BUITEN LAND. Westdorpe. De bevolking dezer m. gemeente was op 31 Dec. 1880 837 In 1881 geboren (waaronder 4 tweelinggeboorten)37 gevestigd30 865 1702 28 23 65 5a samen 904 916 1820 a. totasl. In 1881 overleden 22 14 36 verhuisd 41 45 86 63 59 122 De bevolking was alzoo op 31 Dec. 1881 841 857 1698 Gesloten huwelijken 12 en levenloos aangiften 6. IJzecdijkP. Het nieuwe jaar stelde zich hier op treurige wijze in. Een zeer oppassend jong mensch 's avonds thuis komende vond zijne zus- ter in ongeoorloofde verhouding met haar beminde. De beide jonge mannen, die niet best met elkan- der beviiend waren, kregen twist, welke zoo hoog liep, dat de broeder van het meisje een mes greep en daarmede den minzieken jongeling) vrij ernstige wonden toebracht. Deze koos het hazenpad in een costuum, dat vrij was van alle knelling door boven- kleeren veroorzaakt, liep de straat op tot hij even buiten de bebouwde kom neerviel, en vond daar den tijd om tot bezinning te komen en uit zijne er- varing het besluit te trekken, dat de spreuk ,/Na lijden komt verblijden" omgekeerd ook waar kan zijn- De croniqne scandaleuse van een plattelandsplaatsje nam nagemaakt ivoor, waarvan zeer bruikbare biljart- j ballen worden gefabriceerd. Te Gent heeft zich gevormd een Society anonyme des huitrieres de Zelande" met een kapitaal van 1 millioen fr. in 10,000 aandeelen, om oester- banken aan de oevers van Schelde en Noordzee aan te leggen. De stichters ontvangen voor zekere terreinen aan de Schelde 2500 volgefoerneerde aktien. Op de overige worrit 5 pCt. gestort. Landbou w berieh ten In den omtrek van Breskens blijft de zooge- naamde lendenziekto onder de paarden nog steeds heerschen. Thans zijn er op de hofstede van J. Ph. Salom5 onder Groede vijf paarden in zeer bedenkelijken toestand en bij de wed. De Miliano aldaar ook weder twee paarden aangetast. Hoe belangrijk de Zwolsche veemarkt is, blijkt uit de volgende cijfers: In het jaar 1881 werden op de weekmarkten aldaar aangevoerd: runderen 35,598 stuks; kalveren 1086 stuks; schapen 1482 stuks; lammeren 874 stuks; loopvarkens 2173 stuks; biggen 22,366 stuks; te zamen 63,579 stuks, waar voor aan markt- of staangeld werd ontvangen f 6050,29. Daaren- boven werden op de stallen aldaar aangevoerd en verhandeld ruim 17,000 runderen en kalveren. Te Antwerpen was het op den oudejaarsavond het gebeurde, natuurlijk rijk geillustreerd, aan de dokken een oorverdoovend leven. Bij klok- gretig in hare kolommen op en menige nieuwjaars- '.slag twaalf werden al de klokken van de schepen visite grtuigde in haar discours van niets anders. i en stoombooten in beweging gebracht en deden de Doch hoe het ook zij, de jonge man, die welwat te spoedig naar een mes had gegrepen, werd gevat, verhoord en in den donkeren kerker geworpen? neen, hij maakte eene gedwongen visite van ander- halven dag bij den brigadier der marechauss^e, stoomfluiten zich met alle kracht hooren. Dit oor verdoovend orchest werd tot verren afstand gehoord. Volgens een aan het Eransche ministerie van marine gemaakte berekening, zijn er op de geheele werd 55,896 schepen, te weten: 6855 kreeg daar goed eten en drinken, rookte zijn si- 1 stoom- en 49,039 zeilschepen. Van de schepen gaartje, speelde een partijtje kaart en werd toen met stoomvermogen bezit Engeland 4106, Amerika losgelaten, ten einde zijne verliefde zuster weer tot 569, Frankrijk 361, Duitschland 304, Spanje beschermer te kunnen dienen. Of dit muisje nu 237, Ruslami 179 enz. Zeilschepen bezit Engeland een staartje zal hebben staat alsnog te bezienvrij 18,403, Amerika 6045, Noorwegen 4178, Duitsch- algemeen is men van gevoelen, dat de zaak met land 3011, Italie 3018, Erankrijk 2678 enz. een sisser zal afloopen. Een laalst, nauwkeurig onderzoek van