dat requestranten verwachten dat tie Hooge Regerring deze zaak niet op de lange baan zal schuiven, door te verklaren dat zij de uitspraak van Gcdeputeerde Staten van Zeeland a!a arbiter in deze zal afwachten, omdat zij blijkt overtuigd te zijn van de onvoldoendheid van het afwateringskananl, door op do begrooting hoofdsfuk Waterstaat, voor 1881, niet onaanzienlijke sommen uit te trekken voor verbeleiing der ooster-waterleiding, behalve die voor bet gewoue onderhoud bestemd. Pat echter die verbeteringen schijnen niet te kunnen worden uitgevoerd, daar tusschen de be- trokken Mmisterien van Waterstaat enz. en Oorlogde voor deze zaak gewenschte overeenstemining niet schijut te zijn verkregen. Dat zij mitsdien verzoeken: 1°. cial de Kamer bij de Regeering zal aan- dringen npdat met behoorlijke inacbtneming der Rijks-verdedigingsbelangen, de hoofden der betrokken Minister.ecle Departementen van Waterstaat en Ooriog tot overeenstemming mogen komen om de waterleiding ten oosten van Ter Neuzen in vol- doenden toestand te brengeu; 2°. de voor de verbetering van dat kanaal benoo- digde geldcn te willen voteren. Uwe commissie, van meeuing dat het noodzakelijk is in deze meerdere gegevens te bekomen omtrent de meerdere of mindere juistbeid van het beweerde, alvorens een oordeel te kunnen uitsprtken, heeft de eer voor te stellen: 1°. het request ter griffie neder te leggen ter inzage voor de leden 2o. afschrift daarvan te zenden aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, met ver- zoek om inlichtingen. De vergadering vereenigt zich daarop met de door de commissie voor de verzoekschriften voor- gestelde conclusie. llonteulsse, 15 December. Heden is even voor hoogwater op den punt der p'aat in het Zuidergat aan den grond gevaren de stoomboot Plantijn, kap. Scott, komende van Antwerpen met bestemming uaar New-York; de lading bestaat, buiten en be halve p. in. 40 passagiers, uit ijzer en stukgoederen. Doordien het schip niet zeer gevaarlijk zit, bestaat er alle hoop, dat met behulp van te wachten sleepbooten het vaartuig spoedig in vlot water zal gebraclit worden. Met ingang van 14 dezer is het rijks-telegraaf- kantoor te Hulst werkdagen opengesteld van 8 uren voor- tot uur namiddags en van 4£ tot 7 uren namiddags. De diensturen op Zon— en feestdagen blijven onveranderd. Als eerste bron van inkomst van de nieuwe drankwet kan het rijk rekenen op een bedrag van ruim f 4000, dat ontvangen zal worden door de levering van formaatzegels van 21 cent, welke moeten gebezigd worden voor de in te dienen ver zoekschriften aan de Gemeentebesturen, om vergun- ning te bekomen. Tot een nieuwen tocht met de ,/Willem Barends" in het aanstaande jaar schijnt thans de- fhiitief besloten te zijn. Het bevel over bet pool- scheepje zal dan worden gevoerd door den luit. ter zee lste klasse C. Hoffman. Bij de op jl. Dinsdag te Zutphen gehouden verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, werd gekozen de beer mr. W. baron van Heeckeren van Kell met 1406 van de 2808 geldige steminen. De heer Mackay verkreeg 1391 stemmen, Uit 's Bertogenbosch sckrijft men: De af- wezigheid van notaris L. maakt hier nog steeds het onderwerp der gesprekken uit. Intusschen kan worden medegedeeld, dat tot beden van geen ver- warring in zijn administrate is gebleken; ook is bevonden, dat de fondsen van minderjarigen, waar- over de notaris voogd was, alien aanwezig waren. Wei is op den inboedel beslag gelegd, doch dit is slechts voor eene vordening van f 300, die zeer goed zou kunnen gedekt worden. De bewaring der minuten is door de recbtbank aan notaris De Bergh opgedragen. De „Nederland," die den 19 Nov. van Ant werpen vertTok, is thans eerst te New-York aange- komen. Het stoomschip had een vreeselijke reis. Een dame stierf van angst en vermoeidbeidhaar lijk werd in zee begraven. Op twee na waren alle booten ver- loren. Een aantal matrozen kregeu verwondingen. Brand in don Schouwburg te Weenen. Breed worden thans de verzuimen uitgemeten, waaraan