BEKENDMAKING. No 1733. Zaterdag 24 December 1881. Algemoen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. B1NNENLAM) 21 e Jaarvaa*.. ABONNEMENT. Per drie maandeu binnen Ter Neuzen f 1,—Door ket geheele Rijk 1,10. Dcor geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirec- tenren en Brievenbuskonders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regela f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaataruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendtn niter lijk Dinsdag en Vrijdag namiddag SkHlE area. Bit Mad venK-hljnl Dlnadag- en Vrljdngavoud bij A. h. 6. OHO N T te Ter Neniea. Bij deze conrant behoort een bljvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AXEL, maken bij dezen bekend, dat op Vrijdag den 30 December a. s., des voormiddags ten 11 ure, ten raadhuize alhier, zitting zal worden gehouden tot het afgeven der bewijzen van toelating van kinderen van 6 tot 12 jaren, voor kosteloos onderwijs op de openbare lagere School alhier. Axel, den 23 December 1881. F. OOSTER, Burgemeester. J. v. D. SCHOONAKKER, Secretaris. Polttieli A>v«rzicht. In Engeland heeft de loop en het verrassende einde van de zaak Rouslan nauwelijks minder opschudding gewekt dan in Frankrijk zelf. Dat Roustan, gebrandmerkt door de verpletterende uit- spraak van twaalf Fransche burgers, voorloopig onmogelijk wordt en van het Tunesische looneel, waar hij de hoofd- zoo niet de heldenrol heeft gespeeld, moet verdwijnen, geeft stof voor de levendigste voldoening, en wel voornamelijk omdat bij den Britschen invloed in Tunis steeds tegen gewerkt heeft. Dat die voldoening dan ook vooral zijn grond heeft in naijver, zal wel blijken bij de behandeling der Enfida-zaak. De eigenaar der Enfida toch is een Engelscb onderdaan en het is zeker, dat de Engelsche regeering om staatkundige redenen tegen de gewelddadige uitzjtting uit zijne bezitting verzet zal aanteekenen. Terwijl Engeland alzoo in de weer is om zijn invloed in vreemde landen te verzekeren, heeft het in Ierland een strijd te voeren die elken dag grootere afmetingen aan- neemt. Moordaanslagen, braudstichtingen en andere gewelddadigheden vermenigvuldigen in dezelfde mate als de regeering maatragelen neemt om de orde te handhaven. Ook daar zijn alle kenteekenen voorhanden, die op een vreeselijke en maorddadige ontknooping wijzen. Intusschen verheugen zich de Engelsche bladen in het vooruitzicht van de gunstige uitkomsten die het Borneo—charter voor Engelands handelsbloei in het Oosten zal geven. Een dagblad uit Hongkong geeft zelfs daarover zijn vreugde te kennen en meent dat, als de Britsche regeering het charter niet verleend had, er luttel twijfel be- staat of de Duitsche, Oost8nrijksche of llaliaansche regeering zou de vergunning aanvaard hebben en daardoor een standplaats voor de zeemacht ver- kregen hebben, die der mogendheid, welke zich op Noord—Borneo vestigt, het strategisch overwicht in den Indischen archipel moet verzekeren. Over de aansprakcn en rechten op Borneo van Nederland en Spanje wordt niet meer gesproken. Spanje heeft intusschen aan Engeland een nota gezonden inzake het Borneo—charter en volgens de verklaring van den Minister van buitenlandsche zaken, in den Senaat gegeven, heeft de Engelsche regeering beloofd spoedig te antwoorden. In Oostenrijk neemt men hetzelfde verschijnsel waar als in Duitschland, daar blijven de Ministers op het kussen al is de vertegenwoordiging ook met bun regeeringsbeleid niet gediend. Het minis- terie laaffe, dat en in het heercnhuis en in de kamer van afgevaardigden de nederlaag leed, denkt toch niet aan heengaan. In Duitschland hebben in den Rijksdag storm- achtige en heftige besprekingen plaats gehad over de houding der regeering bij de jongste verkiezingen. De zitting duurde tot ruim een uur na middernacbt en werd slechts door een zeer beperkt publiek bij- gewoond, hetgeen vooral door de vrijzinnige partij zeer wordt betreurd. Bismarck is ongesteld gebleven. Zonder op het vraagpunt der kwestie geantwoord te hebben, is de Rijksdag tot 9 Januari 1882 uiteengegaan. Turkije zoekt dagelijks meer steun bij Duitsch land, welks invloed te Konstantinopel zeer groot is. Of deze voldoende zal blijken om de Turksche regeering van gewaagde stappen af te houden, moet nog afgewacht worden. Intusschen gaan de Sultan en zijn Ministers voort met zich geheel los te maken van de bemoeiingen der andere mogend- heden. De strijdmacbt in Tripolie wordt aanzien- lijk versterkt en het heeft er alien schijn van, dat nu de outbinding nabij is, de zieke man droomt om in een slag zijn vroegere grootheid te her- winnen. Ondanks de tegenspoed, die de schuld- regeling op het oogenblik ondervindt, kan