de Wie naakten kleedt en hongengen voedt, doet Qothardtunnel heeft een zeer bevredigende uit- een goed werk, en het is misschien wel als zoodamg tomst opgeieverd. De tunnel is over de geheele dat men hier tracht eene verloting samen te lengt6j ook op de berucate zwakke plek, veilig stellen, waarvan de opbrengst zal strekken om de en stevjg gemetseld en de doortocht is volkomen behoeftigen dezen winter te ondersteunen. De zaak zonder ?e;aar. Van rook of slechte lucht be- heeft wel kans te zullen slagen. Ruim 800 loten men nietsde portieren en raampjes der 25 cents zijn reeds geplaatst en ook prijzen waggons blijven gesloten en de hooge teinperatuur worden nog al gewillig bijeengebracht. Zelfs de midden der tunnel levert geen bezwaar Kroonprins en s Konings vertegenwoordiger in onze verucb(;jng z[jn> een kilometer van elkander, provincie lieten zich hierin niet onbetuigd. groote lantaarns geplaatst, die tevens dienen om Moge het aan de dames-patronessen van dit d(jn afstand aan te zaakje (heeren hebben in dit college geen zitting) w gegeven zijn, de ontvangen gelden doelmatig te De veelvuldige landverhurz.ng m West- besteden Pruisen werd dikwerf besproken en, in t belang van den landbonw, aangeraden, om haar tegen te Aan de Roomsch-Katholieke gemeente te gaan- Thans blijkt echter, dat de leemteu op het Middelburg is door een harer vroegere stadgenooten, arbeidsveld, door de vertrekkenden achtergelaten, den pastoor Mes, een stuk grond geschonken, ge- nje|. aj}een gpoedig zijn aangevuld, maar dat zelfs legen aan den Seisstraatweg, dat zal worden aan- gelegd tot eene begraafplaats voor de leden van genoemd kerkgenootschap. In de Rijkspostspaarbank is van 21 tot 31 Dec. jl. meer ingelegd dan tirugbetaald ruim f 19,008; alzoo over de geheele maand December ruim f 73,386; en sedert de invoering met 1 April 1881 ruim f 848,864. Bij de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal te Sneek zijn uitge- bracht 3894 stemmen. Gekozen de heer Buma met 1966 stemmen. De heer Oppedijk bekwam 1904 stemmen. Dat tegenwoordig sommige biljartballen van aardappelen gemaakt worden, is misschien iets, wat niet iedereen weet. Als geschilde aardappelen 36 uren lang in een oplossing van 8 deelen zwavelzuur op 100 deelen water gelegd, tusschen vloeipapier gedroogd en daarna geperst worden, krijgt men een stof, die veel overeenkomst heeft met celluloid en waarvan allerlei voorwerpen, o. a. nagemaakt meerschuimen sigarenpijpjes, vervaardigd kunnen worden. Bij zeer sterk persen krijgt men een soort van de landverhuizing haar oorsprong vindt in de te groote concurrentie, welke in het aanbod van land- bouwarbeiders heerscht. De loonen worden natuur lijk door dien wedstrijd gedrukt en zoo zoeken velen in Noord-Amerika lotsverbetering. De commandant van de cadettenschool te Karlstadt, majoor Talheim heeft twee van zijn kinderen gedood en daarna zichzelf cpgehangeu. Hij gaf een jongen en een meisje een slaapdrank in en vermoordde daarna den jongen met een dolk, het meisje door het indruppelen van cyankali. Een tweede meisje weigerde den slaapdrank in te nemen, verwijderde zich en- ontkwam daardoor aan den moord. De moeder was met het vierde kind voor eenige dagen afwezig. Als reden van deu moord geeft men op ontevredenheid over de kinderen, waarvan twee leden aan een ongeneeslijke oogziekte en een derde slecht oppastte. Gemengde Berichten. Door het springen van een stoomketel is te Amsterdam de groote houtzagerij van de firma Rijnenam Achterberg, gelegen bij de Vondels- kade, voor een groot gedeelte vernield. Door den schok stortte een aangrenzend huisje mede in; twee vrouwen en twee kinderen werden onder de puinhoopen bedolven, maar nog levend, hoewel meer of min gekwetst, te voorschijn