t y No 1741. Zaterdag 21 Januari 1882, 22e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNENLAND ABONNKMENT. Per drie maanden binnen Ter Nenzen f 1,Door kel geheele Rijk 1,10. Dcor geheel Belgie f 1,40. Men ahonneert lioh bij alle Boekhandelaars, Postdireo- teuren en Brievenbusbouders, iDVERTENIliN. Van 1 tot 4 regelg f 0,40. Voor elke regel meer f 0,16, Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te rendu uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namlddag BRIE area. blad renwhljnt Mnadag- en Trljdagavunil bij K. C. BIONT te Ter Neniea. due couraut behoert een bljvoegsel. Poiitlek Ovprzicht. De staatkundige barometer heeft voor het oogen- blik weder zijn hoogste punt bereikt. Van ver- achillende zijden dagen de kalmeerende berichten op, die als voorboden van een meer geleidelijke afwikkeling der hangende vraagstukken kunnen beschouwd worden, zonder dat deze evenwel iets van bun ernstig karakter daardoor verliezen zullen, want het is niet te ontkennen dat de donkere wolken aan den staatkundigen hemel vermeerderen. Nadat de Sultan van Turkije vergeefs beproefd had om in de Egyptische en Afrikaansche kwestie steun te vinden bij Duitschland en Oostenrijk, wanneer hij tot een krachtig verzet mocbt over- gaan ter bestrijding van de gemeenschappelijke nota der Westersche mogendheden, heeft de Turk- sche regeering er zich toe bepaald met aan de mogendheden een kalmer en waardige nota te zenden, waarin zij zich verzet tegen de tusscben- komst van Engeland en Frankrijk in Egypte, op grond zij optraden buiten medeweten van Turkije, waarvan Egypte altoos een dee] vormde, en waarop de Sultan souvereine rechten heeft, die door plecntige overeenkomsten zijn gewaarborgd. Engeland's Minister van buitenlandsche zaken, Lord Granville, heeft van zijn kant tegenover verscheidene ver- tegenwoordigers der mogendheden verklaard, dat de Britsche regeering bij het richten eener ge meenschappelijke nota met Frankrijk aan den Khe dive, volstrekt niet van plan was een wenk te geven, dat mogelijk een gemeenschappelijke militaire inmenging in Egypte zou plaats hebben. Om dit misverstaud weg te nemen, zal hij een rondschrijven uitvaardigen om den door Engeland en Frankrijk gedane stap te verklaren; en Frankrijk's Minister van buitenlandsche zaken, Gambetta, heeft Ferdinand de Lesseps belast met een geheime zending aan den Khedive. Voorloopig zal het dus wel niet tot een treffen komen. In Duitschland is thans ook de Pruisische Land- dag met een troonrede van den Keizer-Koning geopend. Zij geeft een bizonder gunstig over- zicht van de geldmiddelen en belooft vermindering van belasting voor den arbeidersstand, als overgang tot geheele vrijstelling; (alsof het mogelijk ware, dat dit dan ook niet rechtstreeks geschiedt.) Zij kondigt den verderen aankoop der spoorwegen door den staat aai, terwijl een kanaal zal worden gegraven, dat Rijn, Wezer en Elbe verbindend, de Duitsche Noordzeehavens met de Westfaalsche nijverheidsplaatsen vereenigt, die thans van en door Nederland hun vervoer hebben. Ten slotte wordt gezegd, dat de vriendschappelijke betrekkiug met het tegenwoordig opperhoofd der katholieke kerk de behoefte heeft doen ontstaan om een gezant te Rome te hebben, waarvoor het geld bij den Landdag zal worden aangevraagd. In Frankrijk heeft de Minister—President Gam betta de bekende voorstellen tot grondwctsherziening ingediend, in lioofdzaak strekkende tot wijziging van den grondslag waarop rle leden van den Senaat en van de Kamer verkozen worden. De kiezers voor den Senaat zullen worden aangevuld met vertegenwoordigers der gemeenten; de bevoegdheid van den Senaat in geldelijke aangelegenheden wordt beperkt en het levenslang Senatorschap zal worden opgeheven, doch met eerbiediging van tot nog toe verkregen rechten. Inplaats van de vonafzetbaren" die tot nog toe door den Senaat zelf werdeu be- noemd, komen vijftig leden, die door meerderheid der beide Kamers zullen verkozen worden en waarvan ook om de drie jaar het derde gedeelte aftreedt. Onder de andere wijzigingen van meer ondergeschikt belang behoort ook de afschaffing der openbare godsdieustoefening vdor de opening van elk nieuw zittingsjaar. Gambetta heeft zijn 1 voorstel uitvoerig toegelicbt en de voorlezing van dit stuk werd van het begin tot het einde met groote belangstelling gevolgd, zonder dat Gambetta echter met de gewone toejuichingen werd begroet. In Oostenrijk gaat de regeering voort met het nemen van omvangrijke militaire maatregelen om de onlusten in Dalmatie en Herzegowina, waarom- trent de berichten steeds ongunstig luiden, te be- dwingen. De delegation (vereenigde Kamer van OostenrijkHongarije) zijn bijeengeroepen om de meerdere uitgaven (20 millioen florijnen) goed te keuren, die deze onverwachte veldtocht noodzake- lijk maken. Ter Nenzen, 20 Januari. In 1881 zijn alhier geboren 109 kinderen van het mann. en 87 van het vrouw. geslacht, waar- onder 2 tweeling geboorten. Er werden buitendien 10 levenlooze geboorten aangegeven. Overladen zijn 41 mann. en 52 vrouw. pers. Er hadden plaats 34 huwelijken. 