stelling Zal men ze gebruiken tot museum, zooals er sprake was, of zal men ze ledig laten staan? In elk geval, het Champ des Mamoeuvres biedt thans een treurig uitzicht aan. De meeste boomen die de gebouwen omringden, zijn dood of gebroken; het grasplein is totaal vernield, de waterbasins zijn uitgedroogd en half met sleenen gevuld. Overal zijn er kuilen gegraven, die de plaats aanwijzen waar vroeger het een of ander merkwaardig voor- werp gestaan heeft. De kleine gebouwen, die rondom het paleis waren opgericht, verkeeren in den armzaligsten toestand; de ruiten zijn gebroken en de muren gebarslen. Het groote gebouw ligt eenzaam en verlaten; hier en daar hangen uog drapperien. Kortom, besluit het blad, men zou denken dat men de overblijfsels ziet van het een of ander monument uit de oudheid. - Te Chattam liep onlangs het voor de En- gelsche marine bestemde gepautserd torenschip Con queror van stapel. Dit voor aanval en verdediging even geduchte oorlogsvaartuig is 270 voet lang bij 58 voet brred, heeft een draagvermogen van 6260 ton en machines van 4500 paardenkracht. De toren, die eene stalen pantsering van 1 voet dikte heeft, is bewapend met vier kanonnen. Behalve met een scherpen ram, is de Conqueror voorzien van een een Whiteheadschen torpedo—toestel. In gezelschap te zijn is toch veel aangenamer dan alleen rond te doolen. Van die meening schijnt dr. Tanner, de bekende hongerlijder, ook te zijn, want hij heeft dezer dagen met een jongen Zweed een overeenkomst aangegaan om samen dertig dagen te vasten. Erg gezellig! Zij hebben nu ook geen spiegel noodig, want ze kunnen elkander vertellen wanneer ze geel van den honger zien. QEMENGDE BERICHTEN. Het N derlandsche stoomschip „Stella" met landverhuizers van Amsterdam naar New—York, over welk schip men zich ongerust maakte is Vrijdag te New-York aangekomen; het had zwaar weer ondervonden en een man was overboord ge stagen. De koffiehuishouder S. van de /,Plaats royaal" te 's Bosch heeft zich op minder royale, maar zeer gebruikelijke wijze verwijderd. Een achtergebleven brief zou de belofte behelzen van teruggave van de medegenomen familiegelden. Dezer dagen overleed te Deventer een oude dame, wier nalatenschap op ruim f 300,000 geschat wordt, welk bedrag aan verre, waaronder minder door de fortuin bedeelde, familieleden ten deel valt. Te Arnhem hebben op nieuwjaarsavond eenige dames jde la halle," vergezeld van haar respectievelijke echtgenooten en verderen bijkang, een agent van politie duchtig afgeranseld en hem den halven baard uitgerukt, omdat de man hen tot rust aan- maande. Door J. v. B. te Berg-Ambaeht is, terwijl hij met den aalgeer naar paling vischte, een groote, ouderwetsche zilveren beugeltasch opge- haald. Naar het uiterlijk aanzien te oordeelen, schijnt dit voorwerp reeds vele jaren in het slik bedolven te zijn geweest. De broodventer W. t. R. te Huissen, is gevangen gezet, om een vonnis te ondergaan, waarvoor hij, zooals later bleek, reeds in September jl. had gevangen gezeten. Te Leer- dam behooren onder de 25 personen, die vergunning hebben aangevraagd tot het verkoopen van sterken drank in het klein, ook de beide wethonders. Het stoomschip „Ardanmar," gaande van Duin- kerken naar Glasgow met een lading ter waarde van 20,000 pd. st. is in het kanaal gezonkenjde bemanning (30 personen) verdronk. Te Bordeaux hebben een 6tal handelshuizen hun betalingen gestaakt. De verslagenheid is groot onder de koop- lieden. Men verwacht meer finantieele rampen. Te Antwerpen is een dronkaard gestorven, aan de gevolgen van het afleggen van getuigenis in eene correctioneele zaak. Het getuigengeld, dat hij ontving, gaf hem den genadeslag; in de buiten- gewone quantiteit drank, welke hij zich daarvoor kon aansckafFen, is hij gestikt. In het dok van West-Point in Virginia is een stoomboot, die de schepen in en uit het dok sleepte, gesprongen. Twintig werklieden werden bij dit onheil gedood en vier ernstig gekwetst. De werkstaking van Crand Combe heeft aan de