lEft NEUZEMSCHE COURAKT Algemeen Nienws- en Adyertentielilad voor Zeeuwscb-Vlaanileren. Binnenland. BU1TENLAND. BIJVOTCQSEI, Zaterdag 24 December 1881. No. 1733. Hij is de laatste dagen veel rustiger en daarom I van zijn dwangbuis ontdaau. Zijn lichaam is, ten gevolge van bovenmatige inspanmng, zeer verzwakt en vermagerd, zonder dat evenwel gevaar voor zijn leven bestaat. RECHTSZAKEN. Arrondissenients-rccktbauk te Middelburg. Kantongerecht te Ter Neuzen. VAN DE Ten gevolge van bet tocnemend aantal vrou- welijke candidaten, dat zich voor bet surnumerairs- examen bij de Maatsehappij tot Expl. van Staats- spoorwegen aanmeldt, lieeft deze Maatsehappij be- sloten, eerstdaags een examen uit te schrijven, uitsluitend voor vrouwelijke candidatan. Voor de dames, die bij dit examen slagen zal in een der lokalen van het station Utrecht der maatsehappij, een kursus worden geopend in de volgende vakken a. telegraafdienst b. vervoer van reizigers en bagage; c. vervoer van snel- en be- stelgoederen. I)e dames zullen tijdens haar surnumeraat eene toelage ontvangen van een gulden daags, en, na zes maanden onderricht, in bovengenoemde vakken examen afleggen, en, zoo dit voldoende blijkt, wor den benoemd tot derde klcrk, aanvankelijk op eene jaarwedde van f 400. Als klerk zullen zij aan de groote stations der maatsehappij worden geplaatst, zooveel mogelijk in dezelfde bureaux met 2, 3 en mesr bij elkander en daar worden belast met de uitgifte van plaats- kaarten, de inschrijving, bevrachting en verzending van bagage, snel- en bestelgoederen en den tele graafdienst. De toestand van den gevangene W. M. de Jongh te Leeuwarden wordt nog steeds gehouden voor eene voorbijgaande manie, voor welker genezing zijne plaatsing te Coudewater niet noodig wordt geacbt. Dit gevoelen wordt ook gedeeld door den geneesheer van het krankzinnigengesticht te Frane- ker, die hem twee malen heeft onderzocht. Daar enkele zijner bewegingen en gezegden een oogenblik het vermoeden hebben doen ontstaan, dat zijne krankzinnigheid slechts voorgewend was, is op zijne kaiaer een toestel aangebracht, waardoor hij, alleen zijnde, van buiten kan worden bespied Blijkens de jongste berichten uit New-York is de uitvoer van vee en vleesch van daar naar Europa oogenblikkelijk zeer verminderd, omdat daaruit geen voordeel rneer is te behalen. In het vorige jaar was het vleesch voor 10 cent per pond in de Vereenigde Staten te koop en kon het voor 16 cent in Liverpool worden verkocht. Thans moet men 13 cent in Amerika betalen. Over de kolossale verteringen, die door de millioenen-julfrouw in de hoofdstad werden gemaakt, weet de Amsterdamsche correspondent van de Prov. Grou. Ct. eenige nadcre bizonderheden te melden. Wanneer maar een klein gedeelte waar blijkt, van wat daaromtretit wordt verbaald, dan heeft ze in weinige maanden tijds tienduizeuden guldens verteerd. Steeds was een fraai rijtuig met twee paarden ter beschik- king van haar en haren zaakwaarnemertweejonge dames uit Haarlem, een juffrouw ait Vuren en de Gorincherasche horlogemaker, met wien zij voor een week of drie in ondertrouw werd opgenomen, zijn op hare kosten in het Bible-hotel gelogeerd. Yoorwarpen van weelde, diamanten, meubelen werden aangekocht of besteld en de vorderingen, die ten laste van een barer bloodvorwanten, te Haarlem woonachtig, inkwamen, betaald. Geschenken van de kostbaarste voorwerpen werden rijkeiijk uitge- deeld, niet minder dan 23 gouden kettingen werden eens in dene bestelling aangeschaft en ten geschenke gegeven. Ds fooien aan bedienden zijn fabelachtig. Voor de geneeskundige hulp dezer dagen bij hare bevalling verleend, werd duizend gulden uitbetaald. Met de aansctrailing van den luiermand was vijftieu houderd gulden gemoeid. Bij een winkelier in goud en zilver is 80,000 betaald en nog een schuld van f 68,000 gemaakt. De prachtigste en kostbaarste voorwerpen werden ten geschenke gegeven aan de geldschieters. Voor ieder hunner is een pels (it f 1300 per stuk) in de maak. Ze heeft zich een bonten mantel aangeschaft van f 4200, een pels voor haar bruidegom