men echter een gunstige oplossing verwachten, want Turkije heeft geld en crediet uoodig voor zijn plannen. Het is verbazend hoe taai het leven is van vervallen grootheden. Uit Rusland komen weder voortdurend tijdingen over samenspanningen tegen het leven van den Czaar. Thans zijn er weder een aantal officieren uit zijn omgeving op Gatschina gevangen genomen, ook een persoon uit Moskou in vrouwenkleederen die vele papieren bij zich had, waaruit bleek dat ook te Moskou een samenzweering bestond. Vele personen zijn dientangevolge te Moskou gevangen genomen. Ook heeft de Czaar besloten om niet metterwoon naar Moskou te gaan. Tevens is de plechtige kroning onbepaald uitgesteld. Ter Neuzen, 23 December. Den 22 dezer had aan den Nieuwe Neuzenpolder alweder eene oeverafschuiving plaats in de nabijheid van den zoogenaamden Koepel, aan den Brakman. Deze afschuiving strekt zich uit over eene lengte van 95 M. en breedte van 18 M. en blijft 103 M. uit den teen van den zeedijk verwijderd. Eergisteren namiddag werd hier door den Bel- gischen loods Slagboom binneugebracht de Fransche vischsloep No. 830, van Brest, welke met het storm- weder uit zee was gekomen, hoofdzakelijk door gebrek aan proviand, water enz., waaraan reeds v.er dagen gebrek was. De sloep had 13 dagen in zee geweest en had averij aan zeilen, rondhout, verschansing enz. Bij aankomst op de reede werd de uitgehongerde bemauning dadelijk van brood, kaas en bier voorzien. Axel, 22 December. Gisteren naciit ongeveer 2 ure is er brand ontstaan in de schuur van den landbouwer Jan van Dixhoorn, op bet gehucht Kijkuit onder deze gemeente. De schuur met al hetgeen er zich in bevond is geheel verbrand, alsmede 4 paarden, 1 veulen, 3 koeien en al de landbouw-gereedschappen. De schuur was verzekerd bij de onderlingi braudwaarborgmaatschappij te Middelburg en het vee benevens de losse goederen te Oudewater. Koewaeht, 21 December. Bij de alhier op 20 dezer gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, ter vervanging van wijlen den heer J. D. de Beule, is met 45 van de 54 uitgebrachts stemmen gekozen de heer J. J. van de Vijver; er waren 2 ongeldig verklaarde briefjes, de overige stemmen zijn op verschilleude personen uitgebracht. St. Maartensdyk, 21 Dec. Heden morgen werd alhier aan den zeedijk van den polder Oudeland, tusschen de dijkpalen 4 en 5, door den water- bouwkundigen ambtenaar C. J. van Oost het lijk gevonden van een drenkeling, een jongeling vaa or.geveer 15 jaren, vermoedelijk afkomstig van de op 14 Oct. alhier verongelukte vletterschuit, be- varen door schipper Van der Linden, wiens lijk reeds vroeger gevonden is. 'a Jongelings lijk ver- keert reede in zooverren staat van ontbinding dat het wel niet mogelijk zal zijn de identiteit vaa den persoon te bewijzen. Het lijk is in het daarvoor op de begraafplaats bestemde huisje geplaatst. Woensdag jl. zijn uit een herberg te Goes, bewoond door C. van Immerzeel, twee doozen met gouden en zilveren voorwerpen, ter waarde van ongeveer f 1000, ontvreemd. Immerzeel, die tevens handel drijft in die voorwerpen, had de doozen op zijne daapkamer geborgen. Men vermoedt, dat de dader een persoon is, die bij I. verblijf heeft gehouden en thans voortvluchtig is. De justitis doet onderzoek. De commissie van onderzoek van den ge- loofsbrief van den heer Mr. baron Van Heeckeren van Kell, gekozen lid derTweede Kamer in het district Zutpben, heeft haar rapport uitgebracht. De tegen die verkiezing aangevcerde bezwaren heeft de com missie onderzocht, maar zij vond geen redenen om tot de niet-tozlating te adviseeren. Zonder discussis en hoofdelijke stemming vereenigde de Kamer zich met de conclusie van het rapport tot toelating van den heer Van Heeckeren van Kell. Landbouvvberichten, Gedurende de verleden week was de middenprijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 76 cemtimen tot fr. 1,04. Stieren, koeien en vaarzen 64 tot 85 centimen. Opslag 2 centimen. Kalveren 80 centimen tot fr. 1,30. Opslag 5 centimen. Vette varkens fr. 1,09 tot fr. 1,17. Opslag 2 centimen; dit alles berekend per kilo levend gewicht. De markten waren goed bezet. Door goede toevoer van vlas, zijn de markten verflauwd. Er is bestead per 3 kilo: te Aalst fr 3,75 tot fr. 4,75, te Mechelen fr. 4,86 tot fr. 5,40, te Waregem fr. 3,45 tot fr. 5,70, te St. Nicolaas fr. 4,35, te Zottegem fr. 4,00 tot fr. 5,00. te Deinse fr. 3,00 tot fr. 4,25, te Thielt fr- 5,50 en te Brugge fr. 4,05. Gemengde Berichten. Door den heer Crasnapolsky zullen ook op andere plaatsen in Amsterdam, ververschinglokalen als in de Warmoesstraat worden opgericht, waartoe TER NEUZENSCHE COURANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 1