gebracht. Een der vrouwen is reeds aan de gevolgen ovetleden. Op een der vorige weekmarkten te Dordrecht hebben twee personen uit Zwijndrecht een levend konijn ten aanschouwe van een menigte orastanders, het aan de ooren en aohterpooten vasthcudende, in tweeen gescheurd. Tegen die twee dierenmarte- laars is proces—verbaal opgemaakt. Nergens misschien zal de drankwet wel zulke goede gevolgen hebben, als in de gemeenten Berkel en Rodenrijs, waar van de 12 herbergiers en kroeghouders slechts 2 vergunning hebben ge- vraagd, om met 1 Mei a. s. met den verkoop van sterken drank in het klein te mogen voortgaan. Gedurende het jaar 1881 zijn uit de ge meente Doornspijk (bij Elburg), welke ongeveer 3000 inwoners telt, ruim 40 huisgezinnen, uit 206 persouen bestaande, naar Noord-Amerika ver- trokken. Ook nu maken zich alweder talrijke huisgezinnen gereed, om in Eebruari e. k. naar de nieuwe wereld te verhuizen. Terwijl te Dieren eenige kinderen in de nabij- heid van een moleu liepen te spelen, was een knaapje eenige sporten hoog tegen de wieken opge- klommen. Ongemerkt begonuen deze zich langzaam te bewegeu en werd het jongetje mede omgevoerd, totdat hij, boven zijnde, ongeveer 70 voet hoog, nederviel en bijna oogenblikkelijk een lijk was. Een 68jarig man uit Appelscha viel van den hoogen wal in 't kanaal tusschen Donkerbroek en Oosterwolde. Zijn trouwe hond sprong hem dadelijk na, doch het beest was niet sterk genoeg, om den drenkeling naar den wal te trekken. Gelukkig werd het gejank van den hond gehoord door den heer W. 8., die derwaarts ijlde en den drenkeling door middel van den sluishaak op den wal trok. Hoewel men meende, dat de oude man reeds den getst had gegeven, is het aan een geneesheer na veel inspanning gelukt het leven weer op te wekken. Dat de hond zich buitengewoon had ingespannen om zijn meester te redden, bewees de kraag van diens jas, die geheel aan Harden was gebeteu. Tegen een vader werd, wegens het bezigeu van twee zijner kinderen tot ongeoorloolden arbeid een vervolging ingesteld. De ambtenaar van het openbaar ministerie dagvaardde de kinderen zelven als getuiger., die als zoodanig elk een vergoeding van f 1,50 ontvingen; de vader werd ver- oordeeld tot een boete van f 3 of een dag ge- vangeuis, maar koos de laatste straf, en met een goed daggeld in den zak nl. met de f 8 getuigengeld zijner kinderen keerde hij naar zijn dorp terug! Men begrijpt de ontsteltenis van den burgemeester en zijn bezorgdheid, dat het hem niet gemakkelijk zal vallen voortaan in deze zijn gezag te handhaven. De vloer van een school te Camborne zakte in, toen 300 personen zich in het gebouw bevonden bij gelegenheid van een feest. Een aantal personen viel in het vertrek een verdieping lager en velen werden gewoud. Gelukkig had een der aanwezigen de tegenwoordigheid van geest de gaskraan af te draaien; de gaspijpen waren gebroken en er was gevaar voor een ontploffing. Eene vrouw van Long Island, in de Ver- eenigde Staten, overtuigd dat haar einde nabij was en bezorgd voor het lot van hare zes kinderen, drong er op aan, dat haar man haar jongere zuster zou huwen. Beiden beloofden haar dat, maar zij was daarmede niet tevreden. Eindelijk stemden zij er in toe om zich aan haar sterfbed in den echt te verbinden. Maar het gewaande sterfbed bleek geen steifbed te worden; de vrouw begon lang- zamerhand te hcrstellen. Het blad gist, dat de gerustheid omtrent het toekomstig lot harer kin deren tot dat herstel bijdroeg. Intusschen heeft de man thans twee vrouwen. Gemeenteraad van Ter Nenzen. Zitting van Vrijdag 30 December 1881. Voorzittcr de heer J. A. van Boven. Afwezig de heeren Jac. de Peijter, De Smidt, Grenu, Fercken en Donze. vr. tota»l.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2