BUITENLAN1). Bevolking op 31 Pec. 1880 900 916 1816 idem op 31 Dec. 1881 900 918 1813 alzoo eene vermindering van 8 3 pers, Ossenisse. Bevolking op 31 m. vr. totul. December 1880 452 439 891 Geboren16 10 26 Komen inwonen 38 22 60 54 32 86 506 471 977 Overladen -7 11 18 Yertrokken 44 30 74 51 41 92 Bevolking op 31 December 1881 455 430 885 Levenloos aangegeven kinderen 1. Voltrokken huwelijken: 5 tusschen jongmans en jonge dochters en 1 tusschen jongman en weduwe. Bij K on. besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan J. C. Rosseel, als dykgraaf van den Kruispolder, en is benoemd tot dijkgraaf van den Deurloopolder M. J. Stoutjesdijk. De leden der Tweede Kamer zijn ter ver- gadering opgeroepen tegen Donderdag 19 dezer, des namiddasjs 3 ure. Waarschijnlijk komt met 1 Maart de wet op den postpakkettendienst in werking, voor zooveel de voornaamste gemeenten des lands betreft. De heer J. S. Roosma, onderwijzer aan de gemeenteschool te Kloetinge, heeft voor zijne be- noeming als eersten onderwijzer aan de openbare lagere school te IJzendijke bedankt. Naar men verneemt heeft een commissie van drie ingenieurs het terrein aan de buitenhaven te Vlissingen opgenomen, om te onderzoeken of daar een goede gelegenheid zou bestaan voor de in- scheping van HH. MM. den Koning en de Koningin, bij DDs. voorgenomen reis naar Engeland. Door den kerkeraad der herv. gemeente te Vlissingen is, mede namens 10 kerkeraden van ge meenten, gelegen aan de lijn VlissingenRoosen- daal, een adres gezonden aan den raad van bestuur der Maatschappij tot expl. van staalsapoorwegen, om meer Zondagsrust voor de spoorweg-beambten. De Minister van oorlog heeft bepaald, dat bij de regimenten infanterie de miliciens der lichting 1881 op den laatsten April a. s. in het genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld, wanneer zij niet voor het blijvend gedeelte zijn aangewezen. Het blijvend gedeelte, waarvan de sterkte berekend is naar de behoefte van wachtdiensten enz. (bij het reg. grenadiers en jagers bedraagt het 575 man), keert den 15 September in de burgerlijke maat schappij terug. Door de postambtenaren te Rotterdam werden m 1881 in de bussen, tussehen de gewone brieve,n en drukwerken gevonden 168 aangeteekende brieven en 9 met aangegeven geldswaarde, tot een bedrag van f 2498. Een bewijs hoe zorgeloos sommigen met hunne brieven omgaan. Lun<lbouwberichten« Aan een ingezonden artikel over de sjalotten- fabritk te Zwijndrecht, voorkomende in de laatste aflevering van Semper Yirens, ontleenen wij het volgende Dat deze geheel nieuwe tak van nijverheid aldaar belangrijk mag heeten, blijkt uit de volgende op- gaaf. Er werden aan ongeschilde uitjes aangevoerd 12,000 hectoliter. Voor elke hectoliter of 60 kilo wordt alleen voor 't afschillen f 1,30 betaald, behalve de verdere onkosten aan vrachtrijders en zakkendragers. De campagne als ik het zoo noemen mag duurde dezen winter slechts van begin September tot begin December, alzoo 3 maan len of 13 weken. Naar mij van goederhand is medegedeeld werd er in dien tijd door de eigenaren der sjalotten-; fabriek f 16,000 aan arbeidsloon uitbetaald. Ongeveer 1000 okshoofden werden van deze schijnbarr waardelooze dingen ingemaakt, en als het waar is, 't geen men verhaalt, dan vertegenwoor- dingen zij een waarde van meer dan f 80,000. In de vorstelijke familien van Europa zullen dit jaar drie zilveren bruiloften gevierd worden: die van Prinses Ida van Lichtenstein en Prins Adolph van Schwarzenberg, den 4 Juni; van den Koning en de Koningin van Zweden en Noorwegen, den 6 Juni en van den grootvorst Michael van Rusland en Prinses Olga, den 28 Augustus. Daaren- tegen gecn enkele gouden bruiloft. Een der weinigen, misschien de eenige, voor wien de brand van het Ringlheater te Weenen iets goeds tengevolge