de grootte van de ramp van het Ring- theather wordt toegeschreven. Het ergst was zeker, dat de politie zich niet vergewist heeft, of er nog menschen in het gebouw waren. Dit is te onbe- grijpelijker, omdat haar verzekerd is, dat het wei het geval was. Eene dame, die gered was, rnaar jamunerend rondliep, verzekerde, dat haar vader, moeder en zuster zich met hunderden anderen nog in bet brandende gebouw bevonden, moest van een pohtieagent hooren: „Maak niet zoo'n lawaai, er is nieinand meer in," en toen zij voortging met hare klachten en geween, moest zij haar naara en woonplaats aan der: agent opgeven. Den aartshertog Albrecht werd, toen hij op het terrein van den brand kwam, door een commissaris van politie verzekerd: ,Er is niemand meer in het theater." Meer dan 30 geheel misvorinde, verbrande lijken zijn gevonden. In het eigenlijk parterre kan men nog ouinogelijk doordringeu. Van de vermisten zijn reeds 87 aangegeven als in leveu zijnde, toch bedraagt bet getal nog 805 De getuigenissen der geredden over de nalatigheid van de brandweer, de politie, de commissie voor de gebouwen vermeerderen zich schrikbarend. De gasinspecteur van den schouw burg beweert thans den gasmeter niet te hebben afgesloteuhet plotselinge uitgaan zou aan den hevigen luchtdruk moeten worden toegeschreven. Zondag werden eeniffen der slachtoffers begraven op de algemeene begiaafplaats. In eeu kuil werden de lijken neergelaten. Midden op het kerkhof was een reusachtige katafalk geplaatst, en daar geschiedde de lijkplechtigheid volgens de voor- schriften der Kathoiieke, der Griekscbe, der Evange- lische en der Israelietische Kerk. Tachtig met kransen getooide looden kisten bevatten de over- blijfseleu van 160 menschen. Op elke kist was een n mmer geplaatst. Het eerste trad de proost der Geloftekerk op. Hij ging langs de kisten en sprak over alien achtereenvolgens de zegen uit en gedurende den rondgang zong een mannenkoor het Dies Irae Herbecks Wiedersehen. Daarna ver- schenen twee Grieksche priesters in oniaat en verrichten een korten dienst. Vervoigens hield de lutbersche predikant Formey een hartroerqnde rede. Terwij hij sprak stortte een ineisje neder met een gil en onder het roepenBrand! Brand!" ncer; zij was waanziunig geworden. Op den luther- scbeu predikant volgden drie andere evaugelische leeraren, en na ben zong het Israelietische ireurkoor bjkliederen. Toen dit afgeloopen was voerde de rabijn Zellinck het woord. In zijn lijk.rede uitte bij de hoop dat, even als de belijders der ver- schillende godsdiensten thans verbroederd te zamen in den graf lagen, ook de levenden voortaan in broederlijke liefde vereenigd mochten blijven, zonder om geloofsbeginselen elkander te bestrijden. Onder het storten van heete tranen sprak de rabbijn deze woorden die een onbeschnjfeiijke uitweiking onder de tallooze hoorders baddeu. Ten slotte hield de burgemeester van Weenen, de beer Newald eeu toespraak, welke eindigden met deze woorden tfNooit zullen zij vergeten worden, die in dit ge- meenscliappelijk graf rusten. Zorgvuldig zal liet graf onderbouden worden. En elken verjaardag der ramp getooid worden. Eeu gedenkteeken zal zich boven hen verhett'en tot troost voor de over- goblevenentot waarschuwende herinnering ten eeuwige dage. Amen." Bij een eerbiedwekkende, maar tevens buiveringwekkende stilte bcgoaneti nu de kerkhofbeambten met hun werk. De kisten werden bij diietallen in langzamen optocht uaar bet reusachtige graf gedragen, en plotseling werd de stilte afgebroken door het jammeren, weenen en weekiagen der bloed— en aanverwenteu van de slachtoffers. QEMENGDE BERICHTEN. Woensdag jl. is de beruchte Louis Rffand, ver- dacht van den moord te Veere, door de Belgische regeering te Esscben uitgeleverd en in net huis 'van arrest te Middelburg overgebracht.Wegens vermmderdeu aanvodr van landverbuizers naar Amerika heeft de diiectie der Kon. Ned. stoomboot— maatscbappij te Amsterdam het vertrek haier booten bepaald op eens in de drie