voor No. 1754. Woensdag 8 Maart 1882 22e Jaargang, Algemoen Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Viaandororr BINNENLAND ABONNJSMKNT. Per drie msandsa binnen Ter Nensen f 1,—. Door ket geheele Bijk 1,10. Dcor geheel Belgie f 1,40. Men abon neert rick bij aLle Boekhandelaars, Postdireo- tenren en Brievenbuskouders. advesientiJn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10, Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te sen den niterlijk Dinsdag en Vrijdag namlddag DRIE siren. IM blast vemhljnt Dinsdag;- en Vrljdagavond blj A K. S. BOOST te Ter lYeaxen, J?olitielz Overzicht. Op de dagen der kwade boodschappen volgen die der goede tijdingen en zoo zijn de mede te deelen gebeurteuissen nu eens vredelievend, dan weder erg oorlogzuchtig. Die toestand is niet verkwikkend. Hij teekent onrust en verwarring en wekt een gevoel van onzekerheid in de gemoederen, dat gewoonlijk dient om ons vertrouwd te maken met bet steeds dreigende gevaar, tot eindelijk de gevreesde bom losbreekt. Yoorloopig is daarop echter geen kans, daar de stand van zaken zicb weder dsrmate gewijzigd beeft, d&t men thans tot de geruststellende overtuiging gekomen is, dat er geen oorlog voor de deur staat, want bet is een feit, dat de Russische regeering zoowel tegenover Duitschland als tegenover Oostenrijk baar onver- holen afkeer heeft te kennen gegeven van do oorlogzuchtige door generaal Skobeleff gevoerde taal. Rusland betuigt met de beide mogendheden in vrede en vriendschap te willen leven. Het is echter zeer opmerkelijk, dat men niet alleen te Berlijn en elders, docb ook te St. Petersburg overtuigd is, dat Skobeleffs taal geen onbedachte uiting van zijn persoonlijk gevoelen was, doch dat de generaal handelde na overleg met de Panslavonische partij en met Ignatieff zelf. In Duitschland heeft Bismarck aan den Pruisi- schen Volkshuishoudkundigen raad en aan ver- schillende Duitsche Kamers van Koophandel het wetsontwerp tot invoering van den rijks—tabaks- alleenhandel laten ronddeelen. Het is met alge- meeneu weerzin ontvangen en zal zonder twijfel door den RijksJag verworpen worden. Yerschillende Duitsche stateu zulleu ook in den Bondsraad tegen de invoering stemmen. Daar de Rijkskanselier dit ieeds vooraf wist, denkt men dat het met het plan niet ernstig gemeend is en er wellicht een toeleg achter schuilt om den Rijksdag te kunnen ontbiiiden. Wat er dan zal gebeuren is het geheitn van Bismarck. Hij zal alle middelen beproeven en geen verwikkelingen duchten om zijne plannen door te drijveu. lit Oostenrijk kwamen weder verscbillende be- richten van het tooneel des opstands. Zij blijven steeds zeer onzamenhangend en behalve de niet altijd begrijpelijke en evenmin altijd betrouwbare ambtelijke mededeelingen hoort men er weinig van. De opstandelingen vermijden steeds geregelde ge- vecbten. Van daar dat alle ontmoetingen met de Oostenrijksche troepen steeds met de vlucht der opstandelingen eindigeu. Het doel der laatst onder- nomen troepenbeweging naar het bergvlak der Narenta, uit vier verschillende richtingen ten einde de opstandelingen elke kans van ontvlucliteu te benemen en volkomeu in te sluiten, is zoo goed als mislukt. Wei is het bergvlak genomen, maar de opstandelingen kadden gelegenheid te ontkomen en hunne dooden en gekwetsten mede te voeren. De tegenstand tegen het nieuwe tarief van invoer- reckten was in Oostenrijk vrij sterk, toch heeft het Heerenhuis met eene kleine meerderheid de wet aangenomen. Ook de wet op de buitengewone militaire rechtbanken in Dalmatie is door het Heerenhuis goedgekeurd. Verder moet door de regeering besloten zijn nog nieer troepen naar de grenzen te zenden om elke Panslavistiscke beweging dadelijk te kunnen onderdrukken. Dat Rumenie zich op oorlog voorbereidt, wordt weder tegengesproken. Omtrent Turkije wordt dit evenwel bevestigd, onder anderen op grond dat de Turksche regeering verschillende leveranciers heeft ontboden, met rerzoek hunne voorwaarden voor de levering van verschillende benoodigdheden voor het leger mede te deelen. De bedoeling is de op te roepen troepen deels naar Novi-Bazar te zenden, deels in reserve te houden voor gebeurlijke bezetting van Egypte en den Balkan. De regeering heeft daarvoor noodig 40 millioen pond, die zij zich zal verschaffen op baar eigen manier. Even als de toestand van geheel het Oosten is die van Egypte op het oogenblik al zeer duister en voor oningewijden meer dan raadselachtig. In weerwil van alle geruststellende verzekeringen, die sommige groote bladen zish beijveren dagelijks te geven, neemt de onrust toe en is men niet zonder be- zorgdheid voor de toekomst. Ter Neuzen, 7 Maart. Gisteren nacht, bij het opschutten van de Engelsche stoomboot Jutland alhier, viel, door het onklaar werken van het anker, de eerste stuurman over de verschansing, doch bleef met zijn linkerbeen tusschen den ankerstok bekneld, waardoor dat brak en op verschillende plaatsen ernstig gekneusd werd; onmiddelijk werd geneeskundige hulp verleend. Men vreest, dat het been zal moeten worden afgezet. Ilontenlsse4 Maart. In de heden gehouden vergadering van onzen gemeenteraad werden esn drietal ingekomene stukken voor kennisgeving aan genomen. Voorts: lo. Aan Burgemeester en Wet- bouders machtiging verleend tot verhooging van een viertal artikelen der begrooting voor 1881, door af- en overschrijving van het art. onvoorziene uitgaven dier begrooting. 