TER NEUZENSCHE COURANT. Algcmeen Nieows- en Advertentiehlad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BU1TENLAND. BURGERLIJKE STAND. BI J"V OEQSEL Zaterdag 4 Maart 1882. No. 1758. Liandbouwberichtena Gedurende de verleden week was de middenprijs van het vette vee op de voornaamste markten in Belgie als volgt: Ossen 70 tot 98 centimen, stieren, koeien en runders 60 tot 80 centimen, kalveren 95 centimen tot fr. 1,40 en vette varkens fr. 1,12 tot fr. 1,20; alles berekend per kilo levend gewicht. De markten waren middelinatig bezet. De prijs van het vlas is bijna niet veranderd. Op de jl. gehouden vastenavond-paardenmarkt te Utrecht stonden 1388 paarden aan de lijn. De handel in werkpaarden was onbeduidend, niettegen- staande veel buitenlandsche kooplieden aanwezig warendie in Luxe paarden ging flink. Ze werden verkocht van f 650 tot f 800. Een zeer schoon span bracht zelfs f 1700 op. Bij den veehouder J. A. Oosten, nabij Kuinre, werd dezer dagen een voldragen kalf ge- boren met twee koppen (naast elkander). Het dier kwam dood ter wereld. Op landbouwgebied is het turfstrooisel een nieuw verschijnsel en niet ten onrechte. Reeds vdor twee jaren werd het in het Olden- burgsche met het beste succes door paar lenhouders en landbouwers, bij de stijgende prijzen van het stroo, in groote hoeveelheden gebruikt, en gaan wij de berichten in de Milch Zeitung en andere nieuwsbladen na, dan waren de uitkomsten hoogst verrassend, vooral met het oog op eene zuivere stalhoe- danigheid der mest en gcedkoopheid tegenover stroo. Ook onze binnenlandsche bladen, zich op het gebied van landbouw bewegende, hebben het turf strooisel uitvoerig besproken en aanbevelende be richten daarover geplaatst, er op wijzende van welk groot belang zulks voor onzen landbouw en veen- derijen zijn kan. Door de Brusselsche justitie is thans een bevel tot aanhouding uitgevaardigd tegen Leon Peltzer, die zich wellicht te San Francisco moet opnouden. Dit verzoek tot uitlevering is door Belgie gericht aau alle mogendheden met wie het tractaten van dien aard heeft gesloten. Deze persoon die te Buenos-Ayres heeft gewoond wordt, naar 'tsc'nijnt beschuldigd den moord bedreven te hebben op den heer Bernays. Onder de bewijzen die tegen hem bestaan zijn de voornaamste die, welke voortvloeien uitde gelijkenis van schrift tusschen den door den zoo- genaamden Vaughan geteekenden brief en de met zijn eigenlijken naara onderteekende brieven, welke ten huize zijner ouders in beslag zijn genomen, Leon Peltzer had sedert eenigen tijd geen vaste woonplaats meer. De personen, die met den beweerden Vaughan zaken deden, hebben hem herkend in het portret van Leon Peltzer. Een broeder van den verdachte was een huisvriend van de familie Bernays. Het blijkt voorts dat Leon Peltzer te Verviers geboren uit Duitsche ouders, omtrent 35 jaar oud is en te Liverpool, Antwerpen, Buenos-Ayres en Manchester gewoond heeft. Volgens zijn familie zou hij sedert verscheiden jaren niet in Belgie geweest zijn, maar men zegt, dat zelfs drie personen aan den rechter van instructie bevestigd hebben hem in het laatst van Dec. 1881 te Brussel te hebben gezien. Een der personen die te Buenos-Ayres in hetzelfde huis woonden als Peltzer, heeft aan het parket een koffer vertoond, juist gelijk aan dien welke in het huis van den moord is gevonden en die zich onderscheidt door een bizondere sluiting, zooals men haar slechts in die streek kent. Dezer dagen zagen de kinderen van den doodgraver te Mariakerke bij Gent, die op het ktrkhof gingen spelen, een menschelijk lichaam hangen aan het groote kruis dat midden op den doodenakker staat. Zij gingen onmiddelijk hun vader waarschuwcn, verscheidene personen snelden toe, het parket werd ontboden, en deze vonden een man 45 if 50 jaar, van middelbare lengte, zeer armoedig gekleed, met den hals aan het kruis gevestigd door middel van een touw, dat om de beenen van het Christusbeeld was geslagen. De hals' droeg