BUITEN LAND. bevrecmding ontwaarde men verleden Woensdag, dat zich de gewone kramers in sterke drank op een boerenkoopdag in deze gemeente bevonden en hun beroep ongehinderd uitoefenden. VGor deze bevreemding bestond evenwel geen enkele grond. Zij moet alleen hare oorzaak gevonden hebben in onbekendheid met de wet op den ver- koop van sterke drank, die in art. 27 o. a. bepaalt, dat degene, die bij hare inwerkingtreding d. i. 1 November 1881, wettelijk sterke drank verkoopt, bevoegd is daarmede voort te gaan zoolang zijn patent loopt. Het gewone drankschenken door den verkooper aan den kooper (niet aan de borgen) is •edert 1 Nov. reeds verboden en de kramers kunnen 80 April 1882 mitsdien hun zwanenzang zingen. In 1880 werden in ons land voor een no- minaal bedrag van f 114,565,540 aan vreemde effecten gezegeld, en daarvoor als zegelrecht in hoofdsom betaald f 79,750,75. Alleen van de 4 pet. Russische leening 1880 werd voor een nominaal bedrag van f 55,370,750 gezegeld. Daarop volgen de Turksche obligatien met f 30,913,800. Wat had men veel nuttigs en productiefs voor ons land kunnen doeu met die 115 millioen gulden, welker voortbestaan nu da- gelijks aan een zijden draadje hangt. Blijkens een ingezonden stuk in het Gei'll. Politie-Nieuws heeft, nadat de zoogenaamde mil- lioenenjulfrouw den deurwaarder Ilartsuijker bericht had, dat de heer V. d. Gant de geeischte f 1250 met kosten kon in ontvangst nemen, genoemde deurwaarder Donderdag eene kwitantie gepressnteerd van f 1419,74^, ter voldoening van hoofdsom, renten en kosten. Nadat die kwitantie betaald was, heeft de deurwaarder Schrikker lerstond weder beslag gelegd, namens den heer V. d. Gant, op de goederen, die misschien f 400 waard zullen zijn, maar dit bij verkoop niet opbrengen, en nu voor het geheele bedrag van nog f 67,650. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 17 Februari 1882. VrljgesprokcnL. v. d. B., houtkooper, ter zake van het bejagen van eens anders grond, zonder vergunning. H. K., koopman te Westdorpe, ter zake als voren. B. G., landbouwer te Zuiddorpe, ter zake van hat zich bevinden met wildstrikken in 't veld, buiten openbare wegen of voetpaden. A. 8., tiinmerman te Ter Neuzen, ter zake van het opzettelijk beschadigen van eens anders roerende eigendommen. V. P. en S. S., beiden te Westdorpe, ter zake van het rapen van veldvruchten op nog niet van den oogst ontbloote velden, de kosten ten laste van den Staat. VcroordecldP. d. V., landbouwer te Axel, ter zake van het bejagen van eens anders grond zonder bewijs van vergunning; in eene boete van f 10, subs. 1 dag gevangenisstraf. G. v. d. V., werkman te Ter Neuzen, ter zake van het doen scbrikken van een paard; in eene boete van 8, subs. 1 dag gevang. J. F., werkman te Ter Neuzen, ter zake van het opzettelijk beschadigen van eens anders roerende eigen- dom in eene boete van /7,50, subs. 8 dagen gevang. D. N., werkman te Watervliet, ter zake van het bevi8chen van een Zeeuwschen stroom, zonder consent; in eene boete van 10, subs. 1 dag gevang. J. B. v. d. H., herbergier te Sas van Gent, ter zake van het als herbergier houden eener danspartij in zijne herberg, 3 malen gepleegdin 3 boeten elk van 3, subs. 1 dag gevang. voor elke boete. C. L. 8., herbergier te Sas van Gent, ter zake van het als herbergier houden eener danspartij in zijne herberg; in eene boete van 3, sub. 1 dag gevang. W. Fkuiper te Sas vail Gent, ter zake van het zich bevinden in kennelijken staat van dronkenscbap op den openbaren weg; in eene boete van 8, sub. 1 dag gevang. A. P., broodbakker te Ter Neuzen, ter zake als vorenin eene boete van 10, subs. 2 dagen gevang. P. J. v. W., metselaar te Axel, ter zake als voren in eene boete van 10, subs. 2 dagen gevang. A. H., zonder beroep te Zaamslag, ter zake van het visscheu in eens anders vischwater zonder bewijs van vergunning, tweemalen gepleegdin 2 boeten elk van 10, subs. 2 dagen voor elke boete met verbeurd- verklaring der niet in beslag genomen viseh of he- baling der waarde, bepaald op /0,05, subs. 1 dag gevang. Allen in de kosten van het geding. Landbonwberichten, Onder