No. 1762. Woensdag 5 April 1882 22e Jaargang, Algemoen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch Vlaanderen. P.INN KNLAMD ABONNBMENT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Door kei jeheele Rijk 1,10. Dcor geheel Belgie f 1,40. Men abonncert zioh bij a!le Boekhandslaara, Pootdireo- leuren en Brievenbuskoudera ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regela f 0,40. Voor eike regel meer f 0,10, Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendan uiterlijk Dinsdag en Yrijdag namtddng BRIE ores* Sit biad versnhljnt Clsaadag- en Vrtidagavoud bij <1. H. fi. DDONT its Ter Neaxen. Bij deze cournut behoort cen bljfoegsel. Potitieb )vf>rziclu Dezelfde rustelooze wisseling, die ons in deze voorjaarsdagen nu eens een koesterenden zonnen- acliijn, straks weer noordenwitid brengt, is op 't oogenblik merkbaar in de Europeesche staatkunde. Den eenen dag heerscht er windstilte, den volgen- den storm. Niet langer geleden dan een paar dagen kwamen van alie kanten de verklaringen in, dat de verhouding lusschen Duitschland en Rusland met al zijn aankleve, ondanks de verjaardagswenschen tusschen den Czaar en Keizer Wilhelm per tele- graaf gewisseld, nog even gespannen bleef. Nu heet het weder, dat de teekenen steeds talrijker worden, dat die spanning bepaald vermindert en, zegt de half ambtelijke Provincial Corresp., dat deze wisse ling van vriendscliappelijke vcrzekeringen bewijst, dat de band tusschen de beide regeerende Huizen nog in zijn oude innigheid voortbestaat. Zij zal bijdragen oin de bezorgdheid te stillen, die sinds eenigen tijd in de openbare meening door uitiugen van onbevoegde en ongeroepene zijde werd gewekt. Ook de Russische pers is onuitputtelijk in liaar mededeelingen van de groote vreugde, die aan het hof en in alle ambtelijke kringen geheerscht heeft bij gelegenheid van den vijfentactitigsten verjaardag van den Duitschen Keizer. De loyauteit der Duit- sche pers, die, gatuige het dienaangaaude vermelde, werkelijk niet in gebreke bleef otn den grijzen vorst zooals gewoonlijk te bewierooken, wordt door de mededeelingen van toosten en heilwenschen door de Russische bladen ditmaal bijna in de sehaduw gesteld. Turkije zal het ten slotte te ksraad krijgen met Rusland over het afdoen der krijgssckatting. De Russische gezint Novikoff heeft een laatste nota betreffende een schikking overgelegd en verlangde een oogenblikkelijke beslissing. De beer Poster der Otloinanische bank heeft daarop een lang onderhoud gehad met Novikoff en den Russischen zaakgelas- tigde Thoerner. Hij zeide hun, dat hij kwam op last van den Sultan en in overeenstemming met de Turksche regeering, orn de kwestie der oorlogs- vcrgoeding te regehn. Novikoff antwoordde echter dat hij het aanbod, in zijn nota vervat, hsndhaufda en eene liervatting der onderhandelingen derhalve noodeloos was. Hij beschouwde dan ook de tussc'nen- komst van Poster als zijnde zonder eenig ambtelijk karakter. In Duitschland wil Bismarck de Kamers van Koophandel wetten voorschrijven omtrent de sameu- stelling van hunne verslagen, en wil hij daaruit sehrappen wat hem niet aangenaam is, voor zij openbaar gemaakt worden. Zij verzctten zich eehter tcgen de eischen door Bismarck gesteld. Hij dreigt nu met maatregelen van dwang voor het geval de Kamers niet ten voile aan zijne eischen voldoen. Die van Geestemiinse heeft reeds haar mandaat neergelegd. Ook wil Bismarck zijn plan van tabaks—alleen—handel niet opgeven, in weerwil van de geleden nederlaag. Hij zal het nu voor den Bondsraad brengen, maar eerst een sameukomst hebben met de Ministers der Bondstaten. Met de behandeling van het ontwerp der kerkelijke wet ter wijziging der Meiwetten in het Pruisische Luis van afgevaardigden gaat het ook niet zooals hij wenscht. Het zal geheel gewijzigd en omgewerkt, in strijd met de oorspronkelijke voorstellen der regeering, aangenomen worden. In Prankrijk heeft de Kamer de buitengewone gelden voor oorlog en de bezetling van Tunis aan genomen. De veldtocht in Tunis kost reeds 100 millioen en er is nog geen eiuds aan. In Engeland zijn in het Lagerhuis de Iersche toestanden ter sprake geweest. De rede door den Minister gehoudeu kwam feitelijk neer op eene erkentenis, dat de dwangmaatregelen in ierland hadden gefaald. Aan de misdrijven, moorden, brandstichtingen en andere gruwelstukkeu komt daar vooreerst geen eind. In Amerika is een sterke bewegiag ontstaan voor de Amerikaansche leren, die in Engeland gevangen zijn gezet op grond van verdenking. In New—York heeft de stedelijke raad een voorstel aangenomen om de Amerikaansche gezant te Londen te gispen wegens zijne houding in zake dezer aan- gelegenheid. Het voorstel strekt om de regeering uit te noodigen den gezant terug te roepeu. TerNeuzen, 4 April. Gedurende het loopendo jaar zijn aan den spoor- weg alhier de volgende zeeschepen ingekcmen om aldaar te lossen of te laden Jannari. Pebruari. Maart. 