een diepe wonde en op 50 schreden afstands vond men een plas bloed en een scheer- mes, waarmede de misdaad naar het schijnt was be dreven. Niemand heeft den man kunnen herken- neu. Op de borst van den ongelukkige was met een sjerp een zeer groot koper kruis gehecht, dat van een kerk afkomstig is. De misdaad moet be dreven zijn in den nacht e.n men vraagt zich af hoe de moordenaar en het slachtoffer op het kerk- hof te zamen zijn gekomen. Deze misdaad is evenals die van Lovendeghem bedreven met een cynisme, een barbaarschheid en een koelbloedigheid, welke zonder voorbeeld is. Vdor twee jaar berichtte men, dat de mijnput Adalbert, behoorende tot de zilvermijnen van Przi'oram, in Boheme, een diepte bereikt had van 1020 m.(?) Thans kan medegedeeld worden, dat de mijnput St. Maria van dezelfde mijnen tot een diepte van 1032 m. gegraven is. Dit is naar men meent, de grootste diepte waarop het mijnwer- kershouweel ooit gekomen is, en de aardtemperatuur is op die diepte, zoo hoog, dat deze bijna de grens bereikt heeft waarop het voor den mensch nog mogelijk is, nuttigen arbeid te verrichten. Omtrent het nihilistenproces te St. Peters burg wordt bericht, dat verscheidene der beschul- digden volledige bekentenissen afgelegd hebben. De beschuldigden verklaarden alien, dat de socialisten in Rusland door vreedzame middelen hun doel hadden willen bereiken, maar dat de kouding der regeering, die de aanhangers hunner partij vervolgde, verbande en ter dood bracht oorzaak was dat zij tot moordaanslagen hun toe- vlucht namen. Vooral het betoog van den gewezen zee-officier Suchanoff, die beweerde, dat een ver- licht en gevoelig mensch door de abnormale maat- schappelijke toestanden in Rusland bijna gedwongen werd tot misdaad te vervallen, maakte op al de aanwezigen een diepen indruk. In den nacht van Maandag op Dinsdag is het vonnis uitgesproken. Tien beschuldigden, onder wie d?ne vrouw, zijn ter dood, en de elf overigen tot dwangarbeid veroordeeld. ""GEMENGDE BERICHim"' De aan de gemeente Vlissingen behoorende oes- terput, die in den laatsten tijd geen baten voor de gemeent8 opbraclit, zal thans verhuurd worden aan Dr. M. L. C- Thibon, te Brussel, voor f 300 's jaars. Naar wij vernemen, moet de te Mid- delburg in verzekerde bewaring gehouden Louis Roland steeds blijven outkennen den moord te Veere te hebben gepleegd. Woensdagnamiddag heeft eene vrouw te Woerden het leven verloren, tengevolge van een val van den trap harer wo- ning. Op eene te Amsterdam gehouden veiling van porseleinen en antiquiteiten bracht o. a. een blauw porseleinen eetservies f 2100 op, een ander in gekleurd Japansch, slechts 40 stuks tellende, gold f 413 en werd aangekocht door den heer A. J. vau Dam te Rotterdam. Te Broek in Water- land is het zestigjarig hu welijksfeest van de echtelieden Pronk gevierd. Te Arnhem, waar het gewoonte is om op den eersten Zondag in de Vasten carnaval te houden, is door de drukte een gecostumeerde knaap overreden, waarbij hem den schedel werd gespleten. Er bestaat weinig kans op zijn behoud. Te Amsterdam hebben 22 aren bouwgrond aan de Marnixstraat aldaar f 103,869 of f 50,70 per MJ. opgebracht. Te Leiden heeft een 18jarig jongeling, die pas de hoogere burgerschool verlaten heeft, zich ten huize zijner ouders met een pistoolschot van het leven beroofd. Kort na elkander ziju dezer dagen in Oostenrijk twee gevallen voorge- komen, waariu de onsckuld geblekeu is van personen, die tot zware gevangenisstraf veroordeeld waren. Te Kiel maakten vijf cadetten der marine in storm- achtig weder een zeiltochtje; de boot sloeg om en drie hunner verdronken. Hertog Bernhard, de vader van den regeerenden hertog van Meiningen, laat een telephoon van zijn paleis naar den schouw- burg aanleggen, om, nu hij zich door de gebreken des ouderdoms niet meer naar den knnsttempel kan begeven, toch het genot der voorstellingeu voor een deel te kunnen smaken. Het toenemen der tabaksmokkelarij op de