A v o o r No 1739. Zaterdag 14 Januari 1882. 22e Jaargang. Atgemoen Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaanderen. B1NNENLAND ABONNKMENT. TerNeuzen, 13 Januari. TER NEUZEIMSGHE COERANT. Per drie maandea binnen Ter Nenzen f 1,—. Door het geheele Rijk 1,10. Dcor geheel Belgie f 1,40. Men abonneert rich bij tile Bnekhandelaari, Postdireo- tearen en Brievenbuskouders, ADVERTKNTIEN. Van 1 tot 4 regale f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te rendan uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namtddac DRIE area. DH blad yerwhljnt Olnadaj- en Vrljdagavond bij A. R. O. BE C ft T te Ter Neuen. F*olitieli Overzicbt. Het is met te ontkennen, dat Europa's gezicht- einder meer en meer betrokken er uit gaat zien en de zwarte stippen, die zich daaraan bevinden in omvang toenemen. In de Egyptische duisternis kwam ook niet meer liclit, al poogde men op het laatste oogenblik nog eene Franco- Engelsche tusschen- komst tegen te spreken. De Fransche en Engelsche zaakgelastigden te Kairo hebben van hunne regeerin- gen per telegraaf, er was dus wel dadelijk gevaar, eene nota ontvangen om die aan den Khedive te overhaudigen. Daarin wordt verklaard, dat Frankrijk en Engeland, die den Khedive op den troon hebben geplaatst, besloten hebben door gemeenschappelijke bemoeiingen alle in en uitwendige oorzaken van verwikkelingen in Eaypte ttgen te gaan. Beide Btaten beschouwen het behoud van des Khedive's troon onder de bij verschillende firmans voorge- schrevene voorwaarden als den eenig mogelijken waarborg voor de orde en welvaart in Egypte, waarbij de beide voornoemde regeeringen hetzelfde belang hebben. Zij hopen dat deze openbare ver- zekering strekken zal om mogelijk gevreesae gevaren, aan wie zij gemeenschappelijk het hoofd zouden bieden, te voorkomen. In antwoord aan de zaak gelastigden, die den Khedive de nota overreikten, dankie hij hartelijk voor de zorg voor zijn persoon en bet welzijn van zijn land. Zeker zou de Khedive een ander antwoord gegeven hebben, als hij vrij geweest ware en de kansen nog niet tegen hem gekeerd waren. De Khedive en de Sultan vanTurkije, alsmede Arabi-bey, die gaarne het Europeesch be- heer zouden missen, weten nu waaraan zij zich te houden hebben. In Frankrijk is men echter niet zonder bezorgd- heid voor de toekomst nu ook door de laatste ver- kiezingen de republikeiuen in den Seuaat de meerderheid hebben gekregen. Gambetta zal nu zeker de beide Kamers in congres te Versailles vereenigen om de grondwets—herziening door te drijven en daar de bevoegdheid van het congres slecht omschreven is, kan dit allicht aanleiding geven tot moeielijkheden en botsingen tusschen de beide staatsmachten. Ook zal Gambetta pogen zijn lievelings-denkbeeld tot wet te laten verheffen om voortaan de kiezers naar candidaatlijsten voor het geheele land en niet op afzonderlijke candidaten te laten stem men. Italie brengt de verdedigingsmiddelen des lands in staat van tegenweer en zal het staande leger vermeerderen. Over de Pauselijke kwestie kwauaen vele berichten, die alle aanduideu, dat er overal veel over gedacht wordt, zonder iets met zekerheid vast te stellen. De Minister van Buitenlandsche zaken Mangini zou zelfs zijn ontslag aan den Koning hebben aangeboden, wegens verschil over de Romeinscke kwestie met den Minister-President Depretis. Eerstgenoemde zou een bespreking der kwestie niet onvoorwaardelijk afkeuren willen, terwijl Depretis er in het geheel niet van hooren wil. In Duitschland is de Rijksdag geopend. Bismarck heett reeds gesproken en een vraag van een afgc- vaardigde over de uitbreiding der fabriekswet beantwoord. Zijn antwoord liet echter veel te wenschen over. In April zou hij verder zien wat te doen was voor de aangevoerde bezwaren. Toen de afgevaardigde Rechter hem zou beantwoorden, verliet Bismarck met veel ophef de zaal. Het beste middel om te besrijzen, dat men gelijk heeft. In Engeland worden nieuwe raaatregelen genomen om den toestand in Ierland te bezweren. De En gelsche regeering neemt geen genoegen met de aanspraken der Unie van Noord—Amerika op het uitsluitend toezicht van het Panamakanaal en op de verdere toestanden van de andere landen van Noord- en Zuid-Amerika, daar deze aanmatigingen in strijd zijn met de bestaande verdragen en het volkenrecht. Het is zeer wel mogelijk, dat hierover een nieuwe twist ontstaat tusschen de oude en nieuwe wereld. In 1881 zijn alhier binnengekomen 651 zee- schepen bestemd naar Belgie, metende 237290 tonnen. Hiervan zijn direct 630 opgevaren naar Gent en 5 naar Selzaete; 57 hebben