1ER REUZESSCHE COURAST. Algemeen Aieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscb-Vlaanderen. Binnenland. BIJVOEQSHIL Zaterdaj? 25 Februari 1882. No. 1751. Naar wij vememen, hebben HH. MM. de Kouing en Koningin Dinsdag de officieele uitnoodi- ging ontvangeu namens H. M. de Koningin van Engeland, tot het bijwonen der voltrekking van bet huwelijk lusschen den Hertog van Albany en Prinses Helena van Waldeck, zuster van H. M. de Koningin. De Minister van Financien heeft, bij resolutie van 14 dezer, vastgesteld de 309de Staatsloterij. Zij bestaat uit 21,000 loten, 10,500 prijzen en 2 premien. De collecte wordt geopend op Maandag 27 Maart en gesloteu op Zaterdag 8 April daaraanvolgende. De trekking van de eerste klasse vangt aan 24 April en de laatste 100 nommers worden getrokken op Zaterdag 15 Juli 1882. Dinsdagavond kwartier over tienen zijn te Vlissiugeu aangekomen de Yorst en Vorstin van Waldeck, zijn dochler Helena en liaar verloofde, de hertog van Albany. Generaal Duplat cornpli- menteerde de vorstekjke personen namens de Ko ningin van Engeland. De Vorstin van Waldeck vertrok te elf uren met een extratrein naar Mid- delburg, waar in het hotel „De Doulen" ackt appartementen voor haar en haar gevolg in gereed- heid waren gebracht. De overige vorstelijke personen vertrokken te ruim elf uren met het Kon. Engelsche stoomjacht //Victoria and Albert" van Vlissingen naar Engeland. De hertog van Albany ging nog mank tengevolge van de knieverstuiking. Woensdag is de Vorstin van Waldeck Pyrmont en haar negenjarig dochtertje Prinses Elisabeth van Waldeck, uit Middelburg naar 's Gravenhage ver trokken. H. M. de Koningin bevond zich in het stalionsgebouw aldaar en verwelkomde op de meest harlelijke wijze haar moeder en jongste zuster, die daarop met H. M. een vierspannig, door jockeys geleid hofrijtuig bestegen, waarmede de vorstelijke personen zich naar het paleis des Konings begaven. Sas van Gent, 23 Februari. Heden had alhier de toewijzing plaats der suikerfabriek, met derzelver gebouwen, grund enz., ter oppervlakte van 3 hek- taren 49 aren 72 centiaren, zoomede de machine- rien, gereedschappen, losse goederen enz.j de fabriek met aanhoorigheden werd toegewezen voor 135,000 franken en de machinerien en verdere goederen voor 20,184,76 franken, dus te zamen voor 155,184,76 franken of omstreeks f 73,000; dezelve werd gekocht voor den heer W. Laane, te Roosendaal, naar men veronderstelt met het plan om de fabriek in werking te doen blijven, hetgeen voor deze plaats dan ook zeer gewenscht wordt, daar uu sedert eenige jaren des winters er velen werk vonden, dock dezen winter, bij den stilstand, daarvan verstoken waren. Naar men zegt, moeten de kosteu van den bouw der fabriek, met der. aankleve van dien en verbeteringen sedert de op- ricbting, ongeveer 400,000 franken bedragen hebben. Houteuisse, den 20 Februari. Gisteren werd de verjaardag van Z. M. den Koning herdacht. In de verschilleude kerken werden dank- en smeek- gebeden voor den bemindeu vorst en hoogstdeszelfs kuis hemelwaarts gezonden, terwrjl in de bebouwde kommen der dorpen Neerlands dundoek bijua huis aan huis wapperde. Des avonds gaf onze harmomie een concert ten voordeele van de armen. Dat concert, waartoe eene overgroote menigte, zelfs uit naburige gemecnten was opgekomen ver- schafto eene netto opbrengst van ruim f 170, Dat concert gaf elk wat wils. Het werd ge opend met eene eerste uitvoering van eene nieuwe Pas Redouble Le Reveillon van V. Gentil uit het tnuzikale tijdschrift Le Festival Mili- taire. De vroolijke trant daarvan scheen als het ware de voorbode te zijn van het genoegeu den hoorders dezen avond voorbereid. De daarop gevolgde ouverture line Fete Champetre van Labory, doormengd met zware passages voor meest alle instrumentcn, scheen ons toe te zijn eene schotel voor hen die veel van