BUITENLAN1). ontelbare fabrieken zijn vaa allerlei soort en nog steeds nieuwe worden bijgeboawd. De arbeiders hebben steeds, ook 's winters, overvloedig werk en verdienen hooge dagloonen. Verleden jaar waren er velen uit Gelderland heengegaan en alien goed geplaatst. Voor pas aangekomenen is dit eens praclitige gelegenheid om eerst aan den gang te komen, omdat men er niet naar werk behoeft te zoeken. Over de emigratie van meer gegoedde landbouweis sprekende, vindt de heer Kuiper het altijd jammer, dat het Nederlandsche volk niet meer vereenigd werkzaam is voor het opsporen van geschikte plaat- sen om kolonien aan te leggen. Er zijn toch zeer geschikte plaatsen voor zulke nederzettingen. Niet in Virginie of Noord—Carolina, daar is het verkeerd gegaan, maar in Michigan is de toestand voor kolonisatie zeer gunstig. Er liggen daar nog duizenden akres land, die op ontginning wachten. Zij liggen wel wat ver in 't noorden, maar het land is zeer goed. Enkele Hollanders, die daar zijn, roeratn den bodem en het klimaat. Het gerucht liep Zondagavond te Brussel dat Henry Yaughan te Parijs of te Verviers gearres- teerd was. Volgens de Inddpendance, die onmidde- lijk hier naar ir.formeerde, is dit bericht van alien grond ontbloot. Ook de Etoile Beige trekt zijn bericht in dat de justite op het spoor van den misdadiger is. De brief, dezer dagen uit Bremen aan den procureur des Knnings te Antwerpen gezonden, was geschreven door den heer Pralle, advoeaat, die ook het bezoek bad ontvangen van H, Vaughan, evenals de heer Asser, advoeaat te Amsterdam. In het kabinet van Vaughan, in het huis der Rue de la Loi, heeft men briefkasrten gevonden met de namen dier twee advocaten. Het signalement van Vaughan door den heer Pralle gegeven komt overeen met dat van den Vaughan der rue de la Loi. Men merkt op dat te Amsterdam, te Hamburg en te Bremen, Vaughan altijd met slechts een per- soon in betrekking kwam; hij ging zelden uit en bezocht noch koffiehuizen, noch schouwburgen. Te Antwerpen is het grootste zeilschip der wereld voor de stad aangekomen. Het is da Three brothers, metende 100 M. lengte en een diepgang hebbende van 28 voet. De Opinion zegt dat Antwerpen er trotsch op mag zijn, dat een schip van zulke afmetingen, geladen met 68,000 zakken graan, niet slechts tot voor de stad kon komen maar zelfs vastgemeerd kon worden aan Je Zuiderkade. Daar zal het schip een deel zijner lading in licbters lossen, om vervolgens in het Kattendijck-dok gesleept te worden. Het schijnt dat de Belgische industrieelen het grootste deel der werktuigen leveren, noodig tot het graven van het kanaal van Panama. Toekomende maand worden er langs de haven van Antwerpen een groot getal werktuigen, zooals locomctieven, waggons en andere gereedsehappen, derwaaits gezonden. Te Lyon is de bank PUnion gdn^rale failliet verklaardde voorzitter van den raad van bestuur en de directeur zijn beiden gearresteerd. Er schijnt ernstige fraude gepleegd te wezen. De kas werd ledig gevonden, specie en reserve-kapitaal waren slechts vertegenwoordigd door 50,000 in waarde verminderde aandeelen. Daar die instelling bij de goedgeloovigen in een goeden reuk stond, hadden velen, waaronder van den kleinen burgerstand, hun geld daarheen ge- bracht, en is de finar.cieele ramp in die stad dientengevolge verschrikkelijk. Alle standen zijn daarbij betrokken. Kurstmatig werden de aandeelen opgedreven en velen zijn daar van dupe geworden. In de gevangenis van Devizes (Engeland) is een 7Ojarig man opgehangen, omdat hij in het werkhuis een maklur gedood had, door hem ver- radelijk een gloeiende pook achter het oor te leggen De dor.dstraf is Maandag voltrokken. Men za! zich herinneren, dat de gansche twist tusschen de beide zeventigjarigen liep over eene plaats bij het vuur. Een bericht uit St. Petersburg meldt, dat een yreeselijke ramp Astrakan getrolfen heeft. De visschers hebben de gewoonte om in talrijke groepen ter vischvangst te gaan naar de monden van de Wolga. In de laatste week