I "binnenland No 1744. Woensdag 1 Februari 1882. 22e Jaargang. 4 Algemoen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen iBONNEMENT. b Ter Neuzen 31 Januari. TER IVEUZEKSCHE COUftWT. Per (trie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—. Door het geheele Rijk 1,10. Dcor gebeel Belgie f 1,40, Men abouneert rich by alle Boekhandelaari, Postdiree- tenren en Brievenbuskouders. ADVEfillNTI^N. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10, (Jrootere letters worden naar plaatsruimte berekend, Advertentien gelieve men. aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag aamlddaf BRIE area. blad nmbljat Rlni4a«« en Vrljdagavond blj K. G, RHONT te Ter Nernaeu JPoiitieli Overzicht. Het is volbracht! En heel Frankrijk staat ont- zet bij den ondergang van de zon, die, nauwelijks het middaguur hereikt hebbende, bijna in lood- rechte richting dalende was om voor geruiunen tijd van den politieken horizon te verdwijnen, waar ze wel nooit meer tot haar vorigen luister terug zal keeren. Gambetta was te groot, dan dat zijn val niet te diep zou zijn om aan eene latere verheffing op dit oogenblik nog te gelooven. Het grobte Fransche Ministerie-Gambetta, waar- van de republikeinen znlk eene groote verwachting koesterden is gevallen. Den 10 November in het leven geroepen, heeft het slechts enkele weken beslaan en niets bizonders voor 's lands zaken nitgevoerd. Gambetta deed van 't opreekgestoelte nog een poging om de kamer tot zijne meening over te halen, raaar te vergeefs, het plan der regeering tot wijziging der kieswet werd verworpen en't ge- heele voorstel der commissie van 33 aangenomeu, wat een nederlaag voor Gambetta en de zijneu is. Allen hebben te samen hun ontslag ingediend. De heer Freycinet is door den president der republiek met de vorming van een nieuw kabiaet belast en men meent te weten, dat de notabiliteiten der republikeineche partij, die van het kabinet van Gambetta geen deel hebben willen uitmaken, zieh thans bereid hebben verklaard portefeuilles aan te nemen. De telegraaf bracbt, de tegenwoordige tijdsom- standigheden in aanmerking genomen, een ver- rassend bericht uit Italie. De heer Mancini, minister van buitenlandsche zaken, heeft verklaard, dat de mogendheden eenparig den vrede willen. Wel zijn de gronden, die de minister voor de vrede- lievende gezindbeid der mogendheden aanhaalt, uiterst zwak en nietszeggend, maar dergelijke vredes- verklaringen munten dan ook gewoonlijk uit door onbeduidendheid en gelijkvloerschheid of platheid. Volgens den minister moet Ruslsnd zich nog her- stellen van de gevolgen van den jongsten oorlog met Turkije; FraDkrijk heeft ernstige binnenlandscbe aangelegenhedeD te regelen en de moeilijkheden uit buitenlandsche ondernemingen ontstaan, te boven te komen; Engeland is stelselmatig de zaak des vredes toegedaan; Duitschland en Oostenrijk hebben cen handtastelijk belang bij 't behoud des vredes en leggen den vasten wil aan den dag eene vreed- zame staatkunde te volgen. Uit Oostenrijk zullen voorloopig geen berichten otfer de bewegingen van het leger meer komen. Zoowel te Weenen als te Pesth zijn de verslag- gevers der dagbladen uitgenoodigd zich te onthouden van alle mededeelingen nopens den opstand, ten einde door de openbaarmaking de regeering niet zou bemoeilijkt en de opstandelingen niet in de hand gewerkt zouden worden. Volgens bizondere berichten neemt de spanning tusscheu Oostenrijk en Montenegro toe. Niettegeustaande de vrede- lievende pogingen van huu vorst zijn er een menigte Montenegrijnen onder de opstandelingen. De vorst van Montenegro verklaart zich dan ook machteloos tegenover zijn onderdanen, waarom men meent, dat een bezetting van Montenegro door Oostenrijk nog slechts een kwestie van tijd is. In Duitschland heeft er in den Rijksdag een heftigen en vinnigen woordenstrijd plaats gehad tusschen Bismarck en de vrijzinnige afgevaardigden, j naar aanleiding van de Koninklijke boodschap waarin i de Koning van Pruisen in de eerste plaats aan zijne Ministers herinnerde, dat hij zelf aan het hoofd der zaken staat en dat de voorstellen, die aan de vertegeuwoordiging gedaan worden, moeteu beschouwd worden als van hem zelf uit te gaan, en in de tweede plaats zijn verwachting uitdrukt, dat de ambtenaren die door hem benoemd zijn en door hem ontslagen kunnen worden, bij verkiezingen zijn regeering niet zullen tegenwerkea. Dit stuk was door Bismarck rnede onderteekend en de redevoering van een der afgevaardigden strekte in hoofdzaak om af te keuren, dat een Minister om zijn plannen door te drijven zich op deze wijze achter den vorst trachtte te 1 verbergen. Bismarck, ofschoon ougesteld, zooals hij zelf verklaarde, heeft in een zeer lange en heftige redevoering zijn handelwijze verdedigd en uiteengezet, dat zoolang een meerdenheid in een volksvertegenwnordiging uit zooveel deelen bestond, die elk op zichzelf iets anders wilde, er geen sprake kan zijn, dat bare heerschappij naast den Koning geduld zou worden. j De Engelsche stoomboot Mona, kapitein Grand, welks lading den 7 dezer op de Theems door het vallen van een lamp in brand geraakte