BU1TENLAND. BURGERLIJKE STAND. titie, namens den Koning, geantwoord, dat bij die vrijstelling niet behoeft, daar de boedanigheid van luitenant bij de schutterij niet valt onder bet begrip van openbaar ambt, bij dat artikel bedoeld. Het gerechtshof te Arnbem heeft het vonnis van de Zutfensche rechtbank bevestigd, waarbij een tapper te Deventer, die aan een kind beneden den leeftijd van 16 jaren sterke drank in een fleschje had verkocht, was vrijgesproken. Dit feit wordt alzoo niet besehouwd als bet toedienen van sterke drank, betwelk bij de drankwet is strafbaar gesteld. De rechtbank te 's Gravenhage beslistte jl. Vrijdag, dat de heer Beck aldaar door den verkoop van //veel verbeterde Singer-naaimachines"en vooral van ,/Singer's naaimachines" onrechtmatige hande- lingen jegens The Singer Manufacture Company, eischers, heeft gepleegd en heeft den heer Beck veroordeeld tot vergoeding der schade, nader te begrooten. Eenige dagen geleden waarschuwde de com- missaris van politic te Rotterdam tegen zekere firtna Doesburg Co., die op wat al te gunstige voor- waarden geld ter leeu aanbood. Thans vindt men in eenige bladen, niet te Rotterdam verschijnende, advertenlien geplaatst voor dezelfdo firma, doch het publiek wordt aangeraden er geen gehoor aan te geven. Uit Drente vertrokken dit jaar tot heden reeds raeer landverhuizers naar Amerika, dan over I het gebeele jaar 1881 derwaarts zijn gegaan. Trouwens, in die provincie zijn nog vele arbeiders die zich met een daghuur van 50 cents tevredan moeten stellen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 18 Maart de volgende vonnissen uitgesproken C. N., oud 23 j., polderwerker te Hontenisse, wegens mishandeling veroordeeld tot een maana celstraf, f 8 boete of den dag celstraf. Ch. L. v. P., oud 38 j., arbeider te Koewacht, wegens mishandeling veroordeeld tot f 8 boete of drie dagen gevangenisst'raf. W. S., oud 20 j., zonder beroep te Zaamslag, wegens oplichting en diefstal veroordeeld tot een celstraf van 45 dagen. Liundbouwberichten. Door den vleeschhouwer C. van der Bent te Ter Neuzen is in de voorgaande week een varken geslacht, ter zeldzame zwaarte van 327 kilo's, of schoon aan den baak 290 kilo's. Dit varken, 17 maanden oud, is door hem gekocht van den heer G. van Trap- pen, burgemeester te Hengstdijk. Men zegt, dat de juatitie op het spoor is van den persoon, die de gestolen fondsen uit Bernays woning in bewaring heeft. Ldon Peltzer zegt, dat zekere Murray van New—York hem 12000 frs. had geleend orn te voorzien in de kosten van de oprichting der ^Societe trans—oceanique," maar niemand hecht daaraan geloof en de zoogenaamde Murray is nergens gezien. Men meent met zekerheid te weten dat Armand Peltzer eenige maanden geleden uit Antwerpen aan zijn broeder Leon te Bremen 8000 fr. ge- zonden heeft. Dit feit zou belangrijk zijn uit het oogpunt van premeditatie en medeplichtigheid. Hoe dit ook zij, deze 8000 fr. zijn slechts een zeer klein gedeelte van het geld dat Vaughan heeft ten koste gelegd aan de voorbereiding van het drama der rue de la Loi. Armand Peltzer moet, naar de Antwerpsche Opinion verzekert, op een nacht zijn bediende, den heer Van Bredael, hebben gewekt, met het ver- zoek zoo spoedig mogelijk naar Rotterdam te vertrekken, teneinde van daar een telegram te verzeDden, bestemd voor Duitschland. De handelsbediende gaf aan het verzoek gehoor. Het telegram was naar Weenen geadresseerd. De heer Van Bredael heeft den juisten datum, waarop dit verzonden werd, vergeten. In verband hiermede wordt aan het telegraafkantoor te Rotterdam een onderzoek ingesteld. Te Parijs vond men onlangs op een der bou levards een groote enveloppe, waarop geschreven stond/-Stukken betrekking hebbende op den moord van Bernays te Brussel." Een Belg, die zich uitgaf voor een boekbindersknecht, had