No 1763. Zaterdag 8 April 1882. Algemoen Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNEN LAND 22e Jaargang. ABONNKMENT. Per drie maandea binnen Ter Nensen 1,Door het geheele Bijk 1,10. Dcor gebeel Belgie f 1,40. Men abonneert zie'a bij alle Boekkandelaars, Postdireo- leoren en Brievenbuakoudera adyertenti£n. 4 regela f 0,40. Voor elke regel meer f Van 1 tot Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien geliere men aan den Uitgever in te tender, uiterlijk Dinsdag en Vrijdag niazmiddag tTSllE area. Bit blad versekijat BSsasdag- en Vrijdagavoad bij A. E. 6< BH® JIT te Ter Meuseu. Bij deze coarnnt bchoort een bljvocgsel. Folitlwli OvTzicni. Fet groote feesl der vernieuwing hopen wij eerstdaags te vieren. Lenteweder en Aprilbuien zijn raede ter afwisseling in aantocht. De gezicht- einder begint reeds eenigszins op te klaren tot meerdere cpwekking bij de feestviering, en het moet gezegd worden, aan den staatkunndigen hemel trekt thans een goede bui voorbij. Een bericht uit Weenen zelfs verklaart nu zonder meer, dat de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Rusland van gunsliger aard zijn, terwijl volgens andere, natuurlijk minder betrouwbare berichten, uit Weenan te Parijs oritvangen, de minder vriendsehappclijke verhouding tusschen Oostenrijk-Hongarije en Rus- land steeds duidelijker aan het licht zou treden. Maar bij deze wel wat korte berichten voegt de Memorial Diplomatique een bericht uit Londen, dat er sprake is, niet slecbts van een ontmoeting der Keizers van Oostenrijk en Rusland, maar van een bij 'enkomst, waaraan ook zouden deelnemen da Keizer van Duitschland en de Koningen van Italie, Ruineuie en Sorvie, oin den vrede van Europa te handhaven. In elk geval, voegt het genoemde blad er zeer terecbt nog bij, zal over het plan nog vrij wat onderhandeld moeten worden, en zal het slechts tot uitvooring kunnen komen, nadat aan de regeeringen van Frankrijk en Enge- land, wier gevoeligheid ten zeerste moet ontzien worden, uitvoerige en //openhartige." ophelderingen gegeven zijn. Wie nu nog in de verhouding van de drie groote mogendheden in het midden en het Oosten van ons werelddeel, oorlog ziet, behoort bepaald tot de zwartkijkers van beroep. Uit Duitschland komt het zorgvolle bericht, dat ongesteldheid den Keizer noopt zijn kamer te liouden. Er werden geeu persouen ten gehcore, uoch op rapport ontvangen. Hoewtl de Keizer na een rustige nacbt zijne gewone bezigheden weder heeft hervat, spreekt het van zelf, dat zulk een bericht bij den hoogen leeftijd van den Keizer meer de aandac'nt trekt, dan anders het geval zou zijn. In Oostenrijk heeft de regeering groote plannen tegen de socialisten. De troepen in 't gebied des opstands hebben weder cen militaire wandeling geinaakt tot aan de grenzen van Montenegro en bier en daar gevechten gelevcrd. Een heldenfeit der troepen op hun weg verdient verraelding. Toen zij den top van den berg Rogjet bijna bereikt hadden, bomerkten zij een beude oproerlingen in de vallei Earra, die op twee platboomde vaartuigen met hun have en vee en zeer zeker ook met vrou- wen en kiuderen de rivier overstaken om te ont- komen. De troepen openden het kanonvuur op de echuiten met hun weerlocze vracht en schoten er een in den grond. Vele //opstaudelingen" ver- dronken, is 't wonderde overigen vluchtten in noordelijke richting. De troepen vonden de lijken van 39 opstandelingen, en het aantal dat verdronk is onbekendde troepen ledeu geen verlies. Dit laatste is bizonder. Berichten uit slavische bron melden van een hevig gevecht, waarbij de Ooaten- rijkers tegen de Crivosciers zwwre verliezen leden. Deze gebeurtenissen zijn wel geschikt om hen, die meenen mochten, dat werkelijk de Dalmatisclie opstand reeds was geeindigd, te ontgoochelen. In Italie schijnt het zesde eeuwfeest der Sicili- aansche vesper een zeer rustig verloop te zullen nemen. Het zijn schitteren'le feesten, die te Palermo gevierd worden, en wel heerscht er eeu opgewekte stemming, doch tevens ongestoorde orde. Het bericht, dat de daar tor stede vertoevende Franschen het raadzaam hadden geoordaeld om de stad te ver- laten, is niet bevestigd en Garibaldi's aansporingen tot bezadigdheid schijnon ingang te hebben gevon- den. Ook de feestredensars, die met geestdrift werden toegejuicht, waren in denzelfden geest werk- zaam. Of het feest tot het einde toe het waardige en kalme karakter zal behouden, is echter, bij het hartstochtelijke en licht beweeglijke karakter der Sicilianen altijd nog twijfelachlig. In F.ngeland zijn de ueide Huizen uiteengegaan, nadat de regeering verklaard had niet voornemeus te zijn om, met 't oog op de Iersche toestandeu, nieuwe maatregelen voor te stellen. In Amerika toont de opeubare meaning zich zeer