had, is een jong boekhouder aldaar, die een schoone, rijke bruid er aan te danken heeft. De jonge dame, Angela Sartoriui, dochter van een rijken koopman, was met haar broeder in den schouwburg, maar raakte hem in het gedrang kwijt,. Zij werd van een der balkons af in het vangzsil gercd en half bewusteloos er afgehaald. Niemand sloeg in de verwarring acht op haar behalve de genoemde jonkman, die haar zag wankelen, in zijn armen opving, naar een naburige woning droeg, en haar, nadat zij weer tot zichzelve gekomen was, in een rijtuig naar huis bracht. Inmiddels was haar mede geredde broeder tehuis gekomen om te zien of zij er was, en wanhopig weer heengegaan om haar te zoeken, terwijl de ouders in groote ongerustheid en spanning achter- bleven. Hun vreugde, toen hun dochter behouden terugkwam, en hunne dankbaarheid jegens haar redder, kail men zich voorstellen. En thans is de jonge man de gelukkige verloofde van de schoone Angela. QEMENGPE BERICHTEN. Van de 51 gepatenteerde drankverkoopers te Hulst, hebben 49 verzocht daarmede te mogen voortgaan. Van het droge dok te Middelburg werd in 1881 door 26 vaartuigen gebruik ge- maakt, waaronder 18 van meer dan 1000 ton inhoud. Het kleinste vaarluig was 15 ton; het grootste de Edam van de Rotterdamsch-Arneri- kaansche lijn, 3066 ton. Breda zal de eerste stad in ons land zijn, die een electrisohen tram- weg zal bekomen, met een leiding boven den grond. Te Tilburg zal eene stoom fabriek tot het vervaardigen van elastiek voor de schoenroakerij enz. opgericht worden. Dit is de eerste van dien aard in ons land. Bij dan landbouwer Van den H.. gemeente Biervliet, zijn door onbekende daders 16 eendvogels ontvreemd; de politie doet onder zoek. Eene weduwe te Kampen vierde 15 dezer haar lOOn jaardag; zij is nog zeer helder van geest. Ten platten lande in Drente is de toe- stand zoo treurig, dat de arbeiders, voor zoover er werk te krijgen is, zich met hoogstens 40 cents daags tevreden stellen, terwijl er een aantal is dat alleen voor eenig voedsel wil werken. Te Sprang is een driejarig kind, dat voor een oogenblik alleen gelateu was, in eene tobbe met karnemelk gevallen en daarin verdronken. Helena Bruno, het meisje van welks verdwijnen de heer J. A. de Bergh eenigen tijd geleden in eenige bladen melding maakte, is terecht. Zij bevindt zich te Grand Rapids, Michigan, in de Vereenigde Staten. Terwijl zekere J. uit Bergeijk met zijne vrouw van Eindhoven per rijtuig huis- waarts keerde, schrikte het paard nabij de Westerhovensche brug onder Dommelen, waar- door het dier met kar en al in de breede sloot stortte. De vrouw verloor daarbij het leven. Het Oosterstationsgebouw te Koeckelberg nabij Brus- sel is geheel een prooi der vlammen geworden. Een groot aantal goederen is mede verbrand. Een dokter heeft aan Scoville 1000 dollars geboden voor het lijk van Guiteau, wanneer de executie zal hebben plaats gehad. Toen Guiteau daar van hoorde, zeide hij tot Scoville, dat bij op een hooger bod moest wacliten. Een corps van 50 Ameri- kaansche jonge dames is op reis naar Ierland, om zich daar onder de banier te scharen van de vrouwen- laudleague, commandant miss Parnell. De amazonen (te voet) dragen een uniform en zijn behoorlijk gewapend. Bij de jongste trekking van het Parijsche Credit Eoncier viel de prijs van 100,000 frs. op het lot van een leerlooiersknecht, Adrien Lesourd, die nog geen zes maanden geleden al zijn spaarpenningen had besteed om een obligatie te koopen. De zangvereeniging Union te Wies baden is wegens socialistische tendenzen opgehevcn en de kas en arc.hieven zijn in beslag genomen. Het socialisms in de muziek wie had het daar ooit gezocht! Niettegenstaande de stoomtram Vlissingen— Middelburg er nog al eens vermaak in vindt om z/buitensporigheden" te begaan, met aodere