Mret fler Msteiail m OosMmt BUITENLAND. Ook hier zal weder in praktijk worden gebracht de spreuk: wat de heeren wijzen, zullen de boeren prijzen'' en de profesie kan gerust gedaan worden, dat nummer een van de voordracht zal gekozen worden, ttnzij de landbouwers dezelfde onafhanke- lijkheid aan den dag leggen zoo als door hen op 8 Januari jl., bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, is getoond. Wij hopen zulks van harte, want volgens gerucht is eerstgenoeuade met oeververdediging volstrekt niet op de hoogte. Op 16 dezer zal getoond worden, wie de plaats van den waardig afgetredene bouwkundige zal vervullen. Sas van Gent. Bevolking op ra. vr. totaal. 31 December 1880 587 643 1230 Geboren 23 15 38 Gevestigd 38 55 93 61 70 131 Gestorven 11 8 19 Yerhuisd 55 65 120 66 73 139 Verminderd met5 3 8 Bevolking op 31 December 1881 582 640 1222 Aantal levenloos aangegeven 2, onecht geboren geen, gesloten huwelijken 7. Zaterdag avond omstreeks half 6 uren is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de schuren van Th. de Klerk en wed. A. Lokerse te Biezelingen. Het vee uit de schuur van De Klerk werd gered, de verdere inboedel echter, bestaande uit hooi, stroo, brandstoffen en gereedschappen, werd een prooi der vlaramen. De schuur was tegen brand- schade verzekerd, de inboedel niet. In de schuur van de wed. Lokerse, die voor de eene helft gc- bruikt werd door C. Smallegange, verbranden een koe en eenig hooi en stroo, terwijl in de andere helft, in gebruik bij W. Slabbekoorn, een wagen en eenig gereedschap verbrande. Noch van deze schuur, noch van den inboedel was iets geassureerd. Twee ambachtslieden te 's Hage, R. A. Flin- terman en L. E. de Rop vragen in een adres aan de Tweede Kamer een wet tot oprichting van een algemeen Nederlandsch pensioenfonds voor ambachts lieden, met den naarn van algemeen pensioneerend patentrecht. De grondslag daarvan zou moeten zijn, dat elk ambachtsman, van zijn 20e jaar af en werkzaam als ondergeschikte, verplicht is een patent te nemen, welk vak hij ook uitoefent, terwijl de daarmede verkregen gelden zouden worden gebruikt lo. om een pensioen uit te keeren ingeval van ongeluk, buiten schuld, in of door den dienst verkregen, waardoor men niet in staat is om verder in zijn onderhoud te voorzien; 2o. om een pensioen uit te keeren aan ieder, die den leeftijd van 60 jaar bereikt heeft. Elders schijnt men een be.paalde taktiek bij het inrekenen of verbaliseeren aangenomen te hebben Te Deventer o. a. heeft de politie de burgerij aan een ernstig onderzoek onderworpen en in vier klassen verdeeld: a. drinkebroers in merg en been, b. gematigde dronkaards, c. personen die slecht.s bij uitzondering „kennelijk beschouken" zijn, en d. soliede lui, niet-drinkers. Toen die verdeeling gereed was, begonnen de werkzaamhedentegen klasse a. werd onmiddelijk met al de gestrengheid der wet te velde getrokkenden eersten dag stonden de meesten van die categorie reeds in het boekje; thans volgt b., tegen welke klasse men iets minder gestreng te werk wil gaan. Is men daarmede gereed dan komt c. aan de orde, die nog zachter behandeld zal worden, terwijl de personen in klasse d. natuurlijk vrij loopen, tenzij de politie tegen dien tijd een overgangs-examen noodig acht en tot eene nieuwe indeeling besluit. Berichten uit Zuid-Afrika ontvangen, mel- den dat de vroegere president van Transvaal dr. Burgers, is overledeu. Hij leed aan eene milt-aan- doening en ook zijn lever was aangetast en over- leed aan waterzucht. Burgers had den ouderdom van 48 jaar bereikt. Zijn vrienden, wordt er bijgevoegd, achten den tijd nog niet gekomen om een levensbeschrijving van hem te geven. Deze kan ook in zekeren zin overbodig worden gcacht, daar de heer Burgers in den laatsten tijd zoo herhaaldelijk is besproken, dat zijn uiterlijke