TER IDEUZEfJSCHE C0UR4ST bijvoeGs kl Alqemeen Xieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V!aa nderen. Binnenland BU1TEN LAN1X Zaterdag 2S Januari 1882. No. 1743. Ter Neuzen 31 Januari. VAN DK Als eene bizonderheid wordt medegedeeld, dat toen Zaterdag 11. ten overstaan van den rechter- commissaris rekening en verantwoording werd gedaan in den boedel van den in staat van kennelijk on- mogen verklaarden gewezen rijks-ontvanger C. te Makkum, daarbij is gebleken dat, na volledige uitbetaling der kosten en schulden, er nog een batig saldo van ruim f 4000 overblijft. Jannetje Struik, de millioenen-juffrouw, heeft 't werkelijk te Amsterdam wat bont gemaakt, schrijft de Leeuw. Ct. Zekere W. lieeft zich zaodanig door de pseudo-millioenen van Jannetje laten verblinden, dat hij thans f 278,000 van haar te vorderen heeft en deze vordering wel voor ./100 en misscbien nog voor minder van de hand vril doen. De firma Wamsteeker van der Gant is er met f u8,900 ingeloopen. Ren man die voor f 14 een kolfer gemaakt had, krijgt ook niets. Zoo zijn er nog verscheidene anderen en Jannetje, (zoo'n boe- renmeisje), is zoo slim geweest niet in handen van den strafrechter te vallen. Hoe.wel deze winter biz-onder z&cht is en er uit verschillende deeleu van Europa lente- achtige berichten komen, zoo is hij toch niet eenig in zijn soort en zijn er voorgangers, die hem overtreffen. Zoo was b. v. in 1172 de winter zoo zacht, dat de boomen vol bladeren stonden. In het jaar 1289 had men in het geheel geen winter, terwijl in 1421 de boomen in Maart en de wijngaarden in April bloeiden, de kersen waren toen in de laatstgenoemde maand en de druiven in Mei rijp. In 1583 kon men in Januari in de tuinen tal van bloemen vinden, terwijl de winters in de jaren 1606, 1609, 1613 en 1617 zicli eveneens door zachtheid kenmerkten. In 1659 zag men ijs noch sneeuw en in 1792 vond men het in Duitschland met eens noodig een kachel te zetten. In 1866, het jaar van de groote over- strooming der S'*ine, was de winter eveneens buitmigewoon zaelit. 's Ministers ,/handjevol" van 15761 zg. ,/on- geloovigen," dit is personen die tot geen kerkge- nootschap behooren, heeft aaideiding tot zooveel bescl'.ouwingen gegeven, dat liet de mooite waard is den stand in de verschillende provincien volgens de vier jongste volkttellingen, 1849, 1859, 1869 en 1879 eens na te gaan. In Zuid-Holland vond men resp. by die volkstellingen 210, 635, 1728, 2833 personendie tot geen kerkgenootschap behoordon. In Noord—Holland 297, 1105, 1177, 3879; Limbing 3, 13, 15, 59; Gelderland 101, 185, 210, 699; Noord—Brabant 15, 81, 62, 192; Prente 72, 114, 187, 630; Groningen 96, 101, 303, 1655; Overijsel 265, 220, 205,516; Fries- land 174, 468, 670, 3862'; Zeeland 165, 806, 460, 987; Utrecht 36, 61, 145, 459; totaal 1434, 3791, 5151, 15761. 't Gestadig toenemen en vooral het schielijk toenemen in de laatste tion jaren geeft indsrdaad voel te denken, zelfs zooveel, dat het ons waarschijnlijk voorkomt, dat de Minister na een volgende telling wel aanleiding vinden zal om niet rneer van een //handjevol," maar van een handvol te spreken. 1 m nd boti wberich ten De tabak is te Fleteren op enkele partijen na verkocht, tegen 18 h f 20 per kg. In rerband met de hooge kosten voor de bewerking der tabaksakkers en de lage tabaksprijzen, znllen op verscheiden akkers vportaan andere gewassen worden geteeld. Omtrent den bernchten Vaughan komen allerlei curieuse zaken aan het licht, die de politic slechts rneer op een dwaalspoor brengen. Yolgens een schrijven uit Antwerpen, aan '1 Etoile, heeft de instruetie aan het licht gebracht, dat er ten huize van Bernays geen geld gevonden is en hij 9000 fr. aan zijn bankier schuldig was, ofschoon