346 personen verlieten de gemeente en 329 vestigden zich hier. Het bevolkingscijfer klom tot 4888. Onder de vertrokkenen waren 76 mannen, vrouwen en kinderen die zich naar Noord—Amerika begaven. Iloek. Ten vorigen jare zijn in deze gemeente geboren 38 mann., 42 vrouw., samen 80 kinderen. Levenloos aangegeven 4. Overleden 24 mann. en 20 vrouw., samen 44. Vertrokken 99 personen, waarvan 42 naar Noord- Amerika, er vestigden zich 41 personen. Er werden 13 huwelijken gesloten. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1848 zielen. Hulst. De bevolking be- m. vr. tot ml. droeg 31 December 1880 1074 1281 2355 Geboren 37 30 67 Ingekomen 57 70 127 94 100 194 Overleden 29 32 61 Vertrokken 37 60 97 1168 1381 2549 66 92 158 Bevolkingop31 December 1881 1102 1289 2391. Hontenisse, 18 Januari. Bij de gisteren plaats gehad hebbende verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad, ter vervanging der heeren A. F. Marlet en J. C. Rosseel, die als zoodanig ontslag hebben genomen, zijn van de 85 geldig uitge- brachte stem men uitgebracht op de heeren P. J. van Remortel Nz. 33, A. van Damme 26, J. J. Heijmau 25, J. Menu 19, P. J. Cappendijk 15, J. J. Sistermans 12, F. Buijsrogge 10, P. J. Lemsen, G. F. Willemsens en J. Verhagen ieder 4, en A. F. Marlet 2 stemmen, benevens op 1# verschillende personen ieder eene stem. Op 31 Januari e. k. zal over de vier eerstge- noemden eene herstemming plaats hebben. In de zitting der Teeede Kamer van gistere® werd de heer Van Heeckeren beeedigd en toege- laten. Tegen de gcloofsorieven van de beerea Buma en't Hooft zijn verschillende bezwa»rscbriftea ingekomen, als negen tegen de geldigheid der ver kiezing te Sneek en vier tegen die te Middelburg, welke in handen zijn gesteld van eene commissie bestaaude uit de heeren Wassenaar, Van der Feltz en Blom. Door Z. M. is met ingang van 15 Febr. benoemd tot directeur Tan het postkantoor ts Brummen, A. Lagerwerff, thans directeur van het postkantoor te Oud-Beijerland. In 't vorige jaar zijn er 1013 veroordeelinge* geschied wegens openbare dronkenschap. Alleeii de hofstad leverde 378. Het aantal diefstallen in dronkenschap beliep 66, schandelijke openbaringen waren er ITT, vecht- partijen 207, door dronkenschap zijn gestorven 72 i personen. De heer C. C. J. Hiebendaal, predikant bij de Hervormde gemeente te Driel, bij Arnhem, heeft het beroep naar die gemeente te Elden, gemeente Elst, mede bij Arnhem, aangenomen. Op 63jarigen leeftijd is te Zierikzee overleden Mr. B. C. Cau, oud-burgemeester van Zierikzee, oud-voorzitter van het bestuur van den polder Schouwen, oud—adviseerend lid van Gedep. Stateu van Zeeland, ridder der orde van den Ned. Leeuw en officier der orde van de Eikenkroon. De over- ledene was een man, die om zijn degelijk karakter uitgebreide administratieve kennis en veelzijdiga verdiensten algemeen geacht en geeerd was. In het district Roermond is de heer Mr. H. JBrouwers tot lid van de Tweede Kamer gekoien, in plaats van wijlen den heer Arnoldts. Gemengde Berichten. Zekere M. J. de K., werd deze week t« Delfshaven vin kennelijken staat" gearresteerd ea geraakte in verlegenheid, toen de commissaris, als door iugeving, hem naar de herkomst vroeg van een horloge, dat hij los in zijn jaszak had. Wegens zijn verdaohte autwoorden, werd bij de politia te Rotterdam onderzoek gedaan, of men er ook een diefstal had aangegeven, en zoo was het. De handhaving van de drank wet deed dus een dief ia den val loopen. Jhr. P. A. Serraris te Kampen is voornemens in de volgende maand aldaar een tentoonstelling te houden van meer dan bonderd voorwerpen, die hij in de laatste jaren bij volslagen blindheid ver- vaardigde. De opbrengst der entreegelden zal strekken ten voordeele der internationale Noord- pool-sxpeditie. In de gemeente Aldoye nabij Hasselt heeft men Maandagmorgen een landbouwer, 60 jaar TER NEUZENSCHE C01JRA1VT. m. vr. totaal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 1