degelijke rnuziek- houden. Eiikele kenncrs roemden zoowel de uitvoering als de compositie van die ouverture. Den liefhebbers van lichte, vroolijke, opwekkende muzick was de uitvoering van de Fantaisie uit de operette La Fille de Madame Angot vau Lecocq zoo welkom, dat zelfs een ontijdig frbravo!" tijdens de uitvoering daarvan een gevolg was. Onze harmonic gelieve ook dat bravo! te bescbouwen als het meest afdoend bewijs, dat haar spel met aandacht gehoord, en haar pogeu gewaardeerd wordt. Zij die. van zang en comische voordrachteu houden, vonden hunne gading in 2 voordrachteu van a de hoedeu, b de orde van den dag en in eene eerste opvoering der comische scene Gefopt welke laatste algemeen tot lachen dwong. Een Vaderlandsch lied heriunerde onder anderen 's Konings verjaring, en bevatte in een drietal nieuwe coupletteu vau den bereidwilligen dichter, die zoo gaarne zijne lie.r voor deze harmouie tokkelt, eene bede voor Oranje en diens doorluehtig huis. Eene bede voor de armen, op gevoel- volle wijze gezongeu, werd door eene collecte in de concertzaal gevolgd. Het dichtstuk //de vluchtelinge" van B. ter Haar door eene jonge aanzienlijke dame op meester- lijke wijze gedeclameerd, werd vooral door minnaars van fraaie poezie met ouverdeelde aandacht aanhoord en de voordracht met een algemeen applaudissement begroet. Een soort van blijspel getiteld Jan Tijdgenoeg bcsloot dit genotvolle concert. Zoowel over de uitvoering hiervan als over die der audere nummers is tot dusverre zooveel goeds gezegd, dat wij ons onthouden kunnen om daarover ter dezer plaatse meer te zeggen, of in bizonder- heden te treden. Wij meenen ecbter de tolk te zijn van alien die dit en de beide vorige coucerten hebben bijge- woond, als wij de harmouie en alien die haar op eenige wijze ter zijde slaan, of op welkdadige wijze behulpzaam zijn, dank betuigen voor de genoegelijke uren ons verschaft. Leve de harmouie! En vinde zij allerwege die ondersteuniug, welke haar pogen zoo rechtmatig verdient Gni&uw. Omstreeks 12 ure in den laatstver- loopen uacht is er brand cntstaan in het wagenhuis op de hofstede bewoond door L. Staal in de buurt Zandberg binnen deze gemeente. De in dat ge- bouw gestalde varkens, benevens eenige van de daarin gebargen landbouwgereedsehappen werden alsnog met gevaar gered, al het overige werd met het gebouwtje door de vlammen verteerd. Alles is tegen brandschade verzekerd bij de Algemeene Brusselsche en voor zooveel de materialen betreft bij de Zierikzeesche Brand waarborgmaatschappij. De oorzaak van den brand ii onbekend. Koewadit, 23 Februari. Alhier heeft heden de openbare verkoop plaats gehad van twaalf perceeleu bouwland, te zamen ter grootte van 14 hektaren 51 aren 46 centiaren, alles in deze ge meente gelegen. Er werd besteed per 44 aren 56 centiaren (Gentsch gemet) als volgt: f 300 voor het derde perceel; f 360 voor het vijfde; f 385 voor het zesde; f 420 voor het zevende; f 450 voor het eerste, achtste, negende en tiende 475 voor het vierde, elfde en twaalfde, en f 605 voor het tweede perceel; de perceelen 1-2 en 11-12 zijn geeombiueerd in twee gedeelten verkocht. Na een korte ongesteldheid is te Heinkens- zand overleden Jhr. Mr. C. vau Citters, burgemeester aldaar, en van de gemeente 's Heer Arendskerke, en lid der Prov. Staten vau Zeelaud. Het militair departement in Ned. O.