weken. Als een bewijs dat er in den Borsselen polder veel hazen zijn, kan dienen dat Maandag bij een klopjacht, gehouden door de heeren De Cater Coir,p., 91 hazen geschoten zijn. Een twee en twiutig iarig ineisje te Amsterdam, dat sedert den zeventiertden der vorige inaand vermist werd, is gister uit het dok aau de Prins-Hendrikkade opgehaald. Te Kuilenburg is een arend, die in het veld op een tammen eendvogel was neergestreken, levend ge- vangen. Te Ravenstein is een geval van pokziekte met doodelijken affoop voorgekomen. Te M rssen is een jongen, die bij het dekken van dm nieuw gebouwden toren der proostdij behulpzaam was, naar beneden gestort en aan tie bekomen wonden overleden. Laatstleden Woensdag, bij het uit gaan van de openbare lasrere school te Ed», schold een elfjarig meisje een achtjarigen jongen uit, waarop deze in drift ont.stak, een steen opnam en liaar er made gooide; hij raakte liaar zoo, dat men voor het behoud van haar leven vreest. Te B.mnekom is een man tengevolge der duisternis voorover in een sloot gevallen; men vond ham biji a rechtop met het hoofd in den modder gestikt De diamanten van Mme. Blanc zullen dezer dagen worden verkocht. O. a. is er een collitr van zeven rijen paarlen, dat op 700,000 frs. wordt geschat en een /riviere" van 500,000 frs. Een jonge dame te Lyon, die sedert geruiinen tijd stom en als verlamd was, tengevolge van een hevige schrik, heeft door den schok van aardbeving, die onlangs te Lyon waargenomen werd, plotseling haar spraak en het gebruik harer lederaaten teruggekregen. Voor de betrekking van brugwachter aan de Gouwebrug te Boskoop, jaarwedde f 624 en vrije woning, welke betrekking niet door een persoon kan waargenomen worden, badden zich 378 solli- citanten bij gezegeld en 140 bij ongezegeld adres opgegeven, terwijl een 149 personen zich persoonlijk hadden aangemeld. Uit die 658 soilicitanten werd beuoemd J. Visser te Nieuwer-Amstel. De dagbladen van Seraing bevatten de lijst van de slachtoffers der steenkolenmijn Marie. De ineesten onder hen waren gehuwd en vaders van huisgezinnen. Verscheidene lat.en talrijke kinderen na. Er zijn er die drie kinderen nalaten, anderen vijf en een zes. Onder de slachtoffers bevinden zich ook eenige kinderen van 15 tot 16 jaar. De msatschappij der steenkolenmijn voorziet in de be- hoeften van de nagelaten betrekkins'en. De be- grafenis van de slachtoffers had met eenig cere- monieel plaats. De klachten over zonderiiuge toepassing van het toltarief zijn in Duitschland zonder einde. Nn klaagt een koopman uit Keulen weder, dat de gebreide broeken, jakken en rokken, tot nu toe door hem als „kouswaren" uit Zwitserland ont- vangen en als zoodanig belast eensklaps onder de afdeeling //sieraadwaren" gebracht zijn, omdat aan die kleedingstukken zich boorden van neteldoek of linnen bevinden, zoodat wollen goederen van dien aard in plaats van met 100 met 300 mark de 100 kg. belast worden. Op het Engelsche stoomschip Scotchman dat dezer dagen te Marseille binnengeloopen is heeft een vreeslijk tooneed in voile zee plaats gehad. Een passagier, uit den Elzas, Jozef Weber genaamd, was plotseling krankzinnig geworden en wilde zich in zee werpen. In de kombuis opgesloten, trachtte hij deze in brand te steken. Daarna in ten hut overgebracht, overleed bij spoedig aan een congestie. Aanbestedina". Op Vrijdag, 23 December 1881, des voormiddags ten 10 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van: Het verbeteren van de Rijkswaierleiding ten westeu van het kanaal van Ter Neuzen. (Raining f 4700.) Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele in- schrijving, volgens 441 der Algemeene Voor- schriften, gewijzigd bij beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van 17 Januari 1881 no. 6, afdeeling Waterstaat A. JNGEZONDEN STUKKEN. Mynheer de Redacteur 1 Toen ik dezer dagen inzage naam van de lijst voor bijdrageu aaa de Nieuwjaars-commissie, durfde

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1881 | | pagina 2