BU ITEM LAN 1). maatscb. ter bevordering van Nijverheid beeft be- sloten aan de algemeene vergadering het voorstel te doen, dat de maatschappij een gouden medaille zal uitloven voor hem, die gedurende twee jaar een fabriek tot het maken van speelkaarten met 10 a 12 werklieden exploiteert. Jaarlijks wordt bier voor meer dan f 250,000 aan speelkaarten ingevoerd, en men meent dat een dergelijke fabriek, met zulk een debouch^, wel kans van slagen beeft, ook omdat alio grondstoffen voGr de vervaardiging in ons land aanwezig zijn. In het afgeloopen jaar werden tusschen de verschillende telegraafkantoren in ons land onderling gewisseld 1,972,158 telegrammen. Van buiten- landsche kantoren werder. ontvangen 570,970 en daarheen verzonden 486,727, samen 1,067,697, terwijl 221,798 telegrammen door Nederlandsehe kantoren voor rekening van 'tbuitenland werden opgenomen en wecr verzonden. Deze laatste dubbel geteld beliep het telegraphisch verkeer dus het aanmerkelijk cijfer van bijna 3£ millioen tele grammen met een totaal opbrengst voor bet rijk van 1,046,074,92. In de rue Neuve te Brussel heeft in de werkplaatsen van den confiturier Briots een hevige brand gewoed. Dit huis grenst aan de stallen en hooischuren van een rijtuigverhuurder, welke weder aan de galerie du commerce uitkomen, zoodat een geheel vierkant huizen bedreigd werd. Met veel moeite is de brandweer er in geslasgd den brand te blusschen en te beperken. Het magazijn en de werkplaatsen zijn evenwel geheel vernield. De schade wordt op 2 h 300,000 fr. geschat. Alles was verzekerd. De aartsbisschop van Moskou zond den Czaar een brief; waarin bij er op aandringt, dat de Czaar zou ophouden in afzondering te leven. Die afzonde- ring zou ten slotte ten gevolge hebben, dat het volk er aan gewoon word zonder souverein te zijn. Een Czaar rnoet zich omringen van verlichte mannen, rich krachtig genoeg gevoelen om te regeeren en zich niet van zijn volk scheiden. Men zegt, dat de Czaar zoo boos was over den brief dat hij den procureur—generaal der Synode Pobedonoszeff bij zich ontbood en hem vroeg, of hij het rec'nt had den aartsbisschop te ontslaan. Het antwoord was #ja," maar niet zonder goedkeuring der Synode. Thans is besloten, de Tuilerien niet te restaureerenmen zal er zich toe bepalen enkele deelen van het gebouw, die goed geconserveerd zijn en een bizonder belang hebben voordekunst, zoo als bij voorbeeld kapiteelen van zuilen, reliefs enz. naar de Staatsmuseums over te brengen. Alles wat nog waarde als bouwmaterieel heeft, zal afge- broken en voor nieuwe gebouwen gebruikt worden. Het groote terrein, dat op deze wijze vrijkomt, zal in een tuin herschapen worden, om mettertijd voor een monumentaal gebouw plaats te maken, dat het musee du Luxembourg vervangen of ten minste een deel der schatten van dit overvulde museum zal overnemen. Met het afbreken der Tuilerien—ru'inen zal men nog dezen zomer beginnen. De kosten hiervoor worden op 50,000 frs. geschat. GEMENGDE BER1CHTEN. In de rijks—postspaarbank is van 11 tot 20 Febr. f 20,971 meer ingelegd dan terugbetaald. Door portionarissen der meestoof ;/De 3 Kwartieren" te Krabbendijke is besloten, genoemde stoof te ver- koopen. Te Oostvoorne is de woning met schuur van de wed. P. S. afgebrand. Twee koeien kwamen in de vlammen om, terwijl van den inboedel niets werd gered. Zekere II. is uit Zevenaar naar Amerika vertrokken, zijne vrouw met 6 kiuderen achterlatende. Te Heinenoord heeft de ooievaar Zaterdag haar nest weder in bezit genomen. De landbouwer L. G. uit Oud-Alblas is gevanke- lijk naar Dordrecht overgebracht. De arrestatie staat in verband met een brand, die in de vorige week bij zijn schoonzoon T. K. plaats had. Eenige dagen geleden hadden ouders in de St. Sal- vatorstraat te Gent twist over kinderen. Weldra kwamen de vaders der kinderen tusschen beiden, en eiudelijk ook de moeders. Fien dezer maakte zich zoo kwaad, dat zij plotaeling neerviel. Een half uur later overleedzij. De financieele rampen van de banken in Belgie volgen elkander nog steeds