hij, in het algemeen, 30 h 40,000 fr. per jaar verdiende. Dezelfde brief heeft een andere bizonderheid, v evenzeer door de instruetie aan het licht gebracht. De heer Bernays stond op zeer goeden voet met een te Antwerpen zeer bekende dame, en een brief van deze laatste is onder de papieren van den overledene gevonden. Daaruit blijkt, dat hij op 7 Jan. te Antwerpen raoest terugkeerenwant het schrijven spreekt van een redez—vous, dat dien a vond zelf moest plaats hebben. De scbrijfster verzoekt den beer Bernays, af te zien van een vergadering, die plaats moest hebben, en den avond bij haar door te brengen. Deze dame is door den rechter van instruetie in verhoor genomen, die haar verschillende brieven ge- dicteerd heeft. Ren Vaughan, wiens signalement overeenkomt met dat van den vermoedelijken moordenaar, heeft in den nacht van 9 op 10 Jan. in het hotel //du Grand Miroir gelogeerd. Zijn handteekening op het vreemdeiingenboek van het hotel heeft veel overeenkomst met het schrift der brieven door den zg. Vaughan gescbreven. Ren dame van ongeveer 25 jaren vergezelde hem in hotel. Te Brussel is overleden de diehter Ludwig Wihl, een der origineele figuren welke zeldzaam worden. Hij was een Duitscher, die vroeger in zijn vaderland gezien was, maar wegens zijn radicale denkbeelden in 1848 verbannen, in Frankrijk een scouilplaats zocht, waar hij de vriend van Victor Hugo was. Uit Farijs in 1871* verjaagd, kwam hij te Brussel en leefde daar van een pensioen. Iedereen te Brussel kende deze type van rabbijn, a la Rembrandt. De man overleed in het hospitaal Saint Jain. Te Parijs zijn merkwaardige nieuwe proeven genomen met den telephon. Op een afstand van 500 meters was een telephonische verbinding tot republikeinsche partij, die van het kabinet van Gambetta geen deel hebben willen uitmaken, zieh thans bereid hebben verklaard portefeuilles aan te nemen. De telegraaf bracht, de tegenwoordige tijdsom- standigheden in aanmerking genomeD, een ver- rassend bericht uit Italie. De heer Mancini, minister van buitenlandsche zaken, heeft verklaard, dat de mogendbeden eenparig den vrede willen. Wel zijn de gronden, die de minister voor de vrede- lievende gezindheid der mogendbeden aanhaalt, uiterst zwak en nietszeggend, maar dergelijke vredes- verklaringen munten dan ook gewoonlijk uit door onbeduidendheid en gelijkvloerschheid of platheid. Volgens den minister moet Ruslsnd zich nog her- stellen van de gevolgen van den jongsten oorlog met Turkije; Frankrijk heeft ernstige binnenlandsche aangelegenheden te regelen en de moeilijkheden uit buitenlandsche onderneiningen ontstaarj, te boven te komen, Engelaud is stelselmatig de zaak des vredes toegedaanDuitschland en Oostenrijk hebben cen handtastelijk belang bij 't behoud des vredes en leggen den vasten wil aan den dag eene vreed- zame staatkunde te volgen. Uit Oostenrijk zullen voorloopig geen berichten otfer de bewegingen van het leger rneer komen. Zoowel te Weenen als te Pesth zijn de verslag- gevers der dagbladen uitgenoodigd zich te onthouden van alle mededeelingen nopens den opstand, ten einde door de openbaarmaking de regeering niet zou bemoeilijkt en de opstandelingen niet in de band gewerkt zouden worden. Volgens bizondere berichten neemt de spanning tusschen Oostenrijk en Montenegro toe. Niettegeustaande de vrede- lievende pogingen van huu vorst zijn er een menigte Montenegrijnen onder de opstandelingen. De vorst van Montenegro verklaart zicli dan ook machteloos tegenover zijn ondurdanen, waarom men meent, dat een bezettiug van Montenegro door Oostenrijk nog slechts een kwestie van tijd is. De Engelsche stoomboot Mona, kapitein Grand, welks lading den 7 dezer op de Theems door het vallen van een lamp in brand