zake van noedwillige miahandeling, veroordeeld tot 8 dagen cellulaire gevangenisstraf. P. d. B., oud 44 j., arbsider te Hulst, (gedetineerd) ter zake van eenvoudige diefstai, veroord. tot 3 maanden cell, gevang. H. B., oud 23 j., laudbouwer te Koewacht, in hooger beroep bevestigd het vonuis van den kanton- rechter te Hulst dd. 9 Febr. 11., wasrbij geappelleerde is veroord. tot B boete, subs. 2 dagen gevang., ter zake dat hij in staat van dronkensehap verkeerende, des avonda omstreeks 8 uur van den 9 Nov. 1881 in de herberg vau P. van Hove te Koewacht, door zich aldaar beviudende personeu te duweu en te slaan, de orde heeft verstocrd. Liandbouwberichten. Terwijl het verwerken van beetwortels in de omstreken van Bergen op Zoom zeldzamer wordt en ieeds grootendeels verdrongen was door het kweeken van oliezaad en boekweit, zijn enkele landbouwers begonnen met zicli op de tabaksteelt toe te leggen, hetgeen in die streken iets nieuws is. Te Deventer werden Vrijdag de eerste aard- bezien, daar geteeld, te koop aangeboden. Aan G. H. Kakebeeke is op zijn verzoek eervol ontslag verleend ala burgemeester der gemeeute Yerseke, en met ingang van 1 Mei 1882 tot burgemeester dier gemeente benoemd B. D. Filet. De verwisseliug van het 5e bat. 3e reg. infan- terie uit Middelburg met het 2e bat. uit Bergen- op-Zoom zal den 28 dezer plaats vinden. De beer G. van Dixhoorn te Bergen-op-Zoom, is be noemd tot direkteur van de Stoomtram van Bergeri- op-Zoom naar Tholen. De geineente Groningen heeft in 1881 voor compost en ier de belangrijke som van f 100,654 ontvangen, waarvan als zuiver saldo overbleef f 23,000. Te Mijnsheerenland is een metselaar dood van een huis gevallen. Hij laat een weduwe met vijf kinderen na. Een geval van pokken is te Amsterdam voorgekomen bij een jong meisje, dat aldaar uit Alfen was overge- koinen. Nabij de machiuefabriek der finna Bac ker en Rueb te Breda, nadert eene inrichting bare voltooiiug, bestemd voor het vervaardigen van stoomtramlokomotieven. Het stoomschip Alaska, van de Guionlijn, heeft de reis van Queenstown naar New-York in 7 dagen, 4 uur en 24 minuten afgelegd. Dit is de snelste reis, welke tusschen beide plaatsen ooit is gedaan. In het Ameri- kaansebe stadje Washington, Illinois, waar de rech- ters rechtstreeks door het volk worden gekozen, is onlangs een dame, Miss Belle Harlau, tot dien post benoemd. Zij bchaalde 20 stem men meer dan haar tegen-kandidaat, een dagbladredakteur. De zaak van den diefstai van juweelen, voor eene waarde van 241,000 frank, ten nadeele van den heer Sturbelle, juwelier te Brussel, zal op 1 Mei aanstaande behandeld worden. De wijn- handelaar Heiuricb Beck man, te Neustadt in Beieren, is wegens wijnvervalsching veroordeeld tot 3£ maand gevangenisstraf en 2000 mark boete, met verbeurd- verklaring van een grooten voorraad wijn. Het kind van Jesse Helffuian, de Russische nihiliste, die onlangs overleden is, is in een weeshuis op- genomen, waar het gelijk met negen andere kin deren is gedoopt. In plaats van naar de Zwarte Zee, gelijk zijn vrachtbrief aanwees, stevende dezer dagen een zeekapilein naar de lloode Zee. Aan- geklaagd en tot schadevergoeding geroepen, veront- schuldigde bij zich met de verklariug, dat hij kleurenblind was. De dienstbode der hofstede in de wijk Heille, gemeente Sluis, die verdacbt wordt haar kind ver- moord te hebben en onder bewaking der politie was gesteld, is Zaterdagavoud in bet huis van arrest te Middelburg overgebracht. Zooals men weet, werd net lijkje gevonden in eene mand met vodden op de plank der bedstede, waarin de verdacbte sliep. Het bericht, als zoude Ldon Peltzer eene volledige bekentenis hebben afgelegd, wordt thans door onderscheidene Belgische bladen gelogenstraft. Armand Peltzer blijft in antwoord op de vragen, die men hem doet, alles ontkennen. Welke drijf- veer zou hij hebben gehad om deel te nemen aan het complot tegen Bernays, vraagt hij telkens, en daarop moet men tot nog toe het antwoord schuldig blijven. De gemeeuteraad van Brussel heeft onlangs een politie-reglement goedgekeurd, waarbij bepaald wordt dat de wagens, karren, voertuigan, enz. waarraee na 't vallen van den dag op den open- baren weg gereden wordt, moeten varlicht zijn met een lantaarn. Het scbijnt dat dit regleraent ook toepasselijk is op de kruiwagens. Een man kwam op een arond van St. Jans Molenbeek met een kruiwagen naar Brussel, toen hij aan de Vlaamsche poort werd tegengehouden door een politie-agent, die hem vroeg waar zijn lantaarn was; de man had er geen, en de agent wilde hem niet laten doorrijden, zoolang zijn voertuig niet verlicht was. Eensklaps kreeg de man met den kruiwagen een gelukkig idee; bij nam den kruiwagen op den schouder, en stapte zegepralend voorbij den politie-agent, die