IER NEUZEISCHE CQURANT. Algemecn Nieuws- en Advertenlieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BU1TENLAND. BIJVOEQSEL Zaterdag 1 April 1882. No. 1761. RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-reclitbank te Aliddelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Maart de volgende vonnissen uitgesproken P. K., oud 33 j., werkman, en I. D., oud 22 j,, schipper, beiden te Boschkapelle, ter zake van weder- keerige mishandeling, veroordeeld de le tot 3 boete, sub. 1 dag gevangenisstraf en de tweede tot 8 boete, sub. 3 dag. gevang. A. v. W oud 42 j., mstselaar te Axel, ter zake van gewelddadige en feitelijke wederstaud jegens den gewapenden arm en het in het openbaar verstoreu der orde, veroord. tot 15 dagen cell, gevang. V. P., oud 30 j arbeidster te Weetdorpe, ter zake van mishandeling, veroord. tot 3 dagen cell, gevang. It. K,, oud 55 j., arbeidster te Westdorpe, ter zake als voreu, veroord. tot 8 dagen cell, gevang. A. v. d. IIstoker te Sint-Nicoiaas, ter zake van diefstal, veroord. tot 15 dagen cell, gevang. Bij arrest van den Hoogen Raad van 27 dozer, is dat van het Hof te 's Gravenhage, gewezen tegen L. Tii. Brakke, echtgenoote van Raroineloo, te Philippine, waarbij deze is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 45 dagen, wegens vijf eenvou- dige diefstallen, vernietigd en de zaak op nieuw verwezen naar het Hof te 'a Hertogenbosch. Belgie bezit volgens de ^Almanac royal" 138 monnikken- en 1002 nonnenkloosters, de eerste met minstens 2085 broeders, de laatste met minstens 12,805 zusters; minstens, omdat van verscheideue kloosters de opgaven ontbreken. Volgens een mededeeling van Emile de Laveleye had Belgie in 1866 reeds 2991 monnikken waaronder 693 vreemdelingen en 15,205 nonnen, waarvan 1793 buitenlandsche, er waren toen 178 kloosters voor mannen en 1062 voor vrouwen, zoodat het aantal dezer inrichtingen resp. met 40 en 60 verminderd zou zijn. Daar het echter een feit is dat ze in aantal zijn toegenomen, be- teekent de statistiek van de //Almanac royal" zeer weinig. In den nacht van Zondag op Maandag en verder den geheelen dag woedde ook in Engeland een zware storm, gepaard met hagelslag, sneeuw- vlagen en hevige regenstroomen. In vele streken in het binnenland en vooral aan de kusten werd tainelijk veel scbade aangericht. In het noorden van Londen werden verscbeiden straten overstroomd, huizeu van hun dak beroofd en vensters stuk geslagen. Te llighgale en Hampstead moesten verscheiden zware boomen het ontgelden. Zij werden door den storm met de wortels uit den grond gerukt en richtten hier en daar scbade aan. Ter hoogte van Ilfracombe ging de stoomboot Pelton, die van Gateshead was vertrokken, met de ekwipage van 18 man te gronde. Ook van andere plaatsen aan de kust hoort men van ongelukken op zee, waarbij menscheulevens verloren gingen. Uit Maritzburg wordt gemeld, dat de Boeren in een gevecht met de inlanders te Taungs het onderspit bebben gedolven. Maar er wordt bijge- voegd, dat deze plaats zeer ver van de nieuw vast- gestelde grens van de Transvaal verwijderd is en dat de Boeren, die deze gevechten leveren, niet binnen de grenzen van de Transvaal en in strijd met het verlangen van de Transvaalsche regeering handelen. Sinds 1366 heeft de Paus de gewoonte, den eersten Zondag na Half-Vasten over een gouden roos zijn zegen uit te spreken en die te zenden aan eene der soevereine vorstinnen of prinsessen van de katbolieke rijken. Dit jaar zal Prinses Stephanie, gemalin van den keizerlijken prins van Oostenrijk—Hongarije, haar ontvangen. Iiet vorige jaar werd zij toegezonden aan de Spaansche Ko- ningin. QEMENGDE BERICHTEN. In de Rijkspostspaarbank is gedurende de maand Pebruari jl. ingebracht f 154,088,29 en terugbe- taald f 60,644,13 alzoo over de maand Eebruari meer ingebracht f 93,444,16, en sedert de invoe- ring tot 28 Pebruari 1882/ 1,087,758,49. De oudste ingezetene van