I BINNENLAND No 1745, Zaterdag 4 Februari 1882. 22e Jaargang. Algemoen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Ter Neuwn 1,—. Door ket geheele Rijk 1,10. Dcor gebeel Belgie f 1,40. Men abonneert rich bij alle Boekhaudelaara, Poatdirec- teuren en Rrievenbmbondere. ADVERTENTltiN. Van 1 tot 4 regale f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te leadtn uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namlddag DRIE area. Sit biad sersehljat Bln.«l»g- en Vrljdagaroud bij R. D H O M T te Ter Meaaen,, BIJ deze conrant behoert ecn bijroegsel. Politfeli Ovorzicbt. Over het algeineen heeft Gambetta's val weinig indruk geinaakt, daar het vraagstuk, al of niet scrutin de liste beperkte of breede herziening der grondwet, het volk zeer koud liet. Spoodig zal men dan ook vergeten zijn, dat er ooit een groot ministerie is geweest, dat alles wilde herzien, en hervormen, en herstellen, en herbouwen, en dat juist tien weken leefde. De oplossing der geheele kwestie schijut er zich dan ook toe te bepalen, dat Gambetta gaarne weg wilde en de Kamer hem gaarne missen wilde. Toen dat doel bereikt was, is men dadelijk over de vorming van een nieuw ministerie gaan onderhandelen. De vroegere Minister van buitenlandsche zaken De Freycinet word daarmede belast en deze is daarmede reeds ge- slaagd. Het zijn alien bekende personen die alien ook reeds vroeger als Minister optraden, zoodat het ministerie Freycinet werkelijk een groot ministerie is. Het is aklus samengesteldFreycinet, buiten landsche zaken en president; Leon Say, fmancien; Ferry, onderwijs; Goblet, binnenlandsche zaken; Humbert, justitie; Billot, oorlog; Jaureguiberry, marine; Varroy, openbare werken; Tirard, koop- handel en landbouw; Cochery, post- en telegraaf- wezen. Deze laatste was ook steeds bij de vorige ministerien daarmede belast. De benoeming van L&in Say, is door de beurs met ingenomenheid begroet. Ook het volk, dat het bericht van Gam betta's val met onverschilligheid, ja zelfs met een gevoel van verlichting ontvangen had, is met het nieuwe Ministerie zeer tevreden, omdat het hoopt dat daardoor de toestand, waaronder het land den laatsten tijd gebukt ging, eindelijk verbeteren zal. Uit Berlijn wordt nog geraeld, dat de Keizer Bismarck zijn bizonderen dank heeft betuigd voor de laatste redevoering in den rijksdag en als bij- zondere onderscheiding daarvoor tot „generaai- majoor der kavalerie" bevorderd zal worden. Tot nog toe was deze rang bij de Pruisische laudweer nog niet bekend. In Oostenrijk zijn de Kamers der beide rijks- helften bijeen gekomen om over den toestand in Zuid-Dalmatie te beraadslagen en de geldaanvragen te behandelen. De Minister heeft de reeds bekende feiten nog eens in 't licht der gescbiedenis en der oorzaken van de onlusten gesteld en daarbij van vreemden invloed gewaagd. Hij hoopt echter den opstand spoedig te dempen. Velen vreezen echter, dat Rusland de hand er weder in heeft en het daarom slechts een begin is van veel grooter on- gelegenheden. In Bulgarije is een Russisch hoofd- officier, generaal Nikolies, aangekomen, die vroeger geruimen tijd in 't Oostenrijksche leger diende. Zijne komst zou in verband staan met de Pan- slavonische vereeuigingen, die dezer dagen door Russische officieren daar in verschillende plaatsen zijn opgericht, en die ten doel hebben om de tegen Oostenrijk ontstane beweging levendig te houden. Dagelijks hebben er kleine gevechten plaats tusscben de Oostenrijksche troepen ea de opstandelingen, zonder dat dit tot iets beslissends leidt. In Egypte schijnt het bericht, dat de Engelsche vloot met goedkeuring der mogendheden van Malta naar Alexandria zou stevenen zoo dit noodig mocht blijken, wel verbittering, maar ook inschikkelijkheid teweeg te hehben gebracht. Ook moeten hiertoe medegewerkt hebben de houding en de verklaring der Engelsche en Franscbe consuls aan Cherif pacha, dat als men een verandering in 't tegen- woordig bestuur van Egypte wenschte, dit niet zonder toestemming van Engeland en Frankrijk kon geschieden, en zij zoo noodig bereid waren hun regeeringen de voorstellen des ministers over te brengen. Uit Kairo wordt thatis gemeld, dat in een lange sainenkomst tusscben Cherif en een zending van 7 leden uit de Kamer der notabelen een verstandhouding is verkregen over 48 der 52 bepalingen van het nienw ontworpen reglement, en dat betrekkelijk de begrooting Cherif door de zending gemachtigd is onderhandelingen met Frank rijk en Engeland te openen. Er bestaat dus nog kans, dat de dreigende woiken