geraakte en waar- door het schip belangrijke schade bekwam, is gisteren alhier, na reparatie, weder met eene lading stuk- goederen aangekomeu. Door den Commissaris des Konings is, met wijzigiug van zijn vroeger besluit, bepaald dat de lotiug voor de nationale militie zal plaats hebben te Axel op Vrijdag 10 Februari, des voormiddags te 9 uren voor de gemeenten Axel, Zuiddorpe, Overslag, Zaamslag, Westdorpe en Koewacht en te 11 uren voor Ter Neuzen, Hoek, Sas van Gent en Philippine; te Hulst op Zaterdag 11 Februari, des voormiddags te 9 uren voor de gemeenten iluist, Ossenisse, Hengstdijk, Hontenisse, Bosch- kapelle Stoppeldijk, Graauw, Clinge en St. Jan Steen. Door Gedeputeerde Staten is bepaald dat de gemeenten Zuiddorpe en Overslag voor de lichting der militie dit jaar niet zullen saamgevoegd, maar als zelfstandige gemeenten aangemerkt worden. Daar de waterlozing van den Willem-Hendrik- polder (gem. Graauw) geheel onvoldoende is, wordt sinds 1878 door ingelanden een nieuwe water- ieidiug noodig geacbt. De toenmalige dijkgraaf bad echter onoverkomelijke bezwaren tegen het outworpen plan en hield daarom eerst het besluit twee jaren tegen, tot zijn aftreding. Sedert is tot de uitvoeriug besloten, en nu heeft de regeering, daar met de twee personen die bezwaren hebben geen miunelijke schikking kon worden getroffen, een onteigeningswet tot dit doel ingediend. Axel, 28 Januari. Heden is van hier door een 40tal landbouwers onderteekend, onderstaand adres aan de Provinciale Staten van Zeeland ingezonden „Geven met den meest verschuldigden eerbied te kennen, de ondergeteekenden alien landbouwers in het land van Axel." ujjgcgann. „dat zij, het zij met eerbied, doch met ernst gezegd er van doordrongen zyn, dat de door U genomen maatregel is, ondoordacht, of gesproten uit de lust om ailes te reglemeuteeren, zelf9 datgene, wat niet den minsten invloed op de openbare orde of veiligheid kan teweeg brengen." wdat zij overtuigd zijn, dat de genomen maatregel veeleer tot mindere dan tot meerdere veiligheid zal aanleiding geven, daar het blijkt, dat het eene on- mogelijkheid is, de paarden in de slechte polderwegen door de kruislijn behoorlijk te besturen." „dat boven en behalve dat zij in hunne vrijheid zyn verkort, ook nog een aanslag op hunne beurs wordt gedaan, daar zij verplicht zijn, zich de benoodigda kruislijnen aanteschaffen, en aanmerkelijke verande- ringen aan hunne wagens te doen plaats hebben." vdat zij zioh die opoffering met liefde zouden ge- troosteu, indiec de genomen maatregel, in het belang der veiligheid van personen en goederen noodzake- lijk was. „dat de genomen maatregel niet uit de noodzake- lijkheid is ontstaan, blijkt, dat Uwe vergadering er de direkte noodzakelijkheid niet van heeft ingezien, daar zij tegelijkertijd in art. 101 de bepaling heeft opgenomen, dat aan het verplichte gebruik der kruis lijn geen gevolg dient te worden gegeven, wanneer men zich van of naar den akker begeeft; zoodat naar de bescheiden meening van adresaanten, de in 't leven geroepeu maatregel, door niets wordt gerechtvaardigd." z/Reden, waarom adressanten zich tot Uwe ver gadering wenden, met eerbiedig verzoek, dat het haar moge behagen, de bepaling op het verplichte gebruik der kruislijn in te trekken. Zuumslag, 30 Januari. Voor het beroep naar de Christelijk gereformeerde gemeente te Yerseke is door den heer M. Boon, predikant bij die ge meente alhier, bedankt. Ilonteuisse, 29 Januari. Gisteren ochtend even na zes ure is er brand ontstaan in de schuur van de kofstede, bewoond door P. J. van Remortel P.Jz. op het geiiucht Kuitaart, binnen deze gemeente. Door den dikken mist kon deze brand niet op

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 5