No 1753. Zaterdag 4 Maart 1882. 22e Jaargang. Algemoen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen BINNEN LAND] ABONNEMENT. Door het Per drie maanden binnen Ter Neuien 1, geheele Rijk 1,10. Dcor gebeel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandolaara, Postdiree- tearen en Brievenbuakouder* advertentiSn. Van 1 tot 4 regela f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10, Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te reuden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE area. S>I b~lad versebljiit Kfnadaf- en Vrijda«avo«Ml bij A. H.. H O N T te Ter Henna. Slj deze coarant behoort een bljroegsel. van de vriendscliap zijner buren. Uit Serajewo wordt gemeld, dat ondanks de waakzaamheid der overheden ettelijke honderden Serviers de Drina overstaken en zich bij de opstandelingen aansloten. Ook uit Montenegro worden de opstandelingen voortdurend versterkt. Intusschen hebben blijkens lange ambtelijke mededeelingen de Oosten- zeer F*olitieli Overzicht. Nog steeds zijn de vertegenwoordigers der beide staatkundige richtingen in Europa, die van vrede en oorlog, gezamenlijk aan bet woord, maar bet is zeker dat de dreigende wolk, die beide waar- nemen, meer en meer in omvang toeneemt en rijksche troepen de beweging tegen de opstandelingen een uitbarsting voorspclt. Engeland's binnen- en in Zuid-Dalmatie en llerzegowina verleden week buitenlandsche staatkunde en zijn strijd in Ierland, in erust begonnen,. doch werden zij door bet zeer Rusland's, Duitscbland's, Oostenrijk's geldelijke en ongunstige weder en herhaalde sterke sneeuwbuien maatschappelijke toestanden en hunne betrekkingen nog al belemmerd. De opstandelingen bwlen daareu- tot het Oosten, waar het steeds woelt en werkt, boven hier en daar hevigan tegenstand en schijnen zij geven bij het beschouwen van den toestand goed van wapenen en krijgsvoorraad voorzien te zijn. van ons werelddeel volop redenen om de hoop op In Egypte komt het zeer spoedig tot een uit- eer. vredelievende scbikking te laten varen. barsting. Zoowel uit Alexandne als uit Malta In Engeland keerscht tlians groote beweging wordt bericht, dat Arabi a invloed toeneemt en in aanleiding van het bericht dat Gladstone plaats van Baroudi Minister—President zal worden. De krijgstoerustingen duren voort, evenals de ongunstige houding der inboorlingeu tegenover de Europeanen. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika naar voornemens zou zijn af te treden, wegens de houding die het Hoogerhuis tegenover de Ierscbe landwet en zijne binnen- en buitenlandsche staat kunde heeft aangenomen. Wei wordt het bericht voorbarig genoemd, maar de beslissing zal reeds zijn groote geldelijke staatkundige schandaleii uitge- heden vallen in het Lagerhuis, waar bet tegen- komen, waarin hooggeplaatste personen betrokken voorstel van Gladstone besproken wordt, om te verklaren dat het voorstel door het Hoogerhuis aangenomen, om een onderzoek te doen naar de werking der Ierscbe landwet, die te nauwernood vier maanden geleden ingevoerd is, ontijdig moet geacbt worden en ernstige staatkundige gevolgen en gevaren voor Ierland tengevolge kan hebben. Gladstone's voorstel om de behandeling van alle onderwerpen uit te stelleu tot na de bespreking van zijn voorstel, werd aangenomen. Daarna ver- klaarde Gladstone dat de regeering de landwet als de grondslag der maatschappelijke orde in Ierland beschouwt en daarop liaar hoop bouwt om Ierland te bevredigen. De regeering zal zich zelfs geen oogenblik medeplichtig maken aan een bedrijf, waardoor die uitkomst ten sterkste in de waag- schaal zal worden gesteld. Na die verklaring slelde de afgevaardigde Gibson voor om Gladstone's voor stel eenvoudig te verwerpen. Men verwacht evenwel, dat het voorstel van Gladstone, dat als eene be- risping jegens het Hoogerhuis gelden mag, met groote meerderbeid door het Lagerhuis aangenomen zal worden. Mocht dit niet het geval zijn dan zal Gladstone aftreden en zeer waarsckijnlijk zijn tegenpaitij aan het roer komen en tot ontbinding van het Lagerhuis overgegaan worden. Rusland gaat steeds gebukt onder een geest van verzet, tegen de alleenheerschappij van den Czaar en zijne regeering, die zich nu en dan openbaart. in de aanslagen der nihilisten. De opstand in Ma$edonie gaat allerwege in Bulgarije deii gang, vooral te Rutschuck en Kompalanka; het hoofdcomite zetelt te Tirnova. Busland's invloed is dus reeds merkbaar. Turkije denkt eveneens zich voor alle gebeur- lijkheden te moeten wapenen. Naar aanleiding van den ernstigen toestand in Bulgarije heeft de Turksche regeering besloten tot de onmiddelijke oproeping van 150,000 man, welke dadelijk, zoo noodig, de Balkanpassen bezetten zullen, waartoe Turkije volgens het Berlijner verdrag gerechtigd is, maar wat Oostenrijk en Itusland niet zullen dulden. Oostenrijk beleeft overigens niet veel vreugde zijii. De nieuwe President Arthur gaat voort zijn vrienden met hooge betrekkingen te begunstigen, zoodat de leus: ,/de buit aan de overwinnaars" tot hair recbt komt. Ter Neuzen, 3 Maart. zeeschepen om alhier te lossen of te laden Ingekomen aan den spoorweg Eebruari. 