grooten afstaud gezien worden en doordien de hulp der brandspilit van Lamswaarde zoo laat werd in- geroepen, kon deze eerst arriveeren toen het geheele gebouw gevallen en grootendeels verbrand was. A1 het ?ee is gered, doch wat er aan landbouw- gereedschappen, hooi, stroo enz. in het gebouw geborgen was, is eene prooi der vlammen geworden. Alles was tegen brandschade verzekerd. Oorzaak onbekend. Een in de nabijheid dezer schuur staand stalletje van den werkman Van Bellen, waarop de brand oversloeg werd met eenig daarin geborgen vlas enz. almede eene prooi der vlammen. Des avonds acht ure van denzelfden dag ontstond, almede door onbekende oorzaak, brand in een schuurtje van A. van Waas te Lamswaarde. Door spoedig aangebrachte hulp van spuit B, en de krachtdadige werkzaamheid van het personeel der spuit, was de brand zoo spoedig gebluscht, dat het geheele geraamte van het gebouw, ofschoon geblakerd, staande bleef. Heden is het parket der rechtbank te Middelburg herwaarts overgekomen, om een nauwkeurig onder- zoek in te stellen naar de oorzaak van eerstge- melden brandnaar men verneemt heeft dat onder- zoek niet veel bizonders aan het licht gebracbt. Eenige ingezetenen te Yerseke, van oordeel dat een hunner medeburgers beter de belangen hunner gemeente kan kennen en behartigen dan een vreemdeling, hebben zich tot den Gommissaris des Konings gewend met eerbiedig verzoek den heer I. Hage aldaar te plaatsen op de voordracht ter benoeming van een burgemeester van Yerseke. In de avondzitting der Tweede Karner van Vrijdag werd, nadat de Minister van Finaucien en die van Kolonien nogmaals krachtig het handels- tractaat met Frankrijk hadden verdedigd en na- drukkelijk betoogd, dat art. 21 onze vrijheid omtrent de heffing der uitvoerrechten en de kust- vaart in Indie onaangeroerd liet, het tractaat andermaal bestreden door de heeren Keuchenius, Haffmans en Van der Hoop. Het tractaat met Frankrijk werd ten slotte verworpen met 46 tegen 32 stemmen. Daama is de Kamer gescheiden tot Maandag 27 Februari te 3 uur. In wel-onderrichte kringen te's Gravenhage loopt het gerucht, dat het Minislerie zijn ontslag heeft ingediend aan den Koning en achtte men 't waarsehijnlijk, dat de heer Modderman met de reconstructie van het Kabinet zou belast worden. De Ministers van binnenlandsche zaken en van kolonien zouden niet onder de nieuwe combinatie voorkomen. Bij het bataljon mineurs en sappeurs be- staat voor 10 jongelingen van 16 tot 18 jaar ge- legenheid om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genie-troepenvoor de voorwaarden zie men St.—Ct. no. 22. Eenige invloedrijke ingezetenen te Amsterdam, hebben eene bijeenkomst gehouden ter bespreking van het denkbeeld om op Borneo eene Nederlandsche handelsonderneming te vestigen. De inlichtingen van deskundigen verkregen omtrent de vooruit- zichten van zulk een ondememing en de toestand van Borneo in het algemeen waren alleszins gunstig en leiddeu tot het besluit, om ook hoe eer hoe beter een ervaren en met Ned.-Indie wel bekend gemachtigde uit te zenden en aan dezen toe te voegen een persoon, met den handel bekend, ten einde ter plaatse, welke het geschiktst wordt geacht, reeds dadelijk over te gaan tot de vestiging van een handelskantoor, zij het ook klein in aanvang, dan toch voor latere uitbreiding vatbaar. Ten blijke, hoezeer de landverhuizing naar Noord-Amerika in het vorige jaar invloed heeft gehad op den loop der bevolking in de provincie Groningen, kan strekkon het feit, dat o. a. in de gemeente Ulrum de bevolking in dat jaar is verminderd met 77 zielen, niettegenstaande dege- boorte de sterlte heeft overtroffen met 87 personen. Naar Noord-Amerika gingen namelijk 143 per sonen (77 mann. en 66 vrouwen). De bevolking der gemeente telde op 1 Januari 1882 een totaal van 3463 zielen. Landbouwberichten, De heer F. P. Viruly, te Leiden, die onlangs aan de huurders van zijn landerijen in den Prins- Alexanderpolder, onder Kralingen, een aanmerkelijke vermindering van pacht schonk, heeft thans aan zijn huurders een som voor bemesting van hun landerijen