ongeduldig wegens de vertraging in Engelands beslissing ten aanzien van de in hechtenis geuo- men Amerikaansche Ieren. TerNeuzen, 7 April. Door het gerechtshof te's Gravenhage is benoemd tot deurwaarder bij de rechtbank te MiJdelburg, ter standplaatst Oostburg, Jacobus Adriaan Weisfelt, notarisklerk alhier. Eergisteren viel, bij de Axelsche brug alhier, Job. Stombes, woonachtig te Boschkapelle, door het op bol gaan van een paard, van zijn voertuig, ten gevolge waarvan bij een been brak. Door den geneesheer J. van Pieubtoek behandeld, is hetzelve met goed gevolg gezet en bevindt zich de lijder tot heden naar omstandigheden zeer wel. Ilet ijzeren schoonerschip Carlolta, kapitein W. M.Pearmain, hetwelk verleden Zondagmiddag van bier vcrtrok, bestemd voor Londen, is in den nacht van Zondag op Maandag, op twaalf mijlen afstands van den Westhinder, tengevolge van het innemeu van ballast, gezonken. De opvarenden konden zich met moeite redden en hebben alles moeten achterlaten. Zij werden door eene visch- sloep van Calais opgenomen cn aldaar aan land gebracht, van waar zij door bemiddeling van den consul van Engeland naar Londen werden overge- braclit. De geredden betaigden hun hartelijken dank voor de vriendschap, die zij van de equipage der vischsloep ondervonden hebben. De naain dier sloep bleef nog onbekend. De Carlotta was nog niet lang geleden aangekocht, te Gent in orde gebracht en zou te Londen zijne eerste lading heb ben iugenomen. De Staatscoinmissie ter examineering van arisen, zitting houdende te Leiden, heeft in de vorige week het diploma voor het geneeskundig gedeelte uitgereikt aan den beer Jac. van Pien- broek, geboren te Zaamslag. De dezer dagen staande de terechtzitting der arrondissements-rechtb ink te Middelburg op requi- sitoir van het Openbaar Ministerie in hechtenis genoinen getuige C. L. P. is jl. Woensdag op last van den officier van justitie uit het huis van arrest aldaar ontslagen. Zooals men weet, trad de man als aanklager op tegen een ander persoon, die hem voor brandstichter gescbolden had, terwijl laatstgenoemde persoon bij de bekeuleni9 van dat woord gebezigd te hebben, zoodanige inlichtingen gaf, volgens welke de aankla ger werkelijk moedwillig brand zou hebben gesticht, dat de rechtbank een nader onderzoek noodig oordeelde en den aanklager als verdachte deed arresteeren. De waarheid of onwaarheid zal wel later blijken. Aan de Eerste cn Tweede Kamer en aan den Minister van binnenlandsche zaken verzond de Synodiale commisaie der Chr. Ger. Kerk dezer dagen een adres volgens besluit van de laatste algemeene Synode dier Kerk, met verzoek, dat het wetsont- werp op de schutterij niet goedgekeurd worde, tenzij er de bepaling in worde opgenomen, dat er geen schutterij-oefeningen op Zondag mogen worden gehouden, en dat in alle gevallen niemand tegen zijn geweten mag gedwongen worden op Zondag aan zoodanige oefeningen deel te nemen. In de Rijkspostspaarbank is van 21 tot 31 Maart jl. meer ingelegd dan terugbetaald ruim f 26,435 over de geheele maand ruim f 84,535; sedert de invoeriug met 1 April 1881 ruim 1,163,800. Door den gemeenteraad van Zierikzee is aan den beer W. van den Berge, oesterhandelaar te Bruinisse, vergunning verleend om, tot het nemen van proeven met oesterteelt door middel van pannen, te mogeu gebruiken de buitengronden en slikken langs de zeedijken, van den Val af tot aan Flauwers, zijnde een uitgcstrektheid van ca. 1£ uur gaans, en zulks voor vijf j lar h f 35 'sjaars. Uit Amsterdam meldt men aan het Utr. Dbl.: De directie der Stoomvaartmaatschappij Nederland schijnt, helaas, de hoop van nog wel iets van de drie vsrmiste sloepen van de ^Koning der Neder- landen" to zullen vernemen, op te geven. Dezer dagen zijn ten minste aan de familie der vermiste passagiers de gelds— of papierwaarden, die zij den kommandant gedurende de reis ter bewaring hadden i gegeven en die bij de schipbreuk alle gered zijn, aangezieu ze in een cassette waren gesloten ter hand gesteld en zijn aan de achtergebleven betrekkingen der equipage de hun toekomende gelden veistrekt. Liandbouwberichten. Gedurende de verledene week was de middenprijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen 75 centimen tot fr. 1,03, stieren, koeien en vaarzen 65 tot 85 centimen, kalveren 90 cen timen tot fr. 1,45. Vette varkens fr. 1,06 tot fr. 1,12; alles berekend per kilo levend gewicht. De markten waren flauw bezct. Voor vlas werd per 3 kilo bosteed te Waregem fr. 3,45 tot fr. 5,10, Aalst fr. 3,20 tot fr. 4,60, Mec'aelen fr. 4,83 tot fr. 5,04, Thielt fr. 5,00, Deinse fr. 3,00 tot fr. 4,00, St, Nicolaas fr. 3,81 en te Brugge fr. 4,35. TER NEUZENSCIIE COUIEANT 0,10. t.yii <n—nwaj—ie r

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 1