badden 600 dezer visschers het ruime sop gekozen, toen een verschiikkelijke storm plotseling losbarstte en het ijs deed losgaan. Men vreeet dat de visschers tot den laatsten man zijn omgekomen. De storm is evenzeer over Moskou getrokken, waar hij aanzienlijke schade heeft aange richt. Het dak van het nieuwe tentoontoon- stellingsgebouw is geheel weggeslagen. Verleden week heeft te New-York een ont- zettende brand gewoed. Een geheel blok huizen tusschen Parkrow en de Nassau—en Beckmanstraat is een prooi der vlammen gev.orden. De brand is zoo schielijk uitgebarsten, dat de bewoners te nauwernood den tijd hadden uit hun bed te springen en door het raam te ontvluchten terwijl, helaas verschtiden slachtoffers in de vlammen omgekomen zijn. Eerst sprak men van 100 it 150 veronge- lukten, maar die cijfers zullen, naar men hoopt, wel overdreven zijn. De schade wordt op 1 it 1^ millioen gulden geschat. GEMENGDE BERICHTEnT" Tot lid van den gomeenteraad van Goes is ge kozen de heer C. Risseeuw, met 131 van de 250 stem men. Sen Tjarig knaapje is te Middelburg onder de sloomtram geraakt en aan de gevolgen overleden. Te Apeldoorn is een kindje verbrand; de vrouw des huizes was bezig vet te smelten, dat in brand geraakte, en de arme kleine, die dicht bij de kachel was geplaatst, vond den dood. Men weet nu waar de ontvanger der registratie van Meppel, die zich verwijderd heeft, zicli bevindt, Ilet tekort, dat hij in de kas had achtergelaten, is door zijne familie aangezuiverd. Een stoom- spinnerij te Almelo is Vrijdagav-cnd geheel uit- gebrand, waardoor 100 personen zonder werk zijn. Een Ijarig meisje ging jl. Zatei'dag te Baarlo op het ijs van een vijver, zakte er door, en vond den dood. Naar men zegt, is te's Hage it de laatste dagen vsel valsch geld in omloop, vooral guldens en dubbeltjes. De boeren hofelede, toebehoore.nde aan den heer Heus, te Boekele, onder Raalte, is totaal afgebrand, met al wat er zich in bevond. Vier stuks vee kwamen in de vlammen om. Huis en inboedel waren verzekerd. Iu het proccs wegens den brand in het Weener Ringtheater zullen ongeveer 300 gctuigen worden gedagvaard. In Januari kwamen 11212 landverhuizers te New- York aan, dat is 1872 meer dan in Januari 1880. Wekelijks worden te Berlijn 750000 chinaasappelen aangevoerd en geconsumeerd. Te Notingham is een politiedienaar wegens inbraak in hechtenis genomeu. Hij is gebltken de dader te zijn van een aantal in zijne wijk gepleegde diefstallen. In zijne woning werd een groot gedeelte der gestolen goederen gevonden. Op een te Parijs gehouden verkooping van autographen heeft het testament van Voltaire, gedagteekend van 10 Juli 1769, 5000 francs opgebracht. De landverhuizing naar Amerika houdt in Sleeswijk-Holstein nog steeds aan. In een locaal blad kon men dezer dagen 12 boerenhoeven te koop aangeboden zien, alle ywegens landverhuizing." De vermoedelijke dader van den eenden- diefstal bij den landbouwer Van den Hemel te IJzen- dijke, is door de politie te Bouchaute ontdekt. Een zak met eendenpluimen werd bij hem gevonden en in beslag genomen; de 16 eenden waren ge- vlogen of liever geplukt. Zaterdag werd in de Salon des Varidtds van J. de Groot te Amsterdam ten tooneele gevoerd: ,/de millioenen juffrouw of de onderaardsehe gan- gen van het kasteel Vurenstein," fantastisch klucht- spel in zes tafereelen. le taf. de onderaardsehe gangen; 2e de kermis te Gorkum; 3e de geld- schieters; le de baker in angst; 5e de deurwaar- der in het Hotel de Bijbel; 6e de ontwaking van den Metselaarsbaas. Drie volwassen personen, waaronder een ge- huwd en vader van vier kinderen, alien wonende te Amersfoort, hebben in den nacht van Zsterdag op Zondagjl. door inbraak uit een suoepwinkellje Ie Amersfoort eenige koekjes en wat suikergoed out- vreemd, ter waarde van eenige centen. Allen zijn gearresteerd en gevankclijk near Utrecht over- gebracht. Onder de gemeente Berlicum is jl. Zondeg een felle brand uitgebroken, die in betrekkelijk korten tijd twee huizen, bewoord door 