zich eenige weken geleden te Brussel vervoegd bij een boekbinder en om werk gevraagd. Deze zeide, dat hij geen werk had. De ander deelde daarop mede, dat hij te Parijs papieren had gevonden betrekking hebbende op den moord van Bernays; op zijn verzoek stelde de boekbinder die in handen der politie. Den boekbindersknecht heeft men nergens meer gezien. Dr. Lavise ontvangt elken dag anonieme brieven met scheldwoorden en bedreigingen. Een uit Ter- monde was in bet Latijn geschreven en eindigt met „Pro nihil non feceris" (Gij zult het niet voor niet hebben gedaan.) De dienstbode van Armand Peltzer heeft ver- klaard, dat zij eenige weken vdor den moord hevig schrikte door een pistoolsehot. Zij snelde naar de karner, waar het schot gevallen was en vond daar haar meester, die vroeg ,/of het schot dan zoo veel leven had gemaakt?" Armand scheen zeer het land te hebben en beval de dienstbode te zwijgen. De eigenaar van het huis van de rue do la Loi, Al- meyn, herinnert zich, dat, toen Vaughan het huis kwam hureu, hij de plaats had bekeken en zich had geinformeerd naar de dikte der muren en hun verbinding met elkander. Leon Peltzer heeft zich op zijn reis van Weenen naar Bremen, cen nacht te Berlijn opgehouden en wel op 18 Februari, in het City-Hotel. Hij noemde zich daar B. Wolmold uit Miihlhausen in Thiiringen. Uit Namen schrijft men dat het parket de zekerheid heeft bekomen dat's daags of den tweeden dag na den moord van den heer Bernays, twee personen, een man en eene vrouw, zich naar het door Henry Vaughan gehuurde huis in de Rue de la Loi hebben begaven en daar het lijk van Bernays ontdaan hebben van de met bloed bevlekte kleederen, zelfs van het liunengoed, om het van nieuwe kleederen te voorzien. Daar het lijk reeds verstijfd was en de leden dus alle buigzaamheid verloren hadden, zoo werden de armen gebroken. Wat er geworden is van de kleederen, die Bernays aanhad toen hij te Brussel kwam, is voor het parket nog een geheim. In het Zuiden van Brussel hebben twee hevige branden plaats gehad. De eerste heeft geheel den korenmolen genaamd Nieuw-molen vernietigd en de tweede had plaats in het magazijn van de groote wolfabriek gelegeu te Loth nabij Hal. Ook deze fabriek is een prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd. Het hof van assises der Seine heeft zekeren Schomberg, een man van 54 jaar, tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, die met ongemeene wreed- aardigheid zijne vrouw had vermoord. Hij spleet haar met hamerslagen den schedel en zaagde voorts met een mes zonder heft het hoofd van den nek. "GEMENGDE BERICHflNT" Nederlands oudste tooneelspeler, de heer Jan Jacob Stoete, is in den ouderdom van 78 jaarte Groningen overleden. Het district Middelburg van Eigen Hulp, welks ledental tot 20 is gedaald heeft besloten bij het hoofdbestuur aanvrage te doen, om het op te heffen. Zaterdag zijn te Amsterdam aan boord van het stoomschip Pollux ongeveer 700 landverhuizers naar Amerika geste- vend. Bij het reg. grenadiers en jagers is een onderofficier tot soldaat teruggcsteld, omdat hij zich zeer ouwelvoegelijke handelingen tegenover eenige dames had veroorloofd. De stoomoliemolen van Aalfs te Bedum (Groningen) is afgebrand. De molen was verzekerd voor f 15,000. De schade aan kool/aad enz. bedraagt f 20,000. De hya- cinten staan te Haarlem en omstreken reeds in bloei. Het bestuur van het waterschap Sinf Maartensdijk zal een geldleening sluiten, groot f 12000, tegen een maximumrente van 5 pCt. Bij Doornspijk is een groote boerderij benevens 2500 kilo's hooi verbrand. Drie stuks hoornvee, twee schapen en een varken kwamen in de vlammen om. De landerijen, waarin de bekende Boni- facius-put bij Dokkum is gelegen, zijn door de gemeente Dokkum aangekocht. Te Maastricht heeft een liefhebbend echtgenoot