op. Eerst waren llepulmonde en Binche, thans is Marche aan de beurt. De bank in laatstgenoemde stad is gefailleerd met een deficit van twee millioen. In het gasthuis van Montlu9on is dezer dagen een reus gestorven, wiens lijk door acht man in de kist moest gelegd worden. Het woog met de kist 350 kilogram. De ,/Precurseur" zegt, dat Beruays vcor 100,000 fr. zijn leven had verzekerd ten voordeele van zijn eenigen zoon, die 7 h 8 jaar oud is. Te Marbaix in Belgie vierde eene weduwe de vorige week haar honderd en tweede levensjaar nog in het voile bezit van al hare ver- standelijke vermogens en zintuigen. De veilig- heidspolitie van Parijs heeft in een groot magazijn van Parijs een klerk aangehouden, die voor onge- veer 60,000 frs. goederen gestolen had in het magazijn waar hij bediende was. De schuldige heeft een volledige bekentenis gedaan en de personen aangewezen aan wie hij de gestolen voorwerpen verkocht. De echtgenoot van Christine Nilsson is overleden. Zooals men weet, was de heer Rouzand tengevolge van het mislukken zijner beursspeculaties krankzinnig geworden. Een te Goes wonende tapper is tevens gemeeutelijk keurmeester van het vleesch en rijks— schatter der personeele belasting. Ged. Staten van Zeeland hebben hem vrijstelling verleend van het verbod, vervat in art. 3 no. 9 der drankwet, voor zooveel de gemeentelijke betrekking aangaat, doch de Minister heeft die geweigerdvoor zooveel het rijksambt betreft. Een voorbeeld van hondentrouw is jl. Donder- dag te Groningen waargenomen. Buiten de voor- malige Ebbingepoort was een vrouw te water geraakt. Haar hond was haar blijkbaar nagezwom- men, want hij zat op den rug zijner verdronken meesteres. Hij beet naar ieder, die hem trachtte te verwijderen, totdat hij eindelijk voor de hevige stokslagen vluchtte. Bij de te Maastricht plaats gehad hebbende Vastenavondsuitspauningen viel zekere V. gewezen Oost-Indisch soldaat, van een trap en brak een been. Bij zijne opneming in het burger hospitaal bleek, dat het eenigo bewijsstuk voor zijne indentiteit dat in zijn bezit was, bestond in zijn doodvonnis. Hij was door den krijgsraad, wegens het beleedigen in woorden en daden van zijne meerderen tot den kogel veroordeeld, doch bij herziening van dit vonnis was hij alleen aan beleediging in woorden schuldig verklaard en tot een gevangenisstraf van een jaar veroordeeld. Hoe men zich vergissen kan. Iemand te Gorinchem ging Vrijdagnacht huiswaarts en in de Keizerstraat gekomen, meende hij zeker op zijn slaapkamer te zijn, althans hij ontkleedde zich en liet zich vallen, waardoor zelfs een belangrijke bloeding ontstond. Nog niet het rechte gebruik van zijn hersenen kunuende maken, liep hij on- gekleed verder, trachtte een heining over te klim- men en zoo zijn bed op te zoeken. Ook dit zou evenwel niet gelukt zijn, indien de nachtwacht niet tusschenbeiden gekomen ware en hem naar het politiebureau had gebracht, waar den onge- lukkige geneeskundige hulp werd verleend en vanwaar hij vervolgens naar zijn rechte slaapstede is vervoerd. Te Rucphen is een 14jarige jongen in hechte- nis genomen, beschuldigd van moedwillig de schuur zijner ouders in brand te hebben gestoken. Hij heeft reeds zijn schuld bekend, en all beweegreden voor zijne misdaad opgegeven, dat hij zijne ouders wel eens heeft kooren klagen over den slechten staat van huis en schuur. Te Steenderen werd eene koe tengevolge van verlamming in de pooten geslacht en het vleesch (goed voor de consumptie) stuksgewijze uitverkocht niettegenstaande den geringen prijs (20 ct. per kilo), wilden slechts enkelen van het vleesch koopen, omdat men meende, dat de koe betooverd was. De koopers lachten in bun vuistje. Zaterdagochtend is te Wildervank de win- kelier S. in hechtenis genomen, verdacht van dubbelen kindermoord. Vdcr eenige jaren had hij zijne vrouw aan eene sleepende ziekte verloren en hij had deze op haar sterfbed beloofd, niet te zuilen hertrouwen. Die belofte is hij ook nage- komen, maar kort na den dood zijner vrouw heeft hij eene huishoudster