eigensars der mijnen en smelterijen een millioen doen verliezen. Wat laebben de werklieden hiermee gewonnen? Niets. Zij hebben integendeel vele hoop op vermeerdering van loon verloren. Ziedaar wat werkstakingen te weeg brengen. Verleden week werd aan het Hbl. van drie vertrouwbare zijden tegelijk medegedeeld, dat de Amsterdamsche werkman, die een pakket van f 35,000 had gevonden, daarvoor beloond werd met f 200 en een weekgeld van f 8,gedurende zijn leven. De werkman zelf, Lucas Jager ge- naamd, kwam echter verhalen, dat het weekgtld hem niet is toegedacht. In het afgeloopen jaar werd de hulp der Amsterdamsche brandweer ingeroepen bij 511 schoor- steenbranden, 512 kleine en 8 groote binnenbranden. 26 kleine en 8 groote uitslaande branden, 21 buitengewoue en 5 scheepsbranden. Op brandge- rucht rukte de brandweer 604 maal op. Verleden week werd de stad Luik in op- schuddiiig gebracht door den krett: ffBrand in het theater!" Men zag de pompiers door de straten loopen en in weinige minuten waren de brand- spuiten ter plaatse van de veronderstelde ramp. Men had namelijk slechts een proef willen ne- men, om te zien, of al de pesten der pompiers in orde waren en de suniten in goeden staat verkeerden. De proef bewees dat aan den dienst niets ontbrak. Boer Hannes zit in de wachtkamer van notaris X. Een goed glas bier en een paar lekkere sigaren zijn hem voorgezet, wijl de notaris nog iemand bij zich heeft en Hannes nog eenigen tijd zal moeten wachten eer de notaris hem kan helpen,want boer Hannes wil zijn testament laten maken. De notaris dacht er zit wat aan en zoo'n boer neem je met een glaasje bier en een sigaartje voor je in, trouwens het was een nieuwe klant. Nadat de inhoud der bierkruik geledigd en bijna alle sigaren of in boer Hannes vest of in damp zijn vergaan, komt de notaris met een deftige gelegenheidstronie op ons boertje af, die bijna vergeten is waar hij eigenlijk voor komt, en die door den waardigen ambtenaar aldus wordt aangesproken ffEn ge woudt dus je testament laten maken, vrindje?" „Joa, zie de, doar kwaam ik' non krek veur hier, ze hebben me op de boot gezeid, drt gij oe daarmee belastteveul koste is ie nie meer waerd, moar ge mot hem moar zo we bij en bij maoke," zei ons boertje, terwijl h'j een groot oud—testament uit zijn zak voor den dag haalde en met Zelfvoldoening over zijn boodschap, dat den notaris ter hand wilde stellen 5 minuten daarna stond de boer weer op straat, zich geen rekenschap kunnende geven van de plotselinge verandering van's notaris vriendelijkheid. Hij had toch op de boot zoo goed gevraagd waar hij in de stad zijn testament kon laten maken en men had hem toch zoo zeker gezegd, dat dit niemand beter kon dan notaris X. Te Washington overleed onlangs Maria, echtgenoote van Dr. Wilhelm Austin, in den ouderdom van 58 jaar, die gedurende eene 33jarige ecktvereeniging haren man 44 kinderen heeft ge- schonken. Zij baarde 13 maal tweelingen en zes maal drielingen. Van al deze kinderen zijn er nog slechts 11 in leven. Eene jongere 43jarige zuster de vrouw van C. Kennie, had 26, en eene zuster van haren man, Jane Wise, 41 kinderen. Deze drie vrouwen te zamen hadden dus 111 kinderen gehad. De zucht om rijk te wordeu beweegt velen tot speculeren en niet zelden hebben mislukte spe culation de teleurgestelden tot waanzin gebracht. In een particulier krankzinnigengesticht te Lyon, waar velen van die ongelukkigen verpleegd wordeu, is de directeur op het denkbeeld gekomen om het volgeride middtl toe te passen ter bevrediging der leiders, die zich altijd op de beurs waanden. Hij heeft in een afgelegen gedeelte van het gebouw eene omheinde verhevenheid geplaatst, zooals die op de Parijsche beurs voor de zoogeuaamde /agents" bestaat. Nauwelijks zagen de krankzinnigen zulk een agent, of zij begonnen weder te koopen en te verkoopen en zij speculeren nu den geheelen dag en keeren 's avonds rustig naar hunne cellen terug. Millioenen en milliarden winnen zij van elkander en niemand