de gemeente Vrijenban is bij den land bouwer Heensbergen, eigenaar van ongeveer 100 stuks vee, de longziekte uitgebroken, en zijn 4 koeien onmiddelijk afgemaakt. Te Weijerswold bracht dezer dagen een varken 17 biggen ter wereld, terwijl terzelfder tijd een andere zeug aan slechts een krulstaartje het leven schonk. Om 't contrast zoo goed mogelijk te ver- helpen, ging men tot eene verdeeling over: van de biggen der eerste zeug werd een 8tal bij de tweede gevoegd, waarmede ouden en jongen zeer goed vrede moeten hebben. De Belgische bladen bevatten weder tal van bizonderheden over den zoogenaamden Vaughan, welke van weinig beteekenis zijn. Volgens de Etoile zijn er portretten gevonden van iemand op wien vermoedens rusten; zij waren tot nog toe te ver- geefs gezocht. Vaughans brief uit Bazel is gefac- simileerd, evenals die welken men op de tafel vond in bet huis van de rue de la Loi. Dezer dagen had de rechter van instructie van Brussel op de post verscheiden brieven in beslag genomen. In een dier brieven, die niet aange- teekend was, vond hij bankbiljetten. Het is, zooak men weet, verboden waarden in brieven te verzenden, zonder aangifte van het bedrag. Er zijn nu vervolgingen ingesteld tegen den koopman, die den brief verzonden heeft. Te Turnhout is een bankier, Joseph van Bladel genaamd, falliet gegaan. Door zijne god- vruchtigheid had bij bet vertrouwen van de klerikale partij en van een aantal boeren in de Kempen weten te winnen en het zijn vooral de spaarpen- ningen der arbeidende klasse en van den boeren- stand, welke hij tot zich heeft weten te trekken en die thans verloren zijn. Zijn bedrogen klienten bedreigen nu zijn leven en zijne woning, zoodat hij door de politie bewaakt moet wordeu. Pastoor Ilzler van Hohwald heeft in de Elzas-Lath. Ct. een oproeping gedaan om hulp te verleenen aan het gezin eener vrouw, die, dezer dagen overleden, 18 van haar 20 kinderen nalaat, waarvan er 12 bulpbehoevend zijn, 6 ter school gaande en 6 die nog niet den leeftijd voor het onderwijs hebben bereidi. De vader van deze 18 kinderen verdient als houthakker 5 h 600 Mark per jaar en kan daarmee ter nauwernood genoeg aardappelen en brood voor de 19 te verzorgen magen aanschaffen. Bedden en dekens zijn onbekende weeldeartikelen in het rijk gezegend gezin. De Britsche consul te Stockholm wijst op de toeneming van den uitvoerhandel van Zweedsche lucifers. Bijna 23,000,000 skalpunds werden ge- durende 1880 verzonden. Een ,/tandstickor fabrik" welke gezegd wordt een werefdwijde beroemd- heid te zullen verkrijgenvan wege de kwa- liteit en de goedkoopheid der lucifers, verschaft dagelijks aan 372 menschen werk. Drie honderd negen en dcrtig hiervan zijn vrouwen. Deze fabriek werd eerst in 't klein begonnen. De vuorbehoed- midaelen tegen brand zijn zoo doelmatig, dat de gebouwen voor betrekkelijk weinig geld tegen brand gewaarborgd zijn. De kleine doosjes, waarin de lucifers worden gepakt nu overal beker.d worden to Stockholm door gevangenen gemaakt. In den avond van 16 dezer zijn te Edinburgh twee helsche machines ontploft. Aan twee particu- liere woningen werden doozen afgegeven, die, toen men ze opende, met een geweldigen knal uiteen barstten. De eene doos was bezorgd bij den heer Alexander MacdonalJ, 6, Hill-place, die een kwetsuur ontving in een der oogen en wel van dien aard, dat bij bet gebruik van dat oog waarschijnlijk I voor goed verloren heeft. Met hem waren in het vertrek zijn moeder, een meisje van vier jaren en een vriendin. Alle drie werden gekwetst en des heeren Macdonald's vader, die juist de kainer inkwam werd ter aarde geworpen. De tweede ontploffing gebeurde in South St. Jamesstraat, in het huis bewoond door Mr. John Barran, diens zoon en schoondochter. Allen ontvingen ernstige brand- wonden, zoodat de toegesnelde doctoren hun ver- pleging in het Kon. hospitaal noodzakelijk oordeeldcn. De politie heeft onder zware verdenkirig in hechte- nis genomen een metselaar, Andrew Wilson, die aan bcide gezinnen brandbrieven had geschreven. GEMENGDE BERICHTEN. De laatste loteling te Delft heeft het geluk gehad