naar zijne vrouw met eene brandende petroleumlamp geworpen. Daardoor ontstond een begin van brand, die door de buren gebluscht werd, terwijl de man middelerwijl door de politie werd ingerekeDd. Bismarck heeft volgens de Kieler bladen het dorp Olie aangekocht om zijn bezittingen bij Friedrichsruhe nog wat te vergrooten. In de kolenmijn van Lumley, in het graafschap Durhamwerden Maandag 150 mijnwerkers door eene instorting in eene gaanderij begraven. Men heeft ze gelukkig alien kunnen redden. Te Flothe heeft zich een 48jarige weduwe met een bijl de linkerhand afgehouwen uit liefdesmart. Haar bloedverwanten hadden haar namelijk door het tegengaan van een tweede huwelijk met een zeer jong man tot wanhoop gebracht. Uit Rouaan wordt bericht, dat een 20jarige oHge- huwde rnoeder haar pasgeboren kind worgde, het lijk vier dagen onder de matras van haar bed verborg en het toen begroef. Het misdrijf werd ontdekt. en de schuldige is gearresteerd. In de gevangenis te Madras, waarin zeven honderd personen opgesloten zijn, is op vreeselijke wijze de cholera uitgebroken. Meer dan honderd personen zijn reeds aan die gevreesde epidemie bezweken. De ziekte is door een stoomboot van Secotara overgebracht. In de vorige maand vertrok onverwachts te IJzendijke de landbouwer, W. de J., met zijn oudsten zoon naar Noord—Amerika. De vorige week is ook zijne vrouw met nog 13 kinderen derwaarts heengegaan, huisraad, psarden, rundvee, landbouwwerktuigen enz. achterlatende. Op de hosve is een garnisair aanwezig. Men schrijft uit Arnhem: Een aandoenlijk bewijs van gehechtheid van een haan aan zijn kippen werd voor een paar dagen geleverd in het hotel ,/De Paauw" alhier; een zestal kippen gereed den weg van de meeste kippen te gaan, werden daartoe door den knecht beurtelings uit den loop genomen telkens wanneer hij dat deed vloog de haan hem aan, maar moest het steeds aanzien dat de dood aan zijn levensgezellinnen werd voltrokken; dit was te veel voor zijn trouw hanenhart: op hetzelfde oogenblik dat de laatste kip den laatste adem uitblies, storte de haan op den grond en was dood. Te Eupen in de Rijnprovincie vierde onlangs een echtpaar zijn gouden bruiloft. Dit is niet bizonder, maar wel, dat de bruidsjonkers en bruids- meisjes alien dezelfde personen waren, die 50 jaren geleden het jonge paar naar de kerk geleidden. Uit Wilp is voor een paar dagen een gezin bestaande uit man, vrouw en twaalf kinderen, waar- van de oudste ongeveer 14 jaren oud is, naar Amerika vertrokken, nadat hun geheele boedel een paar dagen te voren bij executie was verkocht. Door familie en vrienden is het noodige reisgeld verstrekt. Hoe iemand er plezier in kan hebben nog na zijn dood anderen te plagen, vatten wij niet. Toch zijn er voorbeelden vaneen zekere Amerikaan, de heer Knotwell, heeft zijn vermogen van zes millioen vermaakt aan zijne twee neven, die hun fortuin hadden doorgebracht, onder voorwaarden, dat zij voortaaD slechts plantaardig voedsel zouden eten en enkel water drinken. Bij niet naleving verviel het geld aan een hospitaal, op f 120,000 na voor den aanbrenger der overtreding. Hier zal het waarschijulijk wel zijnintra muros peccatur non extra." Te Hamburg is een kunstliefhebber aange- houden, die door middel van een per ongeluk gebroken Venusbeeld sigaren binnensmokkelde. Nu eens ging het beeld hierheen, dan daarheen, soms met een gebroken arm, dan met een voet, die hersteld moesten worden. De laatste maal was Yenus met 1200 fijne sigaren gevuld. Van 1 tot 15 Maart 1882. HENGSTDIJK. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. KOEWACHT. Hnwelijks-aangiften. 3 Maart. Charles Louis van de Velde, oud 31 j., jm. en Prudencia Maria van Aver- maete, oud 20 j., jd. Geboorten. 6 Maart. Fridolinus Joseph, van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2