26 20 31 77 10 r. ij., 6 s-, 5 k., 4 m., 11. 7 r. ij., 7 s., 3 m., 3 k. llr.ij ,9 s., 7 m., 3 k., 1 h. 35665 27926 42196 106087 Uitgevaren zijn: in Jannari 24, Pebruari 17 en Maart 32 zeeschepen. Do met ingang van 1 Mei a. s. benoemds direc- teur van een der rijkstelegraafkantoren, de heer L. W. Vollers Jr. alhier, wordt belast met het beheer van het rijkstelegraaf- en postkantoor te Venrav, vanwaar de tegenwoordige directeur, de heer S. E. Heukers, in gelijke betrekking wordt overgeplaatst naar Rijssen. In ons vorig nummer natnen wij een berichlje op betreffende de opheffing van de bevoegdheid om de insehrijving voor ondertrouw in de huizen van particulieren te doen plaats hebben. Het is ons nader gebleketi, dat deze maatregel alleen geldt voor de gemeente 's Gravenhage. ZuaillSla-r, 3 Maart. De heer A. de Kok, ajdert 1 Jan. 11. hoofd der gemeenteschool op het gehucht Otliene alhier, staat thans als tweede candidaat op de voordracht voor hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Yerseke. Gisteren maakte onze predikant bij de hervormde gemeente, de heer L. l3. G. Krol, aan zijne ge meente bekend, dat hij het beroep naar die gemeente te Groede had aangenomen. Men sclirijft ons nit Vlissingen In den nacht van 1 op 2 April is alhier in een gehavenden toestand binnengekomen, de Hollandsche loodskotter No. 5, die in aanvaring geweest was I met de Italiaansche stocrnb. Melano. Een gedeelte van het achterschip des kotters werd door de boot medegenomen. Gelukkig heeft het ongeval geen menschenlevens gekost. Ware de loodskotter van ijzer geweest, was hij zeker in de diepte gezonken. Aan de Koninklijke Maatschappij „de Sehelde" is de levering opgedragen van drie ijzeren schroef- booten, ten dienste van het Departement van Kolonien, op welk etablissement ook de ketels en de macliinen vervaardigd moeten worden. De procureur-generaal bij het gerechlshof te 's Hage heeft namens den Minister van justitie aan den Bosschen sigarenfabrikant J. L. Ancion, wiens aanhouding en overbrenging naar Middelburg wegens een feit, waaraan hij in't minst geen schuld droeg, in Sept. jl. noga! opspraak wekte, 's Ministers leedwezen over het gebeurde betuigd, onder mede- deeling, dat de noodige vertoogen dienaangaande gedaan zijn aan de in zake betrokken ambtenaren. Op de Marinewerf te Willemsoord zijn orders j gegeven, om de werkzaamhaden aan het rader- stoomschip Valk met kracht door te zetten en het schip met den meesten spoed in gereedheid te brengen, zoodat men vermoedt, dat genoemd stoom- schip in dienst zal worden gesteld voor de reis van IIH. MM. den Koning en de Koningin naar Engeland. Naar men verneemt, is het vertrek van Z. M. den Koning naar Engeland op 24 dezer bepaald. De bracelet, die Priiises Helena van Waldeck Pyrmont bij haar huwelijk van de gemeente Windsor zal ontvangen, is van massief goud in den vorm van een slang met eenige saffieren in den kop. Het geschenk zal minstens f 4800 kosten. Omtrent de vroeger door ons vermelde voor - genomen reorganisatie van het korps buitengewone opzichters van den Waterstaat vsrnemen wij, dat door don Minister o. a. het volgende is vastgesteld Geen vaste opzichters rnogen bureau-dienst ver- richten of vaste bureau-ambtenaren zijnde werk- zaamheden aan de bureaux van den hoofd-inspecteur, den inspecteur, hoofd-ingenieurs en ingenieurs worden verricht door beambten in tijdelijken dienst. Op elk bureau moat een eenigszins deskundig ontwikkeld ambtsnaar zijn, die uit de tegenwoordige buitengewone opzichters gekozen kan worden. De noodige voorstellen zullen op de begrooting voor 883 worden ge'bracht. Da kostsn van het lager onderwijs in 1880 beliepeu voor het rijk f 2,223,117,37^ en ver- meerderden dus met f 1,001,121,82, welke ver- meerdering het gevolg was van de invoeriug der nieuwe wet, van een mime toepassing van art. 36 der wet van 1857 en van de meerdere uitgaven voor de opleiding van onderwijzers. De gemeenten gaven zuiver voor hetzelfde doel uit f 5,523,004,64. Het zuiver bedrag der uitgaven door rijk, provin cial en gemeente, in 1880 voor het lager onder wijs gedaan, bsdroeg 8,365,877,65, tegenover 7,387,158,61 in 1879. De landen, die zich bij den postpakketdienst hebben aangeslotea en waarheen van af 1 dezer dus TER IVEUZENSCHE Maand. Getal. Geladen met: K. m. inhoud. In deze kolom beteelcenen de letters: r. ij. raw ijzer, s. stnkgoederen, k. kalen, m. menerie, h. haut, 1. ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 1