Hollandsche grenzen heeft de Pruisische regeering andermaal tot strengere controle-maatregelen genoopt. Gedurende de maand Pebruari ving de Tessel- sche mosselvloot ruim 6350 balen mosselen, die deels naar Londen en Hull, deels naar Parijs ge- zonden werden. De garnalenvloot ving in die maand 1726 manden garnalen, welke door debeidekoke- rijen gekookt en naar het buitenland gezonden werden. Aan een en ander besomden de visschers ongeveer 9200. De mossel- en garnalenvloot telt ruim 80 schuiten. Ricciardi, de Amsterdamsche schoenpoetsers- kpning, is nu inderdaad verdwenen, met achter- lating van vier treurende controleurs, die elk een paar honderd gulden en 29 bedroefde knapen, die elk tien gulden hadden gestort. Er is een nieuwe schoenpoetsersvereeniging in wording, die, in de hoop op bestendiger duur dan haar voorgangster, zich Constantina noemt. Te Scheveningen heeft jl. Dinsdag een treurig ongeval plaats gehad. Bij het afgraven van het Seinpostduin heeft door een onbekende oorzaak een ontsporing plaats gehad. Vier werklieden, die op de locomotief of wagens werkzaam waren, werden zwaar gewond. Een dezer ongelukkige is kort daarna reeds overleden. In Duitschland is andermaal een verbod uitgevaardigd om schoolkinderen bij openbaretooneel- voorstellingen te gebruiken, daar dit zoowel uit moreel als pedagogisch oogpunt verderfelijk moet worden geacht. De eigenaars van localen voor publieke vermakelijkheden zullen bij politieverorde- ning hierop attent gemaakt moeten worden. Te Berlijn bevindt zich thans, onder bege- leiding van eene oudere zuster, Pauline Maria Eli sabeth Wedde, den 31 Januari 1866 te Benkendorf (prov. Saksen) geboren en alzoo pas 16 jaar oud, maar desniettegenstaande reeds eene gestalte be- zittend, die haar- het volste recht heeft, zich aan het publiek als reuzenmeisje te vertoonen. Hare lengte bedraagt reeds 2,50 Meter en in weerwil daarvan groeit ze nog altijd voort. Marian onder dezen naam reist ze is overigens normaal gebouwd; alleen de borst is gebrekkig ontwikkeld hetgeen met het oog op haar jaren niet al te zeer de verwondering kan gaande maken. Van 16 tot 28 Pebruari 1882. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 17 Febr. Petrus van Fraaijen- hove, oud 27 j., jm. en Johanna Dees, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 23 Febr. Jan de Doelder, oud 21 j., jm. en Janneke Harms, oud 19 j., jd. Geboorten. 19 Febr. Jacoba Johanna, d. van Ilubertus Johannes Harinck en van Janna Visser. 22 Febr. Rosalia Hortensia, d. van Hortensia Rosalia Gijsel. 23 Febr. Willemina Margarietha, d. van Jan Riemens en vau Geertruida Loof. 27 Febr. Jacobus Autkonij, z. van Pieter Stoffals en van Maatje Deij. 28 Febr. Jacobus Bernardus, z. van Pieter Bernardus van Waes en van ^dementia Janssens. Overlijden. 16 Febr, Joannes Lambertus van den Wildenberg, oud 47 j-, weduwn. uit le huwelijk van Cornelia Elisabeth Antonetta Siermans en uit 2e huwelijk van Jacoba Martina Schram. 19 Febr. Alida Maria Koopman, oud 17 m., d. van Martinus en van Maria Cornelia ten Hoeve. 26 Febr. Framjoise Suzanna Maria Seheele, oud 4 j., d. van Jacobus en van Jozina Elisabeth Leunis. H U L S T. Geboorten. 22 Febr. Augustinus Mattheus, z. van Seraphinus Eeckhout en van Godtliva Sophia van der Ileijrien. 25 Febr. Leonardus Marinus, z. van Victor Roels en vau Anna Catharina van der Poel. 26 Febr. Desire, i. van Johanna van Kemseke. Overlijden. 15 Febr. Isabella de Vogelaar, oud 27 j., eehtg. van Johannes Bernardus de Bruijn. 16 Febr. Jacobus Roovers, oud 79 j., weduwn. uit het eerste huwelijk van Ida Leenknegt en uit het laatste huwelijk van Anna Catharina van den Bergen. 18 Febr. Pieter Iiendrikus Ludovicus Maertens, oud 32 j. 24 Febr. Judoca Mahu, oud 75 j., wed. van Jan Fraucies Leenknegt. AXEL. Huwelijks-voltrekkingen. 16 Febr. Jacobus de Feij- ter, oud 26 j., jm. en Magdalena van Hoorn, oud 23 j., jd. VAN DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 5