-Indie heeft aan den In luitenant der infanterie J. C. van Dijk een tweejarig verlof naar Noderland ver- lecnd, wegens ziekte. De heer Graaf de Kerchoven de Denterghem, oud burgemeester der stad Gent, volksvertegen- woordiger, voorzitter van de liberale associatie en vooruaam grondeigenaar in Belgie en Nederland, is Dinsdag jl. in den ouderdom van 62 jaren i overleden. Den 4 Maart e. k. zal het stoomschip Amster dam, van de Nederlandsch-Amerikaansche stoorn- vaartmaatschappij, te Rotterdam, van daar vertrekken, op de terugreis te Amsterdam lossen en omstreeks 10 April weer naar New-York uitvaren. Dit zal de eerste boot zijn, die de maatschappij tusschen Amsterdam en New-York laat varen. De Edam, de Schiedam en de Zaaudam, waarvan de laatstgeuoemde nog op stapel staat en met Mei gereed komt, zullen in dezelfde lijn varen. Al deze schepen meten 3500 ton. De heeren Wambersie Zn te Rotterdam, zullen te Amsterdam een succursaal vestigen, om in beide stedeu als vrachtagenten op te treden. Het spoorweg-proces ter zake van het ongeluk op 3 October 1881 bij Rotterdam is Dinsdag voor de rechtbank aldaar behandeld. Als beklaagden stonden terecht: de onder-stationchef De With en de voorman Broeckhuyzen, met zeer uitvoerig getuigenverhoor. Er waren 21 getuigen. In de eerste plaats Van Veen, onder-chef, die te half elf den dienst aan De With overgaf. Het blijkt, dat Broeckhuyzen aan het personeel een telegram tot wijziging van den treinloop mondeling over- gebracht heeft, hoewel bij het had moeten ver- toonen, doch ook dat geen instructie voorschrijft dergelijke telegrammen te doen teekenen. Na uitvoerig getuigenverhoor heeft het O. M., zijn requisitoir nemende, geeischt voor B., voorman, 3 maanden, en voor den onder-chef De W., 45 dagen celstraf en sohdair in de kosten. Uitspraak Dinsdag a. s. 28 Febr. 's Rijks-middelen hebben over Jauuari 1882, wat betreft de bclasting op het gedistilleerd, opge- bracht f 1,645,841,60£ tegen f 1,564,675,85£ in Januari 1881, dat is dus al weer hooger en wel ruim 80 duizend gulden. Als de nieuwe drankwet voor goed in werking is zal 't ons eens benieuwen wat de statistiek ons leert van liaren invloed op het verbruik der alcohol. Ijnndbo uwbericli terij Gedurende de verleden week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten in Belgie als volgt: Osseu 70 tot 98 centimen, stieren, koeien en randers 60 tot 80 centimen en kalveren 95 centimen tot fr. 1,40. De markten waren flink bezet. Vette varkens vau fr. 1,12 tot fr. 1,20, opslag 2 tot 3 centimen. Alles berekend per kilo levend gewicht. De handel in vlas was weder flauwer. Er werd per 3 kilo besteed; te Aalst fr. 4,00 tot fr. 5,50, te Mechelen fr. 5,16 tot fr. 5,50, te Bruggen fr. 4,05 tot fr. 4,23, te Waregem fr. 3,54 tot fr. 5,40, te Thielt fr. 5,25, te St. Nicolaas fr. 3,90 en te Deinse fr. 3,00 tot fr. 4,50. BU1TENLAIND. Een zeer uitvoerige beschrijving van den oorlog tegen Duitschland in 1870/71, waarvan de uitgave sinds jaren werd voorbereid, volgens ge- gevens van den Franschen generalen staf, is eindelijk verschenen. Frausche bladen halen er met zekere zelfvoldoening uit aan, dat de veldtocht der Duitschers 40,881 Duitsche manuen gekost heeft. Van dit aantal zijn 17,572 op het slagveld gebleven, 10,710 ten gevolge van hunne wonden overleden, 12,253 werden aangetast door eone doodelijke ziekte. Hierbij moeten nog gerekend worden een aantal ongevallen en zelfmoorden, om het boven aangegeven officieele cijfer vol te maken. Voor het nof van assises van de Seine stonden terecht vrouw Laurent en haar dochter, beiden fatsoenlijke vrouweu uit de burgerklasse; uit wauhoop over den dood van haar gehuwde dochter en zuster dien zij weten aan de vroed vrouw Turpinot, welke de overledene bij haar bevalling had bijgestaan, hadden zij vitriool gekocht en dat de vroedvrouw over het hoofd gesmeteu. Deze werd vreeselijk gewond en is bovendien geheel doof geworden. Het bleek dat Mme. Turpinot onschuldig was; de moeder en dochter hadden haar valsch beticht en hadden in een aanval van radelooslieid haar mis- drijf gepieegd. Vrouw Laurent werd tot 2, haar dochter tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Toen het vonnis werd voorgelezen riep het meisje: uver- oordeel mij tot 5 jaren, mijn moeder is onschuldig VAN 1)1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 5