van f 2500, een fluweelen kleed voor den trouwdag van f 2500. Op den dag der ondertrouw-receptie ontving elke bediende van het Bibleh6tel f 20 en de portier een gouden horloge. Was ze met rijtuig uit, dan krecg de jongen, die het portier opende, f 2,50. Werden rekeningen betaald, dan kreeg degeen, die het geld kwam halen, een fooi van f 25 of rneer. In het hotel at ze vdor haar bevalling ge- regeld aan de table d'hote met de vier personen, die voor haar rekening in het hotel verblijven; hare verteringen aldaar worden op ongeveer f 1000 's weeks geschat. Waar al dat geld vandaan kwam, weet deze correspondent evenmin te vertellen als zijn kollega's. Het geheim daarvan wordt tot dusver zorgvuldig door mejuffrouw Jannetje Struik bewaard. Erg verschrikt scheen de dame, volgens het verhaal dat het Paleis van Justitie bevat, niet over het binnenkomen van den deurwaarder en zijne getuigen; zij zat op haar fauteuil, en uit de wijze, waarop zij de heeren ontving, was niet op te maken, dat zy zich bizonder zwak gevoelde. Zij stond den heeren fliok te woord, en, toen zij last gaf aan een van haar gevolg om vooral uit een ladetafel een envelop weg te nemen, waarin zich bankpapier bevond en de deurwaarder en zijn getuigen er op toeschoten om zich daarvan meester te maken, had zij er veel schik in, dat zij de heeren zoo voor den gek had gehouden, daar het bleek dat er niets was, wat naar bankpapier geleek, terwijl zij tevens verhaalde, dat zij haar laatste bankje van f 1000 aan den heer Werker had gegeven, voor het logementoverigens moesten de heeren zich niet ontzien, om bij haar te ge- bruiken wat zij hun aanbood, een glas wijn, sigaren enz., daar alles wat men gebruikte, reeds betaald was. De persoon van Jannetje, alias mevrouw Hoetinck geb. Struik, is, wat haar uiterlijk betreft, door do natuur weinig begunstigd (contre—fait) en behoort blijkbaar tot de lagere volksklasse. Daar zij echter gedurende geruimen tijd haar omgeving vorstelijk schijnt te hebben beloond, heerschte daar naar den schijn zekere eerbied voor mevrouw, zelfs bij rneer ontwikkelde personen, die haar bezochten. Jannetje schijnt een vrouw van 35 jaar; haar galant een jonkman, wiens in het midden gescheiden goudgele lokken in krullen het hoofd omkransen, met een sierlijk kneveltje om de fijne lippen pn wiens tailleur hem volgens de laatste mode heeft gekleed, telt, naar het schijnt, een tiental jaren minder. De rechtbank heeft in hare zitting van 20 Decem ber de volgende vonnissen uitgesproken lo. J. v. d. L. 2o. L. v. d. L., beide bakkers te Clinge (Zeeland), zijn wegens feitelijke en gewelddadige wederstand jegens twee bedienende beambten, hande- lande ter uitvoering der wetten, door twee personen, van welke een zonder en een met een wapen, te zamen en in vereeniging gepleegd, veroordeeld ieder tot een celstraf van 6 dagen. P. F. H., oud 25 jaar, laudbouwer te Clinge, ter zake van: dronkenschap en beleediging van een be- dienend beambte; veroord. tot 2 boeten, een van f I en 5en van f 8, subsidiair 1 en 3 dagen gevangenisstraf. Ti.rl..tlmm m ■imm "Is Hi n wmMiiwii n» n mm i m innin i Zitting van 22 December. VrijgesprokenM. K., scheepsmakelaar te Ter Neuzen, van het tegen ieraaud uiten van scheldwoorden, zonder uitgetergd te zijn. M. C. L. H., te Ter Neuzen, van het naar iemand gooien met harde voorwerpen. M. de B. en P. v. d. A., beiden te Westdorpe, van enkele diefstal van veldvruckten. De kosten te dragen door den staat. Veroordeeld: L. P., arbeider te Westdorpe, ter zake van het tegen iemand uiten van scheldwoorden, zonder uitgetergd te zyn; in eene boete van 2,50, subsidiair 2 dagen gevangenisstraf. C. H., te Ter Neuzen, ter zake van bet plegen van straatschenderijin eene boete van 1, subs. 1 dag gevang. P. R., timmerman en winkelier -te Axel, ter zake van het op een plaats bestemd tot verkoop van waren voorhanden hebben van eene maat, niet voorzien van 't vereisehte goedkeuringsmerk, onder verzachtende om- standighedenin eene boete van 3, subs. 1 dag gevang. M. K., winkelierster te Zaamslag, ter zake als voren in