TER NEUZENSCHE COURANT No 1746. Woensdag 8 Februari 1882, 22e Jaargang. Algemoen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BURGERLIJKE STAND ABONNEMENT. BIJVOEGSEL Zaterdag 4 Februari 1882. No. 1745. GEMENGDE BERICHTEnT" TER NEUZEN. H U L S T. AXEL. BOSCHKAPELLE. GRAAUW. TER NEUZENSCHE COERANT. Per drie munden binnen Ter Neuien 1,—. Door hat jeheele Rijk 1,10. Dcor gebeel Belgie f 1,40. Men ahonneert zioh bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbuskouder*. ADVERTINIIlN. 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10 Van 1 tot Grootere letter* worden naar plaateruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te lender, uiterlijk Dinsdag en Vrijdag ■nmlddag BRIE area. BH bind vj-rsebljnt Blnuiag- era Vrljdnfarond blj Jl. K. fit. H O s T te Ter Neaiea. JPolitieLc Overzicht, De wolken, die in den jongsten tijd den staat- kundigen hemel verduisterden, waren in de laatste dagen meer en meer aan het afdrijven gegaan, en men vleide zich reeds met de hoop dat zij geheel zouden verdwijnen, zoodat one een helderen blik gegund zou worden in den zoo in nevelen gehulden toestand. Die hoop blijkt ijdel te zijn geweest. Op nieuw pakken zich de onweerswolken samen en dreigen nu zelfs met uitbarsting. Ot- schoon het volstrekt niet zeker is, dat men voor dit jaar dezelfde uitkomsten zal verkrijgen, ontegen- zeggelijk is het waar, dat zich dezelfde verschijnselen op staatkuudig gebied openbaren, die den laatsten Russisch-Turkschen oorlog vooraf gingen, waarvan de verkregen uitkomsten door het Berlijner congres vernietigd werden. Toen hadden wij de toespraak van Alexander II tot de troepen bij de groote wapensc.houwiug te Moskou, en Engeland, dat de daar gesproken oorlogzuchlige woorden meende zich te moeten aantrekken; thans hebben wij den be- roemden generaal 8kobelefF op het gastmaal te Petersburg tot viering van den verjaardag der inneming van Gpok—Tepe door de Russische trnanen heel in strijd is die verheerlijking met de verklaringen door de Rijks-Ministers in de vereenigde Kamers van Oosteurijk-Hongarije gegeven, bij de navraag betreffende buitenlandschen invloed. Daar heette het, dat de houding der Russische staatkunde on- berispelijk, en de vredelievendheid van den Russiscben Keizer en der Russische regeering, op wier eerlijk vriendschappelijke gezindheid geen twijfel rusten mocht, boven verdenking was. In Fraukrijk zijn de nieuwe Ministers in de Kamer verschenen en is door de Freycinet een verklaring voorgelezen, waarin met nadruk verzekerd werd, dat zij zouden streven naar bevrediging der gemoe- deren en bevrediging der stoffelijke belangen, vrede in het binnenland en vrede met het buitenland. Over het geheel heeft de verklaring een goeden indruk gemaakt en is zij ook tamelijk gunstig door de bladen beoordeeld. In de laatste vier en een half jaar is echter dit Ministerie het zevende dat aan het land een nieuw tijdperk van vrede en voorspoed zal openen. Het is dus natuurfijk dat men na zocveel goede voornemens, waarmede telkens ieder nieuw Kabinet voor den dag kwam, een beetje twijfelmoedig is, en als er weder een nienwe Mi- leedwezen ontwaard hebbende, dat de politic door het publiek wordt bemoeilijkt wanncer zij personen, die zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevinden, in bewaring tracht te brengen, vermaant de ingezeteneri, zich van dergelijke met het algemeen belang strijdige handa- lingen te onthouden." Te Amsterdam is een ve.reeniging opgericht onder de benaming Spaarzaamheid geeft welvaart. Zij is gesplitst in twee afdeelingen. De eersta stelt zich ten doel aan gehuwde personen tegen een zekere wekelijksche bijdrage een geldelijka uitkeering bij elke bevalling te verzekeren. D« tweede afdeeling heeft ten doel aan de deelnemera op een vooraf bepaalden leeftijd een zeker bed rag te verzekeren, op grond van wekelijksche of drie- maandelijkscbe uitkeeringen. De bedoeling is hoofd- zakelijk de gelegenheid te geven om bij buwelijk, bij 't doen van geloofsbelijdenis, bij het stellen van een plaatsvervanger voor de militie of voor eenig ander nuttig doel, op een zekere som ter goedmaking van kosten te kunnen rekenen. De zich noemende dokter Edward Nathan ur VAN DB Uit Hellevoetsluis deelt men mede, dat door Z. M. den Koning f 700 geschonken is ter ver- deeling onder de bemanning van het stoomschip „Zeemeeuw" van het loodswezen en die der redding- boot, wegens de redding der bemanning van het op de ribben gestrande Zweedsche barkschip ^Solid." Sedert de eerste dagen van deze maand zijn te Rotterdam 6 gevallen van pokziekte voorgekomen in een en dezelfde straat; 5 van die gevallen be- troffen niet-ingeente kinderen. Te Gouds kwamen nog verscheiden gevallen voor. G. v. B., die zich als rentmeester van aanzienlijke familien voor- gedaan en in die kwaliteit oplicbterij gepleegd had, is door do rechtbank te Breda veroordeeld tot 8 maanden cellulaire gevangenistraf. Door den rechter van instructie te Middelburg zijn een 20tal getuigen uit Middelburg en Veere gehoord be- trekkelijk den te Veere gepleegden moord. Woensdag zijn een aantal personen uit Antwerpen overgekomen om verklaring af te leggen. Uit Bergen op Zoom wordt gemeld, dat het bij Dinteloord gezonken vaartuig van den beurtschipper van Dort is binnen- gesleept. Bet grootste gedeelte der lading is be- schadigd ofbedorven. Nagenoeg niets was geassureerd. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft van het rijk vergunning verkregen tot het bouwen van een hoogere burgerschool (Sjarige cursus). Reeds is een oppervlakte van 8000 M'. gronds aaugewezen. De korenmolen, de eenigo die den Briel bezat is geheel afgebrand. Het was een prachtig, maar droevig gezicht. 't Brandende koren vloog over de stadbij wijlen was het een regen van vuur, doch deze bracht gelukkig geen schadelijke ge- volgen. Een dronken kerel heeft te Uitgeest een herbergier, die hem niet meer schenken wilde, met een mes twee zware verwondingen toegebracht. In 1881 zijn te Amsterdam 5568 personen ter zake van dronkenschap #in bewaring" geweest. Het dorp Jetten (Graubiinden) wordt mot ondergang bedreigd. De grond verschuift; verscheiden huizen zijn reeds ingestort en de bewoners zullen het dorp moeten verlaten. Bij de Duitsche telegraphie is een telephoon in onderzoek, geschikt om dienst te doen tusschen zeer verwijderde eindpuntenbv. van Berlijn naar Hamburg. Te Nice nam in de vorige week aan de groene tafel een speler plaats, die zijne kaarten met handschoenen vasthield. Op de vraag, waarom