Randwijk, de beer van Heteren, vierde deze week zijn 91 n verjaardag, in tegeu- woordigheid van 10 broeders, zusters en zwagers, die te zamen 790 jaren telden. Hunne leeltijden liepen tusschen de 70 en 89 jaren. Het wrakke, planken kerkje der Chr. Ger. Gemeente te Hein- kenszand werd Zondagnamiddag door den wind zoodanig gehavend, dat de godsdienstoefening gestaakt moest worden. De gemeenteraad van Hoorn heeft besloten f 1000 subsidie te verleenen aan eene zwem- en badinricbting, die ook dienstbaar gemaakt zal worden voor minvermogenden, aan wie wegens ziekelijkbeid het gebruik van zeebaden door den dokter wordt aanbevolen. Een jeugdige dienstbode van onbesproken gedrag heeft zich te Bergen-op-Zoom ten huize alwaar zij diende, in den regenbak verdronken. De aanleiding tot die wanho- pige daad is onbekend. Een rijkswerker onder Dongen is doorde van Oosterbout komendestoomtram overreden engevaarlijkaan betboofdgewoud. Wegens doof lieid werden de signalen door den man te laat ge- hoord. De Vlaamsche tooneelwereld heefteengroot verlies geleden door het overlijden van den heer J. Dierkx, een acteur die ook hier te lande gunstig be- kend stond en in den laatsten lijd te Antwerpen ver- toefde. Het hof van appel van Gent heeft Van Bredael, den bediende van Armand Peltzer, tot 4 maanden gevangenisstraf en in de kosten veroor deeld. Door een vreeselijken brand is de stad Emoed in Hongarije geheel vernield. Vijf oude vrouwen en vier kinderen kwamen bij die ramp om het leven. De bevolking verkeert in de grootste ellende. In het zomerseizoen zal er gelegenheid zijn om 'a morgens van Brussel te 7 uur per spoor naar Parijs te vertrokken, er 5 unr door te brengen en te 11 i uur weder thuis te zijn. Deze reis, heen en terug, kost slechts 35 fr. De boring van den tunnel, welke Franknjk onder bet Kanaal door, met Engeland zal verbinden, wordt aan beide zijden ijverig voortgezet. De ex-maarschalk Bazaine is bezig met het schrijven van de geschiedenis van bet beleg en de capitulatie van Metz. De dochter van Gustave de Roth schild zal in den echt treden met Lambert, den vertegenwoordiger van de firma te Brussel. Iemand uit Surbuisterveen zou dezer dagen naar Amerika vertrekken. Reeds was zijne plaats op de boot besproken en was hij tot de Lemtner gereisd, toen het verlangen naar zijne oude woning hem te sterk werd en hij besloot terug te keeren. Verleden Zondag is hij weer teruggekomen. De landverhuizing naar Amerika neemt nog voortdurend grootere verhouding aan. Den 23 Maart waren dit jaar reeds 43,646 personen te New-York aangekomen, 13,795 meer dan binnen denzelfden tijd van het vorige jaar. Op 1 Mei zal vermoedelijk het cijfer omstreeks 100,000 bedragen, een vermeerdering van 25 pCt. In do vorige week is een spoortrein op den Northern Pacilic-spoorweg, te Amerika, bij Dakota, door een brug gestort, na eerst, ten gevolge van het breken van een wiel, te zijn ontspoord. Twee slaap-waggons en een waggon-restaurant werden verbrijzeld en het beddegoed geraakte in brand; acht personen werden gedood, 22 bekwamen ver- wondingen. De lijken waren deerlijk verbrand, maar men gelooft, dat zeven der slachtoffers reeds dood waren, voordat de vlammen hen bereikten. De achtste, die tusschen de stukken van een waggon gekneld zat, werd ten aanschouwe der ongedeerd gebleveuen Wend gebrade.n, daar zij niet bij macbte waren, den ongelukkige te verlossen. De bekende Strousberg, eenmaal de spoorweg- koning van Europa, later zeer gedaald door den val van vele zijner groote ondernemingen, is thans te Panama en werd aannemer van de groote aard- werken voor het te graven kanaal. Volgens een bericht heeft hij te Berlijn een werfbureau geopend om de noodige arbeiders te kunnen bekomen. Dr. Max Hirscb waarscbuwt de werklieden na- drukkelijk tegen bet gevaarlijke van zulk eene onderneming, daar bet kliinaat gebleken is vooral voor lieden uit de gematigde luchtstreek zeer ver- derfelijk te zijn en er, naar betrouwbare opgaven, reeds 1000 arbeiders bij de voorloopige werkzaam- heden zijn omgekomen. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur! Toevallig in de gelegenheid om kennis te nemen van de plannen tot verbetering der uitwatering van de polders Stoppeldijk c. a. door oprichting van een stoomgemaal, verzoek ik u beleefd mij eenige plaatsruimte in uw blad te verleenen tot bespreking dier belangrijke zaak. De pogingen om onze polders van het overtollige water meer dan tot dusver te onllasten juich ik in begiusel toe; maar juist omdat ik het doel wenscb te bereiken, acht ik het nuttig op eenige bezwaren te wijzen die het plan, tot welks uitvoering een kapitaal van f 90,000 wcrdt vereiscbt, aankleven. Wellicbt geven mijne beschouwingen aan des- kundigen aanleiding, om meer licbt in deze zaak te verspreiden en de vraag te beantwoorden of met voor aanzienlijk minder kosten voldoend re- sultaat kan verkregen worden. Besparing van kosten is te meer wenschelijk, daar de eigenaar de uitgaven voteert, maar vele eigenaars de last tot betaling van het dijkgeschot aan de pachters boven hunne pacht opleggen. Waar dus de eigenaar over des pachters beurs beschikt is dubbele omzichtigheid noodig. Hoewel het voor niet deskundigen eene moeilijke taak is den weg te vinden in de tabellen en de barekeningen, waarop de voorstellen steunen en men licht gevaar loopt mis te tasten, wensch ik toch de aandacbt op eenige punten te vestigen, die mijns bedunkens, de aanneming van het voorstel, zooals het thans ligt onraadzaam maken. De bepaling van het aantal paardekracbten voor het stoomgemaal is tastender wijze geschied en afgeleid uit de gegevens, dat het stoomgemaal aanvangt te inalen, zoodra het kanaalpeil op 1,30 M. staafc en dat het water niet hooger mag stijgen dau tot 1,65 M. terwijl op een regenval van 15 cM. per maand is gerekend. Als basis strekte de regenval van 29 October tot 28^ November 1880die regenval, meer dan bet duobel van het gemiddelde in andere jaren beuragende, was zoo exceptioneel, dat daarop moei- j eene berekening mag gebouwd worden; wel moet men, om teleurstelling te voorkomen, ongun- stige onderstellingen maken, maar men beboeft daarom niet de gevolgen van eenen balven zondvloed te kunnen keeren. Waarom zou een stoomgemaal wacbten om te werken tot het kanaalpeil op 1,30 M. staat? Indien voor de berekening de regenval op 10 cM. per maand ('t geen het gemiddelde reeds ver overtreft) werd gesteld en het inalen bij een kanaalpeil van 1,10 M. aanving, zou dan de kracbt van de stoommachine niet aaumerkelijk minder dan 70 paardenkraeht kunnen zijn? Voor bemalingswerktuig wordt gekozen een centrifugaal pompmachine, bestaande uit twee af- zonderlijke centrifugaalpompen, elk door eene stoommachine gedreven. Ilierbij doet zich de vraag voor of die stoom machines elk van 70 paardenkraeht moeten zijn of dat het voldoende is, indien zij te zamen 70 paardenkrachten vertegenwoordigen. In het eerste geval zou men mogen vragen of de ondervinding bij andere waterschappen de noodzakelijkheid aangetoond heeft, om, voor moge- lijke defecten, een tweede machine gereed te hebben, of dat die dubbele kosten zonder bezwaar bespaard kunnen worden. Uit tabel III schijnt te blijken, dat bij hoogen waterstaud in de Schelde het stoomgemaal niet voortdurend zal kunnen werken, daar de hoeveel- heid water, die door het stoomgemaal zoude worden geloosd voorsommige dagen van 0,5329 op 0,198 daalt en een gemiddeld van 0,36 oplevert. indien dit werkelijk zoo is, dan zoude juist op de dagen, dat de zeesluis niet werkt, ook het stoom gemaal slechts halven dienst verrichten en zou blijken, dat eene opvoerhoogte van 4 M. niet vol doende is. Aan een stoomgemaal dat 90,000 zoude kosten zoude men toch als eisch mogen stellen, dat het ten alien tijde tot bet doel geschikt zij. VAN DS

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 5