I CU1TENLAND. Teiegraphische berichten- vrienden, die haar nu in den steek schijnen te laten. De algemeene opinie is, dat de millioenen— juffrnuw de speelbal geweest is van eenige zwende- laars. Dat zij zich op dit oogenblik gelukkig ge- voelt, geloof lk met." Men schrijft uit Brussel, dd. 19 Jan.: De stad is vol over een vreesselijke gebeurtenis die aan 't licht is gekomen. Er is dezer dagen een bericht gegeven ointrent de geheimzinnige ver- dwijning van den Antwerpschen advocaat Bernays, den seboonzoon van den heer Peclier. Wel nu, het lijk van den jongen man is gevonden in een on- bewoond huis in de rue de la Loi. De dood moet reeds elf dagen geleden zijn ingetredeu en als een brief uit Bazel, van zekeren heer Vaughan, dien men voor den dader houdt van het misdrijf, dat hier gepleegd scbijnt, het feit niet aan't licbt had gebracbt, den dood toeschrijvende aan een toeval, zou men nog altijd aan bet zoeken zijn van den man, die daar geruimen tijd in de on- middelijke nabijheid dood lag, zonder dat iemand het wist, in een kamertje, dat door een gasvlam wordt verlichl, die men vergeten had uit te draaien. Hat is een hoogst treurige en geheimzinnige ge- schiedenis, die aan een roman van Ponsou du Terrail doet denken. Uit de bizonderheden, welke de bladen mededeelen, blijkt in hoofdzaak het volgende. Het huis no. 159 van de rue de la Loi word eenige weken geleden door een vreemdeling gehuurd, die verklaarde Henri Vaughan te heeten en reeder te zijn te Richmond. Hij belastte den naasten buurman, zekeren heer Alineyu, met de meubileering van het perceel, waarvoor hij 40,000 fr. wilde beschikbaar stellen. Na informatie meende de beer Almeyn die opdracht te kunnen aannemen. Nadat een kabinetje achter in den gang uitkomende gereed was, zond de aannemer zijn werklieden weg van Vrijdag tot Dinsdag of Woensdag daaraanvolgende. Zaterdags daartusschen vertrok de heer Bernays uit Autwerpen naar Brussel, hebbende hij aan een zijner reisgenooten gezegd //Ik ga naar een bij- eenkomst voor zaken, maar ik weet niet of ik bij een groot heer dan wel bij een chevalier d industrie moet wezen." Na dien tijd hoorde men Diets van den heer Bernays, tot Woensdagmiddag bij den Procureur—Generaal te Antwerpen de reeds varmelde brief uit Bazel werd ontvangen van een Henri Vaughan, die verklaarde, dat hij in de rue de la Loi 159 een bezoek had ontvangen van den heer Bernays; dat het gesprek liep over wapenen, vraarvan Vaughan, die een groot jachtliefhebber is, er ver- scheiden toonde en dat hij toen bij ongeluk een gewapend pistool op den heer Bernays had gelost, dien bij gedood had. Dadelijk na ontvangst van dezen brief begaven de rechterlijke autoriteiten van Antwerpen en Brussel zich naar het aangewezen perceel. De deur kon, ook met behulp van een slotenmaker, niet geopend worden, zoodat men door een venster, dat verbrijzeld werd, moest biunentreden. De salon en de eetzaal waren ledig maar in het genoerade kabinet zag men licht schijnen. Werkelijk brandde daar een gaspit, die haar schijnsel verspreidde over een lijk, dat in een armstoel lag uitgestrekt. Het lijk verkeerde reeds in vergevorderden staat van ontbinding, maar men herkende toch onmiddelijk den heer Bernays, wiens overjas en hoed aan den kleeren-standaard in den gang hingen. Op een tafel lagen vijf revolvers, een capsule- doos, een brief, waarvau het opschrift luidde: To the coroner of the City of Brussels. In de enveloppe vond men een brief, geteekend Henri Vaughan, waariu, evetials in den brief uit Bazel aan den Procureur-Qeneraal, het gebeurde als het gevolg van een noodlottig toeval wordt voor- gesteld. Op de tafel lag nog een kaart van Midden-Afrika. Aan den voet van de tafel vond men een Amerikaansch pistool van tamelijk zwaar kaliber. Tegen den muur stond een bureau en daarvoor lag een plas bleed. Rechts