geschonken, ad f 100 per bunder. Uit Wiesbaden wordt melding gemaakt van een ziekte onder de varkens, die niet alleen vette, maar vooral de jonge varkens op sommige plaatsen zeer algemeen treft. De dieren gaan te gronde aan de ziekte van de hersens en van de longen. Opmerkelijk is het, dat de dieren alle geluid verliezen en zelfs bij het slachtei geen geluid doen hooren. Vermits de ziekte zcer snel verloopt en hoogst doodelijk is, worden de aangetaste dieren dadelijk bij het begin der ziekte geslacht. QEMENGDE BERICHTEnT" Een niet onaardig pensioen is dat van den luit. gen. K. van der Heyden, het bedraagt f 9000 -|- f 1000 voor verwonding en f 1150 als civiel- gouverneur, dus totaal f 11,150. Het vermiste Rotttrdamsche stoomschip Edam, dat zijn schroef verloor en eenige dagen vergeefs gezocht werd, is, volgens een telegram uit New-York, Vrijdag daar binnengesleept. In het Westerkwartier (Gronin gen) is op vele plaatsen zoo groot gebrek aan werk, dat vele werklieden met 25 cent per dag, zich ruim betaald moeten achten. Door de politie te Goor is een oplichter onschadelijk ge maakt, die zich voor ingenieur uitgaf en zoogenaamd kaarten moest maken voor een aan te leggen spoor- weg.... over de Zuiderzee. De ingenieur had 5 cent op zak en kende alle gevangenissen van binnen. Het vaartuig van den beurtschipper van Dort, varende tusschen Bergen op Zoom en Rotterdam, is in de nabijheid van Dinteloord op een anker gestooten, lek geworden en gezonken. De opvarenden zijn gered. Er worden pogingen gedaan om het schip te lichten. Te Ossendrecht is proces-verbaal opgemaakt tegen eene vrouw, wegens aanhoudende grove mishandelingen, op haar tienjarig kind gepleegd. Nachten achtereen bracht het kind in de bosschen door om zich aan die mishandeling te onttrekken. De waterstand op de Lek en IJsel is buitengewoon laag, zoodat de Deventer stoomboot haar dienst heeft moeten sta- ken. Het bericht, dat de koffiehuishouder S. uit 's Hertogenbosch te Parijs is in hechtenis genomen, is niet juist. S. is wel te Parijs aangehouden, maar onmiddellijk weder op vrije voeten gesteld. In de Elspeter bosschen, onder de gemeente Ermelo zijn door eenige jagers 9 herten en reeen gescho- ten. Verleden week is te Chambrie, behoorende tot de gemeente St. Barthdldmy, in het westen van Frankrijk, eene vrouw bevallen van vier levende kinderen, drie jongens en een meisje. Er moet plan bestaan het Suezkanaal over zijn geheele lengte electrisch te verlichten, om *zoo het verkeer ook gedurende den nacht mogelijk te maken. Velen echter twijfelen of de aanzienlijke kosten wel door de voordeelen der verbetering gedekt zullen worden. Een zonderling boek zal binnenkort in Engeland worden uitgegeven. Het heet jhet Boek der Handen" en zal de omtrekken van Gladstone's hand, benevens die van verscheidene andere beroemde personen bevatten. In 10 jaren heeft California voor 196,703,461 dollars aan goud en zilver geproduceerd. In de administratis van wijlen den gemeente- ontvanger van Haskerland is een tekort ontdekt van ongeveer 4700 gulden. Dit tekort is reeds aeht of negen jaren oud en onstaan toen de vader van den onlangs overleden ontvanger nog de gemeente- lijke gelden beheerde. Dat het zoolang verborgen kon blijven schijnt gekomen te zijn, doordat het eerste kwartaal van de personeele belasting in ont- vang werd gebraeht als het laatste kwartaal van een vorig jaar. Een 22-jarig huisvader van Stiens had het voorrecht in den loop dezer week reeds de ge- boorte van zijn 5e, zegge *vijfde" kind aan te geven. Dat de bedoelde persoon geen voorstander is van Van Houten's tweekindereustelsel, is zeker aan weinig twijfel onderhevig. De kastelein Smit, te's Hage, hoorde onlangs des nachts aan zijn raam eenig gerucht en posteerde zich nu met een bijl achter het venster om den inbreker een doodelijken slag toe te brengen. De dief had reeds een ruit uitgesneden, had met de hand de sluitpin aan de binnenzijde weggetrokken en vervolgens het raam opgeschoven. Hij maakte zich gereed om naar binnen te klimmen en zou dus zijn noodlot niet hebben kunnen