lotgevallen algemeen bekend raogen worden geacht. Hij genoot eenmaal hooge achting in Transvaal en toen hij zich eenige jaren ge- leden in ons land bevond, werd hij met de meeste onderscheiding behandeld en ontving de orde van den Nederlandschen leeuw. Na de annexatie trok hij zich van het staatstooneel terug en bleef ook geheel vreemd aan de beweging die tot de her- wonnen onaf hankelijkheid van de Transvaalsche republiek leidde- Omtrent dit gedeelte van zijn loopbaan moet door den onpartijdigen geschiedschrij- ver nog het laatste woord worden gezegd. Gedurende het jaar 1881 zijn uit de ge- meente Doornspijk, welke circa 3000 inwoners telt, ruim 40 huisgezinnen, uit 206 personen be staande, naar Noord-Amerika vertrokken. Dit aantal zal in het pas begonnen jaar zeker niet minder zijn, daar er zich thans al weder talrijke huisgezinnen gereed maken, om in de maand Fe- bruari e. k. naar bovengenoemd wereiddeel over te steken. Ook uit Duitschland zijn in het vorige jaar duizenden verhuisd en maken zich, zoo men zegt, duizenden bij duizenden klaar om naar de nieuwe wereld te verhuizen. POSTER 1J EN. Yi5 Brindisi, 12 Jan. 5,35 's avouds. Vift Amsterdam, 13 Jan. 5,35 's avonds. Via Napels, (Fransche mail) 20 Jan. 7,30 's avonds. Via Napels, (Maats. Nederl.) 28 Jan. 7,30's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Landbouwberich ten, Yele landbouwers schijnen niet te weten, dat de scheuten van aardappelen vergiftige bestand- deelen inhouden, die voor varkens nadeelig kunnen zijn. Indien deze dieren er al niet altijd van sterven, zij zullen er toch door vermageren. In elk geval handelt men voorzichtig door de aard appelen van de scheuten te outdoen, alvorens ze aan het vee te geven. In het lakenmagazijn „De drie Koningen" te Autwerpeu heeft zich jl. Zaterdag een individu laten insluiten, welke nog bij tijds ontdekt werd door een bediende. De politie werd gewaarschuwd en arresteerde den man. In zijn bczit vond men een revolver met zes kogels geladen, een dolk, een aantal valsche sleutels, breekijzers enz. Waar- schijnlijk had men te doen met een gevaarlijken booswicht. De senator en prefect der Seine Herold is Vrijdag jl. te Parijs op de begraafplaats Pere Lachaise begraven, overeeukomstig zijn uitersten wil, zonder eenige kerkelijke plechtigheid. Ook had hij bij zijn leven een wensch geuit, dat geen lijkrede aan zijn graf zou worden uitgesproken en de senator Pelletan sprak aan de geopende groove dan ook slechts enkeie woorden. De plechtigheid was mettemin indrukwekkend, want de lijkwageu werd door een groot aantal belangstellenden en vrienden des overledeneu gevolgd, vooraan het geheele gemeentebestuur van Parijs, de voorzitters van Kamer en Senaat, al de Ministers, senatoren, afgevaardigden en ambtenaren, begeleid door 5000 man infanterie, cavallerm, artillerie, pompiers en burgerwacht. Een nieuw bluschtoestel door de brandweer van Krupp te Essen gebruikt, moet zeer de aan- dacht verdienen. Het is uitgevondeu door Dr. Raydt to Hannover, en bestaat uit een ketel met vloeibaar koolzuur en een vat water. Koolzuur neemt in vloeibaren toestand zeer weinig piaats in, zoodat men in een ketel van 100 liter inlioud een gas- hoeveelbeid van 45000 liter kan bergen. Het voordeel van dit werktuig is, volgens het hoofd der Kruppsche brandweer, dat men dadelijk be- schikt over de drijfkracht zoo groot men wil en een uiterst kracbtig bluschmiddel. Stoom of lucht- druk is er bij onnoodig. Op den spoor weg vau Boston naar Maine is dezer dagen bij Wells, in New-Hampshire, eene ijzeren brug gebroken, toen een passagierstrein over de brug reed. De achterste vier wagens stortten met 100 passagiers naar beneden. Twee personen bleven op de plaats dood en achttien werden min of meer zwaar gewond. In den toestand van Ierland is sedert het begin van het