verliest. Kunstboter of Margarine-boter. ill. Men heeft dus het voorgestelde doel volkomen bereikt, en een kunstprodukt verkregen, dat met het natuurprodukt volledig overeenkomt. Daar men geheel den door de natuur ingeslagen weg volgt, en van dezelfde grondstof uitgaat, om daaruit boter te bereiden, is de margarine-boter geen vervalschte waar, doch met recht „kunstboter." De scheikundige ontledingen hebben zelfs geleerd, dat de kunstboter in sommige opzichten de natuur- boter overtreft. Vooreerst wijzen de analysen aan, dat het vetgehalte der natuurboter dikwijls aan- merkelijk geringer is, zoodat dus de kunstboter meer waarde als voedingsmiddel heeft. Een bizonder- heid van meer belang is echter de verontreiniging der natuurboter met kaasstof, waardoor deze, zooals wij reeds zagen, aan een snel sterk worden en bederven onderhevig i3. Het onderzoek heeft doen zien, dat de margarine-boter slechts zeer weinig kaasstof bevat, waardoor zij dus veel duurzamer is dan de natuurboter. Wat den smaak betreft, moet men toegeven, dat kunstboter niet den fijnen smaak der Delftsche grasboter heeft, maar met de gewone botersoorten overeenkomt; zij smaakt echter stellig beter dan Je sterk gezouten, zoogenaamde „ingeslagen" boter, die hier al te lande veelal des winters gebruikt wordt. Vat men al het bovenslaande te zamen, dan kan men zeggen, dat de kunstboter-industrie een groote schrede voorwaarts is op den weg der rationeele volksvoeding. Maar heeft nu deze medaille geen keerzij, en is bij deze iudustrie alles in dubbelen zin #botertje boven?" zal menigeen, die dit leest, uitroepen, terwijl anderen op hun eigen tegenovergestelde erva- ring wijzen, toen zij eens een proef met de hooggeroem- de kunstboter namen. Zij kregen een hard, ongelig vet, dat naar kaarsvet smaakte. Deze laatste personen hebben volkomen gelijk, maar zij moeten om die enkele onaangename ondervinding niet alle kunstboter veroordeelen. Er worden zoowel slechte als guede sigaren en zoowel slechte als goede handschoenen gemaakt. Dikwijls leveren nieuw opge- richte kunstboter-fabrieken in het eerst minder goede waar, en eerst nadat zij alle bezwaren der frabrikatie hebben overwonnen, doch vooral nadat zij hebben geleerd, angstvallig zindelijk te werken, is hun produkt goed. Vooral is groote zindelijk- heid een hoofdzaak; alle toestellen moeten steeds op het zorgvuldigst gereinigd worden; een weinig oud vet, dat in een hoekje blijft zitten en rans wordt, kan een geheel produkt bederven. En zulk een groote zindelijkheid moet zelfs in Nederland geleerd worden. Doch er wordt ook opzettelijk veel slechte waar afgeleverd. In plaats van het vet bij het persen tot 45°. te verhitten, verhoogt men de temperatuur tot 65°. Men verkrijgt dan meer vloeibaar vet, maar het heeft een onaangenamen reuk, en de daaruit bereida boter smelt niet geheel in den mond, maar blijft ten deele als vaste stof tusschen de tanden en tegen het verhemelte kleven. De olijfolie wordt door goedkoopere olien vervangen, die echter niet geheel smakeloos zijn, en spoedig rans worden. Ook gebruikt men niet altijd versch rundervet, maar moet men zich dikwerf met oud, minder frisch vet behelpen, en daarenboven ver- werken de fabrieken zulke verbazende hoeveelheden daarvan, dat de slachtcrijen in de onmiddellijke nabijheid niet voldoende opleveren, en men het vet dus van verre moet laten komen. Dikwijls wordt het dan op de plaats zelve gesmolten en uitgeperst, en het uitgeperste deel naar de kunst boter-fabrieken gezonden, waardoor men geen zeker- heid heeft van de frischheid van het gebruikte vet. In den laatsten tijd heeft men zich, om meer voordeel te behalen, niet alleen bepaald tot het gebruiken van goedkoopere materialen, maar men laat het verboterings—proces geheel achterwege en mengt eenvoudig eenige vetstotfen onder elkander, om een produkt te verkiijgen, dat ten minste uiterlijk eenigszins op boter gelijkt. (Wordt vervolgd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1882 | | pagina 2