aihier gelicht al- vorens op te varen, waarvan 54 voor Gent en 3 voor Selzaete bestemd, 16 zeeschepen hebben een gedeelte der lading aan de kade van het spoorweg- terrein alhier gelost; 2 stoomschapen zijn van Ant- werpen en 1 zeilschip van het kanaal door Zuid- Beveland gekomen, de overige uit zee. In 1880 kwamen voor Belgie bestemd alhier aan 653 zee schepen, metende 211010 tonnen. In 1881 zijn uitgevaren 639 zeeschepen komende van Belgie, als: van Gent 634 en van Selzaete 5; hiervan zijn 7 naar Antwerpen, 2 door het kanaal van Zuid-Beveland en de overige naar zee vertrok ken. Woensdagjl. werd alhier aan den heer J. Mulder, vroeger waterbouwkundig ambtenaar bij het calami- teus waterschap Margaretha c. a., docb sedert 1 Janu ari jl. opzickter le klasse bij den Provincialen water- staat te Breskens, van wege het bestuur van boven- genoemde polders een zilveren inktstel met inscriptie aangeboden, als blijk van waardeering voor de wijze, waarop hij zijne betrekking bijna 10 jaren heeft vervuld. De inscriptie luidtHet bestuur, de leden van den dijkraid en de secretaris- ontvanger van de waferkeering der calamiteuse polders Margaretha c. a., aan den heer Jac". Mulder, waterbouwkundig ambtenaar bij genoemde waterkeering Zuamslag, 13 Januari. De van wege deze ge- meente nieuw gebouwde school te Othene is Maandag jl. geopend; een 50 kinderen ma- ken gebruik van het onderwijs, hetwelk daar wordt gegeven door den onderwijzer J. de Kok. Aan een vroeger genomen Raadsbesluit, tot het bouwen van een school met onderwijzerswoning enz. in den Grootc-Huissenspolder, zal ook binnen kort uitvoering worden gegeven, daar in de eerste helft van de volgende maand de openbare aanbe- steding daarvan zal plaats hebben. (•raauw. In 1881 zijn alhier geboren 37 m., 32 vr., totaal 69; overleden 16 m., 11 vr., totaal 27 gevestigd 46 m., 27 vr., totaal 73; verhuisd 54 m., 43 vr., totaal 97. Huwelijken tusschen jongmans en jonge dochters 8, tusschen jongmans en weduwen 1, tusschen weduw- naars en jongedochters 2. Levenloos aangegeven kinderen 1. Bevolking op 31 December 1881 1012 m., 976 vr., totaal 1988 inwoners, zijnde de bevolking vermeerderd met 18 personen. Ilengstdijk. Bevolking op 31 m. vr. totaal. December 1880 344 370 714 m. vr. totaal. Geboren. 6 12 18 Komen inwoneu 26 26 52 Overleden Vertrokken 7 7 14 29 35 64 32 38 7* 376 408 784 36 42 78 Bevolking op 31 December 1881 340 866 706 Voltrokken huwelijken: 4 tusschen jongmans ei 1 jonge dochters en 1 tusschen weduwnaar en weduws. Omtrent de vervolging, ingesteld tegen des directeur van het huis van arrest te Middelburg, meldt men nog het volgende Het geldt een zeer een- voudige zaak, het vinden van een viertal hemden, vervaardigd van de stof, waaruit de hemden dor gevangenen bestaat. Zij zouden afkomstig wezes van een zestal, die in het magazijn voorhanden, maar niet geboekt warenen daar dit overcompleet niet was te verklaren, zou de directeur, ten eindo te voorkomen, dat dit van hem gevorderd werd, de hemden hebben vernietigd. Uit de stukken er van had zijn vrouw echter een viertal anders samengesteld, buiten medeweten van haar echt- genoot, waarvan de herkomst toen zij op de bleek lagen, ter kennis van de commissie van toezicht was gebracht. De gemeenteraad van Middelburg heeft be sloten tot het zenden van een adres aan Z. M. den Koning, met verzoek dat Middelburg althans eenig garnizoen behouden moge, en deze gemeente niet de eenige provinciale hoofdplaats des rijks worde, waar geen garnizoen gevestigd is. In den loop dezer maand zal te Middelburg eene vergadering gehouden worden tot bespreking van plannen voor het aanleggen van een stoom- tramweg door het voormalig vierde district, loopende van Breskens over Schoondijke, Oostburg en Aar- denburg naar Maldeghem, met een zijtak van d« draaibrug naar Sluis. Ter aanvulling van het corps rijks-opzieners op da spoorwegdiensten, worden belanghebbenden opgeroepen. (De voorwaarden bevat de Staats- courant van heden, no. 9.) De Minister van binnenlandsehe zaken heeft door bemiddeling van ged. staten der verschillende provincien, de geme9ntebesturen herinnerd, dat van alle verbouwingen van schoollokalen en onderwij- zerswoningen de bestekken door den distriktsschool- opziener moeten worden goedgekeurd en daarvan niet mag worden afgeweken, zonder nadere goed- keuriug van dien ambtenaar. Ovartreding van dit voorscbrift heeft ten gevolge, dat de kosten van den bouw of verbouw niet voor de rijksver- goeding van 30 pCt. kunnen in aanmerking komen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 1