het hoogstc nummer te trekken. Zijn vader was ir.dertijd hetzelfde overkomen. Bijna is de honderd vol! Mej. Christina de Lseuw te 's Hage is voor de 97e maal wegens openbare dronkenscbap ver- oordeeld tot 4 maal f 15 boete of 28 dagen gevangenisstraf. Te Haarlem is een tapper ver- oordeeld tot eene geldboete van 50 cents of 1 dag subsidiaire gevangenisstraf wegens het toedienen van sterken drank aan een kind beneden den leeftijd van zestien jaren. Te Stein bij Gouda heeft zich een gevai van pokken vertoond. Het meisje is overleden. Da kleederen en het beddegoed zijn door de politie verbrand. In het huis van arrest te Breda is aangcbracht de persoon van A. S. uit Steenbergen, onlangs wegens wangedrag en misbruik van vertrouwen als gemeente- en onbezoldigd rijks-veldwachter ontslagen. Bij eene gehouden publieke verkooping te Landsmeer werd aan de koopers kosteloos sterke drank ge- schonken. Door de politie werd tegen dit feit proces-verbaal opgemaakt. Een ingezetene van Schoonhoven vond dezer dagen in een gewoon kippenei nog een ei, zoo groot als dat van een duii en behoorlijk voorzien van een harde schaal. Te Gronsveld (Limburg) heeft men bij het afgraven van een berg Romeinsche oudheden, meerendeels urnen, gevonden; velen daarvan zijn nog in gaven toestand. Uit Mannheim wordt gemeld dat de Rijn zoo laag is dat men de ru'inen kan zien van het oude Romeinsche kasteel, aan den Badenschen oever gelegen en zelfs daaromheen kon loopen, hetgeen in geen 50 jaren het geval is geweest. Het scheepje City of Bath, dat slechts door twee Amerikanen bemand de reis om de wereld doet, is Zoudagavond wel behouden te Nizza aangekomeu. Gedurende de maand Januari zijn 3300 personen en 515 ton goedsren door den Gothard-tunnel vervoerd. De opbrengst van het verkeer was 10,700 franks. Een nieuwe mode, die onder de Parijsche dames in zwang komt, zijn rijk ge- borduurde lijfjes van fijn glace-handschoenen leder. Zij moeten zeer duur zjn en ongeveer zooveel kosten als een pelsmaatel. Huismiddeltjes kunnen sorns uitstekend werken. Een man en vader, die trots de behocften van zijn gezin, trots alle minnelijke pogingen zijner vrouw om hem op den reehten weg te helpen, zijn besten tijd in de kroeg doorbracht, werd dezer dagen 's middags door zijn vrouw verrast. //Uier mau, - zeide ze met een merkwaardig zelfbedwang bier is eten! Ik begreep, dat je 't te druk had om thuis te komen." En meteen zette ze een overdekten schotel op het tafeltje, waaraan de man onbezorgd borrelde en kaartte. Niet zonder een schaamlachje noodigde nu deze zijn vrienden uit om mee te eten. Hij lichtte het deksel op, en wat hij vond was een briefje met de woorden: ,/Smakelijk eten; wij hebben tehuis hetzelfde!" Onder algemeen gejouw verliet de man de kroeg. INGEZONDEN STUKKEN. I oen ik verleden week M. de It. door onze plaats wandelde, vond ik eenige mannen bezig met het ontsieren van de Nieuvvstraat, waarin zij begonnen waren de boomeu uitteroeien. Ik kon niet nalaten een dier mannen te vragen of waarlijk al de boomeu in het lot hunner reeds gevelde broeders moesten deeleu en op zijn bevestigecd antwoord liet als het ware ten troost de goede bouthakker volgenmaar er komen andere in de plaats. Een groepje burgers vereerde de executie van den boom, waarbij ik nog steeds stond, met huncc tegen- woordigbeid en ik kan u verzekeren, dat zij het niet aan opmerkingen lieten ontbreken. Begrijp mij niet verkeerd M. de R. Men maakte geene opmerkingen over de wijze waarop do behendige vellers hun echerpe bijlen zwaaideurieen, hunne opmerkingen waren heel, heel ongepastze golden het Edelachtbaar bestunr der gemeente. Behalve de ondergeteekende wilde niemand der omstanders hun doen in dezen billijken, en het hielp al beel weinig, dat de werklieden als om strijd verzekerdan dat er zeker andere boomen zouden geplant worden. Men geloofde dit niet. Ze (oneerbiedig werd hiermedc het Gemeentebestuur bedoeld) doen dit zeker omdat de vlaggen niet goed gezien kunnen worden zei de een; een ander beweerde dat het om de blaren was, die

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2