No 1763. Zaterdag 13 April 1882. 22e Jaargang. Algemoen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. r-INN EN LAND ABONNSMENT. Per drie maanden binnec Ter Nenzen 1,—. Door ket jeheele Sijk 1,10. Dcor gebeel Belgie 1,40. Men abonneert zioli bij tile Boekhandelaara, Poatdirec- teuren en Brievenbuakouders. Stt bind veraekljot en Vrljdagavond ADVERIENTlfcN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elke regel meer 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te tender niterlijk Dinsdag en Yrijdag nsmlddag 6B BE area. 14. ii. BDORT te Ter Neaien. Politifik Ovt»rziclit. Wij hebben twee feestdagen gehad en bet volko- men gebrek aan nieuws is wel een bewijs, hoe rustig het er op 't oogenbiik in de wereld uitziet. De Duitsche bladen wijzen met groote ingenomenheid op het feit, dat de Russische begrooting voor oor- log van 1882 ongeveer 23 millioen en 230 duizend roebeis minder bedraagt dan die van verleden jaar. Deze vermindering is zoowel het gevolg van de mindere sterkte van het effectief als van den ver- laagden prijs der levensmiddelen. Uit Turkije wordt reeds bericht, dat de Bulgaarsche zaakgelastigde te Konstanlinopel vertoogen heeft gericht tot de Turksche regeering over troepenver- sterking in Dschoema. De Turksche minister Assim-pacha gaf het echt Turksch autwoord, dat hij daarvan geen kennis droeg, maar onderzoek zou doen. De regeering van Bulgarije mocht er zieh echter niet oyer verwonderen, zeide hij, al* de Turksche regeering bij de sporen van beweging in aangrenzende landen, voorzorgen nam. Oostenrijk blijkt dus nog altijd gedachten van inlijvir.g te koesteren wat Bosnie en de Herzegowina betreft met uitbreiding tot Salonica. De opstand duurt intusschen in eerstgenoemde gewesten voort. Tel- kens hoort men wel, dat de oorlog zijn einde begint te naderen, maar nieuwe regeeringsberichten over ontmoetingen met de opstandelingen, zonder dat het daarbij tot veel meer komt dan schermutselingen waarin de geregelde troepen het veld behouden, doen verinoeden, dat het er nog erg spaansch uit ziet. Thans meldt weder een ambtelijk regeerings- bericht, dat een hoofd der opstandelingen met drie zijner katneraden gevangen genomen is. Er zijn echter vele opperheofden, en het „dappere Oosten- rijksche legerhoofd" verspilt zijne krachten, als hij meent hiermede ooit de Slavische bevolking ten onder te brengen. In Italie schijnt men niet beter te kunnen doen, dan de gaven van Plutus op het outer van Mars neder te leggen. Heel Europa doet eveneens. De commissie van de Kamer der afgevaardigden belast met het onderzoek van het wetsontwerp op de buitengewone uitgaven voor de landsverdediging, heeft haar rapport uitgebrackt. 150 millioen zullen daarvoor worden besteed. De Kamer moet echter de vermeerdering van het leger met 100,000 man nog goedkeuren. In het rapport wordt verder gemeld, dat de proeven, orn gesehut van 100 ton voor de kustverdediging op de landsfabriek te Turin te vervaardigen, niet gelukt zijn en de regeering dus die monsterkanonnen bij Krupp zal doen ver vaardigen. Het overschot zal nu wel in een tekort veranderen. Uit Tunis wordt gemeld, dat de opstandelingen onder Ali-Beni-Kalif Tripolie zijn binnen gerukt. Zijne strijdmacht bestaat grootendeels uit Turksche troepen, die op de grenzen van Tunis sameugetrokken waren en tot hem zijn overgeloopen. Nadere berichten zullen nog moeten bevestigen of dit nu werkelijk het begin is van een algemeenen opstand der Mahomedaansche volken, die voor eenige maan- den voorspeld werd en zieh zou uitstrekken vau Arabic tot Marokko. In Algiers hebben de Eranschen een overwinning behaald op Bou-Atnema. Het is hun echter niet mogen gelukken hem zelf gevangen te nemen. In Frankrijk wordt de strijd der Gambettisten tegen de Ministers en de Kamer met den dag heftiger. Men verwacht, dat Gambetta eerstdaags le Marseille een groote staatkundige rede za! houden. In Engeiand schijnt men ten opzichte van Ierland van staalkunde te gaan veranderen en geen streugere maatregelen meer te willen toepassen. Althans Parnell, de aanvoerder der Ieren, is in vrijheid en onraiddelijk naar Engeiand vertrokken. Ter Neuzen, 14 April. Gedurende de eerste helft der maand Maart zijn door het postkantoor alhier drie onbestelbare brieven verzonden, aan het ad res van J. van Alteu, te Amsterdam. Door het hulppostkantoor te Zaarn- slag aan het adres van J. Dieleman, te Hontenisse. Bij het examen van de surnumerairs voor de betrekking van commies der posterijen, gehouden te 's Gravenhage, is o. m. geslaagd de heer A. C. J. Begheijn, van Sas van Gent. Het beroep naar de Hervormde gemeente te Amsterdam is door den heer A. J. Westhoff, pre- dikant te Gorinchem, aangenomen. Dinsdag