eene boete van 3, subs. 1 dag gevang. met ver- beurdverklaring der in beslag genomen maat. J. R., herbergier te Philippine, ter zake als voren; in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. met ver- beurdverkiaring der in beslag genomen maat. B. H., herbergier te Philippine, ter zake als voren; in eene boete van 3, subs. 1 dag gevang. met ver- beurdverklaring der in beslag genomen maat. F. V., winkelierster te Sas van Gent, ter zake als voren in twee boeten elk van f 3, subs. 1 dag gevang. voor elke boete met verbeurdverklaring der in beslag genomen maten. D. M., voerman te Westdorpe, ter zake van het op een buurtweg los en onbeheerd laten staan van zijn voertuigin eene boete van 3, subs. 1 dag gevang. J. v. K., koopman te Zaamslag, ter zake van het laten loopen van een trekdier over eens anders in den oogst staanden grondin eene boete van 3, subs. 1 dag gevang. A. C., herbergier te Zaamslag,- ter zake van het openhouden zijner herberg na het uur van sluiting; in eene boete van 3, subs. 1 dag gevang. A. V. en M. 't G., werkliedeu te Axel, ter zake van het zijn in eene herberg na het uur van sluitingieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. U. v. D., herbergier te Assenede, ter zake van het bejagen van eens anders grond zonder bewijs van ver- gunning; in eene boete van/10, subs. 2 dagen gevang. L. d. M., arbeider te Sas van Gent, ter zake van het zich in kennelijken staat van dronkenschap be- vinden op den openbaren wegin eenejboete van f 8, subs. 1 dag gevang. B. v. K., kleermaker te Ter Neuzen, ter zake als voren; in eene boete van 3, subs. 1 dag gevang. J. V., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren; in twee boeten, elk van f 5, subs. 2 Magen- gevang. voor elke boete W. H. v. d. H., te Zaamslag, ter zake van bet bevisschen van eens anders vischwater zonder bewijs van vergunning, onder verzachtende omstandigheden; in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag gevang. M. 8., te Ter Neuzen, ter zake als voren; in eene boete van 0,50, subs. 1 dag gevang. A. H., werkman te Zaamslag, ter zake als voren, in eene boete van 3, subs. 1 dag gevang. met ver beurdverklaring van de opbrengst der in beslag genomen viseh en bevel tot teruggave van de inbeslag genomen hengel aan den rechthebbende. A. L. en P. F., beiden te Zaamslag, ter zake van het rapen van schelpviscb aan den voet van een zeedijk, den eersten in eene boete van /15, subs 2 dagen gevang. en de tweede in eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. F. H., gezagvoerder der sleepboot Paulina, te Ant- werpen, ter zake van het verzuimen van het voldoen der verschuldigde havenrechtenin eene boete van 4,40, subs. 1 dag gevang. Allen in de kosten. Woensdag morgen heeft een |spoorwegongeluk plaats gehad in de nabijheid van het station te Eecloo, dat gelukkig zonder groote onheilen te veroorzaken afliep. De trein, welke van Selzaete naar Eecloo ten 6 uur 42 min. vertrekt, is op 400 meters van deze laatste plaats tegen een personentrein geloopen, waardoor eene hevige schok ontstond. Een reiziger, gezeten in den trein welke van Eecloo kwam, brak zijn been, terwijl twee personen eenige wonden bekwamen; ook twee couducteurs werden tevens gekwetst. Naar wij vernemen is dit onheil toe te schrijven aan de onderchef van Eecloo, die den trein liet vertrekken, voor die vsn Selzaete was aangekomen. Door de justitie is onverwijld een onderzoek ingesteld. In Belgie begint men reeds met het opriehten van /r/electriciteits-fabrieken," die de voor verlich- ting en anderszins noodige electriciteit zullen leveren eveuals de gasfabrieken het gas. Charleroi, Bergen, Antwerpen en Luik zullen eerlang zulke fabrieken bezitten. Te Bergen wordt met Kerstmis reeds een particulier huis geheel van licht voorzien door de nieuwe fabriek. Te Brussel is ook dezer dagen een Compagnie electrique tot stand gekomen. Een zegeteeken, indertijd door de Bussen op de Pruisen buitgemaakt, zal eerlang naar Berlijn terugkeeren. Keizer Alexander III zal den Prui-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 5