van den fauteuil, op den stoel, een kuip met water door bloed gekleuidter zijde twee stukken watten. Het lijk was gewasschen. Aan den hals is de beer Bernays getroffen, daar vindt men het spoor van de woud. Deze feiten, zeggen de bladen, docn niet denken aan een zelfmoord, maar laten ook nog in 't on- zekere of men aan een moord, dan aan een ongelukkig toeval te denken heeft. Het laatste scbijnt minder aaunemelijk. Maar wie is Henri Vaughan? Wat had hij met den heer Bernays uitstaande? Welke reden zou hij gehad hebben om dezen te dooden? Aan het parket scbijnt men te weten dat er wel moord heeft plaats gehad. Reeds is een bevel tot inhechtenisneming van Vaughan uitge- vaardigd. Maar waar is hij? GEmEnGDeT BErTcHtIn." Den commissaris van politie te Venlo is het ge- lukt, den zoo berucht geworden en sluwen paarden- dief te arresteeren, op het oogenblik dat hij een vierde gestolen paard in die gemeente iuvoerde om te verkoopen. Naar men meldt, is uit den boedel van den notaris De Haan te Wolvega aan de schuldeischers 10 pCt. uitbetaald. Een Gelder- scbe boerin is te Emmerik door de politie in hechtenis genomen, omdat zij een kluit boter van binnen had gevuld met keukenzout, om ze zwaarder te maken. Een jongen in een fabriek te Tilburg is door onvoorzichtigbeid tusschen de drijfriemen geraakt, waardoor hem beide armen gebroken wer- den. De drie weesmeisjes, die voor een paar dagen het weesbuis te Helder ontliepen, zijn uit eigen beweging teruggekeerd. Vrees voor welver- diende berisping der directie schijnt oorzaak te zijn van hare ondoordachtige handelwijze. De arr.-rechtbank te Groningen heeft weder eene vrouw te ten Boer veroordeeld tot f 10 boete of subsi- diaire gevangenisstraf van 3 dagen, wegens het onbevoegd uitoefenen van verloskunde als bedrijf. De werkman Theodorus Overdorp, die in de af* geloopen week aan het station te Venlo in- en uitwendig gekwetst werd, is thans te Sittard over- leden. J. Dels, te Nieuwstadt (Limb.), is overleden, vermoedelijk tengevolge eener driejarige opsluiting en onthouding van het noodige voedsel. Zijne zuster is naar Maastricht overgebracht, vanwaar tevens bevel tot niet begraven is gekomen, totdat eene lijkschouwing heeft plaats gehad. Te Bucharest is de circus Krembser verbrand. De stalmeester, drie stalknechts en twee werklieden zijn daarbij omgekomen, terwijl 34 paarden ver- brandden. In Amsterdam is een Amsterdamsche schoen- poetsers-vereeniging opgericht, die per abounement aan huis, tegeu acht stuivers per week, en aan den openbaren weg, tegen 4 cents per persoon, door jougens in uniform wil laten schoenpoetsen. Van tijd tot tijd wordt te Hoorn eene soort van vischje aangevoerd, algemeen bekend onder den naam van bliek en bij de mand verkocht voor varkensvoer. Donderdag warden daarran 20,000 1 stuks aangevoerd, maar ze werden ditmaal in kleine mandjes gepakt en verzouden, naar het zeggen der visschers, om ingelegd te worden in de plaats van ansjovis, waarvan de vangst dit jaar zoo schraal was. Sedert 16 Januari jl. wordt de gemeente- veldwachter van Woubrugge vermist, die op dien dag met een groenen reiszak, waarin gedrukte ge meente— en polderstukken en f 295, grootendeels aan bankpapier, voor dienstzaken is vertrokken. Te Venlo was tegen eenige personen die na 12 uur in de herberg werden aangetroffen de politie-verordening beveelt sluiting te elf uur proces-verbaal opgemaakt. Zij zijn echter vrij- gesproken, omdat de verordening geen uur noernt, waarop de logementhouders mogen opeuen. De verdediger, opmerkende dat met 12 uur 's nachts de nieuwe dag aanvangt, beweerde dat de bezoekers niet te laat, maar wel. wat heel vroeg in de herberg waren en dat was niet strafbaar gesteld. De verdediger is al aardig op weg om een knap advocaat te worden! Door zekeren Jacobus Brouwer, oud 30 jaren, vermoedelijk