woor- den om te derailleeren, neemt de belangstelling in dat middel van vervoer toch gaandeweg niet onbe- langrijk toe. De reisgelegenheden worden er dan ook zeer door vergemakkelijkt, al is het ten koste, althans ten nadeele van de ondernemers van andere communicatie-middelen. Indien ik goed ben inge- licht, gaan de eigenaars der bekende stoom barges reeds zwanger van plannen, om der nieuwe con- currentie krachtig het hoofd te bieden. Rteds herhaaldelijk werd in de derde klasse wachtkamer in het station te Leeuwaardcn uit de lade van den restaurateur geld vermist, zonder dat men den dader kcnde. Zaterdag morgen echter werd de nachtwaker aan.. het station, een ge- pensionneerd lndisch militair, op heeterdaad be- trapt, terwijl hij de lade met eeu vaischeu sleutel opende en zich van den inuoud 24 cents toe- eigende. Hij is onmiddelijk in hechtenis genomen. INGEZONDEN STUKKEN. Mijn heer de Redacteur Vergun mij een plaatsje in uw veel gelezen blad, om mijne Zeeuwscbe collega's te herinneren aan het wapen dat wij voeren, ^Luctor et Emergo" het symbool, dat de Zeeuwen steeds tot leuze moet zijn en blijven. In de afgeloopene week reed ik per spoortrein van Goes tot Vlake. Nauwelijks gezeten zijnde hoorde ik dat in het dorp Biezelinge brand was geweest, die door tusschenkomst van eenige spuiten was gebluscht en ten slotte dat de boel was ge- assureerd, alsmede, oorzaak onbekend, waaruit ik de conclusio kon trekken, dat er geen schade was geleden. Zoo voortrijdende viel mijn oog op eene uitgestrekte watervlakte, die in den zomer tot wei- en bouwland wordt gebruikt; ik meen dat die vlakte of polder „de poel" genaamd wordt. Welnu, voerde ik aan, zoudt ge wel gelooveu dat die watermassa in die eene polder meer schade veroorzaakt, dan de branden in uw geheel eilandt Mijn reisgenoot klonk zulks vreemd in de ooren en ik bemerkte wel dat hem dit een raadsel toescheen. Ik zal het u verklaren, zeide ik Jaarlijks hebben de eigenaars van gebouwen eene som veil om zich voor brandschade te dekken, dat wel beschouwd, beter ware besteed om zich van het overtollige water te ontdoen. Men assureert gebouwen die ons tot bergplaats dienen, goed, maar waarom assureert men zijne landen niet, waaruit men moet trekken door goeden waterafvoer tebewerken? Waarom zooveel voorbij gezienj? Weet ge dan niet dat het water de planten ziek maakt en dat al de meststoffen, die zich in het land bevinden worden afgevoerd en niets dan schrale grond over- laat; het best te vergelijken bij vette, lijvige kervelsoep, die door te veel water daarbij te voegen alle kracht en geur verliest. Het kan hier niet weg, was het antwoord. Hoe zeide ik, zoude eene flmke stoombemaling niet den laatsten droppel wegvoeren P Och het zou er niet veel aan helpen, het is slecht, land, je kent het hier niet, werd mij toegevoegd. Dat ik het land hier niet ken, wil ik u toegeven, maar ik kan niet verhelen u te zeggen, dat gij geheel onkundig zijt met de be- hoefteu van de landerijen, cm daarop goed te produceeren. Bedenk het eens goed, indien uw land in den winter reeds van het water ontlast is, hoe bij die rust door de inwerking van lucht alle porieen worden ontsloten en daardoor eene vruchtbaarheid wordt verkregen, die de natte gronden onmogelijk kunnen geven. Informeer in de eilanden Schouwen en Duiveland alwaar alle natte polders een waterstoombemaling bezitten, hoe daar eens de grootste tegenstanders, thans het hoogste loflied kraaien. De trein stopte en wij stapten te Vlake uit om per boot Walsoorden aan te doen, om zoo Hulst te bereiken. Te vergeefs naar den stoomtram uitziende welke ik wensehte mij te Hulst zoude brengen, dwaalde ik onwillekeurig af en kwam in den polder Hengst- dijk terecht. mann. vrouw. totul m. vr. totul.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2