No 1749. Zaterdag 18 Februari 1882 22e Jaargang. Algemoen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNENLAND ABONNKMENT. Per drie maandea binnen Tsr Neuren f 1,Door bet jeheele Rijk f 1,10. Dcor geheel Bclgie f 1,40. Men abouneert rich bij alle Boekhandeiasre, Poutdirec- teuren en Brievenbuskouders. ADVEB,TENTl£N. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elke regel mesr f 0,10. Grootere letters worden naar plajttsniirale berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te sen dan uiterlijk Dinsdag en Vrijdeg naniJddag BB1E area. ©J Iliad rmeUjBt E*ta*d&£» cn Vrijdagavond bij Jt. 14. 6. BHONT te «Ter Hcrazea. 8IJ deze coarant beiioort ecu bljroegael. F.iIhhiU t>v.'rzicht. Op de dagea van kwade boodschappen volgen natuurlijk die der goede tijdingen en ontkenningen en even jijk aan afwisselingen als de dagelijks voor- komende weerkundige berichteu zijn, zijn ook ge- woonlijk de bericbten over den staatkundigen toestand van oris werelddeel en daarbuiten. Het is dan ook onder deze omstandiglieden geen lichte taak, die de schrijvers der geschiedenis van den dag te v<rvullen hebben, wanneer zij eenigszins den draad willen volgen, die door dat slaatkuudig samenweefsel van zooveel tegenstrijdigheden loopt. Zou men de bericbten der laatste dagen willen gelooven, dan is er thans geen wolkje meer aan den staatkundigen hemel te bespeuren. De ge- moederen zijn thans weder geheel gerustgesteld, nu Rusland door zijne gezanten aan Oostenrijk, Duitschland en Engeland beeft laten verklaren, dat het volstrekt geen kwade bedoelingen beeft en Oostenrijk niet zal bemoeilijken in Dalmatie en de Turksclie grenslanden. Skobeleffs rederoering beet nu geen staatkundige beteekenis te hebben en deze generaal beeft in geen enkel opzicht de meening der ilussische regeering vertoikt. Voorioopig scbijnt dus hiermede het beoogde doel bereikt te zijn en en doet Skobeleff, inafwachting der dingen die komen zulleneen uitstapje in het buitenlaud. Hij is thans, na eerst Berlijn bezocht te hebben, te Parijs aangekomen. Uit Oostenrijk komen ook steeds gunstige be ricbten. Voortdurend hebben er gevechlen plaats, waarin eyen als vroeger de opstandelingen de nederlaag lijden. De muiterhoofden hebben nu een vergadering gehouden en besioten voorioopig alleen verdedigender wijze te handelen, wat de bewegiiig der Oostenrijksche troepen zeer zal be moeilijken. Voorioopig beeft de Oostenrijksche regeering het plan, om Montenegro te bezetten, opgegeven en moet nu onderhandelingen met Mon tenegro hebben aangeknoopt tot bet doorlaten van Oostenrijksche troepen, die tegen de opstandelingen optreden. De vorst van Montenegro schijnt dus ook al tot andere inzichten te zijn gekomen en moet zelfs ijver beginnen te ontwikkelen tegen het verleenen van elke bulp aan de ontevredenen in Crivoscie en de Herzegowina en straf bedreigen tegen het toevoeren van vrijwilligers, het verschalfen van wapenen, krijgsvoorraad of levensmiddelen en het opuemen van vluchtelingen. Uit Turkije trekken nog voortdurend troepen naar Arabie, hoewel reeds bericbten waren iu- gekotnen, dat de opstand verloopen was en de Sherif van Mekka den Suitan in een scbrijven verzekerd bad, dat hij in geeuerlei betrekking tot de beweging stond. Aan den Khedive zond de Sultan per telegraaf een bericht om voorzichtig te zijn, de orde te handhaven en de geldelijke overeenkomsten te eerbiedigen. Tevens zond de Turksclie regeering een uota aan de mogendheden, waarin zij deze buitengewone handeling van den Sultan mededeelt. In Berlijn hadden die mede- deelingen en het bericht dat Frankrijk en Engeland het eens zijn geworden om met de overige inogend heden in overleg te treden omtrent de aangelegen- heden van Egypte, de hoop op een vreedzaam verloop der crisis vermeerderd. In Rusland deelen de bladen thans de verklaring der regeering inede over de jodenkwestie, naar aanleiding der pogingen, die onlangs in het buiten- land zijn aangewend om zich daarin te mengen. De Russische regeering wijst daarin elke tusschen- koinst of inmeuging beslist af, van weike zijde die ook inocht komen. I In Duitschland is de beweging tegen de joden eensklaps weder begonnen. Er worden weder ver- gaderingen gehouden en adressen tegen de joden verzameld om bij den rijkskanselier ingediend te worden. In Engeland heeft een uiting van Gladstone over het vraagstuk van zelfregeering in Ierland bij de besprekiiig vau het adres op de troonrede eenig opzien gebaard. Op de verklaring van eenige Iersche afgevaardigden, dat wet en orde in Ierland nooit heerschen zouden, zoolang het Iersche volk niet zijn eigene wetten maakte, moet Gladstone geantwoord hebben, dat bij niet zeggen kon tot welke beslissing het Huis geraken zou, indien het zich namelijk een outwerp zag voorgelegd, waarin zuivere Iersche aangelegeuheden klaar en scherp afgescheid-on zouden blijkea van rijksaangelegen- heden. Dit autwooru heeft groote tevredenheid bij de Ieren