uit Tiei, is den 15 dezer bij een horlogemaker te Oosterhout diefstal gepleegd van vier gouden horlogien. Een daarvan heeft. hij te Tilburg verkocht, dat reeds door de justitie in beslag is genomen. Hij is vergezeld van zijn vrouw. De officier van justitie te Breda verzoekt opsporing eu aanhouding. Te Antwerpen waren Zaterdag in de Lange Nieuwstraat een paar werklieden bezig oude kar- doezen te ontladen, toen een van hen de onvoor zichtigbeid had een weinig kruit, dat op den grond lag, aan te steken, waarna het vuur zich mededeelde aan de geheele. kist, die met een vreeselijken slag uiteensprong. Van verscheidene huizen braken de ruiten en de werklieden zelf werden met ernstige brandwonden naar het gasthuis gebracht. Beiden verkeeren in bedenkelijken toestand. Dezer dagen is de dikste man van het Erauscbe departement Aube begraven, een restau rateur te Romilly, die 216 kilogram woog. Hij was 43 jaar geworden. Om zijn kist het huis uit te krijgen, moest de deur worden verwijd, en men had een lastkraau noodig om haar in het graf neder te laten. Te Breslau is volgens de bladen een 360tal Russische Joden aangekomeu, meest van alles ont- bloot, zoodat voor hen giften ingezameld worden. Zij willen naar Amerika verhuizen en deelden mede dat te Brody nog wel 5000 hunner geloofsgenoolen uit de landstreek van Odessa tot Kiew verdreven, wachten op een gebgenheid om getransporteerd te worden. Scovilles pleidooi is afgeloopentoen het hof opstond, bleef Guiteau met zijn advocaat praten en hij weigerde heen te gaau. De denrwaarder wilde hem daarop voortduwen, maar Guiteau sloeg hem met zijn geboeide handen op de borst Guiteau werd daarop door de wacht opgepakt. De beschul- digde heeft vergunning gekregen zelf nog het woord te voeren tot zijn verdediging. Vier studenten uit den Amerikaanschen staat Wisconsin meenden een zeer geestigen zet te deen, door bij een boer een deur uit de hengsels te lichten, dien weg te dragen en daarna als brandhout op te stoken. De zaak kwam echter aan 't licht, en aan de vier misdadigers werd de keus gesteld bf zich van de akademie te zien wegjagen, bf zich te onderwerpen aan de straf, welke de beleedigde boer over hon zou uitspreken. Zij kozen het laatste eu werden door den strengen rechter veroordeeld om, een hoop hout klein te hakken en de aldus verkregen brandstof ten huize eener arme weduwe aldaar af te leveren. Wat hun dit nog aangenamer maakte, was, dat zij dezen ongewonen arbeid op een open plein dier stad moesten verrichten onder begeleiding der rnuziek, welke door een vermogend burger was besteld, en onder de onophoudelijke juich'- reten der van alle kanten toegesnelde nieuwsgierigen. 's Gravenliage, 24 Januari Op de interpellate in de zilting der Tweede Kamer van heden door den heer Gleichman, omtrent de kustvaart in Duitschland, verklaarde de Minister Rochussen, dat bet goed recht van Nederland met het oog op het tractaat. van 1851 door hem niet betwijfeld werd, dat de onderhandelingen gaande zijn, en dat de vriendschappelijke verhouding door Duitsch- 'aud steeds getoond, en door ons op prijs gesteld, steeds hoop geeft op eene bevredigende oplossing. In zaak De Jong is nu beslist, dat de Kamer de weigering van pachtverlenging, door de bewecg- -edenen der Regeering medegedeeld, niet gerecht- vaardigd acht. De discussie omtrent bet Fransch J handelstractaat is aangevangen. De heeren Keuche- nius en Borgesius bestreden het, terwijl het door den heer Roell verdedigd werd. Eerste Kamer. De beraadslagingen over de Staatsbegrooting 1882 zijn bepaald op aanstaande Donderdag des morgens ten 11 uur. Het ontwerp tot vaslsielling der begrooting van de uilgaven voor de Rijksgestichten Ommersclians en Veenliuizen, over het dienstjaar 1882, is met algemeene stemmen aangenomen. 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2