hij de handschoenen niet uittrok, antwoordde hij, dat hij zijne vrouw op eerewoord beloofd had, nooit meer een kaart aan te raken. Den 22 Jan. vatten, terwijl de voor- stelling in vollen gang was, de coulissen in het theater St. Giovanni te Parma vlam. Het publiek verloor de tegenwoordigheid van geest en drong langs alle uitgangeu naar buiten, zoodat eenige personen onder den voet raakten en gekwetst, doch gelukkig niet gedood werden. Reden was er niet voor, want in weinige oogenblikken was de brand weer gebluscht. Van 16 tot 31 Januari 1882. Huwelijks-aangiften. 21 Jan. Jaoobus Hamelink, oud 21 j., jm. en Florentine Maria van Driel, oud 20 j., jd. 27 Jan. AlphouauB Jacobus Sohirris, oud 24 j., jm. en Sophia Maria Anna van Bossum, oud 23 j., jd. 28 Jan. Jan de Doelder, oud 21 j., jm. en Janneke Harms, oud 19 j., jd. Geboorten. 17 Jan. Cornells, z. van Jan 't Gilde en van Elisabeth van Es. 18 Jan. Marinus Levinus, z. v&u Krijn Hamelink en van Tanneke Bareman. 21 Jan. Janna, d. van Marinus Herrebout en van Maatje de Kraker. 27 Jan. Jan Frederik, z. van Gerardus Johannes Minnik en van Engeltje Johanna Brags. 30 Jan. Theodoras Alexander, e. van Charles Louis Hameriinck en van Adelaide Dominca van de Velde. Overlijden. 19 Jan. Joos Klaassen, oud 82 j., eohtg. van Cornelia Klaassen. 21 Jan. Leo Remerij, oud 9 m., z. van Hijpoliet en van Maria Coleta van Stevendaal. 24 Jan. Janna Helena van den Hoek, oud 61 j., ecbtg. van Johannes Jacobus Moggrd. 30 Jan. Cornelia Multum, oud 68 j., eohtg. van Jan de Lege. Overlijden. 18 Jan. Petronella Jacobs Fassaert, oud 53 j., eohtg. van Johannes Cornelis van Gelderen. 23 Jan. Johanna Sophia van Moorten, oud 46 j., echtg. van Johannes Jaoobus van Ombergen. 30 Jan. Apolonia Judoea van der Heyden, oud 73 j., echtg. van Joseph Bottier. Huwelijks-aangiften. 20 Jan. Cornelis Verplanke, oud 23 j., jm. en Adriana Koster, oud 19 j., jd. 21 Jan. Marinus de Fouw, oud 25 j., jm. en Maatje Jougejan, oud 21 j., jd. Geboorteu. 26 Jan. Corolia Augustina, d. van Alphonsius van Hecke en van Cornelia de Danschutter. 27 Jan. Corolia Rosalia Maria, d. van Alowisius de Block en van Angelina Rosalia Dellaert. 28 Jan. Janneke Cornelia d. van Adriaan van der W elle en van Helena de Krijger. 80 Jan. Catharina Adriana, d. van Marinus Oppeneer en van Pieternella de Blaeij. Overlijden. 18 Jan. Levinns Dieleman, oud 2 m., z. van Marinus en van Jacomina Wiemes. 20 Jan. Willem Dekker, oud 19 d., z. van Willem en vaa Dingetje Riemens. 21 Jan. Tanneke van Tatenhove, oud 51 j., wed. van Jacobus van Hoorn. 23 Jan. Aarnout Marinus Kole, oud 8 d., z. van Pieter en van Catharina Jacobs Kurvink. 29 Jan. Levina van Doeselaar, oud 3 m., d. van Jan en van Suzanna Abigael van den Bergh. 31 Jan. Egbert de Bruijne, oud 21 m., z. van Jacob en van Pipternella Schuitvlot. Geboorten. 21 Jan. Gijsbeitus, z. van Paulina van Wolffelaar. Geboorten. Maria, d. van Jan Francies Mass an van Paulina Burm. Antoinetta Albertina Judoca, d. van Jacobus van Mol en van Anna Maria de Maat. Maria Louisa, d. van Theodorus Frederik Kindt en van Johanna Maria d'Haena. Overlijden. Janna Catharina Polderman, oud 20 m., d. van Jan en van Katharina Maria Cappon.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 5