verwekt, maar van den anderen kant zijn sommige bladen diep verontwaardigd over Giadstone'3 ,/Oiibezonnen woord," dat naar zij vree- zen, door de Iersche woelgeesten vlijtig gebezigd zal worden om aan de hopelooze beweging voor een eigeu volksvertegenwoordiging en afscheiding van Engeland nieuw leven in te blazen. Gladstone heeft echter volstrekt geen afscheiding badoeld maar wil slechts een welomschreveii mate van zelfregeering aan Ierland vergunnen, waartoe het tocb vroeg of last zal rnoeten komen en wat de Ieren dan ook alleen wenschen. Ter Neusen 17 Februari. Hoeli, 17 Februari. Tot ons leedwezen vernemen wij, dat de heer A. Walraven, geneesheer te Nieuw- en St. Joosland, ofschoon geen bedenking hebbende tegen het gedane aanbod vau wege bet gemesnte- bestuur, zich om audere redenen heeft teruggetrokken om in aanmerking te komen voor de benoeming als gemeente geneesheer alhier. Iloutcnisse, 16 Februari. Onze harmonie die zondag aanstaande haar derde en laaste winterconcerl zal geven, stelt dat voor iedereen toegangkekjk, tegen betaling van 75 cents op den eersten en 30 cents op den tweeden rang, ten voordeele van de armen. Algemeen verwacht men: lo. een talrijk gehoor en 2o. een genoegelijken avond, zoo als wij dat van onze harmonie gewoon zijn. IJzemiijke, 16 Februari. Gisteren avond had alhier weder eene algemeene vergadering plaats van de Rederijkerskamer //IJzendijke's vrieudenkring." Op piaatsjes als bier, waar in den regel weinig ge- legenbeid tot uitspanning is, behoort zulk eene vergadering tot die, waar de varschillende familien van bet dorp elkander ontmoeten, gezellige groepjes formeeren, en, afgewisseld door de voorstelling der werkende leden, een prettige avond doorbrengen. Zoo ook kon het hier zijn, maar het is hier zoo niet. Door de werkende leden wordt geklaagd over de weinige belangstelling door slechte opkomst der gewone leden geloond. Doch dit is niet zonder reden. Het zou onbillijk zijn aan een lief hebberij- tooneel even groota eischen te stellen als aan lieden wier beroep het is tooneelvoorsteilingen te geven. Doch dat verlangt ook uiemand. Slechts is er een billijken eisch op dit punt, die niet kan worden ontzegd. Indien blijspelen worden opge- voerd, rnoeten die ten minste stof tot vroolijkheid, tot lachen geven. Doch het tegendeel is waar. Men haalt de schouders op bij zulk totaal gemis aan bestudeering der rollen. Als een kind van zes jaar, dat een lesje uit zijn a. b. boek opzegt, worden de van buiten geleerde woorden en zinnen opge- dreund. Mimiek en voordracht zijn bespottelijk. En het voordragen van verzen? O, hurribile dictie? Menig dichter die zijn verzen zoo hoorde opzeggen, zou den voordrager bij de ooren pakken en hem het swijgen opleggen. Vroeger was het nog iets, maar thans.... Neen, zonen van het tooneel, klaag niet over onthouding van belangstelling, maar als ge lust en behoefte gevoelt, om op de planken te treden, bestudeer dan uwe rollen, tracht ze te begrijpen, repeteer vele malen en neem iemand in den arm, die bij zulke repetities tegenwoordig wil zijn, die u leeren kan en die uwe tekortkomingen kan aan- wijzen. Kunt ge of wilt ge dat niet, welnu, leer dan ten minste niet achteruit, staak uwe lief hebberij, dan zult ge ook geen stof tot ergernis geven. Met ons onderwijs gaat bet ook niet naar wenscb. Ik bedoel niet het gehalte van het onderwijs dat gegeven wordt, o neen. Het budget van dat onder- deel der gemeente-begrooting bedraagt f 5000, juist de geheele inkomst van den hoofdelijken- omslag. Dat onderwijs zal dus wel goed zijn. Wai ik wel bedoel is da regeling van het onderwijs- personeel. Oproepingen zijn geschied voor sollici- tanten naar de betrekking van hulponderwijzer met hoofdondcrwijzers-acte (om nog eens naar de oude wet te qualiflceeren) op een tractement van 800,Twee vischjes bsten slechts aan dat lokaas, ze kwamen een kijkjs nemen en bedankten. Wat de reden zijn, heb ik niet kunnen te weten komen. Ik geloof dat de atmospheer hun hier niet zuiver genoeg scheen. Van eene schooleommissi8 bestaande uit niet- leden van den raad is in eene vroegere raadsver- gadering reeds sprake geweest doch men verneemt daarvan niet naders meer. Bij den algemeenen roep over het uitstekend onderwijs hier, is dit wellicht ook eene overbodige weelde. Wie't goede beter wil hebben, krijgt veeltijds slechtere. Het Engelsche jacht ^Victoria and Albert" zal morgen van Portsmouth naar Vlissingen gaan om Prius Leopold en Prinses Helena aan boord te nemen. Het jacht zal Dinsdag terugkeeren; de Prius en de Prinses zullen te Queensborougk aan wal gaan. Bij de jl. Dinsdag gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Qorinchein is de heer II. Seret herkozen met 1300 steminen. Bij de regeering bestaat het voornemen om reeds in Mei a. s. de oesterbanken te Yerseke, waarvan de pacht den 31 Maart 1885 eindigt, opuieuw te TER NEUZEIVSGHE COURANT I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 1