van Europa's ge- zichteinder verdwijnen. Ter Neuzeu 3 Februari. Ingekomen zeeschepen om aan den spoorweg alhier te lossen of te laden: Januari. ruw ljzer stukgoederen kolen ijzererts ledig 12420 5903 7073 7915 2854 26 35665 Uitgevaren zijn in dezelfde maand 24 zeeschepen, waarvan 14 ledig, 7 met stukgoederen en 3 met zink. Hontenisse, 1 Februari. Bij de gisteren plaats gehad hebbende verkiezing voor twee leden van den gemeeuteraad, ter vervanging van de heeren A. F. Marlet en J. C. Rosseel, zijn, zooals heden is gebleken, gekozen de heeren J. J. Heijman met 71, en A. van Damme met 61 van de 118 geldige stemmen. De heer P. J. van Remortel erlangde 54 en de heer Jan Menu 38 stemmen. Hontenisse, 8 Februari. Naar men verneemt zal de Harmonie St. Cecilia van Hontenisse, op Zoudag den 5 dezer, in den namiddag, aan het nieuwe raadslid, den heer J. J. Heijman op Ter Hole (die donateur is van voornoerad muziekgezel- schap) eene serenade brengen. Aan den gezagvoerder van het stoom-trans- port-vaartuig ,/Schelde," L. A. vau Hoeke, te Ylissingen, is door de Regeering een buitengewone belooning toegekend van _/"50 wegens het met onver- moeide activiteit en beleid, onder ongunstige om- standigheden van wind en weer, verleenen van hulp aan het van zijn station verdreven en in nood verkeerend lichtschip van den Noord Hinder en het behouden binnenbrengen van dien bodem op den 11 dezer. Het Kon. Engelsche jacht Victoria and Albert," dat gisteren reeds te Vlissiugen zou aan- komen om Prin9 Leopold en zijn verloofde, van Arolseu komende, naar Enge'and over te brengen, is wegens een lichte ongesteldheid van den Hertog van Albany niet van Portsmouth vertrokken en wordt nu Zaterdag of Zondag te Vlissingen verwacht. Van de 109 gemeenten in Zeeland werd het vergunningsrecht tot uitoefening van den vei- koop van sterke drank in het klein, bij 10® huurwaarde, bepaald als volgt: op f 25,in 22 gemeenten, nl. Breskens, Brouwershaven, Bruinisse, Domburg, Elkerzee, Ellemeet, Goes, Grijpskerke, Hoofdplaat, Kapelle, Kerkwerve, Krabbendijke, Kruiningen, Middelburg, Noordgouwe, Rilland-Bath, Schore, Serooskerk. (Walcheren), Stavenisse, Vlissingen, Wolfaarsdijk en Zonneraaire. op f 20,in 23 gemeenten, en wel: Arne- muiden, Baarlaud, Cadzand, Cats, Colijnsplaat, Cortgene, Dreischor, Groede, 's Heer Arendskerke, Heinkenszand, Hoedekenskerke, Kloetinge, Koude- kerke, Nieuwerkerk, Oosterland, Sluis, Ter Neuzen, Veere, Vroupolder, Waarde, Wemeldinge, Wissn- kerke en Yerseke. op f 17,50 in 7 gemeenten, te weten: Borsseln, Duivendijke, Ellewoutedijk, 's-Heerenboek, Seroos- kerke (Schouwen), St.-Maartensdijk en Zierikzee. op f 17,in een gemeente, nl. Westkapelle. op f 15,in 25 gemeenten, en wel Aarden- burg, Biervliet, Driewegen, 's-Gravenpolder, Haam- stede, Hoek, Kattendijke, Nieuwvliet, Nisse, Noord- welle, Oo9t- en West-Souburg, Oudelande, Oud- Vosmeer,Ouwerkerk,Ovezand, Philippine, Poortvliet, Renesse, Sas van Gent, Scberpenisse, St.-Kruis, St.-Philipsland, Tholen, Westdorpe en Zoutelandn. op f 14,in een gemeente, nl. Burgh, op f 12,50 in een gemeente en wel Sohoondijke. op f 12,in de 3 gemeenten: Biggekerke, Waterlandkerkje en IJzendijke, en op f 10,het minimum, in 26 gemeenten, nl. Aagtekerke, Axel, Boschkapelle, Clinge, Eede, Graauw, 's Heer Abtskerke, Hengstdijk, Hontenisse, Hulst, Koewacbt, Meliskerke, Nieuw- en St. Joos- land, Oostburg, Oostkapelle, Ossenisse, Overslag, Retrancbemeut, Ritthem, St. Annaland, St. Jan9teen, St. Laurens, Stoppeldijk, Zaamslag, Zuiddorpe ea Zuidzande. Bij Koninklijk beslnit is G. Keijzer, laatste- lijk bootsman aan boord van het op 5 Oct. jl. verongelukte stoomschip ,/Koning der Nederlanden", benoemd tot broeder der orde van den Neder- landscben Leeuw. De Minister van Oorlog brengt ter kenuis van belanghebbenden, dat tegon 4 April e. k. weder pupilleu op de Pupillenschool te Nieuwersluis zullen worden geplaatst. Voor de voorwaarden zie men d. St.-Ct. van 1 Februari. In de Rijkspostspaarbank is (gedurende da maand Deeeraber jl. ingebracht f 182,505,55L en terugbetaald f 57,488,89; alzoo over de maand December f 75,017,20; en sedert de invoering op 1 April 1881 850,617,99. De Fransche Kamer heeft jl. Dinsdag een weti- ontwerp aangenomen, waarbij de "bestaande handels- tractaten verlengd worden tot 81 Maart, met be- voegdheid voor de Regeering om ze tot 15 Mai te verlengen. Dit besluit verdrijft dus alle aehrik. TER NEIJZENSCHE COURANT. Maand. Getal. Geladen met K. m. inhoud,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 1