jl. heeft te Goes de verkiezing plaats gehad van een lid der Pro v. Slaten van Zeeland. De uitslag was dat er een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Mr. Lucasse die 422, en Mr. De Witt Hamer die 258 stemmen vt rkreeg. Men bericht, dat de „Yalk" eerstdaags van 't Nieuwediep naar Ylissingen zal vertrekken, van- waar HH. MM. de Koning en de Koningin met gevolg zieh naar Engeiand zouden begeven. Yan de 16 mannelijke candidaten, die jl. Dinsdag en Woensdag te Middelburg examen heb ben gedaan als onderwijzer, zijn 9 geslaagd, 7 af- gewezen. Geslaagd zijn de heeren: H. P. Th. Glerum van GoesD. A. Poeljaeger van Groede J. van Bezooijen van ScherpenisseG.J. Barentsen van ColijnsplaatW. van der Weijde van Ellemeet; J. A. Claessens van Hontenisse; J. II. A. Ezer- man van Zierikzee; H. Goos van Brouwershaven en J. Evertsa van Kerkwerwe. Omtrent het onderzoek, door de justitie uit Middelburg te Sluis gedaan naar een vermoedelijk geval vaa kindermoord, vernemen wij nader, dat deskundigen geconstateerd hebben, dat het kind heeft geleefd, doch dat de moeder (eene dierstbode) dit ontkend. Zij is voorloopig gesteld onder be- waking van de politie. Het lijkje is gevonden in een mand met vodden op de plank der bedstede, waarin ds verdachte sliep. Door de Koninkl. Maatschappij „De Sciielde" te Ylissingen zijn deze week in gebruik genomen de kantoren, welker aanbouw tengevolge van den hevigen brand op 1 Juli jl. nnodzakelijk was. Aan den ingang der voormalige marinewerf is daartoe een aanzienlijk gebouw opgericht, waarin zieh op den beganen grond de kantoren van den directeur en de ingenieurs, de vergaderzaal van aandsel- houders en commissarisssn en het bureau van administratie bevinden, terwijl op de eerste ver- diepiug over de geheele lengte en breedte van het gebouw eeae zaal voor het teekenpersoneel wordt gevonden, alles op de meest practische wijzs ingericht. Door den gemeenteraad van Groningen is benoemd tot directeur van de gemeente-wi-rken de heer A. Schrain de Jong, thaus civiel-ingenieur te Luik, op f 3800 traktement. Bij de jl. Dinsdag in het district Steenwijk gehouden verkiezing van een lid der Tweede Kamer ter vervanging van wijlen den heer Mr. A. J. Th. a Th. v. d. Hoop van Slochteren, werden uitgebracht 1343 geldige stemmen, en hebben op zieh ver- eenigd de heeren G. H. Th. h Th. van der Hoop, zeeofficier, 718, Mr. P. J. G van Diggelen 624 stemmen, zoodat de heer Yan der Hoop is gekozen. Een buitenlandsch juwelier is te 's Hags aangekomen met de hem door Koning en Koningia bestelde gesclienken voor de aanstaande bruid van Prins Leopold van Engeiand. De Koning geeft aan zijne schoonzuster een prachtig diamanten collier, ter waarde van 80,000 gulden, en de Konin gin een dubbel parelsnoer, dat eveneens hoogst kostbaar moet zijn. Aldus komen zij met goed gevulde handen te Windsor aan, waar alles eena schitterenden ontvangst schijnt te beloven. De grauws erwten, die door den aannemer in de verschillende garnizoenen verstrekt worden, zijn zoo slecht bevonden dat de Minister vaa Oorlog heeft bepaald, dat ze niet meer zullea worden afgezonden, en dat de garnizoens voedings- commissien ze op de plaats zelve kunnen inkoopen. Door hot college van regenten van het Me- rcula-weeshuis te Brielle is besloten, geheel voor eigen rekeningeen gemeente-bewaarschool te stichten, en daarvoor beschikbaar testellan f 12,600, benevens een jaarlijksche soin van f i000 voor onderhoud. Eenige notabelen, ingezetenen van Veenendaal, zullen voortaan, na iedere raadsvergadering, zoo spoedig mogelijk een verslag daarvan op hunne kosten lateu drukken en uitgeven en gratis aan de kiezers en andere belangstellenden zenderi. Dat is een voorbeeld van belangstelling, dat wel eenig mag heeten. Volgens een brief van R. v. d. Wal aan een zijner vrienden in Weststellingwerf, den 21 Maart uit Springlake (N.-Amerika) verzonden, ziet het er daar verre van rooskleurig uit. Werk kon bij daar nergens krijgeo, evenrain een onderdik voor hem en zijn gezin, terwijl de levensmiddelen ver- schrikkelijk duur waren. De aardappelen werden door de winkeliers opgekocht voor 1 dollar en 10 cent de bushel Zijne beide jongste kinderen waren onderweg reeds bezweken en hun oudste lag nog erg ziek. In 't geheel waren 8 kinderen onderweg bezweken, terwijl 1 persoon uit wankoop over boord was gesprongen. Hij eindigt zijn schrijven dan ook vol berouw over zijn vcrtrek uit het vaderland. Landbouwberichten. Yerleden week zijn de markten van Belgie voor het vette vee puik bezet geweestdaar het vee meest voor de Paaschweek was is het ondoenlijk de middenprijs op te geven. TER NEUZENSGHE COllRANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 1