3 gezinnen, in de asch heeft gelegd, Twee mestkalvercn en bijna al het huisraad zijn verbrandbovendien zijn verloren gegaan 10000 k. best hooi, 10C0 k. stroo en een aanzienlijke hoevetlheid ongedorschte rogge. De huizen zijn verzekerd in de Zulfensche brand- waarborg-maatschappij. De oorzaak van den brand is als gtwoonlijk onbekend. Bij de herstellingen te Maastricht, aan de oude Helpoort, die als oudkeidkumlig monument bewaard wordt, en in en na 18E0 als bergplaats van buskruit diende, ontdekte men, bij het door- breken van een muur, eene ruirnte opgevuld met buskruit, overdekt met zemelen en stroo, volgens algemeen gevoelen een vergcten mijn. Het buskruit is nog kurkdroog. Men is ijverig tczig deze gevaarlijke substantie te bergen; ook is onmiddelijk bet terrein door de politie afgeztt om ongelukken te voorkoinen. De politie te Antwerpen heeft gi*ter in eene herberg in den omtrek van bet station een Duit- scher aangehouden genaamd Michael Housse, oud 29 jaar, geboren te Michalbach en die beschuldigd wordt van uitgifte van valsche baukbiljetten in het groot-hertogdom Luxemburg. Het gouverne- ment van dit land had zijne uitlevering gevraagd. Deze persoon was reeds in het bezit van een biljet voor de reis van Antwerpen naar Amerika en moest vandaag vertrekken. Gemaskerde bals zijn tegenwoordig in de Parijsche groote wertld aan de orde van den dag. Een rijke, geestige gravin heeft er onlangs een gegeven, waarop de gasten alien te zamtn een boomgaard moeste» voorstellen. De dames waren als kersen-, bessen—pruimen— en e.brikczen- boompjes, wijnstokken, enz. gekleedde heeren als appel— en pereboi men. De stof der dames- kleedjes was een nabootsing der boomstammen en bladeD, de vruchten waren gedeeltelijk geschilderd, gedeeltelijk door bekwame bloemenmaaksters ver- vaardigd. Vooral een bevallige jonge dame in het costuum van aardbei maakte grooten opgang. Een ander bal moest een moestuin voorstellen. De dames kwainen daar als rapen, wortelen, bloem- knlen en radijsjes, de heeren als witte en roode kolen of bieten. Eerlang zal men er ook een feest uit den iijd van Lodewijk XIV geven. De vertrekken zullen in den stijl van dien tijd gemeubeld zijn, terwijl de gasten alien in de costumes van die dagen gekleed moeten wezen en enkel dansen uit dien tijd zullen dansen. Donderdag 11. stond een dame te Parijs voor een winkel met haar jonger.tje van drie jaren aan de hand. Terwijl zij stond te kijken, liet het kind de hand los en toen de moeder eenige oogenblikken later zich omkeerde was het ver- dwenen. Na wanhopig overal gezocht te hebben, begaf zich de dame naar het naaste bureau van politie en vond daar tot hare verassing den kleine terug. Een jongmensch, de heer L., had eene vrouw, die er mede wegliep aangehouden, daar het gegil van het kind hem verdacht voorkwam. De kinderroofster bevond zich reeds in hechtenis. Vrijdag kwam een persoon de bureaux der Bank te Parijs binnen en vroeg er de betaling van een prijs van 10,000 fr. der Algerijnsche loterij gevallen op no. 3,275,200. Het nummer wasjuist den vorigen dag uitbetaald. De secretaris zeide echter niets, maar liet het biljet onderzoeken en vond dat de eerste cijfers uitgekrabt waren en door anderen vervangen. Hij liet toen de politie waar- schuwen en den houder van het biljet arresteeren. Een horlogemaker te Dresden, heeft uit pa pier een horloge vervaardigd, dat zeer nauwkeurig den tijd aangeeft. Alle deelen zijn van papier, dat, door persing bereid, de mate van vastheid en veerkracht heeft gekregen, voor een uurwerk vereischt. Eene tragisch-komische huwelijksontbindings- geschiedenis is tegenwoordig aanhangig bij't gerechts- hof te Berlijn. Nog geen twee maanden geleden vierde een echtpaar bruiloft. Hij was assisfent— arls bij een der grootste Duitsche special!teiten, zi;, etne rijke erfgename, die hem 80,000 thr. in 't huwelijk meebracht. Twintig dagen hadden de wittebroodsweken geduurd toen de jonge man

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2