geen recht meer had om hem den doortocht te beletten. Het reglement spreekt alleen van voertuigen, waarmee gereden wordt (circulant sur la voie). De markies Von Vate, een der rijkste Katholieke adelijken uit Engeland en een groot kindervriend, heeft onlangs uit blijdschap over de geboorte van een zoon twintig duizend kinderen op thee en koek -onthaald. De tafel, waaraan de kleinen zateu was vijf Engelsche mijlen lang en daar er nog ouders en familieleden van de kleinen medegekomen waren, werden er niet minder dan 200 centenaars koeken geuuttigd. Da landverhuizing naar Amerika rieemt in de Duitscho provincie Pommeren dit jaar op onge- loofelijke wijze toe. In drie wtken t-ijds, schrijlt men uit Stettin, vertrokken door deze stad 5000 personen naar Hamburg en Bremen om zich daar in te schepen. Van Stettin zelf met de Llodstoom- boot Katin 600 personen, en geen dag gaat er om dat niet 100 h 300 landverhuizer3 de stad passeeren. De meesten van hen zijn in bet bezit van vrijbiljetten, bun door hunne betrekkingen in Amerika toegezonden. In de drie eerste maanden van dit jaar zijn over Hamburg, Bremen, Antwerpen en Nederland naar Amerika vertrokken, 64,129 landverhuizers tegen 56,661 in hetzelfde tijdsbestek van ver- leden jaar. De brand weerman die bij den brand van den schouwburg te Schwerin het leven verloor is onder groote deelneming ter aarde heste'ld. Daar hij den oorlog van 1870 had medegemaakt als ziekendrager werd hij met militaire eer begraven. Op de kist was een palmtak gelegd, benevtns de medaille van verdienste, hem door den Groothertog nog na zijn dood gescbonken. De aanslag, die den 3 Maart op de Koningin van Engeland gepleegd werd, is het werk van een g k geweest. Het hof van Reading waar- voor Roderich Maclean Woensdag verscheen, heeft in dien geest uitspraak gedaan. Het heelt ver- klaard dat de beschuldigde niet verantwoordelijk kan gesteld werden voor zijn daden en dus niet schuldig is. 's Gravenliage, 25 April. Door de regeering is heden bij de Tweede Kamer de nieuwe wet op de kinderarbeid ingediend. Daarin wordt in het algemeen de kinderarbeid verboden beneden de 12 jaar, alzoo vervalt de thans bestaande uitzondering voor veldarbeid. Deze kan echter voor kinderen boven de 9 jaar worden toegestran voor hoogstens 6 weken's jaars door Qedeputeerde Staten, na den gemeeuteraad gehoord te hebben en op advies van het toezicht daaromtrent, waartoe eenige inspecteurs en adjunct-inspecteurs zullen worden benoemd. Bij algemeenen bestuursmaatregel zullen vdor 1 Mei 1884 aangewezen worden de soorten van arbeid aan kinderen tusschen de 12 en 16 jaar oud, welke verboden of voorwaardelijk zullen worden vergund. Het maximum van werktijd voor deze kinderen is gesteld op 6 tot 9 uren daags, om gelegen- heid te geven tot herhaling- en Godsdi mstonderwijs. Arbeidende kinderen moeten in het bezit zijn van een kaart door burgemeesters af te geven. Voor overtredingen zijn zoowel de ouders of voogden als de werkgevers aansprakelijk. Van 21 tot en met 24 April zijn in deze haven bin- nengekomen, bestemd voor Gent 21 April. Eng. stoomb. Resolute, kap. Holliday, van Louden met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Ri chard Moxon, kap. King, van Goole met stukg. 22 April. Russische driem. schooner Anna Olga, kap. Greve, van Riga met hout. 23 April. Eng. stoomb. Bittern, kap. Cotter, van Liverpool met stukg. 24 April. Eng. stoomb. Victory, kap. Lumley, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Atkinson, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Drurey, van Goole met stukg. Van 21 tot en met 24 April zijn uit deze haven ver trokken komende van Gent 22 April. Eng. stoomb. Resolute, kap. Holliday, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberley, naar Goole met stukg. Noordsche bark Viking, kap. Olsen, naar Sundswall met ballast. 23 April. Duitache schooner Doris Mentz, kap. Stabe, op avontuur met ballast. Deensche schooner Heimdal, kap. Amlreasen, naar 8t. Petersburg met ijzer. Eng. stoomb. Richard Moxod, kap. King, naar Goole met stukg. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden: 21 April. Eng. stoomb. John Bladworth, kap. Rit- fort, vau Goole met kolen. 24 April. Eng. stoomb. Jutland, kap. Eisk, van Londen met stukg. Nederl. stoomb. Watergeus, kap. Muller, van Bilbao met menerie. Uit deze haven ziju vertrokken na aan den spoor weg te hebben geiost en geladen 2 L April. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, naar Leith ledig. 22 April. Eng. stoomb. John Biadvvorth, kap. Ritfort, naar Goole ledig. Eng. stoomb. Mona, kap. Grand, naar Londen met stukg. Vau 21 tot en met 24 April werden langs dc Oost- slnizen alhier 18 binnenvaartuigen op- cn 27 afgescbut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2