en waar- door het schip belangrijke schade bekwam, is gisteren alhier, na reparatie, weder met eene lading stuk- goederen aangekomeu. Door den Commissaris des Konings is, met wijziging van zijn vroeger besluit, bepaald dat de loting voor de nationale militie zal plaats hebben te Axel op Vrijdag 10 Februari, des voormiddags te 9 uren voor de gemeenten Axel, Zuiddorpe, Overslag, Zaamslag, Westdorpe en Koewacht en te II uren voor Ter Neuzen, Hoek, Sas van Gent en Philippine; te Hulst op Zaterdag 11 Februari, des voormiddags te 9 uren voor de gemeenten Hulst, Ossenisse, Hengstdijk, Hontenisse, Bosch- kapelle Stoppeldijk, Graauw, Clinge en St. Jan Steen. Door Gedeputeerde Staten is bepaald dat de gemeenten Zuiddorpe en Overslag voor de lichting der militie dit jaar niet zullen saamgevoegd, maar als zelfstandige gemeenten aangemerkt worden. Daar de waterlozing van den Willem-Hendrik- polder (gem. Graauw) gebeel onvoldoende is, wordt sinds 1878 door ingelauden een nieuwe water- leidiug noodig geacht. De toenmalige dijkgraaf had echter onoverkomelijke bezwaren tcgeji het outworpen plan en hield daarom eerst het besluit twee jaren tegen, tot zijn aftreding. Sedert is tot de uitvoeriug besloteu, eu nu heelt de regeering, daar met de twee personen die bezwaren hebben geen miunelijke scbikking kon worden getroffen, een onteigeuiugswet tot dit doel ingediend. Axel, 28 Januari. Heden is van bier door een 40tal landbouwers onderteekend, onderstaand adres aan de Provinciale Staten van Zeeland ingezonden: „Geven met den meest verschuldigdeu eerbied te kenneu, de ondergeteekenden alien landbouwers in het land van Axel." „dat met den 1 Januari 1882 in werking is getreden, het door uwe vergadering op den 5 November 1880 en 8 Juli 1881 vastgesteld reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland." „dat in art. 101 van dat reglement de bepaling is opgenomen t. w. als twee of meer paarden naast elkander voor den wagen zijn aangespannen, moet van kruislijnen worden gebruik gemaakt. Deze bepaling is niet van toepassiiig op vervoer van eu naar den akker, en evenmin op dat van landbonwwerktuigen van of naar het veld." „dat zij als manuen van orde en reeht, de vrijheid en de macht aan U verleend, om bepalir.gen tot be- teugeling van wanorde en onreoht in het leven U roepen zeer toejuichen." „dat zy eveuwel als mannen van orde en recht, zijn mannen der vrijheid, en wel van die vrijheid, welke geen inbreuk maakt op de vrijheid van anderen." ffdat zij met inaohtneming van art. 475 van het wetboek van strafrecht No. 3 en 4 ten alien tijde de vrijheid gehad hebben, zich van zulk tuig tot het besturen hunner paarden te bedienen, als hun met het oog op de publieke veiligheid en het belang van den land'oouw het meest geschikt voorkwam." „dat zij door den genomen maatregel zeer in hunne vrijheid worden verkort, daar het gebruik van het hier te lande van oudsher gebruikte tuig, nimmer de publieke veiligheid heeft in gevaar gebracht, en er ook nimmer eenige klacht bij het publiek daartegen is opgegaan." „dat zij, het zij met eerbied, doch met ernst gezegd er van doordrongen zjjn, dat de door U genomen maatregel is, onduordacht, of gesproten uit de lust om alle9 te reglementeerec, zelf9 datgene, wat niet den minsten invloed op de openbare orde of veiligheid kan teweeg brengeu." //dat zij overtuigd zijn, dat de genomen maatregel veeleer tot mindere dan tot meerdere veiligheid zal aanleiding geven, daar het blijkt, dat het eene on- mogelijkheid is, de paarden in de slechte polderwegen door de kruislijn behoorlijk te besturen." »dat boven en behalve dat zij in hunne vrijheid zyn verkort, ook nog een aanslag op hunne beurs wordt gedaan, daar zij verplicht zijn, zich de benoodigds kruislijnen aanteecliaffen, en aanmerkelijke verande- ringen aan hunne wagens te doen plaats hebben." »dat zij zich die opoffering met liefde zouden ge- troosteu, indiec de genomen maatregel, in het belang der veiligheid van personen en goederen noodzake- lijk was. z/dat de genomen maatregel niet uit de noodzake- lijkheid is ontstaan, blijkt, dat Uwe vergadering er de direkte noodzakelijkheid niet van heeft ingezien, daar zij tegelijkertijd in art. 101 de bepaling heeft opgenomen, dat aan het verplichte gebruik der kruis lijn geen gevolg dient te worden gegeven, wanneer men zich van of naar den akker begeeft; zoodat naar de bescheiden meening van adressanten, de in 't leven geroepen maatregel, door niets wordt gerechtvaardigd." /,Reden, waarom adressanten zioh tot Uwe ver gadering wendenmet eerbiedig verzoekdat het haar moge behagen, de bepaling op het verpliohto gebruik der kruislijn in te trekken. Zaamslag;, 30 Januari. Voor het beroep naar de Christelijk gereforineerde gemeente te Yerseke is door den heer M. Boon, predikant bij die ge- iceente alhier, bedankt. Houteilisse, 29 Januari. Gisteren ochtend even na zes ure is er brand ontstaan in de schuur van de kofstede, bewoond door P. J. van Remortel P.Jz. op het geliucbt Kuitaart, binnen deze gemeente. Door den dikken mist kon deze brand niet op j

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 1