2°. Andermaal, doch gewijzigd vastgesteld het besluit tot helfiug en de verordening op de invordering van het licensierecht op den kleinbandel in sterken drank. 3°. Onder nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten vast gesteld de jaarwedden door de onderwijzers—hoofden der scholen te genieten. 4°. Eene kleine wijzi- ging gebracht in het besluit tot heffing van den boofdelijken omslag en de verordening op de in vordering dier belasting in overeenstemming gebracht met de wet van den 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 102) en 5°. Na onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozene raadsleden J. J. Heijman en A. van Damme, overeenkomstig de conciusie van bet rapport der met dat onderzoek belaste commissie, tot beider toelating beslot.en. De Minister van fiaancien heeft de provincie Zeeland voor de werkzaamheden der berzieniug van do belastbare opbrengst der ongebouwde eigen- dommen verdeeld in twee schattingdistricten: Mid- delburg en Goes, welke districten weder in onder- deeleu zijn verdeeld. Het schattingsdistrict Middelburg, onderdeelen Middelburg, Oostburg, Axel en Hulst is als volgt Onder Middelburg behooren de kadastrale ge- meentenAaglekerke, Arneinuiden, Kleverskerke, Biggekerke, Domburg, Gapiuge, Vrouwepolder, Grijpskerke, Koudekerke, Maliskerke, Middelburg, Nieuw— en St. Joosland, Oost— en West—Souburg, Oostkapelle, Ritthem, Serooskerke, St. Laurens, Veere, Vlissingen, Westkapelle en Zoutelande. Onder Oostburg: Aardenburg, Biervliet, Breskens, j Cadzand, Eede, Groede, Heille, St. Anna ter Mui- den, Sluis, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Oostburg, Re- tranchement, Scboondijke, St. Kruis, Waterland- kerkje, IJzendijke en Zuidzande. Onder AxelAxel, Hoek, Koewacbt, Overslag, Philippine, Sas van Gent, St. Jansteen, Ter Neuzen, Westdorpe en Zuiddorpe. Onder Hulst: Boschkapelle, Clinge, Graauw, Hengstdijk, Hontenisse, Hulst, Osienisse, Stoppel- dijk en Zaamslag. Volgens ministerieele beschikking zulleu te Oostburg eerstdaags rijks-normaallessen geopend worden. Tot onderwijzers zijn benoemd de heeren J. Bevelander Schoo, te Groede, tevens directeur J. Z. de Buisonje, te Oostburg; G. A. Vorster- man Van Oijen, te Aardenburg; K. de Graaf, te WaterlandkerkjeJ. de Klerck, te Nieuwvliet, eu P. Barentsen, te Schoondijke; en tot onderwijzeree in de handwerken voor meisjes mej. S. C. Risch, te Breskens. Door Gedeputeerde staten dezer provincie is benoemd tot provinciaal opzichter 2e klasse, stand- plants Zierikzee, de beer P. J. Boone. - In de gisteren gehouden zitting der Tweede Knmer is ingekomen van den heer De Savornin Lohrnan een ontwerp tot wijziging van art. 4 der wet op het lager onderwijs. De voorsteller ver- klaarde, dat het ontwerp geen beginsel maar een ondergeschikt punt betrof, ul. de regeling van den bouw der bizondere scholen. Hij wenschte daar- omtrent handhaving van den toestand, vdor 1878 bestaande. Hij drong aan op eene spoedige behan- deling. Het ontwerp is verzonden naar de afdee- lingen. Vervolgens werden de aangekondigds interpellation gehouden. Op de interpellatie van den heer Vermeulen over achteruitzetting van Limburg en Noord-Brabant bij de invoering van de pakketwet antwoordde de Mi nister, dat bij de invoering allereerst gelet is op het belaug van het internationaal verkeer, waartoe het tractaat ons verplicht. Spoedige invoering elders ligt in het plan der regeering. De heeren Ruijs, Van Baar en Vermeulen zagen niet in waarom uit een internationaal oogpunt Venlo en Maastricht niet in aanmerking moesten komen. Op eene vraag van den heer Donner verklaarde de Minister dat hij bepaald heeft dat op Zondag geen pak- ketten aangenomen worden en slechts een bestelling zal geschieden. Door de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij is in Engeland het stoomschip Surry gehuurd, in. stedo van de Garfield, zooals vroeger was gemeld het vaartuig zal 1 April a. s. in de vaart worden gebracht en kan 1000 landverhuizers bergen. Wat het kost als men in den adelstand ver- lieven wordt, kan men heden in de St. Ct. lezen; 't is betrekkelijk nog al duurridder is men voor /400, baron voor /500, graaf voor /700 en prins eindelijk voor /1400 en wie, wat haastig van aard, mocht willen beproeven om maar terstond prins te worden, die beeft het heele tarief te be- taleu voor ridder, baron, burggraaf, graaf, hertog - TER NEUZENSCHE COERANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 1