ontgaan, toen juist een voorbijkomende nachtwacht hem bij de kleeren pakte en hem het binnendringen belette. Zonder het te weten, had de nachtwacht dus feitelijk den dief het leven gered. Naar wij vernemen heeft de ontvanger der registratie te Meppel, S. R., zich verwijderd. Toen hij den Inspecteur der registratie, ter opneraing van zijn kas en zijne boeken, op zijn kantoor zag aankomenheeft hij aaa de dienstbode belast, dat zij moest zeggen, dat hij niet te huis was; hij is de achterdeur van zijn huis uitgegaan, heeft zich naar den notaris T. begeven, van dezen f 1300 ter leen bekomen, vervolgens is hij na een paar andere bezoeken, te Berlen op het spoor gegaan. Waar hij gebleven is weet men niet. Nog altijd niets nieuws over de zaak Bernays- Vaughan. Men verzekert dat de justitie meer en meer hare onderzoekingen concentreert te Ant- werpen, waar de moordenaar naar het schijnt thuis behoord heeft. Er zou inderdaad geen twijfel meer bestaan of Vaughan was geen Engelschmau en deze naam slechts een pr£te-nora. De Pechers (Bernays was getrouwd met een dochter van Ed. Pecher) ontvangen tal van anonieme brieven; een daar van zegt, dat de politiek bij den moord in het spel was. Naar men verneemt is er een premie van 25000 francs uitgeloofd aan hem die den dader van den te Brussel op den advocaat Bernays ge- pleegden moord zal doen ontdekken. Amerikaansche telegrammen melden, dat de winter, die ook daar tot nog toe zeer zacht was, plotseling streng is ingevallen. In twee etmalen is de thermometer 50 gr. gedaald. Dinsdag stond zij te New-York 3 gr. beneden het nulpunt, ter- wijl de berichten uit Canada en het Noordwesten cijfers geven van 5 tot 30 en 35 gr. beneden nul. Het eiland St. Laurens ligt ongeveer midden tusschen Azie en Amerika en behoort tot de Aleutengroep; de bewoners leven bijna uitsluitend van de walrussen, die zich bij duizenden aan den oever van het eiland plegen op te houden. De vorige winter was echter zoo koud en daaren- boven was het eiland door drijfijs ingesloten dat de walrussen aftrokken. Bijna alle 800 in- woners zijn van honger omgekomen. Te Luik zullen in de volgende week voor het hof van assisses terechtstaan twee ongehuwde moeders, waarvan de eene wordt beschuldigd van poging tot moord op haar kind van twee maanden, dat zij onder een mesthoop had nedergelegd en de andere van moord met voorbedachte rade op haar kind van anderhalf jaar, dat zij moedwillig heeft verdronken. Zeetijdingen. Van 27 tot en met 30 Jan. zijn in deze haven bin- cengekomen, bestemd voor Gent: 27 Jan. Eng. Btoomb. Rosa, kap. Cottom, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. Jordan, van Goole met stukg. 28 Jan. Eng. stoomb. Reso lute, kop. Holliday, van Louden met stukg. 29 Jan. Eng. stoomb. Norma, kap. Atkington, van Goole met stukg. Eng. sloep Lily, kap. Hills, van Londen met lijnkoeken. Eng. schooner Williams, kap. 8penoe, van Maldon met graan. 30 Jan. Eng. stoomb. Vio- tory, kap. Lumley, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Bittern, kap. Cotter, van Liverpocl met stukg. Van 27 tot en met 30 Jan. zjjn uit deze haven ver- trokken komende van Gent: 28 Jan. Eng. stoomb. Whimbrel, kap. Booth, naar Liverpool met stukg. 29 Jan. Eng stoomb. Richard Moxon, kap. Jordan, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Cottom, naar Goole met stukg. Duitsche bark H'offnung, kap. Lemke, naar Aarhuus met zemelen. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg aihier te lossen en te laden: 27 Jan. Eng. stoomb. Elisabeth, kap. Turgoose, van Londen ledig. Eng. stoomb. Harefieldkap. Harland, van Marryport met ruw ijzer. Belg. stoomb. Ferdinand Corvilain, kap. Falk, van Bilbao met me- nerie. Eng. stoomb. Jutland, kap. Fisk, van Londen met stukg. 28 Jan. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, van Middlesbro met raw ijzer. 30 Jan. Eng. stoomb. Mona, kap. Grand, van Londen met stukg. Uit deze haven z(jn vertrokken na aan den spoor weg te hebben gelost en geladen: 28 Jan. Eng. stoomb. Monica, kap. Jhacker, naar

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2