genomen, met welke hij in intieme verstandhouding leefde. Deze vrouw moet twee kinderen ter wereld gebracht hebben, die dadelijk na do gtboorte zijn verdweneu. Bij een onderzoek heeft men het lijkje van een der kinderen 'uegraven gevonden in de schuur, die bij het huis van S. behoort. Bij het carneval te Rome heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Onder het balkon der Ko- ningin raakten eenige mannen, vrouwen en kinderen onder hollende paarden; 13 personen werden zwaar gewond; een jongen van 9 jaar gaf dadelijk den geest en den volgenden morgen bezweek een van de gewonden. Duitsche bladen verbalen van een gezin te Kaschau, dat stom geworden is door petroleum. De dokter, die laat in den avond door een der buren geroepen werd, vond de geheele familie in een kamer, die vol damp stond bedwelmd om de tafel zitten, bij een walmende petroleumlarap. Hij liet terstond frissche lucht binnen, en dat deed de huisgenooten weer tot zichzelven komen, maar spreken konden zij niet; zij maakten zich door teekens verstaanbaar. Den volgenden dag waren de patienten veel beter, maar geen van alien had nog zijn spraakvermogen terug. Als het geval waar is, wat echter zeer te be- twijfelen valt dan mogen babbelzieke personen wel oppassen, de petroleumlampen een weinig uit den weg te blijven. INGEZONDEN STUKKEnT*" IJzendijke, 23 Februari 1882. Mijnheer de onbekende Gij veroorlooft u in de Ter Neuzensche Courant van 11. Zondag, uw oordeel, beter uw veroordeel uit te spreken over de uitvoering enz. op de laatst ge- houden algemeene vergadering 't was de zevende van de Rederijkerskamer „IJzendijkens Vriendenkring" alhier. Gezegde kamer kan daarop het stilzwijgen niet bewarenzij neemt de vrijheid u met hare aan- merkiugen op uw bericht op den vcet te volgen. Ge vertelt: 1. „Dat hier weinig gelegenheid tot uitspanning is.'' Hebben we niet in den loop van den winter 2 concerten door de muziek-societeit, nuts-vergaderin- gen, voorlezingen van den heer Pieter, 2 algemeene vergaderingen 't zij ons vergund, die er bij te voegen onzer kamer, en dan de pas gehouden tombola P Te weinig? mijn liefje wat wil je nog meer? 2. „l)e verschillende familien van het dorp zouden elkander op bedoelde vergaderingen moeten ontmoe- ten en gezellige groepjes formeeren." Ge schijnt al heel familie-zot te wezen. Kunnen gezellige groepjes niet gevormd worden, zonder dat bloedverwantschap daarbij in aanmerking komt? 3. „Dat de werkende leden klagen over slechte opkomst der gewone leden." Niet jokken ventje, dat is niet mooi! Je leermees- ter van het a, b zal je dat niet ingeprent hebben We hebben geen reden tot klagen en doen dat dan ook niet I Gelief eens den werkend lid te noemen, dat op bedoeld punt gemord heeft? 4. „Dat, indien blijspelen worden opgevoerd, die stof tot lachen moeten geven, doch het tegendeel is waar." O, zwartgallige I Terwijl al de personen die onze blijspelen zagen opvoeren schaterden, waart gij de eenige die de schoudera ophaaldet en geen gezicht vertrokt. Uwe lachspieren, zoo ge er hebt, schijnen bizonder weinig ontwikkeld te zijn. 5. „Dat mimiek, voordracht, opzeggen van ver- zen, bespottelijk zijn." 't Valt u zeker niet moeilijk, dat ter neer te schrijven, doch zeg dan ten minste, gij, met uw uitgebreid oordeel, waarin die bespottelijkheid bestaat. Veronderstel, dat wij u toevoegen: gij zijt een lafaard 1 dan is met dat gezegde de zaak niet uit, doch dan diencn wij te kunnen bewijzen, wnarom we u zoo noemen. 6. „Vroeger was het nog iets, maar thans.... Ge zijt de esnige, die zegt, dat de uitvoering op vroegere vergaderingen beter was. Tal van personen, die we gaarne willen noemen, getuigden het tegen deel, door ons te zeggen dat we het programma nog nooit zoo flink hadden afgewerkt. 7. „Neen, zonen van het tooneel, klaag niet over onthouding van belangstelling, maar als ge lust en behoefte gevoelt om op de planken te treden, be- studeer dan uwe rollen, tracht ze te begrijpen, repe- teer vele malen."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2