7 stukgoederen 7 ruw ljzer 3 meuene 3 kolen 20 7756 11109 6010 3051 27926 meentebestuur voorkwam hem, door, als blijk van waardeering, zijne jaarwedde als gcneesheer der gemeente met f 200 te verhoogen. De leening van f 18000, door het gemeentebe- stuur van Hoofdplaat, op 19 Eebr. 11. uitgeschreven tegen Maandag 27 Eebr., is verre van volteekend geworden. Slecht.s een paar ingezetenen teekenden elk in het bizonder voor tien aandeelen, of duizend gulden. Deze leening raoest strekkeu ter verbetering van een weg en eene straat. Bij Kon. besluit is benoemd tot controleur der belastingen en het kadaster te Haarlem de heer F. H. de Gelder, thans te Middelburg, en t« Middelburg de heer J. W. Ilouwing, thans sur- numerair. Bij missive van 23 Eebr. jl. heeft de Minister van financien de proviuciale inspecteurs der belas tingen aangeschreven om de ontvangers der dir. bel. te doen opgeven, hoeveel kiezers er volgens de kiezerslijst van het vorige jaar zijn in iedere gemeente voor de Tweede Kamer en voor de Prov. Staten. Het doel der opgave is om na te gaan welken invloed bet patentrecht heeft op het aantal kiezers voor Tweede Kamer en Prov. Stateu. De Gemeenteraad van Goes heeft zich ver- eenigd met het gevoelen van de meerderheid der raadscommissie, belast met het onderzoek der geloofs- brieven van den heer Risseeuw, nieuwgekozen raadslid. De heer Risseeuw is als geagreeerd klerk bij den gemeente—ontvanger te Goes niet als raadslid toegelaten. Woensdag jl. is te 's Gravenhage tot lid vai den gemeenteraad gekozen de oud-Minister, Jhr. Mr. W. Six, gewezen secretaris der residence, met 762 stemmen, tegen 617 op den heer Huijssen van Kattendijke, den candidaat der conservatieven en katholieken, en 94 op den anti-revolutionairen candidaat, den heer Roosmale Nepveu. Sedert eenige jaren worden de mosselbanken nabij Tessel ieder voorjaar bezocht door tal van Zeeuwsche visschers, die zich daar bezighouden met het inzamelen van jonge mosseltjes, welke Uitgevaren door hen in de Zeeuwsche stroomen worden ge- zijn in dezelfde maand 11 zeeschepen, pjan^ Qok nu zijn weder eenige van die schuitjes t stukgoederen, 8 ledig en 1 met rails, bezig plantmosselen te zoeken. Doordien de jongste Octoberstorin de banken geducht heeft geteisterd, zal de voorraad beduidend minder zijn dan voriga jaren. Te Kampen wordt thans eene tentoonstelliug gehouden van blindenarbeid, vervaardigd door den gepensioneerdan majoor Serraris. Meermalen reeds gewaagden wij van hetgeen de heer Serraris, on danks hot gemis van zijn gezicht, maakt, inzonder- heid ten nutte zijner ongelukkige lotgenooten. Hij geeft hun hat voorbeeld niet slechts om bezig te zijn en daarin leniging te vinden voor hun treurigen toestand, maar door eigen ervaring geleid, weet hij ook welke werktuigen en toestellen zij noodig hebben, en deze vervaardigt hij zelf. Honderd drie en vijftig van zcodanige voorwerpen zijn thans ter bezichtiging gesteld, terwijl de opbrengst strekt voor een Nederlandsch station aan de Noordpool. Men leest in de Staats-Ct.Van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indie is bij het depart, van Kolonien het telegrafisch bericht ont- vangen, dat Zr. Ms. stoomschip Atjeh, hetwelk waarvan 8 met In de maand Januari jl. waren er 26 zeeschepen ingekomen en 24 uitgevaren. Gedurende de twee laatste maanden van het loopende jaar zijn te Gent binnengekomen 16 schepen, metende te zamen 32,345 tonnen. Zaamslag, 2 Maart. De waterbouwkundig amb- tenaar, de heer C. Muller, aan het calamiteuse wa- terscliap Margaretlia c. a. heeft gisteren zijn be- trekking aanvaard en is hedea door het bestuur van voornoemd waterschap als zoodanig geinstalleerd. Men schrijft uit Biervliet: Het gemis aan geneeskundigen doet z ch in de plattelandsche gemeeuten geducht gevoelen, en zelfs met goeden wil bezield, gelu rt het toch aan vele gemeeuten maar moeielijk in dat gemis te voorzien. Zoo aan den rechteroever van den Braakman, in ae gemeente Hoek. Die gemeente met circa 1900 inwoners loofde reeds een jaarwedde van f 1000 uit, benevens vrije woning. Reeds waren onderhandelingen geopend met onzen geneesheer, den heer H. Vleugels, doch ons ge- TER NEUZENSGHE (WHAM Maand. Getal. Geladen met K. m. inhond.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 1