jaar nog weinig verandering gekomen. Geweldenarijen tegen pachters die niettegenstaande de waarschuwing van kapitein Moonlight hunne landheeren den pacht niet betaalden, zijn nog aan de orde van den dag. De vrouwen-landliga zet hare woelingen voort en de autoriteiten hebben zich eindelijk genoodzaakt gezien tot arresteeren over te gaan. De presidentesse en de secretaresse der vrouwen-landliga en een paar leden bevinden zich reeds in handen der justitie en zijn naar de gevangenis te Limerick gebracht. De arrestatie der vier dames veroorzaakte groote opschudding in het district. Ook te Dublin werden de presidentesse, de secretaresse en de penningmeesteres van de afdeeling aldaar gearresteerd, daar zij tegen het verbod der politie in een vergadering der liga hadden belegd. GEMENGDE BERICHTEN. Freule Yan Heemstra te 's Gravenhage zal juffrouw Besier als gouvernante van Prinses Wil- helmina opvolgen. Sedert den 1 dezer is door de firms C. L. Meulerneester Co. te Bergen op Zoom, de prijs der oesters gebracht op f 90 per mille, eene enorm hooge som, die vroeger nooit bereikt werd. De van den moord te Yeere verdachte Roland blijft, naar wij vernemen, nog steeds alle schuld ontkennen. Zondasr is hij met de justitie per rijtuig naar Vesre gebracht, doch korten tijd daarua weder in het huis van arrest te Middelburg teruggekeerd. Bizonderheden daar- omtrent zijn vooralsnog onbakend. Te Amster dam zijn er, naar men berekent 45,000 viaite- kaartjes, een nieuwjaarsbezoek vertegenwoordigende, op het postkantoor bezorgd. De rechtbank te Zutfen veroordeelde een tapster te Deventer, die aan een beschonken persoon sterken drank toediende, tot een geldboete van f 3. Te Sloterdijk is een landman, wiens paard aan het hollen sloeg, van den wagen gevallen. Hij werd deerlijk aan het hoofd gewond, zoodat hij weldra stierf. Hij laat een vrouw en twee jonge kinderen achter. Te Wezep (bij Kampen) is onlangs door den jager Puttenstein een haas geschoten, bijna geheel wit van kleur. Te Oost-Voorne ij door een nood- lottig toeval een lljarige jongen in aanraking ge komen met een dorsclimachine, met het gevolg, dat hem drie vingers van de rechterhand zijn afgeklemd. Te Brussel is brand uitgebroken in het Oudemanneuhuis Sainte Gertrude, place du Vieux-Marche-aux Grains. Een grijsaard van 75 jaar is in de vlammen omgekomen. De brand was evenwel spoedig gebluscht. Te Parijs werden 175 aandeelen verkocht van de speeibank te Monaco; zij brachten 40 millioen op. De speel- bank heeft nog 31 jaar concessit en ieder jaar werpt zij eene winst af van 10 millioen. De gemeenteraad van Mont—de—Marsau had de broeders der Christelijke scholen uitgedreven, en hunne woning, aan den bisschop van Aire toebehoorende, in bislag genomen. De rechtbank heeft de stad veroordeeld aan den bisschop 35,000 frs. als schade- loosstelling te betalen. In Noord—Amerika is met het Nieuwejaar plotseling een vrij felle vorst begonnen, die sneeuw en ijs heeft gebracht. De boven-Missisippi en de Missouri liggen toe. Yan de spoorwegbrug bij Sioux City in Jowa is een gedeelte door het ijs vernield. Gisterenmorgen waren twee meisjes te Goes op een kamertje gezeten, elk met een stuk briquet- kool in een stoof, toen zij, na er een anderhalf uur 1 te hebben vertoefd, langzamerhand door den walm schijnen bevangen te zijn en eindelijk geheel bc- dwelmd werden. Toch had een barer nog de macht om een gil te geven, en ontdekte men daardoor nog bijtijds haar toestand. Bijgebracht, wat bij eene niet gemakkelijk ging, had er braking plaats. Ook de walm van die kolen is, wat te verwachten was, dus nadeelig en zeker kan dit voorval menigeen ter waarschuwing zijn. Omtrent de vier weeskindcren uit Breda die verleden zomer te Oostburg zijn op straat gezet, m. vr. totaal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2